Amikor az előző évek során az F1 arra kereste a választ, hogy miért csökken látványosan a rajongók érdeklődése a sport iránt, indoklásként az is felmerült, hogy a sorozat nem nyit kellően a fiatalabb nézők felé. Ha az új generáció szülöttjei nem találnak elegendő információt a sportról a YouTube-on, a Twitteren és egyéb közösségi oldalon, akkor nehezebb is felkelteni az érdeklődésüket. A FOM ráadásul több más versenysorozattal ellentétben nem is engedi a televíziós közvetítések részleteinek terjesztését - bizonyára mindenki találkozott már olyan üzenettel a videómegosztó csatornán, miszerint szerzői jogokra hivatkozva a szervezet letiltotta egy-egy felvétel megtekintését.
Ugyan a Formula-1 tavaly óta megjelent például YouTube-on és Instagramon is, ahol saját tartalmaikat megosztva próbálnak megfelelni a 21. század követelményeinek, ám ez nem jelenti azt, hogy gyökeresen megváltozott volna a sport véleménye a saját anyagok kezeléséről. Nem csak Bernie Ecclestone, de az egyik legelismertebb csapatfőnök, Toto Wolff is úgy gondolja, hogy végzetes következményekkel járhat, ha hirtelen mindent ingyenesen elérhetővé tesznek.
„A videofelvételek letiltása egyértelműen helyes lépés” - fogalmazta meg a rajongók körében talán nem túl népszerű véleményét a Mercedes csapatfőnöke. „Ezáltal a tartalom értéke magas maradhat. Elindulhatunk mi a másik irányba, és kijelenthetjük, hogy a YouTube-csatornák bármit megoszthatnak, és talán hatalmas tömegeket is vonzanának a videók, viszont egyetlen fillért sem keresnénk rajta. Amint egy anyag nem exkluzív, máris elveszíti az értékét.”
„Az emberek azért hibáztatják Bernie-t, mert nem nyit a közösségi média felé. Én nem hibáztatom, hiszen ez egy olyan felület, amit nem lehet pénzzé tenni. Ott vannak a tévécsatornák és egyéb médiapartnerek, akik fizetnek nekünk az exkluzív tartalomért, szóval miért akarnánk ugyanezt ingyenessé tenni a közösségi médiában? Ez így nem működne. Azon a felületen egyedül azok keresnek pénzt, akik működtetik ezeket a csatornákat: a Facebook, a Twitter, az Instagram és társaik. Erre mondja Bernie, hogy ’ha ezek az emberek pénzt keresnek, akkor miért kellene ingyen tartalmat adnom nekik ehhez?’ A bevált módszernél kell maradnunk, és nem lenne szabad átalakítani valami olyat, ami nagyon jól működik.”
Wolff szavait összefoglalva ez annyit jelent, hogy ingyenesen elérhető tartalmak mellett a Formula-1 közvetítési joga már nem lenne olyan nagy kiváltság, mint jelenleg, és így azt már csak a jelenleginél jóval alacsonyabb áron lehetne értékesíteni, ami pedig kisebb kereskedelmi bevételeket jelentene a pénzügyileg már most is küszködő csapatok számára. És ha a közvetítők olcsóbb termékként tekintetének rá, akkor a nézők felé is kevesebbet adnának, akik számára tehát egy ilyen lépéssel tulajdonképpen nem javulna, hanem romlana a kapott tartalom színvonala.
Az F1 azáltal volt képes magát ilyen kiváltságos helyzetbe hozni, hogy évtizedeken át a legnézettebb sporteseményként tartották számon, így a tévétársaságok tolongtak, hogy ők legyenek a kiválasztottak, akik tudósíthatnak az eseményekről. A sport hosszú ideig jól működő üzleti modellt épített fel, aminek elvével már nehéz lenne szakítani, hiszen a bevételek elosztásának módját is komolyan át kellene hozzá szabni.