USA

IndyCar: Palou nyert a nagyot zárkózó Newgarden előtt, Power másodszor bajnok

A leköszönő bajnok sikerét hozta az IndyCar Laguna Seca-i évadzárója, míg a széria trónját a 2014 után újra csúcsra jutó Will Power foglalta el, hiába lett második a riválisa a mezőny végéről indulva.

Vasárnap került sor az IndyCar 2022-es idényének szezonzárója Laguna Secába, ahova összesen öt pilóta érkezett meg úgy, hogy még volt esélye a bajnoki címre. Az időmérő után azonban nagy lépést tett a végső siker felé az éllovas Will Power, aki megszerezte a pole-pozíciót – méghozzá karrierje sorána 68.-at, amivel megdöntötte Mario Andretti korábbi csúcsát –, míg két fő üldözője közül Scott Dixon a 13., Josef Newgarden egy megpördülés utáni körtörlések után csak a 25. pozícióba kvalifikálta magát. A matematikailag még szintén versenyben lévő Marcus Ericsson és Scott McLaughlin a top 10 második feléből várhatta a startot.

indycar-newgarden-laguna

Newgarden a mezőny végéről startolva lett második, de ez és az öt győzelem sem volt elég a címhez

Power a rajt után is maradt az élen, mögé Callum Ilott átugrásával Alexander Rossi és Pato O’Ward zárkózott fel. A bajnoki üldözők közül azonban csak Josef Newgarden tudott néhány pozíciót fogni az első körökben, míg a futam első incidensét Jimmie Johnson és Dalton Kellett kontaktja és utóbbi emiatti megforgása szolgáltatta.

A bokszkiállások első köre után is jó helyzetben volt Power, viszont az eltérő stratégián lévő Alex Palou átvette tőle a vezetést. Newgarden is parádés tempót diktált, a táv harmadánál már az első tízben autózott két kerékcserével együtt is. A lapokat aztán az keverte meg még jobban, hogy Ilott alatt megállt az autó a pályán, emiatt pedig teljes pályás sárga lépett életbe: mindezt kihasználták második cseréjükhöz az élen állók (Palou és Felix Rosenqvist is összeért), a safety car viszont összegyűjtötte maga mögött a mezőnyt.

indycar-palou-laguna

A tavalyi bajnok idei egyetlen győzelmét aratta Laguna Secában

Amely Palou, Power, Felix Rosenqvist, O’Ward, Newgarden sorrendben vágott neki az újraindításnak. Newgarden viszont tovább menetelt: pár kör alatt mindkét Arrow McLaren SP-t lenyomta a Dugóhúzóban, így megérkezett Power mögé. Két körrel később pedig meg is történt az előzés a Penske versenyzői között: az ausztrált is a legendás kanyarban előzte meg az amerikai rivális és csapattárs. De nemcsak ő remekelt féltáv környékén, hanem Romain Grosjean is: az Andretti franciája is elment a Rosenqvist, O’Ward páros mellett.

Newgarden a 95 körös táv kétharmadánál harmadszor is kiállt és lágy keverékű gumikat raktak fel neki, amelyeken őrült tempót produkált, s miután a többiek pedig megejtették a maguk utolsó cseréjét, az élen találta magát. A keményebb, de némileg frissebb abroncsokon persze Palou és Power elkezdett rá visszazárkózni, Newgarden pedig a 73. körben újra jött a bokszba, immár szintén utoljára és a kemény gumikért: a második helyen, húsz másodperces hátrányban tért vissza a pályára – ez a különbség azonban nem csökkenni, hanem nőni látszott a következő körökben.

indycar-power-laguna

Power nyolc évvel az első sikere után jutott ismét csúcsra az IndyCarban

A finálé sem tartogatott már fordulatot: a leköszönő bajnok Palou idei egyetlen győzelmét aratta (ő lett a kilencedik különböző első helyezett 2022-ben), Newgarden a mezőny végéről startolva lett második, a bajnoki címet viszont Will Power zsebelte be – 2014 után másodszor. A Penske 41 éves ausztrálja ugyan csak egyszer nyert idén Newgarden öt diadalával szemben, viszont a versenyek több mint felén felállhatott a pódiumra, így a konstans erős teljesítményt ért aranyat számára.

A dobogósok mögött Rosenqvist, Christian Lundgaard és Grosjean futott be. Dixon 12. lett, ezzel övé lett a bajnoki harmadik hely, a negyedik pozíciót viszont McLaughlin elorozta az Indy 500-győztes Ericsson elől (sőt, az ex-F1-est még Palou is beelőzte a tabellán): az ausztrál hetedik lett, míg a svéd kilencedik. Közéjük Rossi ékelődött be, míg a tízet Colton Herta tette teljessé Laguna Secában.