DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 24. szerda

Újoncok a pole-ban az F2 és az F3 időmérőin

Spielberg után Silverstone-ba is elkísérték az F1 mezőnyét a juniorkategóriák, amelyek már pénteken túlestek a sprintfutam és a főfutam rajtsorrendjét meghatározó időmérőn.

Nem indult jól az F3-as bajnoki összetett harmadik helyén álló Dino Beganovic hétvégéje, miután a Ferrari akadémistája egy technikai probléma miatt nem tudott értékelhető köridőt futni, így mindkét futamon a mezőny végéből kell majd rajtolnia. A Trident erős egykörös tempót mutatott: Leonardo Fornaroli első pole-pozícióját szerezte a szériában, csapattársa, Oliver Goethe pedig mellőle indulhat majd a főfutamon az első sorból. A harmadik Trident-pilóta, a bajnoki éllovas Gabriel Bortoleto ötödik lett. A Campos is elégedett lehet az eredménnyel, a bajnokság második helyezettje, Josep María „Pepe” Martí a harmadik, Christian Mansell pedig a negyedik rajtkockába sorakozhat majd fel vasárnap.

A Formula-3 időmérőjének végeredménye:

 

Hely   No.   Pilóta   Csapat   Idő   Hátrány 
L.Fornaroli Trident 1:45.520    
Oliver Goethe Trident 1:45.646 0.126  
23  Pepe Martí Campos Racing 1:45.874 0.354  
24  C.Mansell Campos Racing 1:45.909 0.389  
G.Bortoleto Trident 1:45.910 0.390  
Paul Aron Prema Racing 1:45.945 0.425  
15  Gabriele Mině Hitech Pulse-Eight 1:46.040 0.520  
16  Luke Browning Hitech Pulse-Eight 1:46.046 0.526  
10  Franco Colapinto MP Motorsport 1:46.064 0.544  
10  27  Taylor Barnard Jenzer Motorsport 1:46.155 0.635  
11  11  Mari Boya MP Motorsport 1:46.163 0.643  
12  12  Jonny Edgar MP Motorsport 1:46.169 0.649  
13  14  S.Montoya Hitech Pulse-Eight 1:46.249 0.729  
14  Grégoire Saucy ART Grand Prix 1:46.270 0.750  
15  25  Hugh Barter Campos Racing 1:46.277 0.757  
16  Zak O:Sullivan Prema Racing 1:46.332 0.812  
17  17  Caio Collet Van Amersfoort Racing 1:46.468 0.948  
18  Kaylen Frederick ART Grand Prix 1:46.620 1.100  
19  26  Nikita Bedrin Jenzer Motorsport 1:46.732 1.212  
20  31  M.Cresswell PHM Racing by Charouz 1:46.906 1.386  
21  18  R.Villagómez Van Amersfoort Racing 1:46.971 1.451  
22  19  Tom Smith Van Amersfoort Racing 1:47.037 1.517  
23  Nikola Tsolov ART Grand Prix 1:47.054 1.534  
24  21  Max Esterson Rodin Carlin 1:46.914 1.394  
25  20  Oliver Gray Rodin Carlin 1:47.270 1.750  
26  22  Ido Cohen Rodin Carlin 1:47.447 1.927  
27  28  Alejandro García Jenzer Motorsport 1:47.560 2.040  
28  29  Sophia Flörsch PHM Racing by Charouz 1:47.613 2.093  
29  30  Roberto Faria PHM Racing by Charouz 1:47.778 2.258  
30  Dino Beganovic Prema Racing 2:45.962 1:00.442  

 

 

A Formula-2-esek nem úszták meg piros zászló nélkül a kvalifikációt, miután Amaury Cordeel csúnyán összeörte a Virtuosit. Az időmérő megszakítása azt jelentette, hogy le kellett rövidíteni a rendelkezésre álló időt, mivel az edzés belelógott volna az F1 második szabadedzésébe, így az utolsó percekben mindenki fejvesztve próbálta összehozni legjobb idejét a kihűlt abroncsokon. Az utolsó körökben két sárga zászló is bezavart, Victor Martins azonban végül megtartotta pole-pozíciós helyét. Kush Maini hatalmas meglepetésre a második helyre hozta be a Campost, míg a bajnoki összetett élmezőnyéből Ayumu Iwasa és Oliver Bearman teljesítettek a legjobban harmadik és ötödik helyükkel. A bajnokságot vezető Frederik Vesti indulhat az élről a holnapi sprintfutamon.

A Formula-2 időmérőjének végeredménye:

 Hely   No.   Pilóta   Csapat   Idő   Hátrány 
Victor Martins ART Grand Prix 1:39.832    
24  Kush Maini Campos Racing 1:39.945 0.113  
11  Ayumu Iwasa DAMS 1:39.952 0.120  
14  Jack Doohan Invicta Virtuosi Racing 1:39.957 0.125  
Oliver Bearman Prema Racing 1:39.989 0.157  
Enzo Fittipaldi Rodin Carlin 1:39.991 0.159  
Zane Maloney Rodin Carlin 1:40.001 0.169  
Théo Pourchaire ART Grand Prix 1:40.019 0.187  
10  Isack Hadjar Hitech Pulse-Eight 1:40.026 0.194  
10  Frederik Vesti Prema Racing 1:40.052 0.220  
11  16  Roy Nissany PHM Racing by Charouz 1:40.135 0.303  
12  12  Arthur Leclerc DAMS 1:40.198 0.366  
13  Jehan Daruvala MP Motorsport 1:40.314 0.482  
14  Dennis Hauger MP Motorsport 1:40.368 0.536  
15  Jak Crawford Hitech Pulse-Eight 1:40.400 0.568  
16  20  Roman Staněk Trident 1:40.526 0.694  
17  22  R.Verschoor Van Amersfoort Racing 1:40.561 0.729  
18  25  Ralph Boschung Campos Racing 1:40.815 0.983  
19  17  Brad Benavides PHM Racing by Charouz 1:40.950 1.118  
20  21  Clément Novalak Trident 1:41.106 1.274  
21  15  Amaury Cordeel Invicta Virtuosi Racing 1:41.457 1.625  
22  23  J.M.Correa Van Amersfoort Racing 1:42.084 2.252  

Különleges edzőtársak segítik Verstappent

A vb-éllovas Max Verstappenről már korábban kiderült, hogy két macska gazdája. A kiskedvencek legutóbb épp egy szimulátorverseny közben zavarták a pilótát, és mostani elfoglaltságakor sem tágítottak mellőle. Igaz, most csak békésen nézelődtek, amíg a gazdi az erőnléti edzését végezte.

Innátok egy (alkoholmentes) sört Sebastian Vettellel?

Szívesen elfogyasztanátok egy italt Sebastian Vettellel? Nos, az Aston Martin F1-es csapatának egyik szponzora, a Peroni - amely egy olasz sörgyár - gondolt egy merészet, és egy új sorozatot indított a YouTube-on, melnyek címe: Egy ital... Nos, ezúttal Sebastian Vettellel! Ugyan nem élvezhetjük Vettel közvetlen társaságát, de talán olyan kérdésekre kapunk választ, amelyet magunk is feltennénk a négyszeres világbajnoknak: az F1 volt az álma? Milyen érzés versenyezni? Milyen a dobogón állni? A jó sör ízélményét pedig otthon magunk is megtapasztalhatjuk, miközben megnézzük ezt a videót!

 

Fény vetült a szaúdi F1-es pályára

Merthogy felkapcsolták a reflektorokat a mindössze hat hét múlva esedékes első Szaúd-arábiai Nagydíj helyszínén, Dzsiddában. Az építkezés és az aszfaltozás még javában zajlik, de az arab világot ismerve, nem lehet akadálya annak, hogy a versenyhétvégéig fényűző pompában ragyogjon az F1 legújabb pályája. Folyamatosan beszámoltunk eddig is a konstrukció legfontosabb fázisairól, illetve azt is tudjuk már, hogy szórakoztatás terén is nagyot fog szólni a Szaúd-arábiai Nagydíj, most pedig hoztunk nektek néhány képet arról, milyen éjszaka kivilágítva a leendő dzsiddai Formula-1-es pálya.

Elegyengetik az aszfaltot az USA Nagydíj előtt

A MotoGP mezőnyétől már komoly kritikákat kapott az USA Nagydíjnak otthont adó Circuit of The Americas, vagyis COTA. A túl sok bukkanó miatt balesetveszélyesnek tartották a versenyzést az aszfaltcsíkon. A probléma az F1-eseket is fenyegeti (sőt, a múltban is volt már ez téma), így az FIA úgy döntött, kisebb kezelésnek veti alá a pályát.

„Azok a részek, amiket a motorosok említettek, nem ugyanazok, amiket újraaszfaltoztak. Tony Cotman, az FIA pályafelügyelője, korábban az IndyCar versenyigazgatója, jelenleg az Egyesült Államokban tartózkodik, és a héten már kint volt Austinban, és jelentést is írt. A pálya elvégez néhány módosítást nekünk a felmerült aggályaink alapján. Elegyengetnek néhány bukkanót, de nincs túl sok idejük a munkára. Megteszik majd, ami tőlük telik” – tájékoztatott a versenyigazgató, Michael Masi.

Focistának sem utolsó Gasly

Az AlphaTauri francia pilótája egy jótékonysági focimeccsen vett részt az UNICEF-et és Didier Drogba alapítványát támogatva, és nem mondhatnánk, hogy eredménytelenül játszott. Ezt a gólt talán még a profik is megirigyelnék.

 

A hétvégén zárul a Magyar Autocross OB

A koronavírus sokak életét megváltoztatta és sok gondot okozott, ez alól pedig a hazai autocross bajnokság sem volt kivétel sajnos. Az elmúlt esztendőben elmaradtak a versenyek, így a szervezők az idei szezon kezdetén sem lehettek teljesen biztosak a dolgukban. Igyekeztek a lehető legtöbbet kihozni a helyzetből, az előttünk álló hétvégén pedig lezárul a 2021-es idény, az utolsó fordulóra pedig Makón kerül sor. Oláh Gyárfás, a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség elnökének tájékoztatása alapján nemcsak az Országos Bajnokság mezőnye mérettetik meg ezúttal, hanem az FIA CEZ fordulójára és az Alföld Kupa versenyére is sor kerül az eseményen.

A motorosok fiatalsága áll az idei tragédiák hátterében?

Az elmúlt néhány hónap leforgása alatt három tinédzserkorú motoros – Jason Dupasquier, Hugo Millan és Dean Berta Vinales – is életét vesztette különböző utánpótlás-sorozatokban, így felmerülhet a kérdés, hogy esetleg túl korán ülhetnek-e fel nagymotorra manapság a versenyzők. Erről és a halálos balesetek egyéb lehetséges okairól és esetleges megoldásokról is beszélgettünk a Formula Motocast legfrissebb adásában – a vonatkozó rész 1:00-tól hallgatható:

 

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Megkapta a Hungaroringen szerzett trófeáját Carlos Sainz

Az idei Magyar Nagydíj óta már eltelt némi idő és a szezon utolsó szakaszára koncentrálnak a versenyzők, a Ferrari spanyol versenyzője viszont számára szép nyári emlékeket idézhetett fel. A Hungaroringen a negyedik helyen ért célba, ám Sebastian Vettelt utólag kizárták a versenyből, így akkor Sainz előreléphetett egy helyet és övé lett a harmadik pozíció. Az ezért járó díjat akkor nem vehette át, így most egy speciális küldeményként kapta meg.  

Dögös autók és gyönyörű nők: mindezért csatlakozzatok Formula Girls csoportunkba!

A tapasztalatok alapján nagy népszerűségnek örvend Nap Lánya rovatunk, illetve az időnként közzétett lányos-autós galériáinkat is kedvelik olvasóink. Aki hasonló tartalmakat szeretne látni, annak bizony megéri csatlakozni Formula Girls csoportunkhoz - várunk mindenkit ezen a linken!

xy3a0xmai7n1akcg1f2i_lg

Hamilton edzője is beült az F1-es Mercedesbe

Angela Cullen is kipróbálhatta, hogy Lewis Hamilton hol dolgozik - nem árt tudnia, hiszen ő az edzője.

 

 
 
 
View this post on Instagram

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

Sainz a ferrarisok focijáról posztolt videót

A Scuderia pilótája szerint mindig jó futballozni a "Ferrari családdal":

 
 
 
View this post on Instagram

Carlos Sainz (@carlossainz55) által megosztott bejegyzés

 

Kubica most a WEC-ben indul

Újabb hosszútávú versenyeken szerepel Robert Kubica: a lengyel pilóta október 30-án és november 6-án Bahreinben áll rajthoz, a hat- és nyolcórás WEC-fordulókon. Az LMP2-es High Class Racing versenyzője lesz, Anders Fjordbach és Dennis Andersen csapattársaként – ezzel a gárdával korábban már versenyzett, a januári daytonai 24 óráson, amely sebességváltó-hiba miatt ért véget. Kubica a csapat állandó versenyzője, Jan Magnussen helyét veszi át, aki üzleti elfoglaltságai miatt nem tud versenyezni Bahreinben.

A 36 éves lengyel idén számos endurance-versenyen indult: az ELMS szezonját a WRT színeiben teljesítette, és három győzelemmel bajnok lett az Európa-szériában Louis Deletraz és Ye Yifei oldalán. A trió a Le Mans-i 24 óráson is rajthoz állt, ahol drámai módon, az utolsó körben estek ki vezető pozícióból. Emellett Kubica az Alfa Romeo Racing hivatalos tartalékpilótája, amely szerepkörében a Holland és Olasz Nagydíjon a koronavírusos Kimi Raikkönent helyettesítette. A Mexikói Nagydíj egybeesik a bahreini nyolcórással, így ezt a hétvégét kihagyja az F1-ben.

Új tűzálló kesztyűt tesztelt az F1

A Formula-1 biztonsága folyamatosan fejlődik, és a jelen versenyzői sokkal jobban védve vannak a balesetek súlyos következményeitől. Sose lehet azonban eleget tenni, és mindig jön valami, ami további innovációkra ösztönöz. Ilyen volt Romain Grosjean tavalyi, bahreini horrorbalesete is, amely után a franciának a lángokból kellett kimásznia, és a tűzálló öltözet ellenére égési sérüléseket szenvedett a kezén.

Michael Masi most elárulta, éppen ennek hatására egy új fejlesztésű kesztyűt teszteltek Törökországban, amely reményeik szerint még jobban ellenáll a hőnek. Öt pilóta használta az újítást, Lewis Hamilton, Carlos Sainz, Daniel Ricciardo, Sebastian Vettel és George Russell. A versenyigazgató szerint eddig elégedettek lehetnek, jó irányba mennek. „Romain balesete után elkezdtünk dolgozni ezen a területen. Nagyon gyorsan felismertük, hogy itt lehet fejlődni, a gyártókkal karöltve” – beszélt az új kesztyűkről Masi, aki szerint „stabilan jónak” bizonyultak. „Ami a hőállást illeti, megfelel az előírásainknak. Gyakorlatilag a kényelemről volt most szó. Néhány éve ugyanígy teszteltük az új overált is, mielőtt bevezettük. Nagyon hálásak vagyunk a versenyzőknek és a csapatoknak, akik részt vettek ebben, ez is azt mutatja, hogy próbáljuk növelni a biztonságot, amennyire csak lehet” – nyilatkozta.

Most akkor visszatért a régi Marquez vagy sem?

Austinban a sérülésből való visszatérését második győzelmét aratta Marc Marquez, ugyanakkor a COTA ugyanúgy a nyolcszoros világbajnok kedvenc pályái közé tartozik, mint az első diadalának helyszíne, a Sachsenring, így nem egyértelmű, hogy kijelenthető-e, hogy a spanyol újra a régi formáját hozza-e vagy sem. Ezt is körbejártuk a Formula Motocast friss adásában – a vonatkozó rész 45:58-től hallgathatjátok:

 

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Átalakítják Spát: Már bontják a házat az Eau Rouge-ban

Nagy átalakítások zajlanak a Spa-Francorchamps-i pályán: egy 10 éves, 80 millió eurós felújítási projektbe vágtak benne, amely első lépéseként új lelátókat és kavicságyakat hoznak létre – előkészítve a motorversenyek visszatérését 2022-től.

Építkezés zajlik az Eau Rouge/Raidillon kanyarban is, ahol szintén épül egy új lelátó. Mivel ezen a helyszínen több súlyos baleset történt a közelmúltban – Anthoine Hubert tragédiája és idén Jack Aitken sérülése – a kanyarkombináció bukóterében is változás történik.

Az új lelátó látványterve:

Verstappen egymaga több kört vezetett 2021-ben, mint a mezőny többi tagja együttvéve

Nem sok kommentárt igényel a Formula-1 Instagram-csatornáján közzétett ábra, miszerint a vb-éllovas eddig 469 kör végén vezetett idén, míg az összes többi pilóta – beleértve Lewis Hamiltont is – együttvéve összesen 465 kört.

 
 
 
View this post on Instagram

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

Kukázza a kritizált formátumot, kieséses rendszerű időmérőre vált a Formula-E

Az elmúlt években, de főként idén sokszor a kritikák kereszttüzébe került a Formula-E kvalifikációs rendszere, amely direkt módon hozta hátrányos helyzetbe az aktuális bajnoki éllovasokat azzal, hogy a csoportkörös szakaszban a legjobbaknak kellett először pályára gurulniuk. Igaz, hogy ezzel sokáig nyitott maradt a vb-küzdelem, viszont jogos kritikaként fogalmazódott meg, hogy mesterségen állítja rendre fejre az erőviszonyokat.

Nos, a minap Albert Longo, a széria vezérigazgatója egy sajtótájékoztatón elmondta: megszabadulnak a formátumtól, helyette pedig egy az autósportban még szokatlanabb rendszer bevezetését tervezik, amely nagyban hasonlít mondjuk egy foci-vb lebonyolításához. A pilótákat először két 11 fős csoportba osztják, ahol tizenkét-tizenkét perc áll majd rendelkezésükre, hogy gyorsköröket fussanak. Aztán a csoportok négy leggyorsabbjával jön a „kieséses szakasz”: az egyik csoport legjobbja összecsap egy körön a másik csoport negyedikjével, aztán a második a harmadikkal, és így tovább. A győztesek aztán továbblépnek az elődöntőbe, szintén két párosra osztva, majd jön a döntő, amelynek a nyertese szerzi meg a pole-pozíciót. Az innovatív lebonyolítást várhatóan a Motorsport Világtanács pénteki ülésén hagyhatják jóvá.

formula-e-berlin

Ricciardo és a Benny Hill zenéje: viccelődik a Mercedes

"Rendben vagy?" - tette fel a kérdést közösségi oldalán a Mercedes F1-es csapata Daniel Ricciardót megszólítva. Az ausztrál nem arra ment, mint a többiek.

 

Nagy fogadalmat tett a Williams: Klímapozitív lesz 2030-ra

A Williams Racing vállalta, hogy 2030-ra klímapozitívvá válik – ez azt jelenti, hogy a cég több szén-dioxidot von ki a légkörből, mint amennyit kibocsát. Ez a fenntartható stratégiával lehetséges: csökkentik a karbonkibocsátást, energiafogyasztást, a hulladéktermelést, védelmezik a főhadiszállás földterületén a biodiverzitást, új technológiai megoldásokat fejlesztenek és hasonlók. A Williams első Formula-1-es csapatként csatlakozott az ENSZ „Sportok a klímacselekvését” nevű kezdeményezéséhez is.

„A Williams Racing úttörő a Formula-1-ben és a versenyzés világában, erőteljes örökséggel rendelkezik az F1-es technológia fejlesztésében, valamint elektromos mobilitásba, fenntartható közlekedésbe és energiaszektorba való átültetésében. Olyan időt élünk, amikor bolygónk és társadalmunk gyorsabban változik, mint korábban bármikor” – mondta Jost Capito, a Williams vezérigazgatója. A csapatfőnök hozzátette, az F1 platformján keresztül az üzenet milliókhoz jut el.

Hosszabb tesztszezon várható jövőre

Ahogy formálódik a 2022-es versenynaptár, úgy tárgyalnak a szezont megelőző programról is. Míg idén hat nap állt a csapatok rendelkezésére, hogy kipróbálják az autóikat, 2022-ben, figyelembe véve a küszöbön álló szabályváltozásokat, már nyolc naposra tervezik elnyújtani az előszezoni teszteket. Ebből öt nap lenne Spanyolországban, Barcelonában, három pedig Bahreinben. A pontos programról pénteken tárgyalnak, ekkorra várható az új versenynaptár bejelentése is.