DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. december 22. vasárnap
F1

„Az F1 a csúcs, de nem az F1 a minden” – Mohammed ben Sulayem

Az FIA elnöke a Formula.hu-nak adott exkluzív interjúban elmondta, hogy hogyan gondolkodik vezetőként, mi a víziója, mi a küldetése.

Mészáros Sándor, a Formula.hu újságírója a Magyar Nagydíj hétvégéjén kapott lehetőséget Mohammed ben Sulayemtől, a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnökétől egy hosszabb, sok fontos témát érintő exkluzív interjúra.

Az interjú első részében az F1 aktuális forró témái kerültek terítékre, míg a másodikban a hitvallásáról, felfogásáról, az FIA helyzetéről beszélt az elnök.

Mint ismeretes, Ben Sulayemet 2021 végén, csupán néhány nappal az F1-es évadot lezáró Abu Dhabi Nagydíj után választották meg a szövetség vezetőjévé. Mivel a Max Verstappen és Lewis Hamilton csatározását eldöntő viadal óriási port kavart, az FIA új vezérének egy megtépázott hírnevű szövetséget kellett átvennie, s rögtön a kezdeti időkben kiderült, hogy jóval több gondot kell kezelnie, mint az előre látni lehetett...

DSC_4555



„Nagy kihívás volt ez számomra. Amikor átvettem elnökséget, akkor azt mondtam, hogy ez nem az az FIA, ami a fejemben volt. Pedig alelnökként dolgoztam korábban, a saját szövetségemnél 15 évig voltam elnök, szervező és pilóta is voltam. Szóval megvolt a tapasztalatom. De először meg kellett változtatnunk az FIA kultúráját. Mik vannak célkeresztben? Miből, kikből áll az FIA? Mi a küldetés? Egyszerű kérdések, de mik a válaszok? Először is hogy miből, kikből áll az FIA? Azért választottak meg, hogy az FIA tagjait szolgáljam és ez a legfőbb motivációm” – magyarázta a felfogását az elnök.

„Egy exelnök kultúráját hoztam magammal, Max Mosley iskolájából jöttem, imádtam, ezt nem félek kimondani, de vannak köztünk különbségek. Nem azt mondom, hogy jobb vagyok az előző három elnökséghez képest, hanem azt, hogy más: egyikük sem jött azzal a háttérrel, amivel én, hogy egy nemzeti szövetség elnöke voltam. Emiatt másképp gondolkodunk. A tagoktól kaptam a hatalmat, szolgálom őket, hallgatok rájuk, nem változhatok meg, mert ezért választottak meg.”

 

Az F1 fontos, de nem kizárólagos

Ben Sulayem kiemelte: a Formula–1 a motorsport csúcsa, de nem az egyedüli fontos bajnokság. Ahogy fogalmazott, az F1 is egy, az FIA égisze alá tartozó sorozat, ahogy sok más is, amelynek erős FIA-ra, erős kormányzásra van szüksége a stabilitáshoz és a fenntarthatósághoz.

DSC_4651

„Az F1 a csúcs, de nem az F1 a minden, hiszen ha mindenkit beleszámolunk, akkor 230-nál is több tagszervezetünk van, 150-160 országról van szó. Figyelnünk kell mindenkire, mert nekik mondjuk egy kis gokartpálya olyan fontos, mint az Abu Dhabi pálya, vagy Silverstone, vagy éppen a Hungaroring, és az a lényeg, hogy hogyan tudnak fejlődni, előrébb lépni. Nem érdekli őket az F1, nem számít nekik, irreleváns számukra. Figyelnünk kell rájuk, hiszen ők választottak meg, ők szavaztak rám, őket kell kiszolgálni, nekik kell segíteni. Nem teszek különbséget azok között, akik rám szavaztak, és akik nem, mert mind az FIA tagjai. Megkérdezhetünk bárkit, akik ellenem szavaztak: hallgatok és figyelek rájuk az FIA javítása érdekében – pozíciókat is kapnak, mert ha valaki jó ember és jól teszi a dolgát, akkor vele kell dolgozni, rá kell bízni a feladatot.” 

„Olyan ez, mint ha mondjuk meghívlak vacsorára, és azt mondod, hogy sajtburgert ennél, mert azt szereted, én pedig mégis egy 200 dolláros marhahúst adok, és mondom, hogy az drágább, jobb, ilyen-olyan. De téged ez nem érdekel, mert te sajtburgert szeretnél, arra van szükséged, azzal segítek, ha azt adok. Vagy azt mondom, hogy tessék, itt van egy sportautó, használd a sivatagban. Nem tudod használni, nem arra van szükséged, hanem egy tizedannyiba kerülő terepjáróra, amivel elláthatod a családod, a gyermeked. Szóval figyelni kell a tagokra, hallgatni kell rájuk, ki kell elégíteni az ő szükségleteiket, ez a küldetésem. És csodálkoznál, hogy mennyire nem követelnek sokat, mert ez a kultúra, az ő szolgálatuk még új nekik, hiszen az előző három FIA-elnök nem tagszervezetből érkezett.”

