DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. október 14. hétfő

Elektromos SUV-t vásárolt Hamilton

A Mercedes közösségi médiás posztja szerint Lewis Hamilton Ausztráliában első köreit tette meg az új Mercedes-Benz EQC volánja mögött. „Meggyőzte őt? Máris rendelt egyet…” – árulta el a poszt, hogy a versenyző bejelentkezett egy példányért az elektromos típusból.

Nem volt egyszerű követni, ki milyen stratégián van a Magyar Nagydíjon

Az esőgumik végül nem játszottak szerepet a Magyar Nagydíjon, a száraz pályás abroncsoknak azonban mindenféle kombinációját láthattuk a versenytáv során, a 20 versenyző összesen 42 alkalommal cserélt kereket. A mezőny egy része lágyon kezdett, majd kétszer közepes keveréket tett fel: ezzel a stratégiával nyert a 10. helyről Max Verstappen. Mások közepest használtak a rajtnál és a középső etap során, majd lágyat a végén – ez a stratégia második helyet ért Lewis Hamiltonnak, Carlos Sainz azonban a dobogót is elbukta miatta, mivel a kelleténél korábban tette fel a piros jelölésű lágyakat.

Rossz döntésnek bizonyult azonban két közepes után keményt választani, ahogyan a Ferrari tette Charles Leclerc esetében – olyannyira, hogy a két kiállásból végül három kerékcsere lett, de a lágy gumis utolsó etap sem mentette meg a monacóit. Egyetlen csapat, az Alpine egy kiállással, közepes-kemény sorrenddel abszolválta a futamot, ami kettős pontszerzést ért.

Bejelentették, hol nézhetjük 2025-ig a Formula-1-et

Szerződéshosszabbítás történt a Formula-1 hazai közvetítési jogait illetően a Magyar Nagydíj hétvégéjén, jelentette be vasárnap, a verseny napján Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója a Hungaroringen. Az új kontraktus értelmében a 2025-ös szezon végéig biztosan a közmédia kezében maradnak a Formula-1-es közvetítési jogok Magyarországon, ami továbbra is magában foglalja a szabadedzések, az időmérő edzések, a sprintfutamok és a versenyek közvetítését is.

 

Alonso nem értette, ki szerezte meg a pole-t

A Magyar Nagydíj időmérőjén hatodik rajtpozíciót kiharcoló Fernando Alonso bevallotta, nem értette, ki nyerte meg a kvalifikációt. Csak a bokszba visszatérve jött rá, hogy George Russell nevét mondták a csapatrádióban.

„Csak most derült ki számomra, mert a rádióban nem értettem, ki van a pole-pozícióban. Meglepődtem, de tény, hogy örülök neki. Kicsit váratlan, hiszen a Ferrari és Max erősnek tűnt, a Mercedes pedig kicsit szenvedett” – mondta a Hungaroringen a riportereknek Alonso.

Az Alpine pilótája előzetesen még arra számított, hogy a két Mercedes előtt végezhet: „Azt gondoltuk, hogy előttük lehetünk, és igaz, hogy Lewist meg is előztük. Szóval nagy kört kellett futnia, hogy a pole-pozícióba kerüljön, várom, hogy visszanézzem.”

A bokszutcából kezdi a Magyar Nagydíjat Gasly

Mindössze a 19. rajthelyre kvalifikált, hozzá mérten rendkívül gyenge pozícióba a vasárnapi futamra Pierre Gasly. A francia versenyző 13. idővel továbbjutott volna a Q2-be, eredményét azonban törölték, ezért esett ki már az első fázisban.

A gyenge rajtpozíció miatt az AlphaTauri úgy döntött, teljes motorcserét hajt végre a #10-es számú autón. Büntetésként Gasly a bokszutcából startol, Nicholas Latifi lép előre egyetlen helyezést a rajtrácson.

A teljes motorcseréért normál esetben rajtrács végi büntetés járna, a The Race információi szerint azonban az AlphaTauri a technikai delegált engedélye nélkül hajtotta végre a cseréket, ezért kezdhet csak a bokszutcából.

F3: Nem járt himnusz a győzelemért a Hungaroringen

Nedves pályán kezdődött a Formula-3 főfutama a Hungaroringen, a pole-pozícióban Alexander Smolyarral. Az oroszt a rajt utáni első két kanyarban fenyegette csak a mögüle startoló Zane Maloney és Oliver Bearman, de rövidesen több másodperces előnyt épített ki, és végig uralma alatt tartotta a futamot.

Az MP Motorsport pilótája könnyedén megnyerte a futamot, melyet egy ponton 8 másodperccel is vezetett – az oroszokra vonatkozó szankciók értelmében azonban a himnusz nem szólt számára a dobogón idei első győzelme apropójára. A barbadosi Maloney első F3-as pódiumát szerezte a Hungaroringen, ezredekkel a célegyenesben támadó Bearman előtt védte meg a második helyezést.

A 24 körös futam végére maradt tűzijáték: a hajrára a pálya gyakorlatilag teljesen felszáradt, a táv utolsó harmadában a mezőny második feléből többen megkockáztatták a slick abroncsra váltást. A Williams-nevelésű Zak O’Sullivan húzta a legnagyobbat ezzel a taktikával: a 22. helyről startoló brit körönként 10 másodperces különbséggel kerülgette az elhasznált esőgumin levő ellenfeleket, és végül a negyedik helyen ért célba. Ugyancsak slickre váltott Juan Manuel Correa, aki O’Sullivant lekövetve a hatodik helyig zárkózott fel, Jak Crawford mögött ért célba.

A bajnokság élén 104 pontos előnnyel állt két francia, Isack Hadjar és Victor Martins, miután előbbi nullázott, utóbbi egyetlen egységet szerzett.

Videó: Ezzel a körrel szerezte első pole-ját Russell

George Russell is feliratkozott a Hungaroring elsőzői közé, miután szombaton nálunk szerezte meg karrierje első pole-pozícióját a Formula-1-ben. zzel a körrel utasította maga mögé a Ferrarikat a brit. A videó a képre kattintva tekinthető meg!

Ha lemaradtál a meglepetésekkel teli magyar időmérőről, itt pótolhatod a lényeget!

Eseménydús időmérőn van túl a Formula-1 mezőnye. A várt eső ugyan nem érkezett meg az időmérőre, vagy inkább nem tartott ki addig, hiszen a harmadik szabadedzést szakadó esőben rendezték, azonban ennek ellenére is felejthetetlen időmérőt láthattunk Mogyoródon. George Russell pályafutása első F1-es pole-ját szerezte, Sainz lenyomta Leclerc-t, a Red Bull pedig betlizett a kvalifikáción. A videó a képre kattintva tekinthető meg!

Jön a 37. F1-es Magyar Nagydíj versenynapja – itt a program

Következik a várva várt hungaroringi Formula-1-es futam, amelyet még megelőz majd az F2-es és az F3-asok főversenye, de ezen kívül lesz Formula-E és Superbike is – mutatjuk a vasárnapi menetrendet:

Vasárnap (július 31.)  
09:30 - 10:00 Formula-E, 3. szabadedzés  
10:05 Formula-3, Főfutam (tv: M4 Sport, élő)
11:00 Superbike, Superpole-futam (tv: Aréna4, élő)
11:35 Formula-2, Főfutam (tv: M4 Sport, élő)
11:40 - 12:55 Formula-E, 2. időmérő (tv: Eurosport 2, 15:00, felv.)
12:30 Supersport, 2. futam (tv: Eurosport 2 és Aréna4, élő)
14:00 Superbike, 2. futam (tv: Eurosport 2 és Aréna4, élő)
15:00 Formula-1, Futam (tv: M4 Sport, élő)
16:00 Formula-E, 2. futam (tv: Eurosport 2, élő)

