A Mercedes új technikai megoldása foglalkoztatja csütörtök reggel óta a Formula-1-es paddockot. A kormány előre-hátra mozgatásával kerékösszetartást szabályozó megoldást a teszt élő közvetítésének köszönhetően szúrták ki a rajongók, a közösségi médiában pedig villámgyorsan elterjedt a hír. A nap végén a Mercedesnél már nyíltan beszéltek arról, hogy rendszert DAS betűszóra keresztelték (Dual Axis Steering, szó szerint Kettős Tengely Kormányzás), és azért minősül szabályosnak, mert a kormánymű, és nem a felfüggesztés része.
A 2021-es szabályokban már szerepel egy pont, amely tiltja a megoldást, jelen állás szerint azonban úgy tűnik, a 2020-as évben még szabadon használható lesz a találmány. A csapatokon múlik eldönteni: kifizetődő-e lemásolni a DAS-t. Sebastian Vettelnek a legalitással kapcsolatban nincsenek kétségei, azt illetően azonban igen, hogy a fejlesztés csodafegyver-e.
„Talán alábecsülöm, de nem gondolom, hogy ez garancia számukra a győzelemre” – idézi az F1i.com Vettelt. „Egy versenygépes autó számos elemből épül fel. Persze, ez egy innováció, de az később fog kiderülni, hogy mindenkinek be kell állnia a sorba vagy sem.”
A négyszeres világbajnok felhívta a figyelmet arra is, hogy a DAS kezelése további terhet tesz a versenyzőre, akinek egyébként is számtalan tényezőre kell figyelnie a klasszikus értelemben vett vezetés mellett: „Valószínűleg nem olyan könnyű bánni vele, mint tűnik. Nem tudhatom, csak tipp, hogy nem egyszerű kezelni. Biztosan szokatlan, de ha gyorsabb, akkor nem kérdés, hogy a gyorsabb opciót kell választani.”
„Tíz-tizenegy éve bejött az F-csatorna, ami azt jelentette, hogy sok pályán egy kézzel kellett vezetnünk. Nem volt biztonságos, de gyors volt. A csapatok azt teszik, amire rákényszerülnek, de azért van az FIA, hogy vigyázzon ránk, ezért aztán visszakerült a kezünk a kormányra” – emlékeztetett Vettel a 2010-es szezon McLaren által kidolgozott innovációjára, a lábbal vagy kézzel (mint a Red Bull esetében) kezelt F-csatornára, melyet a biztonságra hivatkozva tiltottak be. A németnek más párhuzam is volt a tarsolyában.
„Képzeljük el, hogy jól belejöttünk a futásba a megszokott futócipőnkkel. Aztán valaki megkér arra, hogy flip-flop papucsban fussunk. Ez sem lehetetlen, de egészen más érzés. A mostani ennyire azért nem extrém helyzet, de egy teljesen új dolgot kell megszokni, ami elsőre valószínűleg nagyon furcsa. De ha előnyt jelent, és gyakorlással meg tudjuk csinálni, akkor miért ne?”