DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. december 25. szerda

Alonso is a helyére került

"Minden a helyére kerül" - írta Pedro de la Rosa sisakgyűjteményére mutatva. Többségük ugyan a sajátja, de Alonso gokartpályájának megnyitóján beszerzett egyet honfitársától is.

CIrA63sWIAAc9C7

Itt visszanézheted a Bajnokok Tornája vasárnapi versenyét

A szombati Nemzetek Kupája után vasárnap az egyéni küzdelmek következnek a Race of Championsön, ahol többek között Sebastien Vettel, Valtteri Bottas, Mika Hakkinen, Mick Schumacher és Sebastien Loeb is harcol a Bajnokok bajnoka titulusért. A sorsolásról itt írtunk, az alábbi videóban pedig élőben lehet követni a magyar idő szerint délben kezdődő versenyt:

Neonáci áthallás miatt váltott rajtszámot az IndyCar-csapat

Utólag módosított egyik autója és versenyzője, Benjamin Pedersen rajtszámán az IndyCarban szereplő AJ Foyt Racing. Eredetileg a 88-ast szánták az újonc pilótának, ám a csapat jelezte: ideológiai áthallás miatt ezt lecserélik 55-ösre. „Miután a múlt héten bemutattuk a 88-as rajtszámú autónk festését, felhívták rá a figyelmünket, hogy a két külön indított számunk együttesen bizonyos ideológiai és szimbolikus jelentéssel bír. Az AJ Foyt Racing nem támogat ilyen ideológiákat, és annak érdekében, hogy elkerüljük a negatív asszociációkat, a rajtszámot 88-asról 55-ösre cseréltük” – olvasható az istálló közleményében.

Bár Foyték nem konkretizálták, milyen ideológiai áthallásokra céloztak, alighanem neonáci konnotációkról van szó: a 88-as a 14-essel kombinálva neonáci többletjelentéssel bír, és Santino Ferrucci révén a 14-es a másik rajtszám, amelyet használni fognak az IndyCar 2023-as idényében.

indycar-foyt-pedersen-88

Fernando Alonso komoly mérföldkőhöz érhet el az idei szezonban

A spanyol pilóta már most is egy hosszú és eredményes karriert tudhat maga mögött, ám ennek még korántsem akar véget vetni. Ezt jól bizonyítja, hogy az idei évre egy új kihívást választva az Aston Martin csapatához szerződött, ha pedig minden jól halad, akkor már ebben az évben elérheti a húszezer megtett kört a Formula-1-ben. A vonatkozó rangsorban Alonso már így is magasan az élen áll 19153 körrel, így amennyiben konstans teljesítményt nyújt és az autója is elég megbízható lesz, akkor akár már ősszel elérheti a bűvös húszezres határt, ami korábban még senkinek sem sikerült.

A kétszeres világbajnokhoz jelenleg Kimi Raikkönen áll a legközelebb ebben a tekintetben 18621 körrel, míg az aktív versenyzők közül Lewis Hamilton a fő üldöző, aki eddig 17681 kört teljesített. Az F1 által megosztott statisztika alapján a jelenlegi mezőnyben Sergio Perez, Valtteri Bottas és a visszatérő Nico Hülkenberg fért még be a legjobb öt közé, de az is látszik, hogy vannak, akik nullával állnak, hiszen Logan Sargeant és Oscar Piastri is első F1-es futamára készül.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

F1-es világbajnok és NASCAR-legenda indul egy csapatban Le Mans-ban

Erős pilótahármas költözik az 56-os garázsba a 2023-as versenyen: a 2009-es Formula-1-es világbajnok Jenson Button, a hétszeres NASCAR Cup-bajnok Jimmie Johnson, valamint a DTM-bajnok és Le Mans-nyertes Mike Rockenfeller alkot egy csapatot.

Az 56-os garázst minden évben egy jövőbemutató, különleges projekt kapja meg – 2021-ben például mozgássérült versenyzők indultak egy átalakított LMP2-es autóval. Az idei projekt szlogenje a NASCAR-t Le Mans-ba vinni: a Hendrick csapat egy Next Gen Chevrolet Camaro ZL1 modellt alakított át. A próbálkozás nem példátlan, a múltban többször is versenyeztek NASCAR-autók a francia egynaposon.

Button elmondása szerint akkor értesült a projektről, amikor megkérdezte a teljes szezonos versenyzéstől visszavonult Johnsontól, mi a terve 2023-ra: ezt követően Rockenfellertől kapott meghívást egy tesztre. Az F1-es világbajnok egyszer már rajthoz állt a 24 óráson, 2018-ban Mihail Aljosin és Vitalij Petrov csapattársaként az LMP1-ben. Johnson sosem versenyzett még Le Mans-ban, a tapasztalatot Rockenfeller hozza, aki tízszer is rajthoz állt, LMP1-es (2010) és GT2-es (2005) győzelmet is szerzett.

Harmadik időmérőjén pole-pozíciót szerzett a McLaren a Formula-E-ben

Nem tartott sokáig, mire a világbajnokságon a 2022-23-a szezonban debütáló McLaren megszerezte első rajtelsőségét: a dupla Diriyah ePrix második versenyén az újonc Jake Hughes indulhat az első pozícióból közép-európai idő szerint 18 órakor.

A kiütéses rendszerű időmérő utolsó párbajában Mitch Evans volt Hughes fő ellenfele: a Jaguar és a McLaren között nagyon szorosan alakultak a részeredmények, a brit az utolsó körben nyert egy tizedet, amellyel megszerezte a pozíciót. A McLaren mindkét autóval erős rajteredményt szerzett: René Rast harmadik pozícióba kvalifikált, a pénteki rajtelső Sebastien Buemi elé. A szezon eddigi két győztese, a pénteken nyerő Pascal Wehrlein és bajnoki éllovas Jake Dennis ötödik-hatodik pozíciót szereztek. Az első napot kihagyó Maximilian Günther közel volt a párharcok körébe jutáshoz, a baleset után újjáépített Maseratival végül ötödik lett a csoportban, és tizedik helyről rajtolhat.

A McLaren eddigi legjobb versenyeredménye ötödik pozíció volt: az előző évi bajnok Mercedes utódcsapatával Mexikóvárosban Hughes, a Diriyah ePrix pénteki napján pedig Rast ért célba ezen a helyen, melyet jócskán megjavíthatnak szombaton.

Robert Wickens lehetne az Indy 500 első kerekesszékes versenyzője

Komoly lehetőség előtt áll Robert Wickens, aki 2018-ban, az IndyCar poconói fordulóján szenvedett el egy súlyos balesetet. Az incidens következtében a kanadai pilóta gerince megsérült és kerekesszékbe került, de nem adta fel, elhatározta, hogy visszatér a versenypályára. Tervét siker koronázta, hiszen tavaly már egy kézi irányításúra átalakított Hyundai Elantra N TCR-rel versenyezhetett, a Michelin Pilot Challenge kétórás Watkins Glen-i futamán pedig győzni tudott társával, Mark Wilkinsszel. Most az is kiderült, hogy a jövőben az IndyCar mezőnyébe is visszatérne, ehhez pedig lelkes támogatókat szerzett magának. Jelenlegi csapatának tulajdonosa, Bryan Herta például szeretné őt újra az Indy 500 mezőnyében látni, amihez elmondása alapján a Honda segítségét is megkapták, de még egy hosszabb folyamat áll előttük. Minderre maga Wickens is reagált közösségi oldalain, aki szintén bizakodó.

„Megjelent rólam néhány hír, hogy indulhatnék a 2024-es Indy 500-on. A balesetem óta ugyanaz a célom, vagyis visszatérni a motorsport legmagasabb szintjére, akár az IndyCar, az IMSA, vagy más sorozatban. Csak az idő fogja eldönteni, ez hol valósulhat meg. Hihetetlenül hálás vagyok a Hyundainak a támogatásért a felépülésem alatt, így büszkén viselem az emblémájukat minden egyes hétvégén. Bryan Herta is mellettem áll az első nap óta, ezért várom a további közös munkát és kihívásokat, hogy lássuk, mi az, ami lehetséges. Folytatása következik…” – írta Twitter-oldalán Wickens.

Visszatér a versenypályára Nyikita Mazepin

Ismételten versenyezni fog a korábbi F1-es pilóta, akitől a Haas csapata még a 2022-es szezon kezdete előtt vált meg. Nyikita Mazepin azóta sem hagyott fel karrierjével, hiszen tavaly nyáron a Selyemút Ralin állt rajthoz és nyert is saját géposztályában, néhány napja pedig arról beszélt, hogy hamarosan újra Oroszországon kívül versenyezhet. Most kiderült, hogy idén az Asian Le Mans Series mezőnyében lesz fellelhető, ahol az LMP2-es kategóriában a 99 Racing ORECA 07-es versenygépét vezetheti, Ben Barnicoat és Felix Porteiro mellett. „Nagyon örülök, hogy visszatérhetek az Ázsiai Le Mans-sorozatban a versenyzéshez. A 99 Racingnél dolgozó csapattársaimmal együtt remélem, hogy nagyszerű élmény lesz indulni abban a sportban, amelyet nagyon szeretek” – idézte a 23 éves versenyzőt a MotorsportWeek. Mazepin számára ez lesz az első tapasztalat a sportautókat illetően, az ázsiai bajnokságban pedig február 11-én a Dubai Autodrome pályáján bizonyíthat először egy négyórás futamon. A széria idei kiírása mindössze négy fordulóból áll, amit elég hamar lezavarnak, hiszen a következő hónapban rendezik meg mindegyik eseményt február 19-ig.

Látványos drón show nyitotta meg a Formula-E szaúd-arábiai futamát

Egy duplafutamos fordulóval folytatódott az elektromos széria idei szezonja Szaúd-Arábiában, a helyi szervezők pedig megadták a módját az első futam felvezetésének. Ahogyan az alábbi felvételen is látszik, a Dirija ePrix pénteki rajtját megelőzően egy látványos tűzijáték és drón show szórakoztatta a szurkolókat.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

ABB Formula E (@fiaformulae) által megosztott bejegyzés

Kiderült, hol láthatjuk idén a NASCAR és az IndyCar versenyeit

Újabb két évig a Network4 platformjain láthatják a magyar nézők a NASCAR versenyeit – olvasható a csatorna közleményében. Mint írják, Amerika talán leglátványosabb, legkeményebb és leggyorsabb autóverseny-sorozata egyre nagyobb népszerűségnek örvend idehaza, szinte futamról futamra nő a rajongók tábora. Az idei szezon február 5-én indul Los Angelesben egy bajnokságon kívüli eseménnyel. A novemberi idényzáróig minden egyes futamot élőben láthatnak a szurkolók a NET4+ streaming szolgáltatón, valamint az ARENA4 és a MATCH4 képernyőjén is.

A közlemény arra is kitér, hogy a Network4 az amerikai autósport másik csúcsszériája, az IndyCar versenyeit is exkluzív jogokkal mutatja be a hazai nézőknek. Hozzáteszik: ahogyan eddig, 2023-ban is itt követhetik a nézők a MotoGP, valamint a Superbike futamait is.

nascar_versenyek_1_

Videó: George Russell legjobb 2022-es pillanatai

A három nagycsapat hat versenyzője közül utolsóként George Russell is megkapta a maga videóját, melyben összefoglalják a legemlékezetesebb történéseket a pilóta 2022-es szezonjából. Volt miből válogatni, hiszen pole-pozíció, sprintsiker és végre a futamgyőzelem is összejött a fiatal pilótának. A videó a képre kattintva tekinthető meg!

Videó: Hatalmas balesettel indult a Formula Regional közel-keleti bajnokságának futama

Január 27-én, pénteken rendezték a már a címben említett Formula Regional közel-keleti szériájának második versenyhétvégéjét, a kuvaiti első versenyen pedig azonnal egy hatalmas balesetnek lehettünk szemtanúi: a mezőny négyautónyi szélességben fordult rá a hosszú egyenest követően a kettes kanyarra, azonban többen rosszul mérték fel a féktávot a sűrű mezőnyben, aminek több baleset lett a következménye, melyek közül az egyikben egy autó ráborult a másikra. Tíznél is több versenyző volt érintett a balesetben, de szerencsére senki sem szenvedett sérülést. A sorozatban versenyez a korábbi F1-es Juan Pablo Montoya fia, Sebastian is, aki ki is használta a roncsderbit, s a 18. helyről egészen a negyedikig ugrott előre. A versenyt végül Dino Beganovic nyerte, aki a Formula-3-ban fog versenyezni idén, a Prema csapatával.