f1-hun-vas-program-dppi

Rosszul adminisztrált gumi miatt kapott pénzbírságot a Williams

Nem maradtunk utólagos vizsgálat nélkül az F1-es Magyar Nagydíj kvalifikációját követően: a felügyelők azt észlelték, hogy Alexander Albon olyan szett gumival gurult pályára a Q1-ben, amelyet az elektronikus rendszerben azt jelezték, hogy már visszaszolgáltatták a Pirelli számára (a hétvége előrehaladtával folyamatosan vissza kell adniuk a gumigyártónak az abroncsokat, így szűkül a felhasználható kerekek száma). Mint kiderült, az adminisztrációnál csúszhatott el valami a Williams részéről, rossz iktatószámot adtak meg a rendszerben, azaz Albon nem használt olyan gumit az időmérőn, amit már nem tehetett volna fel. Így a brit-thai versenyző elkerülte a rajtbüntetést, ám mivel a csapat ezzel is vétett a technikai szabályzat ellen, a stewardok 1000 eurós pénzbírságot szabtak ki rájuk.

albon-williams-hun-dppi

F2: Doohan simán behúzta a sprintet

Jack Doohan kezdhette az élről az F2-es sprintfutamot, mellőle pedig Enzo Fittipaldi indult. A rajtnál meg is történt a helycsere, de a kettesben Fittipaldi elfékezte magát, s visszaesett a harmadik helyre. Másodiknak az ötödik helyről induló Jüri Vips jött fel, a biztonsági autó pedig egyből szerepet kapott, miután Hauger és Sargeant összeütközött a rajtnál.

Az újraindításnál Doohan könnyedén ott hagyta Vipséket, akit Fittipaldi, Drugovich, majd Vesti követett. Előbb Nissany és Novalak összeakadása borzolta a kedélyeket, majd Vips kezdett el közelíteni az élen autózó Doohanre, mögötte pedig Vestiék fél másodperces különbséggel követték egymást.

Az utolsó körökben Lawson, Armstrong és Daruvala szolgáltatták az izgalmakat a hatodik, hetedik, nyolcadik helyen. Az élmezőnyben nem történt változás a verseny végén, így Jack Doohan magabiztos előnnyel nyerte meg a hungaroringi sprintfutamot, Jüri Vips végzett a második helyen, Enzo Fittipaldi pedig a harmadik pozícióban ért célba, míg a pontversenyt vezető Drugovich negyedik helyezésével 44 pontosra növelte előnyét.

Jos Verstappen bemutatkozik a WRC-ben

A regnáló Formula-1-es világbajnok Max Verstappen apja, az F1-et korábban szintén megjárt Jos Verstappen az idei esztendő elején kóstolt bele a raliversenyzésbe: az 50 éves pilóta a belga bajnokság versenyein állt rajthoz. A debütálásakor nyolcadik lett, legjobb eredménye pedig egy második helyezés, amelyet a Station Le Seau Monteburg Ralin ért el májusban.

Augusztus közepén azonban az eddiginél nagyobb fába vágja a fejszéjét az idősebb Verstappen, ugyanis rajthoz áll a belgiumi világbajnoki fordulón, az Ypres Ralin. A belga versenyző ugyanazt a Citroen C3 Rally2-est fogja vezetni, mint a hazai széria fordulóin, partnere pedig Harm van Koppen lesz. Verstappen értelemszerűen az összesen 37 indulót számláló Rali2-es mezőnyben fog szerepelni.

jos-verstappen-dppi

W Series: Powell megszakította Chadwick győzelmi sorozatát

Voltak még ugyan nedves foltok az aszfalton, de alapvetően felszáradt pályán rajtolt el a W Series hungaroringi versenye – igaz, a biztonsági autó mögött. Már a safety car mögött történt akció, Nerea Marti ugyanis kis híján megforgott, miközben magával vitte az egyik reklámtáblát. A tényleges start után is kalamajkába keveredett a spanyol, miután Belén Garciával ütközött. Másokkal is történtek persze incidensek: Emma Kimilainen az 1-es kanyarban próbálta megelőzni Jessica Hawkinst, aminek kontakt lett a vége, míg Bianca Bustamente egymaga forgott bele a korlátba – utóbbi versenyző pedig újabb SC-váltott ki azzal, hogy nem tudott visszatérni a bokszba.

Eközben az élen a pole-ból induló Alice Powell haladt, de egyre közeledett mögötte a fenyegetés Jamie Chadwick személyében, aki az ötödik kockából startolva folyamatosan vadászta le az ellenfeleit: előbb Marta Garciát kapta el, majd egy szép kifékezéssel Beitske Vissert is, így a biztonsági autó beküldésekor már második volt. Négy kör maradt még hátra az újraindítás után, Chadwick azonban nem tudta megtámadni honfitársát, így Powell idei első sikerét aratva megszakította az eddig 2022-ben hibátlan kétszeres bajnok hét futam óta tartó győzelmi szériáját. A címvédő persze így is növelte az előnyét a tabellán, hiszen a fő üldözőjévé előlépő Visser mögötte, a harmadik helyen futott be.

 

Alfa Romeo: Hosszabbítottunk a Sauberrel 2023-ra

Az Alfa Romeo neve 2018-ban tért vissza a Formula-1-be a Sauberrel kötött együttműködés révén, 2019 óta pedig már egy az egyben Alfa Romeo Racingnek hívják az alakulatot. A partnerkapcsolatot évről évre vizsgálja felül az olasz márka, és általában a nyári szünet során szokták bejelenteni a közös folytatást, az Alfa Romeo elnök-vezérigazgatója, Jean-Philippe Imparato viszont a Reutersnek nyilatkozva elárulta, hogy már megtörtént a megállapodás:

„Ma reggel írtam alá a szerződés meghosszabbítását 2023-ra. Minden évben júliusban vizsgáljuk meg a szituációt. Ha a jövőben azt észleljük, hogy már nem érdekel minket az F1 vagy nem fizetődik ki a befektetésünk, akkor meglátjuk, mit teszünk, de mindent megfelelő módon fogunk intézni” – fogalmazott az Imparato.

Bár a csapat részéről még nem történt hivatalos bejelentés, az Alfa Romeóval történő együttműködés tehát marad a következő idényre is. A Sauber hosszú távú jövője viszont még a levegőben lóg, sajtóhírek szerint ugyanis (ahogy arról a Formula Podcast adásaiban is beszéltünk) a háttérben zajlanak az egyeztetések az Audival a 2026-tól történő kapcsolatról – hasonlóan, mint a Red Bull és a Porsche között.

alfa-romeo-sauber-f1

fotó: DPPI

Biztonsági autós fázisok és brazil győzelem az F3-asok esős sprintversenyén

Igaznak bizonyultak az előrejelzések, hiszen megérkezett az eső szombat délelőtt a Hungaroringre, így vizes pályán startolt el a nap első eseménye, a Formula-3-asok sprintversenye. Emiatt biztonsági autós rajtot teljesített a mezőny, de a fordított rajtrács értelmében élről induló újonc Oliver Goethe így is egyből sok pozíciót veszített. A vezetést Franco Colapinto ragadta magához, de szinte egyből jött vissza a safety car, mivel egy ütközés után David Vidales a falba állt. Az újraindítást követő második körben pedig újabb baleset történt: Ido Cohen és Brad Benavides ütközött az 1-es kanyarban, ami miatt megint beküldték a biztonsági autót.

f3-vidales-crash-1

Az SC-fázisok közötti szabad körökben Caio Collet érezte nagyon a pályát: előbb Isack Hadjarral vívott meg a második helyért, majd Colapintót is támadta, akinek egy megcsúszását kihasználva az élre is állt a brazil. Collet innen már vissza sem nézett, az apránként száradó pályán folyamatosan növelte az előnyét, így kényelmes fórral zsebelte be első F3-as sikerét. Colapinto lett a második, Hadjar viszont rontott a hajrában, így Kush Maini állhatott még fel a dobogóra. Mögöttük az utolsó körben ütközött össze a két Prema-pilóta: Arthur Leclerc ment neki Jak Crawfordnak. Hadjar végzett így a negyedik helyen, ezzel pedig átvette a vezetést a bajnokságban az ezúttal csak hatodik Victor Martins-től: egyetlen pont a különbség közöttük – Leclerc viszont az ütközés miatt kicsúszott, ezzel pedig kissé leszakadt róluk. Folytatás vasárnap 10 órakor a főfutammal.

collet-f3-win

Üzentek az F1-esek: „Akik másokat bántalmaznak, nem a rajongóink!”

Az utóbbi versenyeken többször is előkerült témaként a szurkolók viselkedése a lelátókon: a Brit és az Osztrák Nagydíjon is többször füttyszó és pfujolás kísérte a versenyzőket, sőt Spielbergben konkrét rajongók közötti bántalmazásról is érkeztek a hírek. A Formula-1 már akkor határozott közleményben ítélte el az ilyen cselekedet és lépéseket ígértek a jelenség visszaszorítása érdekében, most pedig egy videót osztottak meg – az összes csapattal együtt, egy időben –, amelyben az F1-es versenyzők, valamint Stefano Domenicali F1-vezér és Mohammed ben Sulayem FIA-elnök küldött határozott üzenetet:

„A Formula-1 a versenyzésről és a rivalizálásról szól, de egyúttal a tiszteletről is. A tiszteletről a versenyzők között, a tiszteletről a rajongóink felé, a tiszteletről a teljes F1 család irányába. Bármiféle bántalmazás elfogadhatatlan. Ha nem tudsz tisztelettudó lenni, akkor ne legyél részese a sportunknak! Nem hagyhatjuk, hogy azok, akik azt gondolják, bántalmazhatnak másokat, megússzák ezt. A kötelességünk ezt szóvá tenni és azt mondani, hogy ’több ilyet ne’. Közösségként lépünk fel azok ellen, akik online bántalmaznak másokat. Nem fogjuk engedni a bántalmazást a versenyeinken. De szükségünk van arra, hogy a közösségi médiás felületek is orvosolják az online bántalmazás problémáját. Azok, akik a közösségi oldalak mögé bújnak bántalmazó és tiszteletlen nézeteikkel, nem a mi rajongóink. Egységesek vagyunk ebben, és arra kérünk, hogy ezt terjesszük ki minden sportra és társadalomra” – hangzott el a videóban, amellyel az F1 elindította a ’Drive it Out’ névre hallgató kampányát. Az F1 hozzátette: egyúttal a nagydíjak promótereivel is egyeztetnek a bántalmazó nézőkkel szembeni határozott fellépésekről.

Horner elárulta, hol tartanak a Porschével zajló egyeztetések

Egy ideje már arról pletykálnak, hogy a Volkswagen-konszern egyik F1-be beszállni vágyó márkája, a Porsche a Red Bull-lal működne együtt 2026-tól. A néhány napja napvilágot látott dokumentumok alapján konkrétan a német gyártó 50 százalékos részesedést vásárolna a csapatban, amellyel tíz évre terveznek. Christian Horner, a Red Bull csapatvezetője a Magyar Nagydíj helyszínén a Sky F1-nek nyilatkozott a téma kapcsán:

„Nyilván rengeteg a spekuláció, és szerintem már mi is számos alkalommal elmondtuk, hogy konstruktív egyeztetéseket folytatunk a Porschével. Úgy gondolom, pozitív lenne a Porsche érkezése a Formula-1-be. De nagyon sok feltétele van ennek, a szabályzatot is össze kell rakni. Még csak a folyamat elején járunk, ahol megkezdődtek az egyeztetések. De az első igazi akadály a csatlakozó motorgyártók számára, hogy meglegyenek a 2026-tól érvényes szabályok.”

Sajtóhírek szerint az FIA rövidesen közzéteheti a 2026-os motorszabályok részleteit – akár már néhány napon belül, ami egybecseng azzal, hogy az említett dokumentumok augusztus 4-ét jelölték meg a Red Bull–Porsche együttműködés bejelentésének dátumaként. Horner egyébként arról is beszélt, hogy az energiaitalosok motorrészlege, a Red Bull Powertrains egyre erősödik, és rövidesen új szakemberek igazolásáról is hírt fognak adni.

horner-dppi-2022-f1

Az F1-es Magyar Nagydíj időmérője és futamok tömkelege a szombati programban: ne maradj le!

Csak a hungaroringi eseményekkel megtelne a napunk, hiszen jön a Formula-1-esek harmadik szabadedzése és kvalifikációja, miközben a Formula-2, a Formula-3 és a W Series mezőnye már versenyez is a mogyoródi pályán. Ha pedig mindez nem lenne elég, a Formula-E is teljesíti első londoni versenynapját, este pedig az IndyCar indianapolisi viadala zárja a programot. Íme, a szombati menü (a hétvége teljes időrendje itt található):

10:00 - 10:30 Formula-E, 2. szabadedzés  
11:00 Formula-3, Sprintfutam (tv: M4 Sport, élő)
11:40 - 12:55 Formula-E, 1. időmérő (tv: Eurosport 2, 15:00, felv.)
13:00 - 14:00 Formula-1, 3. szabadedzés (tv: M4 Sport, élő)
14:00 Superbike, 1. futam (tv: Eurosport 2 és Aréna4, élő)
14:15 - 14:45 IndyCar, Warm up  
14:40 W Series, Futam  
15:15 Supersport, 1. futam (tv: Aréna4, élő)
16:00 - 17:00 Formula-1, Időmérő (tv: M4 Sport, élő)
16:00 Formula-E, 1. futam (tv: Eurosport 2, élő)
18:00 Formula-2, Sprintfutam (tv: Duna World/M4 Sport+, élő)
18:20 IndyCar, Futam (tv: Aréna4, 22:45, felv.)

f1-program-hun-dppi

Alex Palou ügyvédje reagált a Ganassi lépésére

Tovább folytatódik az IndyCar címvédője körüli botrány. Noha két héttel ezelőtt Alex Palou szerződését bejelentette a Chip Ganassi Racing, ezt a pilóta maga cáfolta meg, majd nem sokkal később kiderült, hogy a McLarenhez igazol a következő szezonra. A történet itt akár véget is érhetne, a Ganassi viszont nemrégiben kijelentette, hogy saját versenyzőjének tekinti a spanyolt, ezért jogi útra lépnek. Ezt közleményben tudatták, amire most Palou ügyvédje, Rachel E. Epstein a Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, LLP-től is nyilvánosan reagált.

„Csalódottak vagyunk, hogy a Chip Ganassi Racing megpróbálja megakadályozni Alexet abban, hogy a Formula-1-ben versenyezhessen, és még inkább csalódottak vagyunk a CGR nyilvános bírósági beadványai és a sajtónak adott folyamatos kommentárjai miatt ebben az ügyben. Alex folyamatosan a legjobbját nyújtotta számukra, ezért sajnálatos, hogy megpróbálják megtagadni tőle ezt a lehetőséget. Reméljük, hogy a felek békésen meg tudják ezt oldani, de ha nem, akkor várjuk, hogy az ügyet a CGR kérésének megfelelően bírósági eljárásban rendezzék” – árulta el a szakember.

Nem maradhatott el a torta Alonso születésnapján a Hungaroringen – videó

Már-már hagyomány, hogy Fernando Alonso a Magyar Nagydíj hétvégéjén ünnepli a születésnapját: a kétszeres világbajnok éppen ma töltötte be a 41-et, csapata, az Alpine pedig természetesen tortával kedveskedett a spanyolnak.

Verstappen és Vettel autójában váltót cseréltek

Max Verstappen és Sebastian Vettel versenyautójában is sebességváltó-cserét kellett végrehajtani a Magyar Nagydíj előtt. Ebből az alkatrészből négy darab használható az idei szezon alatt. Verstappen ezzel a határra került, büntetést még nem kap, mert az utolsó szabadon felhasználható egységet szerelte be a Red Bull a versenyautóba. Vettel helyzete kicsit könnyebb, mert ő még csak a harmadik sebességváltót használja így. Viszont mindkettőjük autójáról elmondható, hogy jóval gyorsabban fogynak az alkatrészek, mint a szabály engedné, ezért szinte biztosra vehető, hogy kapni fognak később büntetést váltócsere miatt is. A szabály szerint minden a határszám felett beszerelt új sebességváltó esetén öthelyes rajtbüntetést kap a pilóta a következő futamon. Jelenleg a negyedik egységet használja még Mick Schumacher, Valtteri Bottas és Guanyu Zhou.