DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 21. kedd

Az Aston csapatfőnöke szerint emiatt gyengélkedik Stroll

Az Aston Martin pontjainak több, mint 70%-át Fernando Alonso szerezte a 2024-es szezonban, ami jól mutatja, hogy Lance Stroll teljesítménye jelentősen elmarad kétszeres világbajnok csapattársához képest.

Mike Krack, a silverstone-i istálló csapatfőnöke úgy véli, hogy ez a teljesítménybeli deficit teljes mértékben a nem túl ideálisan működő versenyautójuknak köszönhető. 

„A magabiztosság hiányát láthatjuk Strollnál. Ha Lance számára olyan autót tudunk biztosítani, ami képes teljesíteni, akkor ő is nagyon, nagyon jól megy. Emlékezzünk csak vissza a zandvoorti Q2-re – nagyszerű kört rakott össze. Ilyen az, amikor bízik az autóban” – mondta Krack.

„Ha nincs meg a kellő magabiztossága az autóban, akkor sokkal nehezebb a falakhoz közel autózni. A mi feladatunk az, hogy olyan autót adjunk neki, amiben magabiztosan tud teljesíteni” – tette hozzá Krack.

„Nem láttunk semmit” – Perez szerint más miatt is veszélyes volt az utolsó újraindítás

Több versenyző is kifogásolta a verseny végi Kevin Magnussen-féle baleset után belengetett piros zászlót, valamint azt, hogy mindezek után állórajttal indították újra az Ausztrál Nagydíjat az utolsó két körre, ami több balesetbe és káoszba is torkollott. Ám Sergio Perez, aki a bokszutcából indulva az említett incidensözönt is kihasználva ötödikként ért célba, egy másik szempontra is felhívta a figyelmet: az utolsó újraindításnál már túlságosan is lemenőben volt a Nap, így annak fénye elvakította a pilótákat.

„Nagyon veszélyes volt” – idézi a Red Bull mexikói pilótáját a RacingNews365.com szakoldal. „Először is a bemelegítés, másrészt semmit nem láttunk a Nap miatt. Nem versenyezhettünk ilyen körülmények között. Egy nap ebből egy nagy baleset lesz. Az utolsó három körben csak utasok voltunk, ahol nem láttunk semmit. El kellett kerülnöm Gaslyt, abszolút nem lehetett semmit látni az 1-es kanyar felé.”

f1-perez-redbull-aus

Sargeant is „furcsa” balesetet okozott, de őt nem is vizsgálták – videó

Az Ausztrál Nagydíj utolsó állórajtos újraindításánál csak egyszer ismételték a közvetítésben, hogy nemcsak Carlos Sainz és Fernando Alonso, valamint a két Alpine ütközött, hanem az 1-es kanyar féktávján Logan Sargeant is felöklelte Nyck de Vriest. Ám míg a másik két incidenst vizsgálta a felügyelőség, sőt Sainzt meg is büntették, az amerikai esetében ez nem történt meg, így értelemszerűen a szankciót is elkerülte a Williams újonca.

Maga Sargeant így beszélt a történtekről a Formula-1 hivatalos honlapjának: „Az utolsó újraindítás eléggé furcsa volt. Úgy éreztem, ugyanúgy fékeztem, mint az előző két újraindításnál, de úgy festett, semmi sem érte el a megfelelő hőmérsékletet: sem a gumik, sem a fékek. Ráléptem a pedálra, és egyből blokkolt mindkét első kerék, nem tudtam mit tenni onnantól kezdve. Elnézést kérek Nycktől, nem akartam, hogy így érjen véget a nap, ami így is elég kemény és csalódáskeltő volt.”

Videó: Így árasztották el a nézők a melbourne-i pályát

Nem elég, hogy maga a Formula-1-es Ausztrál Nagydíj és főleg annak végjátéka roppant kaotikusan alakult, még nézők egy jelentős csoportja is bejutott a pályára a leintésnél, amikor még autók haladtak az aszfaltcsíkon. Mint megírtuk, emiatt rendhagyó módon még a verseny promótereit is beidézték a felügyelők a futamot követően!

A stewardok ítélete szerint a szervezők valóban megszegték a Nemzetközi Sportkódex biztonság lebonyolítására tett erőfeszítésekről szóló pontját. A dokumentumban kiemelték, hogy a nézők egy része még Nico Hülkenberg félreálló autójához is odajutottak, amelyen ráadásul még pirosan világított a lámpa, ami azt jelzi, hogy az elektromos töltés miatt nem biztonságos hozzáérni a versenygéphez. A felügyelők ítélete szerint a promóternek alapos vizsgálatot kell lefolytatnia június végéig a történtek kapcsán, egyúttal az ügyet formálisan a Motorsport Világtanács elé is beterjeszti, hogy szükséges-e ezen kívüli lépéseket tenni vagy esetleg büntetéseket hozni.

A lenti nézőtéri videókon egyébként jól látszanak a pályára bejutó nézők:

Döntöttek a felügyelők Gasly és Ocon ütközése ügyében

Az utolsó állórajtos újraindítást követően a Carlos Sainz–Fernando Alonso koccanás által kiváltott káosz egyik jelenete volt, ahogy összeért a két Alpine: Esteban Ocon próbálta előzni Pierre Gaslyt, ám utóbbi ezt nem észlelte, így ütköztek és mindketten a falban végezték. A felügyelők utólag vizsgálták az incidenst, s néhány órával az Ausztrál Nagydíj leintését követően meg is született az ítélet: nem büntetik egyik felet sem a történtek miatt.

A stewardok az indoklásukban kiemelték: az érintettek meghallgatása és a felvételek megtekintése után úgy ítélték meg, hogy az incidens „első körös balesetnek” minősíthető. Ezzel egyébként Gasly elkerülte, hogy esetleg büntetőpontok gyűjtsön be: jelenleg 10 pont van a licenszén, s további kettő azt eredményezné, hogy ki kell hagynia a soron következő nagydíjat.

ocon-gasly-video

Alonso szerint túl szigorú Sainz büntetése

Fernando Alonso sorozatban elért harmadik dobogós helyezése komoly veszélybe került, amikor a harmadik állórajtot követően Carlos Sainz megforgatta, és csak azért állhatott fel a pódiumra, mert pillanatokon belül újabb piros zászlót lengettek be. Sainzot megbüntették, így végül pontot sem szerzett – amivel Alonso nem értett egyet:

„Szerintem ez a büntetés túl szigorú. A rajt utáni első körben mindig nehéz megítélni, hogy milyen a tapadás, szándékosan pedig nem megyünk neki másnak, mert tudjuk, hogy ezzel a saját autónk épségét és a helyezésünket veszélyeztetjük. Néha olyan helyzetben találod magad, amiben nem szeretnéd, de ez része a versenyzésnek. Még nem néztem meg kellő alapossággal a visszajátszást, de ez túl szigorúnak tűnik számomra.”

alonso-melbourne-podium

Még az Ausztrál Nagydíj promóterét is berendelték a versenyfelügyelők

Ilyenről eddig nem nagyon hallottunk a Formula-1-ben: a stewardok testülete, amely a nagydíj után behívta meghallgatásra Pierre Gaslyt és Esteban Ocont a páros ütközése, valamint a Haas csapatképviselőjét az óvás miatt, a versenyt lebonyolító AGPC (Australian Grand Prix Corporation) képviselőjét is beidézte helyi idő szerint 20:15-re. Az ok, hogy nézők léptek be a pálya területére a verseny befejezése előtt.

A RaceFans.net szerint a vizsgálódás Lewis Hamilton jelentése alapján történt, ő közölte, hogy az egyes kanyarban közvetlenül a kockás zászló után emberek vannak a pályán.

Az Albert Park azon pályák közé tartozik, amely beengedi a rajongókat, de a mai futam előtt is külön felhívták a látogatók figyelmét, tilos a kerítésen belülre lépni addig, amíg nem megy el előttük a megfelelő autó, amely villogó zöld fénnyel és szirénával jelzi a szabad utat. Egyébként a korábbi években is előfordult már, hogy nézők hatoltak be idő előtt a pályára, például 2017-ben – komolyabb következmények nélkül.

Fotó: DPPI

Hivatalos: Óvást nyújtott be a Haas

Először a Sky Sports számolt be arról, hogy a Haas szándéka megóvni az Ausztrál Nagydíj végeredményét, a hírt pedig az FIA közleménye erősítette meg. A rövid dokumentum arról szól, hogy a Haas istálló képviselőjének jelentkeznie kell a négy versenyfelügyelőnél helyi idő szerint 19:30-kor (ez közép-európai idő szerint 11:30), mégpedig a 18:29-kor beadott óvás kapcsán, amely a 2023-as Ausztrál Nagydíj ideiglenes végeredményére vonatkozik.

A dokumentum ennyi, de kitalálható, hogy az óvást az utolsó újraindítás sorrendje miatt adták be. Az FIA hosszas tanakodás után megszületett döntésének fő kárvallottja a Haas és Nico Hülkenberg volt: a piros zászló idején negyedik helyen álló németet nyolcadik pozícióba sorolták vissza, mikor az előző megszakítás sorrendjét vették figyelembe az aktuális állás helyett. Carlos Sainz büntetésével Hülkenberg harmadik helyet szerezhetett volna meg, a Haas által vitatott döntés folytán viszont csak hetedik lett.

Azaz a versenyidőben 2 óra 32 percre nyúlt Ausztrál Nagydíjnak még mindig nincs vége…

Fotó: Haas

Ezért nem kapott büntetést a rajtpozícióért Verstappen

Az Ausztrál Nagydíjon készült felvételek (elsősorban az alább látható, nézőtérről lőtt fotó) kezdtek el keringeni a közösségi médiában: ezeken az látható, hogy a holland versenyző megkérdőjelezhető szabályossággal foglalta el rajtkockáját, az autó orra jócskán túlnyúlt előre, egyik kereke pedig az elülső vonalon volt.

A The Race szaklap arról ír, hogy a melbourne-i futamgyőztes elsősorban a második újraindításnál lógott ki előre, de az eredeti rajtnál is előrébb állt a megszokottnál. Szabálytalanul elfoglalt rajtpozíció miatt büntették Esteban Ocont és Fernando Alonsót az első két versenyen (igaz, akkor a probléma az oldalsó kilógás volt), Verstappen azonban megúszta a vizsgálatot és a retorziót – a szaklap információja szerint az FIA ránézett a felvételekre, és megállapította, hogy Verstappen kerekei érintkeznek a fehér vonallal – szabálytalannak az minősülne, ha nem lenne érintkezés köztük.

Toto Wolffot meg is kérdezte a Sky Sports arról, a Mercedes óvhat-e a beállás miatt, a csapatvezető pedig szintén azt a választ adta: a felvételek alapján nem lehet belekötni Verstappen rajtjába. További adalék, hogy a Red Bull ferdén állt be a rajtrácsra, hogy Lewis Hamilton ellen védekezzen az újraindulásnál, ezért a képen látható bal oldali kerék előrébb helyezkedett el, mint a jobb oldali.

Bottas és Perez a bokszutcából rajtol az utolsó sor helyett

Valtteri Bottas és Sergio Perez, akik az utolsó rajtsorból, 19. és 20. helyről kezdték volna az Ausztrál Nagydíjat, a bokszutcából startolnak.

Bottas esetében az Alfa Romeo változtatott a felfüggesztésen, a szombaton motorfékproblémákkal küzdő Perez Red Bulljába pedig új erőforráskomponensek kerültek, köztük energiatároló és vezérlőelektronika. Mindkét eset a parc fermé-szabály megsértésének minősül.

„Ó ba…” Russellt is megijesztette a tűz a bokszban

Az Ausztrál Nagydíj betétprogramjaként szolgáló V8 Supercars versenyén látványos incidens történt: James Courtney bokszba húzott, miután Ford Mustangja kigyulladt, s a garázsok elé érve lángba és füstbe borult az autó. Szerencsére a versenyző a rivális csapatok segítségével el tudta hagyni az autót, de a jelenet kétségkívül ijesztő volt.

A remek időmérőt záró George Russell is megijedt, hiszen a Sky Sportsnak adott interjúját így szakította meg, amikor meglátta az esetet: „Hú, most látom, mekkora tűz van. Ó ba*******! Kiszállt? Remélem, jól van, innen is érzem a füstöt!”

Pirelli: Nehéz a döntés az F1-es folytatásról

A Pirelli kizárólagos gumiszállítói szerződése 2024 végén lejár, így az FIA a múlt hónapban kiírta a tendert a királykategória, s ezzel együtt az F2 és az F3 beszállítói pozíciójára 2025-re és a következő két évre. Az olasz cég motorsport-igazgatóját, a korábban a Formula Podcastben is vendégeskedő Maria Isolát arról kérdezték, mennyire könnyű a döntés az újabb pályázat benyújtásáról – a legutóbbi hasonló tender esetén egyébként nem volt ellenfele a Pirellinek.

„Sosem könnyű erről dönteni, mivel sok erőforrást és pénzt fektetünk be a Formula–1-be, az eredményekkel viszont egyelőre elégedettek vagyunk. 13 év egy hosszú időszak, és hogy újabb három-négyig folytassuk, az még nagyobb elkötelezettséget jelent, de a sportág jelenleg nagyon egészséges, elégedettek vagyunk a helyzetével, ahogy a mi szerepünkkel is. Próbáljuk még jobbá tenni a versenyzők, a csapatok, az FIA és az F1 kérései alapján” – mondta Isola, aki azt is elárulta, hogy a korábbiaknál összetettebb és bonyolultabb a pályázati dokumentáció.

pirelli-2023

Kiborult az ismert riporter Michael Masi feltűnése miatt

A Sky Sports riportere, Ted Kravitz, akinek tavalyi megnyilvánulásai odáig vezettek, hogy a Red Bull egy időre bojkottálta az F1-et közvetítő csatornák egyik legbefolyásosabbikát, ismét megragadta az alkalmat, hogy a 2021-es Abu Dhabi Nagydíjon történtekről lamentáljon, ezúttal Michael Masi felbukkanása kapcsán. Az F1 történetének egyik legvitatottabb szezonzáróját követően menesztett versenyigazgató jelenleg a hétvége egyik betétprogramjaként szolgáló Supercarsban tevékenykedik, ezért bukkant fel a paddockban – ami Kravitznél kicsapta a biztosítékot:

„Zárjuk a Mercedest egy négybetűs név kimondásával, mely fontos, hiszen jelen van ma: Masi” – tért rá váratlanul Masira Kravitz a Ted’s Qualifying Notebook című videójának Mercedest taglaló részének végén. „Michael Masi, az FIA ex-versenyigazgatója először jelenik meg a paddockban azóta a végzetes 2021 decemberi nap óta. A versenyzőknek köszönt, a Mercedes embereinek viszont nem köszönt.”

„Nem igazán akarok… Na jó, valójában bele akarok menni, pontosan tudják önök is. De nem teszem. Mit csinál… Jó, Ausztráliában most ő vezeti a V8 Supercarst, az ausztrál túraautó-bajnokságot. De mit csinál itt, miért jött vissza az F1-es paddockba? Vannak pletykák, melyek szerint a Formula–1 vissza akarja kapni őt, mert Niels Wittichnek segítségre van szüksége a versenyirányítási munkában. De ez nem fog megtörténni.”

„Mit csinál Michael Masi a paddockban?”

Az alábbi videóban 13:57-től kezdődik az ominózus szakasz:

Nem várható eső az Ausztrál Nagydíjon

A különböző időjárás-előrejelző szolgáltatások 0 és 10 százalék közé teszik az esélyét, hogy a vasárnapi Ausztrál Nagydíjat eső zavarja meg. A Meteo France 17 fokot valószínűsít széllel és némi felhőzettel. Utoljára a meglehetősen emlékezetesre sikeredett tavalyi Japán Nagydíjon volt esős verseny az F1-ben.

melbourne

Alonso: Több súlyzó, kevesebb szénhidrát, későbbi indulás

Az idei szezon egyik legnagyobb szenzációja, a 42. születésnapjához közeledve is csúcsformában lévő Fernando Alonsót Melbourne-ben arról kérdezték, mit tud tenni azért, hogy az F1-es standardekhez képest előrehaladott életkorban is megőrizze a szükséges erőnléti állapotát. Alonso pedig örömmel válaszolt is:

„Változtattam az edzési és utazási rutinomon, valamint azon is, hogy mit eszem. Fiatalabb korommal összehasonlítva többet kell súlyzóznom, mint kardióznom, hogy megmaradjon az izomzatom. Visszavettem a szénhidrátfogyasztásból. Vagy például régebben még a hét elején érkeztem Melbourne-be, vasárnap vagy hétfőn, most viszont olyan későn indulok el, amilyen későn csak lehet. Még ha ezzel rosszabb is lesz a jet lag, kulcsfontosságú számomra, hogy olyan sokáig töltődjek otthon, amilyen sokáig csak tudok.”

alonso-melbourne-csutortok

Elszabadult az április 1: Új csapat az F1-ben!

Ez az évnek azon napja, amikor még a szokottnál is jobban kell vigyázni, hogy mit hiszünk el az internetnek. Egy sokak számára ismerős cég jelentette be, hogy 2026-ban csapatot indítanak az F1-ben!

Masi nyitott a párbeszédre és találkozásra, Wolff és Hamilton nem

A nem kis részben a téves versenyigazgatói döntése miatt botrányos végjátékot hozó 2021-es évadzáró Abu Dhabi Nagydíj óta először tűnt fel az F1-es paddockban Michael Masi, aki a betéteseményként szolgáló helyi Supercars bajnokság vezetésében tölt be fontos szerepkört. Természetesen a helyszínen nem kerülhette ki a másfél évvel ezelőtti történésekre vonatkozó kérdéseket sem, és mint elmondta, attól sem zárkózik el, hogy az akkor hátrányosan érintett Mercedes embereivel találkozzon: „A döntés az övék. Mindig is azt a nézetet képviseltem, hogy nyitva állnak az ajtók mindenki előtt, amióta megérkeztem az F1-es paddockba, s ez így is marad” – fogalmazott Masi a News Corpnak.

Úgy fest azonban, hogy a másik fél nem nyitott erre. Lewis Hamilton már csütörtökön elmondta, hogy nem fogja megkeresni Masit: „Nem. Csak a saját jövőmre koncentrálok: arra, hogy újra győzhessek. Nincs mit mondanom” – nyilatkozta a hétszeres világbajnok, de a Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff is hasonlóan reagált arra a kérdésre, tervez-e találkozni a volt versenyigazgatóval: „Nem. Ez a múltban történt, egy nagyon kellemetlen időszakban.”

f1-masi

Kizárták az F3-as sprintverseny győztesét

Franco Colapintót intette le elsőként a kockás zászló a Formula-3-asok melbourne-i sprintversenyén, néhány órával később azonban már nem mondhatta magát győztesnek az argentin pilóta. Az MP Motorsport mindhárom pilótáját – tehát a 9. és 11. helyeken befutó Mari Boyát és Jonny Edgart is – kizárták ugyanis utólag. Az FIA dokumentuma szerint bizonyos karosszéria-elemek nem feleltek meg a szabályban előírt méreteknek: a geometriájukban tértek el a hivatalos tartalékalkatrész-listában feltüntetett értékekhez képest.

Colapinto kizárásával a győzelmet egy másik Williams-akadémista, Zak O’Sullivan örökölte meg, míg a dobogóra így Sebastian Montoya mellett Paul Aron fért még fel.

f3-colapinto

Lehet-e tényező Perez a futamon? Verstappen: „Normál esetben számomra nem”

A szombati nap vesztese egyértelműen Sergio Perez volt az F1-es Ausztrál Nagydíjon, miután már a Q1 első körében kiszáguldott a sóderágyba, így csak a mezőny legvégéről startolhat vasárnap. Két hete Dzsiddában a csapattárs Max Verstappen a 15. helyről indulva egészen a második pozícióig kapaszkodott előre, így felmerülhet a kérdés, hogy vajon a mexikói mire lehet képes. Meg is kérdezték az időmérő első három helyezettjét, hogy szerintük tényező lehet-e a futamon Perez, mire a pole-pozíciós Verstappen igen tömör választ adott: „Normál esetben számomra nem.”

Amikor tovább faggatták a hollandot, hozzátette: „Nem tudom. Ezen a pályán kicsit nehéz előzni, de a DRS jelentette extra nyilván segíteni fog. De nehéz ezt megmondani. Ez attól is függ, milyen lesz a többi autó tempója, jobb lesz-e a gumikopás hozzájuk képest. Rengeteg tényező belejátszhat” – fogalmazott diplomatikusan a címvédő. George Russell szerint az Albert Park karakterisztikája révén a top 10-be ugyan bejuthat Perez, de azt nem tartja valószínűnek, hogy az élbolyba is felérjen a mexikói, s egyetértett vele a másik Mercedes-pilóta, Lewis Hamilton is.

f1-verstappen-redbull-aus-pressconf-day2

Raikkönennel is beszélt Steiner a NASCAR-futamon, ezt szűrte le

Igazi F1-es parádé volt a NASCAR austini versenye, mivel rajthoz állt Kimi Raikkönen és Jenson Button is, Günther Steiner pedig a kommentátorállásban kapott alkalmi szerepet. Az melbourne-i hétvége sajtótájékoztatóján a két világbajnokról osztotta meg meglátását:

„Nagyon nehéz egy F1-es versenyzőnek ott helyt állni, a legnagyobb különbség, hogy a NASCAR egy kontaktsport. Annak, aki hétről hétre űzi, sok tapasztalata van, de ha valaki F1-es autót vezetett, akkor nincs hozzászokva, hogy állandóan kitolják” – válaszolt Steiner. „Szerintem mindketten meglehetősen jól teljesítettek. Mindkettőjükkel beszéltem, és szerintem a legnagyobb dolog az, hogy egyaránt élvezték. Úgy vélem, ez egy jó móka számukra, nincs rajtuk a nyomás, ami itt, állandó versenyzőként volt. Nyugodt környezetben versenyezhettek, vagány volt tőlük.”

Ki fizeti a büntetést, ha Alonso megszerzi a 33. győzelmet?

Biztonságra hivatkozva megtiltotta a bokszfalra mászós ünneplést az FIA (egészen pontosan felhívták a figyelmet rá, szigorúbban veszik az eddig is létező szabályt). Bahreinben és Szaúd-Arábiában a győztes Red Bull mellett az Aston Martin ünnepelte ilyen módon Fernando Alonso dobogóját. Felmerülhet a kérdés, mennyire fogja érdekelni a csapatot a tilalom, ha a spanyol megszerzi az egyre jobban várt 33. futamgyőzelmet: a csapatvezetők sajtótájékoztatóján Mike Kracktől érdeklődött egy újságíró, ki fizeti ki a büntetést, ha a vázolt forgatókönyv megvalósul, talán maga Alonso?

„Fernandónak biztosan nem kell fizetnie, ha a csapat felmászik! Szerintem tiszteletben kell tartanunk a dolgot, mivel tisztán biztonsági direktíva. Ha ez van leírva a szabályban, akkor eleget fogunk tenni neki, ha pedig valaki megszegi, akkor megfizetjük a pénzbüntetést. Itt amúgy is nehéz lenne kerítésre felmászni, mert nincsen, üvegből van a bokszfal, így legalább egyszer biztos megússzuk” – válaszolta az Aston csapatfőnöke a kérdésnek megfelelő komolysággal.

Fotó: Aston Martin F1 Media Portal