Az elmúlt hetek egyik legforróbb témája a Formula-1-ben a Nemzetközi Automobil Szövetség azon új szabálya, hogy mostantól engedélyhez kötik a pilóták számára a politikai, vallási és társadalmi kérdésekben való állásfoglalást. Bár fontos, hogy nem tilalomról van szó, csupán engedélyhez kötésről, ami nyilván nem egyenértékű, mégis sokan felszólaltak az FIA szabálya ellen: csapatfőnököktől elkezdve egykori és jelenlegi versenyzőkig egyaránt kifejtették az álláspontjukat. Alexander Albon például arról beszélt a Williams bemutatója előtt, hogy szerinte „minden pilóta aggódik” az új előírás miatt.
Most megszólalt az F1 vezérigazgatója, Stefano Domenicali is, aki szemlátomást sokkal enyhébb nézőpontot képvisel, mint az FIA: „Az F1 sosem fog senkit elhallgattatni” – jelentette ki határozottan a Guardiannak adott interjúban. „Mindenki beszélni akar, úgyhogy ha megvan a platform, ahol megfelelően elmondhatják, amit akarnak, annál jobb. Óriási lehetőség van a kezünkben, köszönhetően annak, hogy egyre globálisabbá, multikulturálissá és többféle értéket képviselővé válik a sportunk.”
„20 pilótáról, tíz csapatról és szponzorokról beszélünk, akiknek mind más elképzeléseik és nézeteik vannak. Nem mondhatom, melyik a helyes és melyik nem, de az helyes, ha biztosítunk egy platformot, ahol nyíltan megbeszélhetik a véleményüket. Nem fogunk változtatni ezen a hozzáálláson sportként. Ennek kellene az irányunknak lennie, hogy mindenkinek lehetőséget biztosítsunk, hogy megfelelő módon beszélhessen, nem agresszív hangvételben vagy támadólag, hanem tisztelettel.”
Domenicali folyamatosan egyeztet az F1-es mezőnnyel
A Formula-1 vezetője azt is elmondta, hogy többször is beszélt már a véleménynyilvánítások formájáról a pilótákkal: „Beszéltem erről a versenyzőkkel tavaly. Arról, hogyan válhatna az F1 egy olyan platformmá, amely rá tud világítani bizonyos dolgokra, amiket helyesnek találunk. Az F1-nek segítenie kell a pilótákat, ha meg akarnak beszélni egyes témákat. Fontos, hogy konstruktív párbeszédet folytassunk. Ha ez nem történik meg, az zavart vagy olyan problémákat okozhat, ahol nem kellene problémáknak lenniük.”
„Folyamatosan figyeljük a helyzetet. Informáljuk a pilótákat, egyeztetünk a GPDA-val, hogy miképp tudnak a versenyzők emberként nyitottak lenni a sportunkban. A sportolók roppant érzelmesek és szenvedélyesek tudnak lenni néhány dolog iránt, s ezt konstruktívan kell átbeszélniük azokkal, akikben megbíznak.”
Újabb törésvonal az F1 és az FIA közötti háborúban?
Érdekes részlete Domenicali interjújának, ahol arra mutat rá, hogy a vonatkozó szabályt nem az F1, hanem az FIA hozta – azaz egyértelműen a Nemzetközi Automobil Szövetségre tolja a kérdés felelősségét. Igaz, az F1-vezér azt is megjegyezte, hogy mivel az FIA korábban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja lett, bizonyos mértékig meg van kötve a keze:
„Egy szabályról beszélünk, márpedig a szabályalkotó az FIA. Hiszem, hogy az FIA tisztázni fogja, amit kijelentett, és milyen területeken kell ezt tiszteletben tartani. Biztos vagyok benne, hogy az FIA is osztja az F1 álláspontját, de a tagjai az olimpiai bizottságnak, ezért vannak olyan protokollok, amelyekhez tartaniuk kell magukat” – fogalmazott Domenicali.
Az F1 és az FIA tehát ebben a kérdéskörben is némileg eltérő álláspontot képvisel, ami újabb törésvonalat jelenthet a két fél – és utóbbi esetében főleg annak elnöke, Mohammed ben Sulayem – között egyre inkább kiéleződő hatalmi harcban vagy konfliktusban, amely többek között a potenciális új csapatokhoz való hozzáállásban, és mindenekelőtt a szaúdi felvásárlással kapcsolatos pletyka körüli megnyilvánulásokban mutatkozott meg.