DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. december 23. hétfő
F1

Egyre kevésbé éri meg a GP2-ben versenyezni

Hiába szerepelnek ugyanazokon a helyszíneken, mint az F1-esek, és vannak folyamatosan a nagyok szeme előtt: a GP2 bajnoka minden valószínűséggel ismét nem jut üléshez, és csak egyetlen újonc érkezik a szériából.

Korábban a GP2-t teljes joggal lehetett a Formula-1 előszobájának nevezni – ezzel a céllal is jött létre –, aki pedig megnyerte a sorozatot, minden joggal számíthatott arra, hogy jövőre a Formula-1-ben folytathatja. A 2005-ben induló bajnokság első két nyertese, Nico Rosberg és Lewis Hamilton 2014-ben egymással csatázott a bajnoki címért, Timo Glock is öt éven át a mezőny részét alkotta. Giorgio Pantano volt az első, akinek nem sikerült a Formula-1-be kerülnie, de az akkor 29 éves versenyzőnek is inkább csak azért, mert korábban, 2004-ben már lehúzott egy nem túl sikeres idényt a cirkuszban, nem a fiatal versenyzők közé tartozott, akiknek a GP2 eredetileg létrejött.



Nico Hülkenberg, Pastor Maldonado és Romain Grosjean jelenleg is a mezőny tagjai, a 2012-es legjobb, Davide Valsecchi azonban csak tesztversenyzői helyhez jutott, Fabio Leimer még ahhoz sem. Leimer stabil teljesítményével, semmint lehengerlő eredményeivel jutott a bajnoki címhez, Jolyon Palmer szerint ez lehetett az oka annak, hogy a csapatok figyelmen kívül hagyták. Emiatt Palmer arra törekedett, hogy kiemelkedően teljesítsen idén, és a lehető legnagyobb fölénnyel legyen bajnok. Sikerült is neki, 47 pontot vert legközelebbi riválisára. Erőfeszítéseinek eredménye: minden valószínűséggel őt sem láthatjuk jövőre az F1-ben.

„Nincs túl sok ötletem pillanatnyilag. A cél az volt, hogy versenyezhessek jövőre, ami nem túl valószínű, mert 18 autóra 18 versenyző jut, a McLarent leszámítva, ahol nem leszek. Az egyedüli lehetőség a Caterhamnél vagy Marussiánál lenne, erre pedig nem fogok lélegzetvisszafojtva várni” – nyilatkozta csalódottan Palmer a crash.net-nek.

A versenyző a Force Indiát tesztelte Abu Dhabiban, azt reméli, hogy valamiféle szerephez jut náluk. „Csak egy harmadik versenyzői pozíció kerülhet szóba, és ennek a lehetőségeit vizsgáljuk. Ha nem kapok megfelelő ajánlatot, hogy eleget vezethessek a tanuláshoz, a Formula-1-en kívül kell szétnéznem.

Három újonc lesz a mezőnyben jövőre, közülük pedig csupán egy érkezik a GP2-ből, Felipe Nasr, aki Palmer legnagyobb ellenfele volt a szezon során. Tavaly is csak egyetlen újonc, Marcus Ericsson jött fel a sorozatból. Carlos Sainz Jr. a WSR bajnokaként érkezik az F1-be: úgy tűnik, a három és fél literes sorozat egyre inkább átveszi a GP2 szerepét elsődleges utánpótlás-szériaként, hiszem már a tavalyi győztes, Kevin Magnussen is a Formula-1-be jutott, csakúgy, mint az azt megelőző két év második helyezettje, Jules Bianchi és Jean-Eric Vergne.

Max Verstappen azonban egyenesen a Formula-3-ból lép fel a legnagyobbak közé, amely elméletileg a GP2-t megelőző lépcsőfok – hasonló történt tavaly Danyiil Kvjattal, aki a GP3-ból ugrott nagyot. Az ő esetük végképp felveti a kérdést: mi értelme a GP2-ben versenyezni évekig és annak megnyerésére törekedni, ha a bajnoki cím sem elegendő a Formula-1-hez, mások viszont egy alacsonyabb kategóriából – akár bajnoki cím nélkül is, mint Verstappen esete mutatja, aki 3. lett az F3-ban – is eljuthatnak oda egyenesen?

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: