Lássuk most, hogy mi is ez valójában, és mikor érdemes rendelni egy konténert.
Miket lehet vagy érdemes konténerrel szállítani?
A klasszikus válasz az, hogy sittet, azaz építési törmeléket. Ez az, amire a leggyakrabban használják a mai napig is. Ez azt jelenti, hogy épületek bontásához, építéséhez, sőt felújításához is rendszerint konténert rendelnek. Ekkor telerakják vakolattal, tégladarabokkal és minden egyéb hulladékkal, ami egy építkezés során keletkezik. Ez a klasszikus konténeres sittszállítás.
A másik felhasználási mód az, ha zöldhulladék elszállítására használjuk. A nagy mennyiségű zöldhulladék (ágak, gallyak, levelek, levágott fű, stb.) eltüntetésére is kiváló megoldás, mely évente egy-két alkalommal kiváló lehetőséget teremt a porta kitakarítására.
A harmadik eset a lomtalanítás. Bár tudom, hogy sokan próbálják megoldani ezt akkor, amikor a szemétszállító társaság egyébként is meghirdeti a lomtalanítást. Viszont bizonyos esetekben igenis szükségünk lehet egy rögtönzött lomtalanításra. Ilyen eset az például, amikor új házba költözünk, és a régi lakók elmulasztották a lomtalanítást. Ekkor csak útban lesz számunkra a hátrahagyott holmi, lom, ezért érdemes mielőbb megszabadulni tőle. Épp ezért jön jól egy konténer, amit tele tudunk pakolni felesleges lommal ilyen esetekben.
Mit tilos a konténerbe helyezni?
Amellett, hogy sok mindenre jó megoldást jelent, figyelnünk kell arra is, hogy mit nem szabad a konténerbe tennünk. Veszélyes hulladékokat ugyanis egyáltalán nem szabad belepakolnunk. Kivételt képez ez alól, ha kifejezetten emiatt hívsz szállítóautót. De az más, alapesetben nem mehet a veszélyes hulladék, mert annak elszállítását speciálisan kell megoldani, elkülönítve a többi hulladéktól.
Nézzük, miket nem szabad beletenni. Nem mehet bele az akkumulátor és elem, az azbeszt és hasonló mérgező anyagok, a fénycsövek, a gázpalack, gumiabroncsok. Ne rakd bele az orvosi hulladékokat, beleértve a fecskendőket sem, se a gipszkartont, se az elektromos készülékeket. Ne kerüljön bele se olaj, se benzin, se ezekkel szennyezett textilek.
Jól válaszd meg a partnercéget
Olyan céggel szállíttass, akinek megvannak a megfelelő engedélyei. Emellett én javaslom, hogy olyan céget bízz meg, aki gondoskodik a megfelelő elhelyezésről. Ami inert (nem lebomló), azt is megfelelő engedéllyel rendelkező lerakóba rakják le. És nem árt, ha az újrahasznosítás felé is tesznek lépéseket, mert ez a jövőnk, és már a jelenünk is.