DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. október 24. csütörtök

Breen tiszteletére vesz részt a Horvát Ralin a Hyundai, az elhunyt pilóta temetését élőben közvetítik

Hivatalos közleményben tudatta a Hyundai WRC-csapata, hogy nem lép vissza a csütörtökön kezdődő horvát futamtól. Mint ismert, az erre való felkészülés során, teszt közben életét vesztette a csapat pilótája, Craig Breen. A Hyundai azt közölte, hogy Breen tiszteletére, előtte adózva vesznek részt a versenyen, de a három helyett csak két autóval: Breenébe nem ültetnek be senkit, Thierry Neuville és Esapekka Lappi viszont ott lesz a másik két i20 Rally1-gyel.

A hírek szerint a hétvége során nemcsak a Hyundai, de a többi csapat tagjai is fekete karszalaggal emlékeznek majd az életét vesztő ír pilótára.

Breen temetése egyébként kedden délután, magyar idő szerint 14 órakor lesz Írországban, ahonnan élőben közvetítik majd a szertartást.

Egy hír a WRC vezetésétől is érkezett: az FIA-val egyetértésben Breen rajtszáma, a 42-es visszavonultatása mellett döntöttek a szezon végéig.

breen1

 

Schumacher és Hamilton rekordját is túlszárnyalhatja új szerződésével Verstappen

Minap jelentette be a Red Bull, hogy szokatlanul hosszú időre, egészen 2028-ig szerződést hosszabbítottak Max Verstappennel, ami azt jelenti, hogy amennyiben a világbajnok ezt ki is tölti, csaknem 13 idényen át lesz az energiaitalosok első számú csapatának pilótája (2016-ban menet közben csatlakozott hozzájuk). Márpedig ez új rekordot jelentene az egy istállónál eltöltött időt tekintve: a csúcsot pillanatnyilag Michael Schumacher tartja 11 szezonnal a Ferrarival, ezt állíthatja be jövőre Lewis Hamilton is a Mercedesnél.

Ami az egy csapattal teljesített futamokat illeti: ott is Schumacher a rekorder 181 nagydíjrajttal, de itt Hamilton már rövidesen előzni fog, ugyanis a brit 178 mercedeses versenynél jár. Viszont ha Verstappen 2028-ig valóban a Red Bullnál marad, úgy a holland bőven 250 futam fölött fog járni a bikákkal – és még mindig épp csak 31 éves lesz akkor.

verstappen-redbull-2028

Minden idők talán legütősebb újoncbrigádja mutatkozott be 21 éve

A csoportkép aktuálisabb, mint valaha: jobbról balra Kimi Raikkönen, Juan Pablo Montoya, Fernando Alonso és Enrique Bernoldi volt a négy pilóta, aki az Ausztrál Nagydíjon teljesítette első nagydíját, március 4-én.

A négyes három tagja is sokra vitte: Raikkönenből egyszeres, Alonsóból kétszeres világbajnok lett – aki 21 évvel később is a mezőnyben szerepelt –, Montoya pedig maga is nyert hét nagydíjat, egyet már a 2001-es évben. Talán sosem volt annyira erős újoncfelhozatal az F1-ben, mint ezen a szezonnyitón. (Bár Michael Schumacher és Mika Hakkinen 1991-ben, Lewis Hamilton és Sebastian Vettel 2007-ben, Alain Prost és Nigel Mansell 1980-ban debütáltak, esetükben az első futam nem esett egybe.)

Nem tetszik az F2-es csapatoknak, hogy kísérleti nyúlnak szánja őket az F1

A Formula-1 technikai igazgatója, Pat Symonds, valamint a Formula-2 és Formula-3 szériafőnöke, Bruno Michel terve az, hogy a kisebb kategóriákban már azelőtt bevezetik a fenntartható üzemanyagot, mielőtt az F1-ben 2026-tól kötelezővé teszik. A csapatfőnökök azonban nem feltétlenül lelkesednek azért, hogy az utánpótlásbajnokság kísérleti nyúllá váljon.

„Nem hiszem, hogy igazán logikus lenne minket használni tesztterepként a Formula-1 számára” – mondta Trevor Carlin, a nevét viselő csapat vezetője a RaceFans.net-nek. „Nálunk minden egységes, nem változtathatunk semmin. Nem hiszem, hogy bölcs döntés lenne, mivel ez egy ügyfélalapú bajnokság, a versenyzők fizetnek, hogy vezethessenek. Igazságtalan velük szemben, hogy ők állják a Formula-1-es fejlesztést. Az F1-es csapatoknak sok pénzük van, sok forrásuk és motorpartnereik, ezt a munkát maguknak kellene végezniük.”

