DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 28. vasárnap

Újoncok a pole-ban az F2 és az F3 időmérőin

Spielberg után Silverstone-ba is elkísérték az F1 mezőnyét a juniorkategóriák, amelyek már pénteken túlestek a sprintfutam és a főfutam rajtsorrendjét meghatározó időmérőn.

Nem indult jól az F3-as bajnoki összetett harmadik helyén álló Dino Beganovic hétvégéje, miután a Ferrari akadémistája egy technikai probléma miatt nem tudott értékelhető köridőt futni, így mindkét futamon a mezőny végéből kell majd rajtolnia. A Trident erős egykörös tempót mutatott: Leonardo Fornaroli első pole-pozícióját szerezte a szériában, csapattársa, Oliver Goethe pedig mellőle indulhat majd a főfutamon az első sorból. A harmadik Trident-pilóta, a bajnoki éllovas Gabriel Bortoleto ötödik lett. A Campos is elégedett lehet az eredménnyel, a bajnokság második helyezettje, Josep María „Pepe” Martí a harmadik, Christian Mansell pedig a negyedik rajtkockába sorakozhat majd fel vasárnap.

A Formula-3 időmérőjének végeredménye:

 

Hely   No.   Pilóta   Csapat   Idő   Hátrány 
L.Fornaroli Trident 1:45.520    
Oliver Goethe Trident 1:45.646 0.126  
23  Pepe Martí Campos Racing 1:45.874 0.354  
24  C.Mansell Campos Racing 1:45.909 0.389  
G.Bortoleto Trident 1:45.910 0.390  
Paul Aron Prema Racing 1:45.945 0.425  
15  Gabriele Mině Hitech Pulse-Eight 1:46.040 0.520  
16  Luke Browning Hitech Pulse-Eight 1:46.046 0.526  
10  Franco Colapinto MP Motorsport 1:46.064 0.544  
10  27  Taylor Barnard Jenzer Motorsport 1:46.155 0.635  
11  11  Mari Boya MP Motorsport 1:46.163 0.643  
12  12  Jonny Edgar MP Motorsport 1:46.169 0.649  
13  14  S.Montoya Hitech Pulse-Eight 1:46.249 0.729  
14  Grégoire Saucy ART Grand Prix 1:46.270 0.750  
15  25  Hugh Barter Campos Racing 1:46.277 0.757  
16  Zak O:Sullivan Prema Racing 1:46.332 0.812  
17  17  Caio Collet Van Amersfoort Racing 1:46.468 0.948  
18  Kaylen Frederick ART Grand Prix 1:46.620 1.100  
19  26  Nikita Bedrin Jenzer Motorsport 1:46.732 1.212  
20  31  M.Cresswell PHM Racing by Charouz 1:46.906 1.386  
21  18  R.Villagómez Van Amersfoort Racing 1:46.971 1.451  
22  19  Tom Smith Van Amersfoort Racing 1:47.037 1.517  
23  Nikola Tsolov ART Grand Prix 1:47.054 1.534  
24  21  Max Esterson Rodin Carlin 1:46.914 1.394  
25  20  Oliver Gray Rodin Carlin 1:47.270 1.750  
26  22  Ido Cohen Rodin Carlin 1:47.447 1.927  
27  28  Alejandro García Jenzer Motorsport 1:47.560 2.040  
28  29  Sophia Flörsch PHM Racing by Charouz 1:47.613 2.093  
29  30  Roberto Faria PHM Racing by Charouz 1:47.778 2.258  
30  Dino Beganovic Prema Racing 2:45.962 1:00.442  

 

 

A Formula-2-esek nem úszták meg piros zászló nélkül a kvalifikációt, miután Amaury Cordeel csúnyán összeörte a Virtuosit. Az időmérő megszakítása azt jelentette, hogy le kellett rövidíteni a rendelkezésre álló időt, mivel az edzés belelógott volna az F1 második szabadedzésébe, így az utolsó percekben mindenki fejvesztve próbálta összehozni legjobb idejét a kihűlt abroncsokon. Az utolsó körökben két sárga zászló is bezavart, Victor Martins azonban végül megtartotta pole-pozíciós helyét. Kush Maini hatalmas meglepetésre a második helyre hozta be a Campost, míg a bajnoki összetett élmezőnyéből Ayumu Iwasa és Oliver Bearman teljesítettek a legjobban harmadik és ötödik helyükkel. A bajnokságot vezető Frederik Vesti indulhat az élről a holnapi sprintfutamon.

A Formula-2 időmérőjének végeredménye:

 Hely   No.   Pilóta   Csapat   Idő   Hátrány 
Victor Martins ART Grand Prix 1:39.832    
24  Kush Maini Campos Racing 1:39.945 0.113  
11  Ayumu Iwasa DAMS 1:39.952 0.120  
14  Jack Doohan Invicta Virtuosi Racing 1:39.957 0.125  
Oliver Bearman Prema Racing 1:39.989 0.157  
Enzo Fittipaldi Rodin Carlin 1:39.991 0.159  
Zane Maloney Rodin Carlin 1:40.001 0.169  
Théo Pourchaire ART Grand Prix 1:40.019 0.187  
10  Isack Hadjar Hitech Pulse-Eight 1:40.026 0.194  
10  Frederik Vesti Prema Racing 1:40.052 0.220  
11  16  Roy Nissany PHM Racing by Charouz 1:40.135 0.303  
12  12  Arthur Leclerc DAMS 1:40.198 0.366  
13  Jehan Daruvala MP Motorsport 1:40.314 0.482  
14  Dennis Hauger MP Motorsport 1:40.368 0.536  
15  Jak Crawford Hitech Pulse-Eight 1:40.400 0.568  
16  20  Roman Staněk Trident 1:40.526 0.694  
17  22  R.Verschoor Van Amersfoort Racing 1:40.561 0.729  
18  25  Ralph Boschung Campos Racing 1:40.815 0.983  
19  17  Brad Benavides PHM Racing by Charouz 1:40.950 1.118  
20  21  Clément Novalak Trident 1:41.106 1.274  
21  15  Amaury Cordeel Invicta Virtuosi Racing 1:41.457 1.625  
22  23  J.M.Correa Van Amersfoort Racing 1:42.084 2.252  

Olyat láthatunk a hétvégén, amire 2003 óta nem volt példa az F1-ben

A Brit Nagydíj legfontosabb újítása lesz a Formula-1 történetében első alkalommal megrendezendő szombati sprintkvalifikáció, amelynek az időmérő végeredménye alapján vágnak neki a versenyzők, s amely alapján kialakul a vasárnapi futam rajtsorrendje. Ez viszont azt is eredményezi, hogy a „rendes” időmérő előrekerült a programban péntek késő délutánra.

Nem rendkívüli az F1 történetében, hogy már pénteken tétre menő edzést rendezzenek a nagydíjhétvégéken: 1995-ig rendszerint pénteken és szombaton is rendeztek kvalifikációkat – sőt, volt időszak, amikor előkvalifikációra is szükség volt a rengeteg induló miatt. 1996-tól 2002-ig aztán egyetlen egyórás szombati edzés döntött a rajtsorrendről, 2003-ban viszont az egykörös kvalifikáció bevezetésekor ismét két tréning került a programba, amelyek közül az elsőt pénteken futották. 2004-ben aztán már mindkét időmérőre szombaton került sor, s bár azóta többször is változott a lebonyolítás, egyszer sem volt rá példa, hogy a versenyhétvégék első napján is tétre menő edzést tartsanak (olyanra volt, hogy még vasárnap is szerepeljen a programban kvalifikáció: 2005 elején volt érvényben ez a szabály) – azaz legutóbb olyan, amit a mostani silverstone-i fordulón látni fogunk, a 2003-as évadzáró Japán Nagydíjon történt.

2003-suzuka-f1-dppi

fotó: DPPI

Legendás F1-es Lotusba pattan a hétvégén a McLaren vezére

Zak Brown, a McLaren elnök-vezérigazgatója köztudottan rajong a történelmi Formula-1-es autókért, amelyek közül többnek is a tulajdonosa. Az előttünk álló hétvégén pedig egybe be is ülhet: a Brit Nagydíjak 70. évfordulójára emlékező bemutatón fog pályára gördülni az 1978-as Lotus 79-essel, amellyel Mario Andretti annak idején világbajnoki címet szerzett.

Ahogy arra Brown is felhívta a figyelmet az F1i.com szaklapnak adott nyilatkozatában: kevés ikonikusabb festés létezik a JPS Lotus fekete-arany dizájnjánál az F1-ben. Most ezt az emblematikus versenygépet csodálhatjuk majd meg Silverstone-ban Brownnal a volánnál – nem sokkal azután, hogy az autó Goodwoodban is tiszteletét tette.

andretti-brown-lotus-1978-1

F1-es autó egy londoni busz és egy brit vadászrepülő ellen? A Red Bull megcsinálta!

