DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 28. vasárnap

109G-vel csapódott be Sting Ray Robb a vasárnapi IndyCar-futamon

Komoly balesettel zárult a második iowai IndyCar-futam: Sting Ray Robb az utolsó körben eltalálta Alex Rossi autóját, amitől a levegőbe emelkedett, és többször átfordult. A balesetbe Kyle Kirkwood és Ed Carpenter is belekeveredett, s utóbbi ki se tudott szállni autójából, amíg az oválspecialista veterán Carpenter versenygépét le nem szedték az övé tetejéről. A hétvégén ismét autóba ülő amerikai versenyzőre 109G erő hatott, így nem is csoda, hogy egy időre elvesztette az eszméletét.

„Ahogy a levegőben repültem, majdnem szemmagasságban látta a kerítés tetejét. Akkor felismertem, hogy komoly bajban vagyok, még mindig kapaszkodtam a kormányba, de mivel mintha lassított felvétel lett volna, volt időm még a levegőben elengedni, és belekapaszkodni a biztonsági övbe. Miközben lefelé tartottam, eszembe jutottak a korábbi esetek, amikor mások a levegőbe repültek, mint Hinchcliffe, Dixon a Speedwayen vagy Pagenaud tavaly. Az 112G volt, az enyém most 109. Igazából rosszabbul kellene lennem mint, ahogy vagyok, nem is tudom, miért vagyok ennyire rendben” – mondta a 22 versenyző a sajtó képviselőinek kedden.

Robb azt is elárulta, hogy a leérkezés után alig kapott levegőt, de ekkor még eszméleténél volt, később viszont elájult, amikor magához tért, akkor pedig annyit mondott a beavatkozóknak, hogy „nincs túl jól”. A válasz ennyi volt: „Tudjuk.” Szerencsére a legsúlyosabb sérülése is annyira banális volt, hogy utólag maga is csak nevet rajta:

pf-robb-crash

„A legkomolyabb sérülést az ujjamon szenvedtem el, ugyanis amikor kiszálltam az autóból, hozzáértem a glóriához” – utalt az IndyCarban használt aeroscreen felső peremére. „Kiderült, hogy ha fogsz némi titániumot, és párszáz láb távolságban végigdörzsölöd a betonon, akkor eléggé meleg lesz. Nem ajánlom senkinek. Megtanultam a leckét. Hólyagos lesz a kezed, ha hozzányúlsz a forró titániumhoz.”

Térdműtétje után kórházban lábadozik Jackie Stewart

A RaceFans.net szakoldal számolt be róla, hogy a hónap korábbi részében egy tervezett térdműtétet hajtottak végre Sir Jackie Stewarton. A Formula-1 háromszoros világbajnoka jelenleg is egy kórházban gyógyul, a várakozások szerint teljesen fel fog épülni. A legendás exversenyző vasárnap a BBC Év sportszemélyisége díjkiosztón – amelyen Lewis Hamilton eredményeit ismerték el – is a kórházi ágyáról jelentkezett be.

jackie-stewart-f1-dppi

Ezt már vártuk: az idei F1-es rádiózások – alternatív értelmezésben animálva!

Néhány éve már hagyomány a Formula-1 YouTube-csatornáján, hogy a szezon legjobb csapatrádiózásait új kontextusba helyezik egy animált videó keretében. Az idei kiadás is fenomenálisra sikerült, kezdve a születésnapi meglepetésnek szánt Raikkönentől a székbe ragadó Verstappennen át a szülést levezénylő Gaslyiig – minden másodperce arany az alábbi videóban (ami átkattintás után nézhető meg):

Latifi zokon vette, hogy Russell csak kis üveg Nutellával szúrta ki a szemét

"Öt kilós kiszerelést is gyártanak belőle, de a szándék a fontos, azt hiszem..."

A Williams két pilótája karácsonyi ajándékkal lepte meg egymást a közel-keleti forróságban. A tarisznyákból több érdekesség is előkerült, nem hiányozhatott a Williams által idén kabalaállattá tett fekete kacsa sem, Russell pedig pizzára fókuszáló szakácskönyvet is kapott, aminek a csapattársától kapott korábbi kritika az előzménye.

Privát Superbike-világbajnoki Ducatin talált menedéket a MotoGP-ből kiszoruló világbajnok

Tito Rabat 2006 óta volt a gyorsaságimotoros-vb paddockjának állandó tagja, legnagyobb sikereit pedig a Moto2-es géposztályban érte el, ahol 2014-ben világbajnok lett. A MotoGP-ben 2016 óta versenyzett, öt év alatt viszont csak elvétve fért be az első tízbe, a legjobb eredménye pedig egy hetedik helyezés volt – igaz, teljesítménye főleg 2018-as silverstone-i súlyos lábtörése óta igen harmatos.

Noha az Esponsorama/Avintia Racinggel 2021-re is érvényes szerződése volt, Enea Bastianini és Luca Marini érkezése miatt – utóbbi a VR46-os támogatást is hozza magával – nem volt maradása a ducatis csapatnál, s így a MotoGP-ben sem.

Hetek óta valószínűsíteni lehetett, hogy a Superbike-világbajnokságon fog kikötni, méghozzá egy privát Ducati nyergében, s ezt hétfőn hivatalosan be is jelentették, azaz Rabat jövőre a Barni Racing versenyzője lesz a WSBK-ban. „Tudom, hogy nagyszerű csapat és motor áll majd a rendelkezésemre, köszönöm a lehetőséget a Barni Racing Teamnek és a Ducatinak” – mondta el a spanyol, aki természetesen már várja az első teszteket a V4-es Panigaléval. A Barni Racing privát alakulat létére valóban nem kutyaütő csapat, hiszen néhány éve több dobogós helyezést is szereztek Xavi Foresszel.

Imádod a MotoGP-t, nem szeretnél lemaradni egyetlen motoros hírünkről és extra információinkról sem? Akkor csatlakozz a Formula MotoGP csoportunkhoz IDE KATTINTVA!

rabat-barni-ducati-wsbk

Hamilton négy kilót fogyott a koronavírus-fertőzése során

Lewis Hamiltonnál a Bahreini Nagydíjat követően diagnosztizálták a betegséget, amely miatt kénytelen volt kihagyni a Szahíri GP-t, a szezonzáró futamon viszont már negatív teszteredményeinek hála rajthoz tudott állni Abu Dhabiban. Pedig a hétszeres világbajnok saját bevallása szerint sem érezte tökéletesen magát, elmondása szerint főként úgy érezte, hogy nincs meg a megfelelő energiája. Most Instagram-sztoriban egy edzőtermi fotóhoz mellékelve azt is elárulta, hogy komoly súlyt is veszített a betegség miatt:

„Hat kilót fogytam az elmúlt két hónapban, ebből négyet akkor, amikor koronavírusos voltam. Rengeteg izmot veszítettem. Az erőmet illetően mélypontról indulok most, ami nem mókás, de eltökélt vagyok, hogy visszanyerjem az erőmet és újra százszázalékos legyek. Fájdalom nincs siker” – írta Hamilton.

hamilton-koronavirus-fogyas-teljes

A Red Bull úgy kérkedik az eredményeivel, ahogy a Porsche tette az 1983-as Le Mans-i 24 órás után

Bármi kapcsán is nézzük, tízből kilenc alkalom lehengerlőnek számít. A Porsche kategóriáján belül ilyen top 10-es végeredményt produkált az 1983-as Le Mans-i 24 óráson, a Red Bull pedig ugyanezt hozta az F1 leggyorsabb idei kerékcseréi között. Anno a német márka erre egy reklámot is felhúzott, vajon az energiaitalosok is ugyanezt fogják tenni?

Image

A Porsche reklámja:

OT] 1983 Porsche Le Mans Ad (x-post: r/funny) : formula1

Vettel és Hamilton kapcsolata a kölcsönös tisztelet mintapéldája

Végtelen elszántság, kíméletlen küzdőszellem, kifinomult technikai érzék - többek között ezek a jelzők juthatnak eszünkbe, ha egy F1-es világbajnokot jellemzünk. De mi az, ami a számokkal jól leírható sportteljesítmény mellett egy igazi klasszist jellemez? Hát nem a kölcsönös tisztelet az, ami az egyébként önérdekű versenyzést másik szintre emeli? Vagy ha úgy tetszik, mélyíti.

Ennek tökéletes példája Sebastian Vettel és Lewis Hamilton kapcsolata. Ők az utóbbi évtized két legmeghatározóbb alakja, a pályán voltak is összezördüléseik, azon kívül azonban mindig is a végtelen tisztelet sugárzott belőlük egymás felé. De beszéljen inkább ez a rövid montázs, amit az F1 készített róluk.

Akármeddig is versenyeznek az F1-ben, erre a párosra sokáig emlékezni fogunk.

Videón az F2 legjobb előzései 2020-ból

Három és fél percbe sűrítve láthatjuk a Formula-2 idei tz legjobb előzését. A videó átkattintás után indul el.

Ma lenne 85 éves Lorenzo Bandini

Lorenzo Bandini 1935. december 21-én született, ennek apropójából pedig elhoztunk nektek egy videót, amely bemutatja a tragikus sorsú olasz versenyző F1-es pályafutását. Aki nem ért angolul, ezen a linken el is olvashatja múltidéző rovatunk róla szóló cikkét.

Ki töltötte a legtöbb kört az élen?

A válasz nem túl meglepő: a hetedik világbajnoki címét szerző Lewis Hamilton. Összesen kilenc versenyző mondhatja el magáról, hogy legalább egy körön keresztül vezette valamelyik futamot a 2020-as szezonban, érdekesség, hogy a Mercedesszel egyetlen versenyt teljesítő George Russell a negyedik ezen a listán.

MiniDrivers: Mennyire mélyen volt idén a Haas? Ennyire!

A MiniDrivers nevű motorsportot karikaturizáló csoport tagjai elkészítették a Formula-1-es szezonzáró összefoglalóját is. Nézzétek csak:

Videó: A 2020-as F1-es szezon montázsa

Az F1 feltöltötte a 2020-as Formula-1-es szezon minden drámáját, örömét, felemelő és letaglózó pillanatát egyetlen négy és fél perces videóban. Számotokra mi marad meg leginkább 2020-ból?

Videó: Az elmúlt évek legnagyobb végsebességei

A YouTube-on találtunk egy gyűjtést, mely az elmúlt években elért legnagyobb végsebességű száguldásokat és előzéseket mutatja be a Formula-1-ben. Valtteri Bottas a  2015-ös Olasz Nagydíjon 363 km/órával száguldott egy előzés közben a célegyenesben.

Videó: Mick Schumacher útja az F2-es bajnoki címig

A Fomrula-1 YouTube-csatornájára került fel egy videó nemrég, mely a Formula-2-ben bajnoki ímig, ezáltal pedig az F1-ben a Haas üléséig jutó Mick Schumacher szezonját foglalja össze:

Hülkenberg B terve elég...érdekes

Mivel már kizárólag Lewis Hamilton ülésének sorsa nem hivatalos, Nico Hülkenberg számára aligha jut hely a 2021-es rajtrácson, azonban az idény közben három futamra is beugró német pilóta az Instagramon nyugtatott meg mindenkit, hogy bár a Red Bull ülését nem ő kapta meg, volt B terve.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Nico Hülkenberg (@hulkhulkenberg) által megosztott bejegyzés

Hoppá! Pereznek volt egy kis protekciója a Red Bullnál?

A mexikói pilóta egy Twitter-bejegyzésben árulta el, hogy korábban már dolgozott együtt Christian Hornerrel, a Red Bull jelenlegi csapatfőnökével, így talán volt némi segítsége Horner részéről, hogy megszerezze az energiaitalosok ülését 2021-ben. Sergio Perez ugyanis még 2009-ben versenyzett az Arden GP2-es csapatával, melynek tulajdonosa épp jelenlegi csapatfőnöke. Ugyan a dobogóra mindössze két alkalommal állhatott fel, de így is megelőzte csapattársát az összetettben, Edoardo Mortarát.

"Majdnem 12 év után újra együtt dolgozhatunk, haver. Köszönöm Christian Hornernek ezt a nagyszerű lehetőséget és Helmut Markónak is a belém vetett bizalmat. Azon leszek, hogy még egyszer bajnoki címhez juttassuk ezt a csapatot" - tweetelte Perez.

 

A verekedős gokartos vagy az Ausztrál Nagydíj törlése volt a nagyobb autósportbotrány?

Igen, itt van, megérkezett! Az Autósport és Formula Magazin legújabb számában az idei év végén sem maradhatott ki hagyományos szezonértékelőnk, amelyben az év legjobb versenyzőit, csapatait, futamait, legemlékezetesebb pillanatait és legnagyobb balhéit szavaztuk meg és állítottuk rangsorba. Hisszük azt, hogy ezek azok a teljesítmények és emlékek, amelyeket a leginkább érdemes lesz elraktározni 2020-ból. Lapozzatok belénk! 

6ayfe8kp1zv60qbvp8ey_lg

Így mond köszönetet a Red Bull Mr. Külső Ívnek

Alexander Albont nevezi így a csapat, aki bár sokak szemében kegyvesztett versenyzőként lép vissza jövőre a Red Bull harmadik számú versenyzőjévé, az energiaitalosok az alábbi videóval emlékeztetnek rá, hogy micsoda megmozdulásokra is volt képes a thai akció közben.

Hamilton hozza el az F1-es hibrid technológiát az utakra (?)

Ezt sugallja legalábbis az alábbi reklámvideó. Miután Lewis Hamilton befejezte a versenyhétvégét és leadta utolsó interjúját, elköszön a csapattól, majd beül a Mercedes-AMG Project ONE névre keresztelt plug-in hibridautóba és visszakanyarodik vele a pályára. Kell ennél jobb reklámfilm a csillagos márka új sportautójához? (Lehetséges.)

Ismerkedj meg a Formula-E idei színkavalkádjával!

A teszek lezárultak, a hetedik szezon január 16-án kezdődik Santiagóban. Addig van még közel egy hónap memorizálni a csapatok festéseit - amiben szerencsére nincs sok változás az előző szezonhoz képest. Mindenesetre nézegessetek kecsesen mozgó FE-autókat galaktikus zenére közel 5 percig!