„A bajnokság célja a versenyzők kinevelése, hogy az F1-be jussanak, ha elég jók” – állt Carlin oldalára a DAMS-t dirigáló Francois Sicard. „Erre kellene összpontosítani, és a költséghatékonyságnak kellene középpontban lennie a kísérletezés helyett. Ha a kísérletezés költségcsökkentést jelent, akkor rendben van, de különben nem hiszem, hogy a Formula-2 célja a Formula-1-nek való kísérletezés.”

Michel reagált a csapatfőnökök nyilatkozatára, azzal érvelve, hogy a fenntarthatóság az autósport jövője, a fejlesztéssel járó költségeket pedig nem a csapatok fogják fizetni, hanem a széria.

Ikonikus környezetben tartják a Formula-E dél-afrikai versenyét

A Fokváros ePrix eredetileg idén februárra volt kitűzve, de a koronavírus miatt ősszel egyéves halasztásról hoztak döntést. A szervezők most bemutattták a 2023-as pálya nyomvonalát, amely a dél-afrikai város tengerpartján kanyarog – a 2010-as futball-világbajnokságnak otthont adó Green Point Stadium körül –, a háttérben az ikonikus Tábla-heggyel. A 12 kanyarból álló pálya a versenynaptár egyik leggyorsabbja lesz.

A vonalvezetést alkotó közutak rendbehozatalát áprilisban kezdik meg, a munka decemberig tart. A Fokváros ePrix a Formula-E második versenye lesz az afrikai kontinensen, 2016 és 2020 között Marokkóban szerepelt az elektromos mezőny.

Williams-klónok bukkantak fel az F2-ben és F3-ban

Ismerős színkombinációval szerepelt két autó a Formula-1-es utánpótlás-sorozatok bahreini tesztjén: a Carlin csapatnál versenyző Logan Sargeant versenygépe a Formula-2-ben, az ugyancsak carlinos Zak O’Sullivan autója pedig a Formula-3-ban öltötte magára a Williams tengerészkék F1-es fényezését. A két fiatal a csapat versenyzői akadémiájának tagja, a pilótanevelde támogatása pedig a Red Bull mintájára mostantól az autók színére is kiterjed.

Új vállalkozásba kezdett Fernando Alonso

A fiatalok fejlődését hivatott segíteni az A14 Management, melynek a kétszeres F1-es világbajnok, Fernando Alonso a tulajdonosa. A spanyol versenyző a részletekről csütörtökön délelőtt tájékoztatta a nagyközönséget közösségi oldalain keresztül, de a cég főbb platformjaira már tegnap feltöltötték a szükséges tartalmakat. Az újonnan alapított vállalkozás a gokartból tovább lépő tehetségeket a lehető legszakszerűbb módon akarja támogatni.

„A gokartozás világából és az utánpótlás kategóriákból származó versenyzőket szeretnénk segíteni a céljaik eléréséhez szükséges nélkülözhetetlen értékekkel: fizikai edzéssel, tanácsadással a döntéshozatalokban, és a gazdasági menedzsmentben többek között. Alig várjuk, hogy megoszthassuk a tapasztalatainkat a projekthez csatlakozó tehetségekkel, ezáltal lehetőséget adva nekik az álmaik megvalósítására. Az FA Karting Iskolától a különböző motorsport kategóriákig” – áll az Alonso Instagram-oldalán található közleményben.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Fernando Alonso (@fernandoalo_oficial) által megosztott bejegyzés

Kit várnak világbajnoknak a MotoGP fő favoritjai? A legtöbben saját magukat!

A hétvégén a Katari Nagydíjjal elrajtol a MotoGP 2022-es idénye, a csütörtöki sajtótájékoztatón pedig arra kérték a jelenlévő versenyzőket, tippeljék meg, ki lesz idén a világbajnok. Közülük hárman is magukat jelölték meg: Marc Marquez szerint neki egyszerűen ez a habitusa, még sérülten is magára fogad, márpedig most még csak nem is sérült, de hasonlóan tett a címvédő Fabio Quartararo és tavalyi fő üldözője, Francesco Bagnaia is. A 2020-as vb-győztes Joan Mir Quartararót nevezte meg, mert elmondása szerint egy éve magát írta fel a papírra, de az akkor nem jött be. Brad Binder csupán annyit jósolt, hogy „remélhetőleg KTM-es” nyer a szezon végén, míg az apriliás Maverick Vinales a Pramac Ducatit erősítő Jorge Martinra tippelt.