Ricciardo számára Bathurst továbbra is csak álom marad

Még 2022 decemberében beszámoltunk róla, hogy Részt vesz az Intercontinental GT Challenge szezonnyitóján, a legendás Bathurstben a Red Bull F1-es csapata. A Mount Panorama nevű klasszikus pályán bemutató köröket teljesít majd a csapat a 2011-es RB7-essel, s miután Daniel Riccairdo visszakerült a csapat kötelékébe, jó esély volt rá, hogy ő kapja meg a lehetőséget, hogy F1-es autóval körözzön a legendás ausztrál pályán.

Azonban most kiderült, hogy nem Ricciardo, hanem a Red Bull juniorprogramjának egyik tagja, az idén a Super Formulában versenyző Liam Lawson kapja meg a lehetőséget. Az új-zélandi pilóta tavaly harmadik lett a Formula-2-ben, most pedig a japán formulaautós sorozatban fogja megmérettetni magát. A versenyre, ezzel együtt pedig a bemutatóra, február első hétvégéjén kerül sor.

Megdolgoztatta 2023-as F1-es motorját az Alpine

Hangerőt feltekerni, ugyanis végre nem egy szokásos, "unalmas" motorbeindításnak lehetünk szem- és fültanúi, hiszen az Alpine egy komplett szimulációt futtatott le a kamera előtt! Halljuk, mi várhat ránk 2023-ban! Bónuszpontért tesszük fel a kérdést: melyik pályát szimulálhatták a franciák?

 

Formula-E: Több mint három év után szerzett újra pole-t Buemi

Dirijában vendégeskedik a hétvégén a Formula-E mezőnye, ahol a dupla forduló első körét már pénteken rendezik. Az időmérőn a csoportkörből a két McLaren, a két Mahindra, a két Jaguar, valamint a második szabadedzésen is meglepetésre élen végző Dan Ticktum és a korábbi bajnok Sebastien Buemi lépett tovább. A negyeddöntőkben aztán Ticktum Oliver Rowlandot is legyőzte, Jake Hughes Lucas di Grassit ejtette ki, Buemi Mitch Evansnél bizonyult gyorsabbnak, Sam Bird pedig René Rastot nyomta le. Ticktum kis híján az elődöntőt is sikerrel vette, de az utolsó kanyarból kijövet megcsúszott, így erről az ágról Hughes jutott a fináléba, míg a másik párharcból Buemi került ki győztesen Bird ellenében. A döntő elképesztően szoros csatát hozott, s végül Buemi hat századmásodperccel bizonyult jobbnak a McLaren újoncánál: az Envision svájci pilótája ezzel több mint három év után, a 2019-es New York-i verseny óta először szerzett pole-pozíciót – nem csoda, hogy a rádióban különösen boldognak tűnt, az interjúban pedig a legérzelmesebb rajtelsőségének nevezte a mostanit.

Gyengén muzsikált ellenben a mexikóvárosi évadnyitón remeklő Porsche és a partnercsapata, az Andretti: a világbajnokságot vezető Jake Dennis például csupán hatodik lett a csoportjában, a mögötte második Pascal Wehrlein pedig az ötödik a sajátjában, így ők ketten a 9. és 12. helyről vághatnak neki az első szaúdi futamnak. Egy ízben egyébként a piros zászló is előkerült a kvalifikáción: Maximilian Günther csapta falnak az első csoportban a Maseratit. A verseny magyar idő szerint 18 órakor startol.

fe-buemi-envision-dirija

Csupasz autót posztolt a Red Bull – vajon céloznak valamire?

A Red Bull közzétett egy posztot, amelyen fehérre csupaszított F1-es autó látható, csupán egy bikaembléma van a motorborításon. „2023 – üres vászon” olvasható a feliratban. A poszt többféleképpen értelmezhető: vannak, akik lelkesen új festést vizionálnak, de könnyen lehet, hogy a csapat csak a hangulatot fokozza a február 3-i bemutató előtt.

Ezzel telt Alonso első napja az Aston Martin-főhadiszálláson

Rövid videóban engedett betekintést az Aston Martin Fernando Alonso első Silverstone-ban tett látogatásába. A bemutatkozás körei mellett a végig szélesen mosolygó spanyol átesett az üléspróbán és kipróbálta a szimulátort is. Az eseményt nem hagyta ki Pedro de la Rosa, az istálló új nagykövete és Martin Whitmarsh, az Aston Martin technológiai részlegének vezérigazgatója sem, akivel Alonso a McLarennél dolgozott együtt – ők is feltűnnek a felvételeken.

Az Alonsónak szánt felszerelés azonban látszólag még nem készült el teljesen: az egyik snittben a spanyol a 18-assal, azaz Lance Stroll rajtszámával ellátott kesztyűt húz fel. A másik érdekesség a bejáratnál található számláló, amely a bahreini időmérőig hátralevő napokat mutatja: eszerint szerdán történt a látogatás.

Viszlát, Robert: Minden jel szerint nem kap több szerepet Kubica az F1-ben

Főszponzort cserélt az Alfa Romeo: a csapat eddigi lengyel támogatója, az Orlen távozott az istállótól, a helyére a Stake érkezik névadóként. Az Orlen sem tűnik el a Formula-1-ből, az AlphaTauri egyik kiemelt partnere lesz.

Az Orlen és Alfa Romeo együttműködésének szerepe volt abban, hogy Robert Kubica a 2019-es, williamses visszatérő szezon után az Alfa Romeo tartalékpilótája legyen három szezonon át. Ebben a státuszban két nagydíjon – 2021-ben Zandvoortban és Monzában – rajthoz állt a koronavírusos Kimi Raikkönen helyén, számos alkalommal pedig első szabadedzésen vezetett.

Kubica, aki a 2022-es szezonzáró első edzésén szintén körözött, már akkor elismerte, talán ez volt utolsó epizódszerepe a Formula-1-ben. A Motorsport.com információi szerint a lengyel nem fog támogatójával együtt csatlakozni az AlphaTaurihoz, ebből pedig az következik, hogy „valószínűleg” Abu Dhabiban ült utoljára F1-es autóban.

Videó: így készül első F1-es szezonjára Nyck de Vries

Az AlphaTauri hollandja edzős videóval jelentkezett, láthatóan nem kíméli magát első teljes F1-es szezonja előtt.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Red Bull (@redbull) által megosztott bejegyzés

Frontálisan csapódott a betonfalba, súlyos sérüléssel került kórházba a Mercedes pilótája

Szörnyű balesetet szenvedett a daytonai 24 órás szabadedzésén Lucas Auer. A Mercedes versenyzője a kategória legjobb köridejét rakta össze, majd az egyes kanyar kijáratánál hibázott, és frontálisan nekivágódott a pályát a bokszutcától elválasztó betonfalnak. A becsapódás akkora erejű volt, hogy a bukócső is megsérült (illetve a mentésnél is szét kellett vágni), az edzést piros zászlóval megszakították, Auert pedig kiszedték az autóból, majd kórházba szállították.

A beszámolók szerint tudatánál volt, de hátfájdalmakra panaszkodott, a csapat pedig később azt közölte, hogy deréktáji csigolyatörést szenvedett.

Az autó olyannyira megsérült, hogy a tartalékpilóta mellett a tartalékkarosszériát is be kell vetni a hétvége későbbi szakaszában.

daytona-auer-crash-mercedes

Leclerc átveheti Bottas nemkívánatos rekordját – Norris pedig Hülkenbergét

Vannak olyan Formula-1-es statisztikai különlegességek, melyekre nem feltétlenül büszke tulajdonosuk. Ilyen Valtteri Bottas egyik csúcsa: a finn 20 alkalommal szerzett pole-pozíciót pályafutása során – senki sem ért el ennyi rajtelsőséget rajta kívül, aki nem világbajnok.

Charles Leclerc azonban nagyon közel jár: a monacói 18 pole-pozíciót ért el eddig – ennek felét 2022-ben, mikor kimagaslott időmérőn a mezőnyből. Hacsak a Ferrari egykörös tempója nem esik vissza drámaian, Leclerc átveheti a rekordot, amely persze visszakerülhet Bottashoz, ha a monacói világbajnok lesz szezon végén.

A legtöbb győzelem nélküli F1-es pont birtokosa, Nico Hülkenberg visszatér a mezőnybe: a német 523 bajnoki egységet szerzett pályafutása során. Lando Norris azonban közel van hozzá: ha 94 ponttal többet szerez, mint Hülkenberg, őrségváltás történik. (Ha a brit és a Haas-pilóták idei teljesítményét vesszük alapul, reális ez a pontkülönbség.) Persze amint Norris megszerzi első győzelmét, ő is végleg lekerül erről a listáról.