 

A stabil anyagi háttér kulcskérdés

Ben Sulayem hivatalba lépésekor meglehetősen rosszul nézett ki az FIA pénztárcája, folyamatosan jelentős hiánnyal küszködött a világszervezet költségvetése. Ez az utóbbi két évben változott, az új vezér irányításával stabilizálták az anyagi hátteret, rendbe tették a könyvelést. Az elnök szerint ez kulcsfontosságú, mert csak a stabil alapokon nyugvó FIA jelenthet garanciát a stabil működéshez, a fejlődéshez. 

„A megválasztásomkor az FIA anyagi helyzete nagyon rosszul állt. Mi a csapatommal egy tervvel érkeztünk, és ne feledjük, hogy aki nem készít tervet, az bukásra van ítélve. Mi tervvel érkeztünk, muszáj volt például rendbe tenni az anyagiakat, és most jobban is állunk: akkor átlagosan évi 25 milliós hiány volt négy éven keresztül, most idén szerintem 6-7 millió lesz. Egészségesebben működik a rendszer, a tagszervezeteknek is hatalmat adtunk arra, hogy kezeljék az anyagi ügyeiket, mert muszáj nekik így tenni.”

„Ne feledjük: mi nonprofit szervezet vagyunk, nem kell megfelelnünk a tőzsdének, de ez nem azt jelenti, hogy nincs pénzünk, mert különben nem tudnánk szolgáltatást nyújtani és ellátni a feladatainkat. Ha befolyik mondjuk 100 millió, akkor az nem megy semmilyen részvényesekhez, azt a motorsport fejlesztésére költjük, jobb tréningekre, tanfolyamokra, jobb eszközökre, a fejlődésre, a szolgáltatásaink erősítésére.”

 

Dr. Hetzman László már az új filozófia „terméke”

Ahogy arról a Miami Nagydíj idején a Formula.hu elsőként számolhatott be, Dr. Hetzman László, egy nagy tapasztalattal és tudással bíró magyar orvos ülhetett be az F1 orvosi autójába és teljesíthetett szolgálatot azon a hétvégén Floridában. Ez annak köszönhető, hogy az FIA pályázatot hirdetett annak érdekében, hogy a feladatot hosszú évek óta ellátó Ian Roberts válláról terhet vehessen le, Dr. Hetzman László pedig egy többkörös kiválasztási folyamaton esett át, mire eljutott idáig. Szaúd-Arábiában és Melbourne-ben éles felkészítést kapott, majd Miamiban már önállóan teljesített szolgálatot orvosi delegáltként – és nem ez az egyetlen ilyen alkalom ebben a szezonban. Ez is jó bizonyíték arra, hogy az FIA új felfogása szerint egy kis ország jó szakembere is eljuthat a csúcsig, csak a teljesítményen múlik – Dr. Hetzman László már tíz évet lehúzott ebben a közegben, de most kapta meg a lehetőséget az előrelépésre.

IMG_20230318_193612

Mindez pedig arra is példa, amit Ben Sulayem hangsúlyozott: a fenntartható rendszer számít, amiben egy ember kiesése nem okoz problémát.

„Én olyan rendszert akarok felépíteni, amely nélkülem is működik, ha valami történik velem, balesetet szenvedek, vagy éppen úgy döntök, hogy távozok. Annak idején például senki sem volt felkészülve Charlie Whiting halálára, az egy hiba volt. Charlie nagyszerű volt, de valakinek utána is el kellett látni a feladatot. Aztán 2021 végén is ott álltam a szezon után, hogy oké, de most akkor rendeljek egy versenyigazgatót az Amazonról? Azóta már zajlanak a képzések a versenyigazgatók és a stewardok számára is, koncentrálunk ezekre.”

 

Jó a kapcsolata az F1-gyel, imádja az FIA-t

Az elmúlt időszakban különféle okok miatt úgy tűnhetett a külvilág számára, hogy a Mohammed ben Sulayem és az F1 vezetősége között fennálló kapcsolaton itt-ott mély repedések keletkeztek. Az FIA vezére nem cáfolja, hogy bizonyos témákban nagyon más álláspontot képviselnek, azonban a Formula.hu-nak hangsúlyozta: nehéznek semmiképp nem mondaná a helyzetet.

„Jó a kapcsolatom az FOM-mal, persze néha vannak benne súrlódások, de nyitott könyv vagyok, az ajtóm pedig mindig nyitva áll. Ennek a kapcsolatnak természetesen javulnia kell, de néha vannak, lehetnek, előfordulnak problémák, és néha a bajnokság fontossága vezet el minket a megoldáshoz” – mondta Mohammed ben Sulayem, aki a beszélgetés zárásaként megfogalmazta az általa irányított világszervezethez fűződő viszonyát is: „Nekem ez a küldetésem. Én tényleg imádom az FIA-t, és nagyon szeretem szolgálni a tagokat!”

 

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: