2024. május 3. péntek
USA

100 év után ismét francia pole az Indy 500-on

Bár különös módon nem az első helyért folyó csata volt nemzetközi viszonylatban az Indy 500 utolsó kvalifikációs napjának fő beszédtémája, Simon Pagenaud történelmi jelentőségű pole-t szerzett az Ed Carpenter Racing triója előtt.

Bár vasárnap sokáig még az is kilátásban volt, hogy az esős időjárás miatt elmarad a leggyorsabb pilóták pole-ért folyó különcsatája, a Fast Nine, és az időmérő szombati állása alapján kapja meg rajthelyezését az első kilenc pilóta is, végül az eső elállt, a pálya szárítása is hamar elkezdődött, és némi csúszás után lezajlott a nap főattrakciója.

Teljesen elmosott nap során a Fast Nine nem került volna sorra, az utolsó sorról és a leglassabbak részvételéről döntő Bump Day viszont hétfőre tolódik – erre sem volt szükség, ezzel kezdődött meg végül a vasárnapi program, és a világ egységesen döbbent le a híren, hogy Fernando Alonso és a McLaren csak a 34. helyet szerezte meg, azaz éppen hogy kiszorult az állandó 33 fős keretből, így nem vehet részt a várva várt versenyen az előttünk álló hétvégén.

D6-ezzNV4AEJkYT

A rajtrács 10. és 30. helye közötti pozíciók már szombaton eldőltek, a vasárnapot pedig a pole-ért zajló küzdelem zárta, amelyen azok vehettek részt, akik a leggyorsabb kilenc között zárták az előző napot. A szombati elsőnek, a most utolsóként pályára hajtó Spencer Pigot-nak nem sikerült megőriznie a pozícióját, hiszen korábban Simon Pagenaud futott a Penske-vel egy annyira egyenletes négykörös átlagot, ami végül mindenki számára túlszárnyalhatatlan maradt. A francia ezáltal a tavalyi itteni második rajthelyét is meg tudta javítani, és 1919 óta először szerzett pole-pozíciót a leghíresebb oválpályás versenyre Franciaországnak – pontosan száz évvel ezelőtt ez René Thomas-nak sikerült legutóbb, még az 500 mérföldes futam 7. kiírásán.

Pagenaud mögött az Ed Carpenter Racing három versenyzője sorakozik: maga a csapatfőnök, a csak oválversenyeken induló Carpenter – aki már háromszor szerzett pole-t, de még egyszer sem nyert – lett a második, mögötte Pigot-val és Ed Jonesszal. A legjobb Honda-motoros autó az 5. helyen végző újonc, Colton Herta lett, sarkában a tavaly győztes Will Powerrel.

A versenyre felvezető hetet a média forgatagában tölti a 33 versenyző, akik az utolsó edzésre legközelebb pénteken ülnek autóba, az Indy 500 103. futama pedig vasárnap rajtol majd. És ismét emeljük ki, valószínűleg Fernando Alonso nélkül – mert noha a verseny szabályai szerint van lehetőség arra, hogy a sikertelenül kvalifikáló csapatok megvásárolják egy rajthelyet szerző nevező indulási jogát, ám a McLaren részéről Gil de Ferran elmondta, ilyet nem terveznek, mert csakis saját erőből szeretnének részt venni a világ egyik leghíresebb versenyén, amivel jövőre ismét megpróbálkoznak.