DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. november 22. péntek
F1

A magyar, aki a Ferrari-pilóta F1-es sisakját tervezte

A Ferrari újdonsült F1-es tesztpilótája, Jean-Eric Vergne múlt pénteken büszkén hirdette ki sisakdizájn-tervező pályázatának győztesét, Albert Zsolt Ádám személyében. Felkutattuk a győztes pályamű beküldőjét, és kifaggattuk a részletekről.

Hol találtad meg a felhívást? Hogyan lehetett pályázni?

Jean-Eric Verne a hivatalos médiafelületein hirdette meg a pályázatot még január elején, én is innen értesültem róla. A felhívás lényegében arról szólt, hogy lehetőségünk van elkészíteni az általunk számára megálmodott Ferraris dizájnt. A megkötés csupán annyi volt, hogy a megadott sablont kell használni, amin eleve el volt helyezve a sisakforma elöl-, hátul-, oldal- és felsőnézetből, amelyekre rá kellett rajzolni a dizájnunkat számítógépes grafikaként vagy akár szabad kézzel. A szponzorok logói eleve el voltak helyezve a sablonon, ezeket nem volt szabad letakarni. Kb. két hét állt rendelkezésre a pályaművek elküldésére, a kiírás szerint a kiválasztott dizájn tervezője egy replika sisakot kap az általa tervezett dizájnnal, mely pontos mása annak, amit Vergne viselni fog az idei esztendőben.



Miért találtad vonzónak ezt a lehetőséget? Máskor is csináltál már hasonló dizájnokat?

Vergne nem az első pilóta, aki sisaktervező pályázatot írt ki a rajongóknak. Az utóbbi időben egyre több példa volt ilyenre, és amikor volt elég szabad kapacitásom, én is többször részt vettem ezeken. Sajnos korábban még sosem voltam a szerencsés kiválasztott, így nagyon örülök, hogy most én lettem az. Szerintem ez egy nagyon jó PR-eszköz a részükről arra, hogy a szurkolókat mozgósítsák, közelebb hozva őket az adott pilótához és a Forma-1 világához. Ezért is tartom butaságnak az FIA dizájnügyi szigorítását, ugyanis többek között az ilyesfajta akciók előtt is bezárja a kaput. Szerintem összességében jó móka maga a munka is rajta, valamint nyilván a nyeremények és maga a tény, hogy adott esetben egy F1-es pilóta a te általad megtervezett sisakban fog vezetni, is motiválja az embert.

Miért pont ilyen dizájnt alkottál, milyen gondolatok, ötletek voltak mögötte?

Szerintem azért nehéz ilyenkor az ember dolga, mert nem egyszerűen arról van szó, hogy jó, szépen kidolgozott terveket kell beadni, hanem el kell találni egy másik ember ízlését, ami sokszor nehéz dolog. Ízlés dolgában ugyebár nehéz vitatkozni, ahogy a mondás tartja. Én a tervezést azzal kezdtem, hogy átnéztem a korábbi sisakjait olyan stílusjegy után kutatva, ami jellemző rájuk, és ezáltal enged következtetni arra, hogy mi az, ami vélhetően tetszeni fog neki. Emellett igyekeztem a francia nemzeti színekkel dolgozni, amelyekből a piros és a fehér ráadásul a Ferrari színei is, így jó választásnak tűnt. A pontos mintákkal és alakzatokkal kapcsolatban több variációval is próbálkoztam, végül a most láthatót találtam a legjobbnak, így ezt adtam be.

Milyen érzés, hogy elmondhatod magadról, te tervezted Vergne első ferraris sisakjának a festését? 

Nyilvánvalóan nagyon örülök, hogy az én tervemet választotta végül, és egy igazi Forma 1-es pilóta fején láthatom az általam megtervezett sisakot, emellett nagyon várom már, hogy kézhez kapjam a nyert replikát, biztosan kiemelt helyre kerül a lakásban.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: