A csapatfőnökökkel folytatjuk a Formula.hu hagyományos év végi szezonértékelő sorozatát: igyekeztünk górcső alá venni, melyik szakember volt képes olyat nyújtani az istállója élén, amely meghatározó volt az alakulat szereplésében. Ahogy minden kategóriában, itt is felállítottuk a saját top 3-as rangsorunkat, majd ezeket pontozva – az első helyezettek 3, a másodikak 2, a harmadikak 1 egységet kaptak – összeállt a szerkesztőség listája.
Balogh Tamás: Toto Wolff idén éppen azzal mutatta meg szerintem, miért tartják sokan talán az F1 valaha volt legjobb csapatfőnökének, hogy milyen méltósággal viselte a Mercedes, hogy nyolc év után esélyük sincs a vb-címre – ráadásul nem akármilyen felzárkózást produkáltak év végére. Christian Horner természetesen nem hiányozhat a dobogóról, míg a McLarennél utolsó szezonját töltő Andreas Seidl részben a csapat gyenge kezdés utáni egyben tartásával, részben Oscar Piastri kalandos megszerzésében való szerepvállalásával érdemelte ki nálam a top 3-as helyet.
1. Toto Wolff
2. Christian Horner
3. Andreas Seidl
Bódog Balázs: Azt gondolom, hogy a legjobbnak vélt csapat fejét illeti meg a csapatvezetői diadal is. A brit szakember jól kormányzott olyan nehézségek között is, mint a költséglimitgubanc vagy az év végi pilóták közötti zörej. Az ezüstöt a Ferrari jövő évi csapatfőnöke kapja, aki 10 éve nem látott magasságokba repítette az Alfa Romeót. Továbbá új kinevezése is az idei teljesítményét dicséri. A Mercedes vezére pedig a folyamatos fejlődés levezénylése miatt végez a képzeletbeli dobogón.
1. Christian Horner
2. Frederic Vasseur
3. Toto Wolff
Gellérfi Gergő: Mattia Binotto. Vicceltem. Az első helyre talán meglepő húzással Mike Kracket teszem, aki fel tudott nőni a feladathoz, s akinek vezetésével az Aston Martin kimászott a gödörből. A második hely természetesen a világbajnok Christian Horneré, akit azért sem tennék az élre, mert nem tudta megvédeni a Red Bullt a belvillongástól, míg a dobogó alsó foka az Alpine-nál otthonra találó Otmar Szafnaueré, akinek aligha volt szerepe az augusztus eleji szerződéses tébolydában.
1. Mike Krack
2. Christian Horner
3. Otmar Szafnauer
Gobodics Tamás: Nálam még mindig Wolff a nyerő ebben a kategóriában: az elrontott tél és a félretervezett autó ellenére egyben tartotta a csapatot, motiváltan tartotta Hamiltont, és olyan jól szervezte, irányította a dolgokat, hogy kis híján odaértek a második helyre, ráadásul futamot is tudtak nyerni. Christian Horner a messze legjobban teljesítő csapat vezetőjeként minimum a második helyre jó, a dobogó alsó foka pedig nálam most azért lett Szafnaueré, mert az eddig inkább alulteljesítő Alpine-t felhozta oda, ahova kellett úgy, hogy elég későn kezdhetett neki a munkának, az Alonso-Piastri páros elvesztése pedig még az előző vagy a felette lévő vezetés sara.
1. Toto Wolff
2. Christian Horner
3. Otmar Szafnauer
Héjas Szilárd: Toto Wolff rendkívül jól kezelte a George Russell személyében új kihívót kapó Lewis Hamilton és a fiatal versenyző párosát, ráadásul szép fejlődést mutattak be és elfogadták sorsukat idén, minden zokszó nélkül. Christian Horner is felfér a listára, és csak a brazíliai incidens miatt nem az első helyre, míg a harmadik pozícióba az Alfától a Ferrarihoz igazoló Fred Vasseurt tenném.
1. Toto Wolff
2. Christian Horner
3. Fred Vasseur
Kovács Tamás: Talán a legnehezebb kategória, hiszen a legtöbb vezető kétes szituációk, botrányok okán került a középpontba, nem pedig kiemelkedő teljesítményük következtében Ezek alapján az én választásom a Wolff–Vasseur–Binotto trióra esett, előbbi kettő remekül tartotta egyben csapatát a nehézségek ellenére is, Binottót pedig hibáival együtt is megilleti a dicséret a Ferrari feltámadásában játszott szerepe miatt.
1. Toto Wolff
2. Frederic Vasseur
3. Mattia Binotto
Mészáros Sándor: Az érdekérvényesítés két világbajnoka, Horner és Wolff 2022-ben is kitett magáért, előbbinek a két vb-cím, utóbbinak egy olyan győzelem lett a jutalma, amely az év elején abszolút elérhetetlennek tűnt. Vasseuré a dobogóm legalsó foka, mert bár az Alfa Romeo a szezon zömében beleszürkült a mezőnybe, mégis olyan magasságba jutottak, ahol egy évtizede jártak legutóbb.
1. Christian Horner
2. Toto Wolff
3. Frederic Vasseur
Nagyházi Anna: Nehéz nem az egész szezont domináló és kilenc év után ismét konstruktőri bajnokcsapattá avatott Red Bull csapatfőnökét, Christian Hornert az első helyre tenni. Közel tökéletes éve volt az osztrákoknak, ellentétben a Mercedesszel, akik az évet sokkolóan gyengén kezdték. A csapat élén álló Toto Wolff irányításával azonban sokat fejlődtek a németek a szezon második felére, ezt pedig az istállón belüli harmóniának is köszönhetik, Russell és Hamilton remek párost alkottak első közös évükben. Noha a McLaren sem teljesített olyan jól, mint sokan várták volna, Andreas Seidl mégis megmutatta, miért tartják a mezőny egyik legkiemelkedőbb szakemberének. Vezetésével a wokingiak túllendültek az év eleji hullámvölgyön, a német szakember pedig kétségkívül nagy szerepet játszott Oscar Piastri elhappolásában a rivális Alpine elől.
1. Christian Horner
2. Toto Wolff
3. Andreas Seidl
Strommer Benjamin: A Red Bull csapatfőnöke nem csupán egy extrém sikeres szezont vezényelt le, de botrányok és kisebb balhék közepette is állnia kellett a sarat és védenie az istálló becsületét. Fred Vassuer csendben legjobb vb-helyezését érte el csapatfőnökként – valamit egyértelműen jól csinált, ha a Ferrari vetett rá szemet. Zak Brown is helyet érdemel azzal a pilótanévsorral, amelyet összetoborzott a szezonban (az összes szériát tekintve, ahol a McLaren érdekelt), a nagybevásárlásban az sem zavarta, ha az illetőnek volt már mással szerződése.
1. Christian Horner
2. Fred Vasseur
3. Zak Brown
Szikora Tamás: A listám elején az Alfa Romeo volt, egyúttal a Ferrari frissen kinevezett csapatfőnöke zárt. Vasseur nagy rutinnal rendelkezik, korábbi csapata pedig előrelépett, miközben kívülről úgy tűnt, minden egészen jól működik, hiszen se botrány, se más nem zavarta meg őket. A második helyre Christian Horner került, aki hosszú idő után újra konstruktőri címet ünnepelhetett a Red Bull alakulatával, Toto Wolff pedig képes volt egyben tartani azt a Mercedest, amely eléggé visszaesett a szezon elején.
1. Frederic Vasseur
2. Christian Horner
3. Toto Wolff
Végeredmény: A vb-címeket fölényesen elhódító Red Bull vezetője, Christian Horner végzett toplistánk élén, de a világbajnoki versennyel ellentétben alaposan megfuttatta őt a pénzéért a Mercedest irányító Toto Wolff, aki a Mercedes gyenge kezdése utáni feltámadásával győzött meg minket. A dobogóra az Alfa Romeóval rég nem látott eredményt elérő Frederic Vasseur fért még fel – ha jövőre a Ferrari élén ennél is előrébb zár szavazásunkon, annak alighanem örülni fognak a Scuderia rajongói!
1. Christian Horner 22 pont
2. Toto Wolff 18 pont
3. Frederic Vasseur 11 pont
4. Mike Krack 3 pont
5-6. Otmar Szafnauer és Andreas Seidl 2-2 pont
7-8. Mattia Binotto és Zak Brown 1-1 pont
A korábbi kategóriák ranglistái:
Az év versenyzője: 1. Max Verstappen, 2-3. Charles Leclerc és George Russell
Az év csapata: 1. Red Bull, 2. Mercedes, 3. Ferrari
Az év meglepetése: 1. Kevin Magnussen, 2. Alexander Albon, 3. George Russell és Guanyu Zhou
Az év csalódása: 1. Daniel Ricciardo, 2. Ferrari, 3. McLaren