A hétvégi silverstone-i fordulóra hangolva nem akármilyen promóciós videót dobott össze a Red Bull: 2011-es világbajnok autójukkal, az RB7-essel mérkőztek meg több legendás brit jármű, többek között egy ikonikus londoni busz és egy Spitfire vadászgép ellen is – íme, a parádés videó:

A Mercedes megmutatta, miért tekintik hazai versenynek a Brit Nagydíjat

Sok csapatnak Nagy-Britanniában van a főhadiszállása, így azoknak a márkáknak is különlegessé válik ez a verseny, amelyek egyébként nem rendelkeznek brit gyökerekkel. A Mercedes bázisa Brackley városában található, ami mindössze 8,5 mérföldre van a versenypályától, ez pedig kocsival durván 10-12 perces utat jelent. A csapat így szerette volna prezentálni, hogy mennyire otthonosan érzik magukat ezen a versenypályán.

Morbidelli még egy darabig biztosan távol marad a MotoGP-től

A Petronas Yamaha olasz versenyzője, Franco Morbidelli egy edzésbaleset során szerzett térdsérülést, emiatt pedig kénytelen volt kihagyni a nyári szünet előtti utolsó versenyt Hollandiában. A legújabb hírek szerint még négy futamról biztosan hiányozni fog, a csapatnak pedig az a cél lebeg a szeme előtt, hogy Misanóban már visszatérhessen a 26 esztendős pilóta.

„Franco lábadozik jelenleg, mi pedig biztosítani akarjuk őt arról, hogy tökéletes állapotban legyen, mielőtt visszatér, így szerintem Misanóig nem számíthatunk rá, bár szeretném, hogy hamarabb versenyezzen. Ez ugyanis egy olyan pálya, amit jól ismer, mi pedig továbbra is mindannyian jó felépülést kívánunk neki, valamint azt, hogy csak akkor térjen vissza, amikor már teljesen fittnek érzi magát” – idézte Razlan Razali csapatfőnököt a The-Race.

Július 14-e egy nagyon különleges nap a Ferrari számára

Pontosan 70 éve rendezték meg azt a Brit Nagydíjat, melyen a maranellói istálló megszerezte története első futamgyőzelmét. A márka erről több helyen is megemlékezett a közösségi médiában, többek között archív fotókkal az eseményről. Az 1951-es szezon mindössze a második világbajnoki idény volt az F1 számára, a Silverstone-i verseny pedig az ötödik volt a nyolc futamból álló versenynaptárban.

A győztes az argentin José Froilán González lett, megelőzve honfitársát Juan Manual Fangiót, aki karrierje első világbajnoki címét szerezte abban az évben. A Ferrari számára nem ez volt az egyetlen siker abban az évben, González győzelmét újabb kettő követte, Alberto Ascari révén a Nürburgringen és Monzában is nyerni tudtak.  

 

Itt az F1 válasza a Hamilton bizottság jelentésére

A Formula-1 a mai napon jelentette be a hivatalos csatornáin keresztül, hogy fontos lépéseket tettek a sokszínűség érdekében, a közlemény szerint az alulreprezentált csoportok számára jelentős mértékű ösztöndíjat és gyakornoki lehetőséget biztosítanak. Az F1 sokszínűséggel és befogadással foglalkozó stratégiáját 2019-ben hozták létre, nemrégiben pedig a Hamilton bizottság is közzétette ezzel kapcsolatos jelentését.

A sportág összesen hat egyetemmel kötött szerződést, melynek értelmében 10 mérnöki ösztöndíjat ajánlanak fel, továbbá mindegyik istálló csatlakozik a kezdeményezéshez azzal, hogy a hallgatóknak munkatapasztalatot biztosít a tanulmányaik során. A két éve megkezdett munka egyik legfontosabb lépését még a korábbi vezérigazgató, Chase Carey tette meg, aki személyesen 1 millió dollárral járult hozzá a kezdetekhez, amivel hatalmas segítséget nyújtott az ösztöndíjak finanszírozásához.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

Romain Grosjean magyarázza el nekünk, hogy mire kell figyelni egy silverstone-i körön - videó

A korábbi F1-es pilóta megmutatja, hogy hol kell nagyon figyelni a jó csúcspontra, melyik kanyar padlógázas, hol lehet eltérő íveket választani és azt is, hogy mely a pálya legnehezebb fékpontja.

Dobogós trófea helyett babérkoszorút kap a silverstone-i sprintfutam első három helyezettje

A hétvégi Brit Nagydíjon debütál a Formula-1 sprintkvalifikációs formátuma, amely értelmében szombaton 17 körös futam dönt a vasárnapi nagydíj rajtrácsáról. A sprintverseny győztese statisztikailag pole-pozíciósként kerül a feljegyzésekbe, ennek megfelelően az első három helyezett (akik 3, 2 és 1 pontot kapnak) nem számít hivatalosan dobogósnak. Pódiumceremóniát sem fognak tartani, valamilyen formában mégis díjazzák a legjobbakat.

Az Autosport beszámolója szerint a leintést követő félórás intervallumban tartanak egy győzelmi kört, mely során az első három helyezett babérkoszorút kap a nyakába. „Egyedien megtervezett, modern csavarral” – ezt tudni a szóban forgó koszorúról, amely történelmi tisztelgés lesz, hiszen a sportág hét évtizedes fennállása során hosszú időn keresztül babérkoszorúval jutalmazták a dobogósokat.

Hamilton Bizottság: az F1-ben dolgozóknak csak egy százaléka fekete

Mi is beszámoltunk róla, hogy Lewis Hamilton megalapította a Hamilton Bizottságot, most pedig már adatokat is publikált közösségi oldalán. Ezek között első helyen szerepel, hogy a Formula-1-es alkalazottaknak csak egy százalékuk rendelkezik fekete gyökerekkel. Ahogy a pilóta írja, a bizottságával együtt ők ezen (is, ahogy a többi felderített adaton is) változtatni akarnak és azért dolgoznak, hogy tényleg sokszínű legyen a sportág, illetve az egész világ.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Lewis Hamilton (@lewishamilton) által megosztott bejegyzés

 

Rossz hír: Visszalépett a Ralikrossz Európa-bajnokság magyar esélyese

Alig több mint egy héttel a barcelonai szezonnyitó előtt váratlan hír érkezett az RX3 (Super1600) Ralikrossz Európa-bajnokság magyar indulójától, aki 2019-ben ezüstérmes lett összetettben, és idén már ötödik szezonjára készült a kategória topcsapatával, a Volland Racinggel.

„Ezennel bejelentem, hogy nem tudok részt venni a 2021-es Rallycross Európa bajnokságon, a pandémia és annak utóhatásai által okozott szponzorációs helyzetben” – olvasható Marton Gergely sportolói Facebook-oldalán. „Nagyon sok felkészülés áll mögöttünk és az utolsó pillanatig próbáltuk megoldani a problémát. Ez egy nagyon nehéz időszak, de dolgozunk azon, hogy minél hamarabb újra a versenypályán lehessünk.”

Személyében az egyik fő esélyes szállt ki a bajnokságból: 2021-ben számos korábbi második és harmadik hely után az első futamgyőzelem megszerzése és a bajnoki cím reális célkitűzés lett volna számára.

Versenypályán is vezetné Senna autóját Norris

Múlt hétvégén rendezték Goodwoodban a sebességfesztivált, melyen több F1-es csapat is képviseltette magát, a McLaren ráadásul saját, hivatalos pilótáival. Lando Norrisnak a csapat MP4/5B jelzésű versenygépét volt lehetősége kipróbálni, azt, amellyel Ayrton Senna 1990-ben, szintén McLaren-versenyzőként legyőzte Alain Prostot a világbajnoki csatában.

Norrist lenyűgözte az old-school versenyautó, és cseppet sem volt elég neki az a néhány percnyi goodwoodi hegymászás. Hagyományosabb körülmények között is vezetni szeretné a legendás járgányt. „Hihetetlen érzés, hihetetlen a hangja. Elképesztően bámulatos autó. Imádnám, ha pályára vihetném, nagyon örülnék, ha Zak megengedné. Ez a célom” – mondta Norris, aki kiváltságként élte meg a retro kalandot, és fejet hajtott a régmúlt versenyzői előtt, akik ezzel glória és egyéb, modern védőfelszerelés nélkül versenyeztek.

Videó: Az F1 evolúciója 16 másodpercben

Tömény, de élvezetes montázst készített a WTF1 a múlt hétvégi Goodwodi Sebességfesztiválról, ahol szokás szerint számos legendás és eredményes F1-es autó megfordult. Most 16 másodpercben átélhetjük, mekkora utat tett meg a sorozat 1950 óta. A hangot ne felejtsd el bekapcsolni!

Újabb sejtelmes fotókat osztottak meg a 2022-es F1-es koncepcióautóról

Ahogy arról mi is beszámoltunk, a Formula-1 a Brit Nagydíj csütörtöki napján egy nagy leleplezésre készül: végre lehull a lepel a drasztikus átalakuláson átesett 2022-es specifikációjú F1-es autókról, legalábbis arról, amelyet a száguldó cirkusz szakmai csoportja megálmodott. Az online élő adás magyar idő szerint 15:30-kor kezdődik, de a sorozat addig is újabb két fotóval csigázza az érdeklődőket.

