DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 22. szerda
Retro

F1-Archív: Kubica többet várt Schumachertől

Raikkönen lesz még a régi, Fisichella ölre megy Villeneuve-vel, Montoya az egyik Schumachert szapulja, mire a másik jó testvérként visszavág, a történelem ismétli önmagát?

Május 6-a legérdekesebb F1-es híreit gyűjtöttük össze az elmúlt 18 évből.

2014: A Ferrari karosszériáért felelős technikai igazgatója, James Allison szerint Kimi Raikkönen hamar túljut majd az év elején tapasztalt hullámvölgyön, és rövid időn belül újra topformában, a mezőny első felében láthatjuk majd őt versenyezni, ezért hibáznak azok, akik leírják őt.

2013: A csapatok többsége elvetette a Force India ötletét, miszerint az F1-es nagydíjhétvégék pénteki szabadedzésén plusz garnitúra gumikkal kellene jutalmazni azokat az istállókat, amelyek újonc pilótáknak adnak bizonyítási lehetőséget, így végül ebből nem lett semmi. Az indítványt arra hivatkozva utasították vissza, hogy nehéz lenne definiálni, hogy pontosan ki tekinthető újonc pilótának és ki nem.

2012: Jaime Alguersuari ezekben a napokban teljesítette első pályás etapjait a Pirelli tesztpilótájaként. A fiatal spanyol egy 2010-es évjáratú Renault R30-assal tesztelte Jerezben a 2013-ra kifejlesztett abroncsokat.

2011: Michael Schumacher szerint „mega sikert” hoztak az év elején bevezetett szabályváltozások, mivel a DRS (állítható hátsó szárny) és a Pirelli által szándékosan kevésbé strapabíróra tervezett abroncsok együttesen nemcsak a szurkolók számára teszik a versenyeket látványosabbá, de a pilóták számára is igazságosabbá teszik a küzdelmet. 

 

A kép csak illusztráció, hiszen ez még 2006-ban készült az Olasz Nagydíj dobogójáról


2010: Robert Kubica többet várt Michael Schumachertől, akinek teljesítménye visszatérésének évében eddig jócskán elmaradt mercedeses csapattársáétól, Nico Rosbergétől. A lengyel szerint ez is csak azt bizonyítja, hogy „Schumacher is emberből van”, és hogy az „F1 egy nagyon komplex sport”, amelyben sokat számít az autó. „Számomra mindig is nyilvánvaló volt, hogy egy Minardival ő se nyerne semmit” – mint fogalmazott.

2009: A nap, amikor Max Mosley-t a legfájóbb veszteség érte, ami apát érhet a földi életben – elveszítette fiát, Alexandert, akit holtan találtak londoni lakásában. Az FIA az elsők között fejezte ki részvétét a szövetség elnöki pozícióját hivatalosan ez év október 23-ig betöltő szakembernek.

2008: Riccardo Patrese elismerte, hogy fog érezni némi szomorúságot abban a pillanatban, amikor a soron következő Török Nagydíjon Rubens Barrichello 257. F1-es versenyét is megkezdi, ezzel átadva a múltnak az olasz pilóta korábbi rekordját, ami a legtöbb F1-es indulást illeti.

2007: Giancarlo Fisichella nem vár sokat a Renault barcelonai fejlesztéseitől, és mint mondja, csapata a katalán versenyhétvégén sem fog közelebb kerülni az élmezőnyhöz. Negatív hozzáállását azzal indokolja, hogy hiába fejlődnek magukhoz képest, a többiek legalább olyan ütemben haladnak év közbeni fejlesztéseikkel, mint ők.

2006: Ilyen idegesnek sem láttuk soha máskor Giancarlo Fisichellát, mint ezen a napon. Az ekkor a vb-címért harcoló Renault olasz pilótája az Európai Nagydíj időmérő edzésén éppen utolsó gyorskörében járt, amikor a levezetőkörét teljesítő Jacques Villeneuve ok nélkül feltartotta. Az eset Fisicót annyira kihozta a sodrából, hogy utána a bokszban átment a BMW garázsába és anyanyelvén küldte el melegebb éghajlatra az olaszul folyékonyan beszélő Villeneuve-öt. A kanadait végül két hellyel hátrébb sorolták a rajtrácson, de Fisichellát ez aligha vigasztalta, mivel ő csak a rajtrács 11. helyét foglalhatta el, miközben csapattársa, Fernando Alonso az elsőt.

2005: Juan Pablo Montoya alig tért vissza többhetes kényszerpihenője után, amit egy (állítólagos) teniszsérülés miatt volt kénytelen beiktatni, a Spanyol Nagydíj második szabadedzésén máris egy jókora bukással véttette észre magát, aminek következtében az orvosi szobában kötött ki. A McLaren kolumbiai pilótája ezt az esetet sérülések nélkül megúszta, így a hétvége hátralevő részében is ott lehetett a többiekkel a pályán.

2004: A nap, amikor Juan Pablo Montoya és a Schumacher-testvérek „örök barátsága” még inkább elmélyült. Az ekkor a Williamsnél versenyző kolumbiai Barcelonába érkezve még az előző, San Marinói Nagydíj történéseit emlegette fel, mondván, beszélni fog Charlie Whitinggal, mert nem állapot, hogy „mindenkire vonatkoznak a szabályok, csak Michael Schumacherre nem”. Montoya azt kifogásolta, hogy a Ferrari németje egynél többször változtatott irányt az egyenesben, miközben ellene védekezett. Michael nem kommentálta a kolumbiai hisztijét, helyette öccse, Ralf vágott neki vissza, ami azért is volt pikáns, mert ő ekkor Juan Pablo csapattársa volt a Williamsnél. „Szerintem Montoya jobban tenné, ha nyafogás helyett inkább a vezetésre koncentrálna. Vicc, hogy még ő kritizálja Michaelt, miután leszorított engem a pályáról” – hozta fel saját sérelmeit a kisebbik Schumacher.

2003: A BMW 2004 után is az F1-ben marad, dacára annak, hogy ekkor fog lejárni jelenleg érvényes szerződésük a Williams partnereként – árulja el Mario Theissen, a bajor márka motorsport-igazgatója. Céljuk, hogy egy nap világbajnokok legyenek.

2002: Jackie Stewart kritikát fogalmaz meg David Coultharddal szemben, aki szerinte „túlságosan felhúzta magát” erre az évadra, és nem tudja elviselni, hogy a McLaren mostani modelljével nincs esélye a vb-címért harcolni, ezért kicsit „túlvezeti” az autót. A háromszoros világbajnok legenda szerint ezért tud nála Kimi Raikkönen sokkal gyorsabb tempót diktálni a futamokon, mert a finn jobban képes kezelni ezt a helyzetet, és megőrizni hidegvérét.

2000: Michael Schumacher előbb megszerezte a Spanyol Nagydíj pole-pozícióját, majd az időmérőt követően kifogást emelt a barcelonai pálya biztonságosságát illetően. A Ferrari német világbajnok szerint ugyanis a katalán aszfaltcsík egyik leggyorsabb kanyarjában, a Banc Sabadellben található védőkorlátok nem elég jó minőségűek, és felújításra, megerősítésre szorulnak a pilóták biztonsága érdekében. Ezt nevezzük alapos pályabejárásnak, és stílusnak – előbb a győzelem, utána az építőjellegű kritika. 

1997: A történelem megismétli önmagát? A Benetton erős érdeklődést mutat Ralf Schumacher leigazolása után. Mint ismert, néhány évvel korábban ugyanez az istálló szipkázta el egyetlen futam után Michael Schumachert a Jordantől, és most a szintén Eddie Jordan csapatában debütáló kisöcsre is kivetették a hálót.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: