Miután Sergio Perez karrierjének utolsó szakaszában vállalhatatlan teljesítmények egész sorával rukkolt elő, könnyű volt megfeledkezni arról, mennyire nagyszerű produkciók fűződtek a nevéhez 14 éven át tartó F1-es karrierje során. Összeállításunkban a mexikói versenyző 10 legemlékezetesebb versenyét idézzük fel, hogy segítsünk a szépre emlékezni.
Debütálás: Gumimágia és kizárás
2011 Ausztrál Nagydíj
Sergio Perez az előző évi GP2-szezon ezüstérmeseként mutatkozott be az F1-ben a Sauber színeiben, s első versenyén rögtön megvillantotta azt, ami karrierje első szakaszában a védjegyévé vált: olyan jó barátságot ápolt a Pirelli abroncsaival, amire rajta kívül talán csak Jenson Button volt képes. A melbourne-i szezonnyitót a mezőnyből egyedüliként teljesítette egy kiállással, s rutinosabb csapattársát, Kamui Kobayashit megelőzve hetedikként ért célba.
Azonban az öröm nem tartott sokáig, a két Saubert ugyanis egy gyártási hibából fakadó technikai szabálytalanság miatt kizárták a versenyből, s Pereznek egészen Barcelonáig kellett várnia, mire tényleg megszerezte első pontját. Ennek ellenére a bemutatkozásra sokan felkapták a fejüket, de az igazi áttörés csak a következő évben következett be.
Hajsza a győzelemért
2012 Maláj Nagydíj
A 2012-es szezon első szakasza jó néhány váratlan eredménnyel szolgált, elég csak Pastor Maldonado mai napig érthetetlen futamgyőzelmét említeni, s Malajziában közel jártunk egy hasonlóan megdöbbentő eredményhez, miután az esős sepangi futamon Perez és a Sauber kiváló ütemérzékkel már az első kör végén lecserélték az intermediate-abroncsokat esőgumira, amivel az élmezőnybe került a mexikói, majd a piros zászlót és az újraindítást követően rövid időre a vezetést is átvette.
Perez nem tudta maga mögött tartani a hozzá hasonlóan ihletett formában versenyző Fernando Alonsót, a második helyet viszont magabiztosan őrizte, sőt egyes szakaszokon közeledni is tudott a spanyolra, mígnem egy hiba után a csapat kérésére visszavett, s a második helyen ért célba. Ezzel Mexikó 42 év után, az önálló Sauber csapat pedig kilenc év után örvendhetett újabb dobogónak.
Gumimágia, 2. felvonás
2012 Olasz Nagydíj
Az abroncsok kíméletes kezelése nagy szerepet játszott Perez második, Kanadában megszerzett dobogós helyében is, de még nagyszerűbb teljesítmény volt az, amivel Monzában előrukkolt a mexikói. A top10-en kívülről rajtolva úgy tudott remek tempót autózni a Sauberrel, hogy közben a lehető legtovább el tudta tolni a kerékcseréjét, így amikor végül féltávon túl kiállt a bokszba, ezt öt élen töltött kör után tehette meg.
Ezt követte egy nagyszerű előretörés a mindenki másnál frissebb abroncsokon, mindössze tíz kör leforgása alatt sorrendben Kimi Raikkönent, Michael Schumachert, Felipe Massát és Fernando Alonsót is levadászta, s elkezdett Lewis Hamiltonra is közeledni, de a győzelmet ezúttal sem tudta megszerezni.
Új kezdet
2014 Bahreini Nagydíj
Amikor a távozó Lewis Hamilton helyére Sergio Perezt szerződtette a McLaren, minden adottnak tűnt ahhoz, hogy a mexikói betörjön az F1 közvetlen élmezőnyébe, ám a wokingiak szörnyű formahanyatlást szenvedtek el (a 2012-es és a 2019-es Brazil Nagydíjak között csak egyetlen futamon szereztek dobogót), s a váratlan nehézségek Pereznek is kedvét szegték. Végül mindkét fél megelégedésére vetettek véget megállapodásuknak egyetlen közös szezonjuk végén, s Pereznek a Force India dobott mentőövet.
A silverstone-i csapatnál valósággal kivirágzott a mexikói, a csapat történetének hat dobogójából ötöt is ő szerzett, köztük az elsőt rögtön a harmadik versenyén, a 2014-es Bahreini Nagydíjon, mely elsősorban Lewis Hamilton és Nico Rosberg első komolyabb összecsapásáról maradt emlékezetes. Mögöttük viszont az egész versenyen ott volt Perez az üldözők között, megvívott Valtteri Bottasszal, Felipe Massával, régi-új csapattársával, Nico Hülkenberggel, majd a hajrában Daniel Ricciardo Red Bullját tartotta maga mögött, hogy végül megszerezze a harmadik helyet – a Force India első dobogóját 2009 óta.
Vadászterület
2016 Európa Nagydíj
Van egy pálya, mely történetének a mai napig Sergio Perez a legsikeresebb versenyzője, hiszen az eddigi nyolc futamból ötször is dobogóra állhatott itt (sőt a hatodikról se sokkal csúszott le), s egyedül ő tudott egynél többször futamot nyerni itt. Természetesen a bakui utcai pályáról van szó, melynek első versenyét Európa Nagydíj néven rendezték 2016-ban, s a mexikói már az időmérőn megvillant, hiszen karrierje során először az első háromba kvalifikált.
Azonban egy váltócsere miatt nem tarthatta meg a második helyet, de a hetedik pozícióból is kihozta a versenyből, amit lehetett: egy újabb parádésan végrehajtott egy kiállásos verseny hajrájában Kimi Raikkönent üldözte a harmadik helyért, s bár meg sem kellett volna előznie, ugyanis a finn időbüntetést kapott, az utolsó körben maga mögé utasította a Ferrarit, ezzel szerezte meg negyedik dobogóját a Force Indiával.
A Hétszeres árnyékában
2020 Török Nagydíj
Perez karrierje során először a Covid miatt a versenynaptárba váratlanul visszatérő Török Nagydíjon indulhatott az első három közül, miután az esős isztambuli időmérőt az óriási meglepetésre pole-t szerző csapattárs, Lance Stroll, valamint Max Verstappen mögé kvalifikálta magát. A futam kétharmadáig úgy tűnt, akár kettős győzelmet is szerezhet az ekkor már Racing Point névre hallgató csapat, ám Stroll kerékcseréje után elsüllyedt a mezőnyben.
Perez viszont végig az élmezőnyben maradt, de a futam eleji gyengélkedése után előretörő Hamiltonnal ő sem tudott mit kezdeni, majd a hajrában úgy tűnt, hogy elveszítheti a második helyet a teljesen elhasznált abroncsain, ám Leclerc megpördült, miután az utolsó körben megelőzte őt, így Perez a második helyen szelte át a célvonalat a versenyen, mely mindenekelőtt arról marad emlékezetes, hogy Lewis Hamilton itt biztosította be karrierje hetedik világbajnoki címét.
Győzelem a mezőny végéről
2020 Szahíri Nagydíj
Perez a remek isztambuli eredménnyel feljött a bajnokság negyedik helyére, a Romain Grosjean horrorbukásáról emlékezetes Bahreini Nagydíjon pedig meg is erősíthette volna ezt, ám néhány körrel a vége előtt autója megadta magát a harmadik helyen haladva. A következő évre szerződéssel még nem rendelkező mexikói vigasztalhatatlan volt, de az egy héttel később ugyanazon a pályán, csak épp másik vonalvezetésen rendezett Szahíri Nagydíjon mindent visszakapott.
Pedig nem így indult a verseny, hiszen a rajt után Perez vétlen félként balesetbe keveredett, s az első kör végén a 18. helyen találta magát. Nagy tempóban kezdte meg a felzárkózást, féltávon túl már ott volt az élen álló Mercedesek nyomában, majd kerékcseréje után a virtuális és a rendes safety car-fázis is a kezére játszott, s amikor a Mercedeseket utolérte az emlékezetes gumimizéria, ő tudta kihasználni a lepattanót. Sergio Perez karrierje 190. versenyén végre megszerezte első győzelmét.
A védelmi miniszter akcióban
2021 Abu Dhabi Nagydíj
A 2021-es szezonra Perezt a Red Bull szerződtette, s ekkor még úgy tűnt, remek párost alkotnak Max Verstappennel. A mexikói elfogadta csapaton belüli szerepét, ahol csak tudta, segítette a hollandot, majd a szezonzárón eljött az ő nagy pillanata, miután a kerékcseréjéig élen álló és a világbajnoki cím felé tartó Lewis Hamilton az ő autója mögé tért vissza a bokszból.
Perez mindent beleadott, hősies védekezéssel tartotta maga mögött a hétszeres világbajnokot, így Verstappen 11 másodpercről alig több mint 1 másodpercre csökkentette a hátrányát. Bár Hamilton később valamelyest el tudott húzni, a Perez által kiharcolt másodpercek tették lehetővé azt, hogy a Nicholas Latifi balesete által előidézett safety car-fázist – és annak kurta-furcsa lezárását – ki tudja használni a holland.
Végre a pole-ban
2022 Szaúd-arábiai Nagydíj
A másik dzsiddai hétvégén F1-es karrierje 12. évében végre megszületett Perez első pole-pozíciója: 1:28,200-as idejétől legközelebbi riválisa, Charles Leclerc is elmaradt huszonöt ezreddel, miközben Carlos Sainznak két, csapattársának pedig bő két és fél tizedet adott. Minden adottnak tűnt tehát, hogy az utcai pályák mágusa megszerezze karrierje harmadik győzelmét, ám a sors közbeszólt.
Másnap ugyanis a lehető legrosszabb pillanatban gördült pályára a biztonsági autó – különös véletlen, hogy ismét épp Nicholas Latifi balesete miatt –, épp miután Perez megejtette kiállását. Így aztán Leclerc, Verstappen és Sainz is a mexikói elé került, aki már nem tudott javítani helyzetén, így mindössze a negyedik helyen zárta a versenyt, melynek eleinte fő esélyesének tűnt.
Az utolsó győzelem
2023 Azerbajdzsáni Nagydíj
Perez a 2023-as szezonba nagy lendülettel vetette bele magát, Bahreinben második lett, Dzsiddában a pole-ból indulva győzni tudott, míg Melbourne-ben ugyan csak az ötödik lett, de így is bizakodva várhatta a szezon negyedik versenyét kedvenc pályáján, Bakuban. A sprintet a második helyről kezdte Leclerc mögül, akit a futam harmadánál megelőzött, s meg is nyerte a sprintet, majd a másnapi nagydíjrajtot a harmadik helyről várhatta.
A szerencse ezúttal az ő kezére játszott: miután csapattársa és ő is megelőzték Leclerc-t az első körökben, a safety car Verstappen kerékcseréjét követően gördült a pályára Nyck de Vries balesete nyomán, így Perez megragadta a vezetést, s többé már ki sem adta a kezéből. A verseny után mindössze hat pont volt a hátránya Verstappen mögött, a sprinteket is figyelembe véve 3–2-re vezetett csapattársa ellen a győzelmeket tekintve, így aligha gondolhatta volna bárki, hogy ez volt Sergio Perez utolsó győzelme a királykategóriában, sőt szinte napra pontosan egy évvel később utolsó dobogóját is megszerzi majd...