E6LxIw6WEAgy-DBc

 

Norris a támadásról posztolt, a támogatásért hálás

A közösségi médiában adott életjelet magáról Lando Norris, akiről kedd reggelre látott napvilágot a hír, miszerint a labradúgó-Eb múlt vasárnapi döntője után megtámadták őt, és ellopták tőle egy meglehetősen drága karórát. A McLaren pilótája azóta számtalan támogató üzenetet kapott a rajongóktól, amire reagálva az alábbi posztot írta:

"Üdv, világ. Köszönet mindenkinek az üzenetekért. Igazán sokat jelent a mindenkitől kapott kedvesség és szeretet. Gondoltam jelzem, hogy jól vagyok, és azon dolgozom, hogy a megfelelő állapotban legyek a hétvégén, így a legjobb formámat hozzam. Szeretlek titeket, és alig várom, hogy hétvégén a versenypályán találkozzunk."

Image

Elképesztő: így játssza le az angol himnusz egy F1-es Red Bull

Az RB7 kipufogójának előadása:

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Red Bull Racing Honda (@redbullracing) által megosztott bejegyzés

Tavaly ez a kör ért pole-t Silverstone-ban

Lewis Hamilton "könnyed" körrel szerezte meg az első rajtkockát egy éve Silverstone-ban - most mennyi a realitása egy Mercedes-pole-nak? A videó ezen a linken, vagy a képre kattintva megtekinthető!

maxresdefault (1)

Hamilton első hazai sikerétől Norris sírva röhögéséig - öt nagy pillanat a Brit Nagydíjakról

A Formula-1 állított össze egy szubjektív ötös listát a Brit Nagydíjak emlékezetes pillanatairól - a válogatás ezen a linken, vagy a képre kattintva megtekinthető!

pf2_4

A csapatfotó döbbentette rá Hamiltont, hogy nem elég befogadó a sportág

A Formula-1 első és eddig egyetlen fekete versenyzője, Lewis Hamilton a sokszínűség élharcosa az autósportban: a hétszeres világbajnok alapította meg a szakértőkből álló Hamilton Bizottságot.

„Fiatalként sűrűn körbenéztem az autósportban, majd elgondolkodtam, miért van ennyire nagyon kevés színesbőrű. Nem csupán a versenyzők soraiban, hanem a szerelők, mérnökök, marketingesek és könyvelők közt is. Az évek során, ahogy sikeresebbé váltam, arra gondoltam, hogy ha eredményes leszek és az élen harcolok, több ajtót nyithatok meg a fekete tehetségek előtt.”

„2019 végén, emlékszem, Abu Dhabi után, megnéztem közelről a csapatfotókat, ami erőteljes emlékeztető volt számomra: milyen kevés előrelépés történt afelé, hogy a sport befogadóbb legyen. Ebből tudtam, hogy többet kell tennem. Ekkor fogant meg a Hamilton Bizottság ötlete” – mondta a Motorsport.com-nak a hétszeres világbajnok. A bizottság 10 hónap után most készült el jelentésével arról, miért vannak a feketék alulreprezentálva a brit autósportiparban, továbbá javaslatokat tett a sokszínűség javítására.

 

Újra feltűnik a Playboy-embléma a DTM-ben

Egy – sőt kettő – nagy visszatérés van készülőben a Német Túraautó Bajnokságban: a sorozat egykori pilótája, Hubert Haupt a szezon negyedik hétvégéjén, a Nürburgringen újra vezetni fog, 30 évvel bemutatkozása és 20 évvel utolsó szereplése után. Az 52 éves német 1991-ben és 1992-ben, majd 2001-ben versenyzett a szériában. Szereplése történelmi lesz, hiszen egyedüliként mondhatja majd el magáról, hogy a DTM mindhárom érájában versenyzett.

Haupt saját csapata színeiben áll rajthoz a Nürburgringen: a két Mercedest felkészítő Haupt Racing Team (HRT) a GT-versenyzés világából csatlakozott a DTM-hez, ahol rögtön az élmezőnybe érkezett, a formáció a monzai szezonnyitón Vincent Abril és Maximilian Götz révén egy pole-pozíciót és két dobogós helyet szerzett.

Itt jön képbe a másik nagy visszatérés: a harmadik, #6-os rajtszámú Mercedes, amelyet a csapatfőnök-versenyző vezet majd, a Playboy fekete-fehér színeit fogja viselni. A férfimagazin a 2010-es évek közepén több szezonon át szerepelt a sorozatban, az Audi egyik gyári autóját támogatta.