Az is érdekes, hogy a két kisebb kategóriában kit várnak a legtöbben világbajnoknak. A Moto2-ben hárman is az újonc, tavaly a Moto3-ban győztes Pedro Acostára voksoltak, míg a legkisebb géposztályban a 2021-es ezüstérmes, Dennis Foggia kapta a legtöbb szavazatot.

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Elhalasztja az IndyCar a hibrid motorok bevezetését

Nem debütálnak a 2,4 literes, ikerturbós V6-os hibrid motorok a tengerentúli szériában a 2023-as szezonban – az új hajtásláncot egy évvel később, 2024-ben vezetik csak be, közölte az IndyCar, melynek aktuális szezonja hétvégén vette kezdetét. A magyarázat a globális ellátási lánc akadozása, amely a motorgyártó Chevrolet-Ilmort és Honda Performance Developmentet érinti. A hibrid egységeket a német Mahle biztosítja a két márkának. Az új generációs belsőégésű motor 800 lóerőt termel, ehhez adódik hozzá a hibrid rendszer 100 lóereje.

A döntés azt jelenti, hogy a 2012-ben bemutatkozott 2,2 literes, ikerturbóval szerelt V6-motorok 12. szezonjukat teljesítik jövőre. A halasztás ellenére március 30-31-én Sebringben az eredeti tervek szerint megtartják a 2,4 literes motorok első tesztjét.

Ismét a Red Bull egyik juniorja volt a leggyorsabb az F2-es tesztnapon

Bahreinben tesztel a Formula-1 közvetlen előszobájának számító széria mezőnye: szerdán még Jehan Daruvala bizonyult a leggyorsabbnak, csütörtökön viszont már a hozzá hasonlóan a Red Bull patronáltjai közé tartozó Liam Lawson érte el a legjobb köridőt. A Carlint erősítő új-zélandi pilóta mögött a Camposnál szereplő Ralph Boschung lett a második, míg a harmadik pozíciót az ART színeiben versenyző és a Sauber akadémiájához tartozó Theo Pourchaire kaparintotta meg. A Williams neveltjének számító Logan Sargeant végzett a negyedik, az újonc Jack Doohan pedig az ötödik helyen.

A Formula-3-asok egyébként ugyancsak Bahreinben készülnek a két hét múlva startoló szezonjukra: ott az újonc Isack Hadjar volt a csütörtöki nap leggyorsabbja, míg a Charouz Racinghez átigazoló Tóth László a 27. idővel zárta a napot.

lawson-f2-teszt

Két versenyzőjével is hosszabbított a Lynk & Co a WTCR-ben – de egyikük sem a kétszeres bajnoki címvédő

Újabb két pilótáját jelentette be a Lynk & Co autóit a Túraautó-világkupán indító Cyan Racing: az előző idényeket is náluk töltő Thed Björk és Santiago Urrutia egyaránt a kínai márka kötelékeiben marad. A svéd 2017-ben még a WTCC-ben nyert világbajnoki címet a Volvóval (éppen Michelisz Norbertet legyőzve), míg fiatal uruguayi csapattársa az előző két idényben szintén futamokat nyert a WTCR-ben, s a hatodik és az ötödik helyeket csípte el az év végi összetettben, így nem meglepő a hosszabbításuk. Björk és Urrutia, akik továbbra is a hivatalosan Cyan Performance név alatt futó egyletnél lesznek csapattársak, ezzel a már korábban bejelentett és a mezőnybe visszatérő Ma Qing Huához csatlakozik.

A mostani fejlemények igazi érdekessége viszont abban áll, hogy kiket nem jelentett még be 2022-es pilótáiként a Lynk & Co. Eddig a négyszeres világbajnok Yvan Muller és a tavalyelőtt és tavaly is világkupát nyerő Yann Ehrlacher versenyzett még náluk, ám Ma érkezésével alighanem az egyiküknek távoznia kell, ha továbbra is négy autóval képviselteti magát a kínai márka a WTCR-ben. Elképzelhető, hogy Muller újfent visszavonul, de az sem kizárt, hogy egy másik csapat vagy gyártó lecsapott a rendkívül konstans teljesítményével kétszer is révbe érő Ehrlacher-re. A Cyan Racing a következő hetekre ígért tájékoztatást a teljes felállásáról – a szezon április 10-én startol a csehországi Mostban.

bjork-urrutia-lynkco-wtcr

„Együtt a békéért” – hirdeti szezon eleji csoportképével a MotoGP

A hétvégén a Katari Nagydíjjal rajtol el a gyorsaságimotoros-világbajnokság 2022-es, rekordot jelentő 21 fordulót tartalmazó idénye, a hagyományoknak megfelelően pedig csütörtökön összeterelték a királykategória mezőnyét (és egyébként a másik két géposztályét is) egy közös csoportfotózásra a losaili pálya célegyenesébe. A motorosok előtt ezúttal egy az orosz-ukrán háborús konfliktusra reflektáló üzenetet helyeztek el: „Együtt a békéért” – olvasható a táblán.

A mezőny egyébként népesebb, mint az előző néhány évben: idén immár 24 versenyző indul 22 helyett, köszönhetően az Aprilia és a Ducati ügyfelévé váló Gresini Racing különválásának.

FM7a3naWQAEhmLn

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Verstappen nagyon büszke az új szerződésére

Bár még a következő évre is élő szerződése volt, Max Verstappen úgy határozott, hogy 2028-ig aláír a Red Bull csapatához. Az hollandok világbajnoka, még 2015-ben mutatkozhatott be az osztrákok testvércsapatánál, egy esztendővel később pedig az energiaitalosoknál is bemutatkozhatott. A 2021-es vb-cím után már csak idő kérdése volt az újabb megállapodás bejelentése, melyet csütörtök délelőtt erősítettek meg, a 24 éves versenyző pedig a saját közösségi oldalain is beszámolt erről.

„Büszkén jelentem be, hogy a Red Bull Racing lesz az otthonom legalább 2028-ig. Imádom ezt a csapatot, és nagyon boldog vagyok, hogy még sokáig folytathatjuk ezt a csodálatos utat, amin most járunk. Már eddig is nagyon sok mindent elértünk együtt, de még biztosan nem végeztünk” – írta a posztban.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Max Verstappen (@maxverstappen1) által megosztott bejegyzés

A rajongók kreativitása egyszerűen határtalan

Sok elképesztő alkotást találni az interneten, az alábbi ötlet azonban egészen egyedire sikerült. Az F1-es csapatok festései közül némelyik legendássá vált az évek során, ezen a képen pedig négyet is megidéznek, mégpedig csipeszek formájában. Bár mindez furán hangzik, azt el kell ismerni, hogy jó ízlése volt az alkotónak, aki a 90-es évek elejét választotta témakánt, így a Williams FW14, a Ferrari 643, a Benetton 193 és a Mclaren MP4/6 dizájnját elevenítette fel.  

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Roy Focker (@roy_focker_jr) által megosztott bejegyzés

Marko szerint most a Ferrari a legjobb

A maranellóiakat dicsérte dr. Helmut Marko a barcelonai teszt után. A Red Bull tanácsadója szerint a látottak alapján azt a következtetést lehet levonni, hogy a Ferrari egyelőre a Mercedes és a Red Bull előtt van, sőt kiemelte: a motorerő terén egyértelműen első helyen látja a Scuderiát. Hozzátette, hogy Bahreinig sokan fognak fejleszteni és új megoldásokkal előállni, a finomhangolás pedig kulcsfontosságú lesz, de most a Ferrari indul a legjobb alapokról. Ami pedig a Red Bullt illeti: vannak gondjaik, de mindegyik könnyen megoldható, semmi komoly problémáról nem tud beszámoni.

helmut-marko

fotó: dppi

Jehan Daruvala zárta az élen az F2 idei első tesztnapját

A Formula-2 számára is megkezdődtek a tesztek, az F1 utánpótlás szériája pedig már egyből a szezonnyitó helyszínére, Bahreinbe repült, ahol egy háromnapos felkészülésen vesznek részt a mezőny tagjai. Az első napon Jehan Daruvala volt a leggyorsabb, aki a Carlin csapatától az idei évre a Prema Racing alakulatához igazolt, az indiai pilóta 1.42.074-es idővel zárt a lista élén, és fél másodperccel ért el jobbat, mint a második helyet elérő Calan Williams (Trident). A harmadik helyen bő hat tizedes lemaradásban a Formula-3 2021-es bajnoka, Dennis Hauger végzett, akinek az idei lesz az első szezonja a Formula-1 előszobájának is nevezett sorozatban. A norvég versenyző nem váltott csapatot, vagyis továbbra is a Prema tagja marad. A gyakorlás csütörtökön és pénteken tovább folytatódik, ezután pedig már az éles bevetés következik március 18. és 20. között.

Saját F1-es motorokat gyártana az Aston Martin

Érdekes dologról beszélt Andy Green, az Aston Martin F1-es csapatának technikai igazgatója: szerinte 2026-tól, az új motorszabályok érkezésétől akár saját erőforrásokat is gyárthat az addigra hiper-szuper módon felszerelt istálló. "Az ambícióinkat nézve egyértelműen vizsgáljuk a lehetőségét a saját motor gyártásának. 2026-ban jönnek az új motorok és szerintem mi csapatként szeretnénk ebben benne lenni. Nyilván meg kell néznünk, hogy ez milyen előnyökkel jár, kielemezni a részleteket, de most már velünk van az Aramco is... meglátjuk" - mondta az F1.comnak Green.

image_3

A Red Bull oldaldobozaira kapták fel a fejüket a Mercedesnél

A nagy rivális Red Bull oldaldobozaira hívta fel a figyelmet Mike Elliott, a Mercedes F1-es csapatának technikai guruja. Elliott szerint nem töltöttek túl sok időt a többiek elemzésével, mert a saját problémáik megoldására koncentráltak, de egy-két dolog azért feltűnt nekik és bár szinte mindenki más a Ferrari "kacsaúsztatóival" van elfoglalva, ők a Red Bullra figyeltek fel.

"Az volt a vizuálisan leginkább eltérő megoldás. Érdekesen néz ki, megyünk és elgondolkodunk rajta" - idézi ezzel kapcsolatban Elliott szavait az F1.com. "Másképp gondolkodtak a csapatok, némelyek nagy, széles oldaldobozokat gyártottak, mi viszont például egy keskeny megoldást választottunk. A realitás viszont az, hogy az autók rengeteget fognak változni már mostantól az első futamig is..."

73s3ysvg1l1a7ktfw3wv

fotó: dppi

Elromlott az F1-es utánpótlás-rendszer - ezt mutatja Piastri esete

Will Power, az IndyCar sztárja beszélt arról a minap, hogy a Formula-1-es utánpótlás-nevelés óriási hibája, hogy Oscar Piastri nem került be a királykategóriába - a szupertehetséges fiatal két év alatt megnyerte az F3-as és az F2-es bajnokságot is impozáns teljesítménnyel, idén viszont parkolópályára került.

"Oscar Piastri egyértelműen F1-es ülést érdemelt volna idénre azzal, hogy újoncként egymás után bajnok lett az F3-ban és az F2-ben is. Hogy ő nem került be... nekem ez azt mutatja, hogy a rendszer elromlott. Miért költenek el ennyi pénzt azért, hogy az F2-ben versenyeztessék, ahol bajnok lesz az első évében, majd mégsem kerül be az F1-ben? És az a költségvetés az F2-ben volt körülbelül kétmillió euró, vagy hasonló. Az F1-ben kellene lennie, megérdemli. Értem, hogy miért nem akar az IndyCarba jönni, ő egész eddig az F1-ért dolgozott. Tragédia lesz, ha jövőre sem jut be, mert akkor valószínűleg már sosem lesz F1-es" - mondta Power.

pia-bah

fotó: dppi

Felvette a Ferrari nevét a csapat e-sport divíziója

Bemutatkozott a Scuderia Ferrari Velas Esports Team, az olasz istálló virtuális csapata – már a név is hírértékű, hiszen a formáció eddig FDA Esports Team néven futott (a Ferrari versenyzői akadémiájára hivatkozva), ezentúl viszont – a hivatalos F1-es szériában szereplő többi alakulathoz hasonlóan – az anyacsapat nevét viseli.

Versenyzői fronton is erősítettek az olaszok: a két korábbi bajnok, Brendon Leigh (2017, 2018) és David Tonizza (2019) mellé a lengyel Kamil Pawlowski csatlakozott, aki 2021-ben a Ferrari saját e-sport szériáját nyerte meg.

Új, modernebb kerítést kaphatnak a versenypályák

Hamarosan még biztonságosabbak lehetnek a Grade 1-es minősítésű pályák, az FIA ugyanis olyan kerítések terveit hagyta jóvá, amelyek már a legmodernebb dizájnt képviselik. A svájci Geobrugg cég védőhálói jóval erősebbek, mint a korábbiak, így a tartóoszlopokat ritkábban (a mostani négy helyett hat méterre) lehet elhelyezni, ami kifejezetten nézőbarát megoldás. Természetesen biztonságtechnikai vonatkozása is van ennek a változatnak; ha ritkábban vannak az oszlopok, kisebb az esély arra, hogy a pilóta baleset esetén a masszív fémelemeknek csapódjon. Emellett a kevesebb oszlop praktikusabb is, ezt az újfajta kerítést ezáltal könnyebb telepíteni, a hab a tortán pedig, hogy még környezetkímélő is. Hogy mikortól láthatjuk az új dizájnt, arról pontos információk még nincsenek, de a hatékonyságát már sikeresen tesztelték.