DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 22. szerda
F1

Az FIA véleménynyilvánításra kéri a pilótákat

Az FIA elnöke és F1-es versenyigazgatója is úgy látja, a pilóták előtt mindig adott a lehetőség, hogy hangot adjanak véleményüknek, sőt, kérik őket arra, hogy a jövőben tegyék is ezt.

A sokat megénekelt GPDA-levélre Bernie Ecclestone szarkasztikus választ adott, a minap pedig Stefan Johansson korábbi F1-es pilóta mondta azt, hogy a szervezet valósággal lábon lőtte magát ezzel a közleménnyel. Jean Todt, az FIA elnöke azonban úgy véli, hogy a pilóták jól tették, hogy kifejezték véleményüket, és arra bátorítja őket, hogy a jövőben se „fogják vissza magukat.”

„Ezt a nyílt levelet nem direkt az FIA elnökének címezték” - idézte a francia sportdiplomatát az F1i.com. „Ennek ellenére én egy személyes levélben válaszoltam nekik, és meghívtam őket, hogy számukra megfelelő helyen és időben beszélhessünk majd.” De mit gondol Todt arról, hogy a pilóták is képviseltették magukat az F1-es bizottságban? „Nem lennék ellene” - mondta az FIA elnöke.



„Vannak képviselőink a szponzorok és a motorgyártók részéről, de nem aratott nagy sikert, hogy őket (a pilótákat) is meghívjuk. De arra is van hely, hogy megnyilvánuljanak. Számomra a munkacsoportok lennének a legmegfelelőbbek, ahol különféle - technikai vagy sport- - szabályokról esik szó: az ajtó nyitva áll.”

„Ha azt mondják nekem, hogy ’MI is jönni akarunk, de nem kapunk rá felhatalmazást’, bízzanak bennem, meg fogják kapni. Sőt, még többről van szó, én kérem, hogy tegyenek így. Nagyon érdekel, hogy milyen érzéseik vannak akkor, amikor követnek egy autót, és leszorítóerőt vagy tapadást veszítenek a gumik miatt. Olyan dolog ez, amit a pilótáktól kell megtanulnunk. Kifejezésre kell juttatniuk érzéseiket: annyit írhatnak, amennyit akarnak, de nincs szükség rá, hogy az említett testületekben leírják.”

Charlie Whiting szerint a pilóták előtt számtalan lehetőség hever, ahol bátran nyilatkozhatnak arról, miképpen szeretnék befolyásolni a sportág jövőjét. „Amikor Jean azt mondja, hogy az ajtó nyitva áll, sokkal szélesebbre van nyitva, mint azt elsőre gondolnánk. Még meg is hívjuk őket, aztán különféle napirendi pontokat javasolnak nekünk. Meghívjuk őket minden technikai és sportszakmai megbeszélésre, így többről van szó, hogy nyitva hagyjuk nekik az ajtót” - monda a brit.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: