NASCAR: William Byron és a Hendrick Motorsports elképesztő dominanciát mutatott be Las Vegasban
https://formula.hu/parc-ferme/34944
A Las Vegas Motor Speedway adott otthon a Cup Series idei harmadik versenyének, ahol Joey Logano és William Byron várhatták az első sorból a futam kezdetét jelentő zöld jelzést, míg mögöttük Ryan Blaney és Ty Gibbs foglalhattak helyet a második sorban. Bár a felállás elég vegyesnek tűnt, nem kellett sokat várni, hogy a Hendrick Motorsports pilótái kerüljenek oda az elejébe. Byron mellett a 2021-es bajnok, Kyle Larson, valamint Alex Bowman is kiváló tempóra volt képes szinte az egész futamon, a 9-es autó viszont már az elején a mezőny hátsó részében volt. Ennek oka, hogy ezúttal Josh Berry vezette azt beugróként, mivel Chase Elliott snowboardozás közben eltörte a bal sípcsontját, ami azonnali operációt igényelt, így most otthonában lábadozik.
Ami a futam további kimenetelét illeti, az első két szakasz szinte teljesen nyugodt volt, Byron pedig mindkettőt behúzta, de az utolsó etap már jóval izgalmasabban alakult. A szakasz elején Logano falazása után jött egy sárga, ami alatt Denny Hamlin bevállalva egy kockázatos taktikát, mindössze két kereket cserélt, ezzel azonban egy idő után elég szépen feltartotta a mezőnyt. Heves csaták alakultak ki, végül többen is átrágták magukat, a Hendrick autói mellett pedig már Christopher Bell, Martin Truex Jr. vagy éppen Bubba Wallace Toyotáival is számolni kellett.
A végére Larsonnak ugyan sikerült meglépnie a mezőnytől, ekkor azonban Aric Almirola is találkozott a fallal néhány körrel a leintés előtt, így a hosszabbítás döntött. Mivel ezt megelőzően szinte mindenki kiment kereket cserélni, Truex Jr. az élre került, ám vezető pozícióját nem sokáig tudta megtartani, hiszen az újraindítás pillanataiban Byron ezt hamar elvette tőle, innen pedig már senki sem állította meg a fiatal pilótát. A 25 esztendős versenyzőnek az utolsó másodpercekben szerencséje is volt, mert bár mögöttük történt egy nagyobb baleset, ez már kevesebb, mint félkörrel a vége előtt történt, vagyis könnyedén beérhetett a célba, megszerezve karrierje ötödik győzelmét a kategóriában. A Hendrick csapatának örömét teljessé teheti, hogy a második helyen Larson, a helyen pedig Bowman futott be, így elhozták az első három helyet. További eredményekért ide kell kattintani.
Folytatás a Phoenix Racewayen március 12-én.
Albon a kommentelői segítségét kéri a kanadai pályával kapcsolatban
https://formula.hu/parc-ferme/22236
A Toro Rosso újonc F1-es pilótája sosem járt még a kanadai versenyhelyszínen, úgyhogy a csapat szokásos pályabemutató videójában (az utolsó sikánban sétálgatva) sem tudott sokat mondani - éppen ettől lett a megszokottól eltérő az eredmény.
"Hello srácok, Alex vagyok és azért állok itt, hogy bemutassam a pályát. Viszont még sosem voltam ide, szóval őszintén szólva nem tudom, hogy a kamerásunk, Josh mit vár most tőlem, de beszélhetek a szimulátoros tapasztalataimról" - kezdte nevetve Albon. "Itt jövünk a hosszú egyenesből, ez a fő előzési pont számunkra ezen a pályán. Itt az utolsó sikán és igazság szerint elég őrült dolog, hogy milyen magasak itt a kerékvetők, nem vártam, hogy az F1-es autók megbirkóznak ezzel" - magyarázta, ahogy ráállt a kerékvetőre.
"Szerintem itt... fogok menni majd rajta, ez a belső kerék, ahol a lábam van. Aztán megyünk a sikán bal oldali részéhez, úgy tűnik, hogy lesznek pilóták, vagy autók, akik használják majd ezt a kerékvetőt és lesznek, akik elkerülik. Ez egy olyan dolog, amit ki kell próbálni az első szabadedzésen. Aztán igen, elérünk a Bajnokok Falához, ahol közel akarunk lenni a falhoz... egyrészt mert jól néz ki a kamerán keresztül, másrészt mert gyors."
"Remélem, hogy élveztétek a tapasztalatlan pályabemutatómat, remélem, hogy tanultatok ebből valamit és ha többet tudtok a pályáról, mint én, akkor írjátok meg kommentben, talán felhasználom" - zárta mondandóját az újonc.
Before @alex_albon hits the track for the first time in Montreal, we got him to give us a quick guide of the Circuit Gilles Villeneuve from his experience in the Simulator pic.twitter.com/OGkMJioxKd
— Toro Rosso (@ToroRosso) 2019. június 7.
W Series: Visser az első, Keszthelyi a 12. a nyitó szabadedzésen
https://formula.hu/parc-ferme/22239
Lezajlott a misanói W Series-forduló első szabadedzése, amelyen a magyar Keszthelyi Vivien a 12. helyet szerezte meg, nagyjából egymásodperces lemaradással az élen befutó Beitske Visser mögött. Íme az eredmények:

Michelisz köszöni a jókívánságokat, de...
https://formula.hu/parc-ferme/22238
"Köszönöm szépen a sok névnapi jókívánságot! Szeretem a nevemet, különösen ma, de be kell vallanom, hogy rájöttem, a legjobb dolog, amikor Apának hívnak" - posztolta az alábbi kép mellé Norbert-nap alkalmából Michelisz Norbert.

Elhunyt a McLaren legelső F1-es autójának tervezője
https://formula.hu/parc-ferme/22233
Robin Herd neve a rajongók között valószínűleg napjainkban már nem sokak számára ismerős, pedig tervezőmérnökként, majd csapatalapítóként is a Formula-1 történetének fontos pillanataiban játszott szerepet. Az angol szakember (a McLaren által publikált alábbi kép bal oldalán) 1965-ben társult Bruce McLarennel, megalkotva azt az M2B modellt, amellyel a következő évi Monacói Nagydíjon a mára legendássá vált csapat megejtette debütálását az F1-ben. Utolsóként az 1968-as autójuk került ki az ő keze alól, ezt követően dolgozott a Cosworthnél, akiknek megtervezett egy négykerék-hajtású F1-es autót is, amely végül sohasem versenyzett. 1969-ben összeállt három társával, a későbbi FIA-elnök Max Mosley-val, Alan Reesszel és Graham Coakerrel, hogy közösen megalapítsák a March istállót, amelynek nevét az alapítók nevének kezdőbetűiből rakták össze. Karrierje végén dolgozott az IndyCarban, és például a fiatal Adrian Newey is az ő szárnyai alatt tanult.
Robin Herd 80 éves korában távozott el.

A DTM-pilóta vakbélműtétje miatt maradt tartalékversenyző nélkül a Haas
https://formula.hu/parc-ferme/22232
Váratlanul lett rosszul és került kórházba Jamie Green, az Audi DTM-csapatának brit pilótája. Noha a vakbélgyulladás rutinműtétnek számít, és Green már jelentkezett is a kórházi ágyból, az operáció miatt ki kell hagynia a sorozat hétvégi, misanói fordulóját. A helyére, az Audi Team Rosberghez az a Pietro Fittipaldi ugrik be, aki az Audi Team WRT színeiben egyébként is tagja a mezőnynek, a misanói hétvégén azonban az eredeti tervek szerint nem állt volna rajthoz, hiszen a Haas F1-es csapatának tartalékpilótájaként Montrealban lett volna jelenése - és az ő helyére ugrik be a meglepetésember, a MotoGP-ből érkező Andrea Dovizioso. Fittipaldit azonban a rendkívüli helyzet miatt elengedte a Haas, így a brazil mégis ott lesz Misanóban, a bajnokság hetedik helyről kidőlő Green helyén.
Gutted I can’t be at Misano for the DTM weekend. Appendicitis surgery put an end to that. Best of luck to the @audisport drivers. I’ll be back soon! pic.twitter.com/49ruYb4MO9
— Jamie Green (@JamieGreen_) June 6, 2019
Ismerd meg a Formula-1 elsőszámú influenszerét!
https://formula.hu/parc-ferme/22231
Lewis Hamilton szinte nyitott könyvként tárja életét a követői elé, egyedüliként használva ki a közösségi média minden lehetőségét az emberekkel való kapcsolattartásra. Az Autósport és Formula Magazin legújabb száma betekintést ad az F1 valaha volt egyik legsikeresebb pilótájának gondolatvilágába - a brit pilóta saját szavaival.

Grosjean létfontosságú üzenetet adott át ennek a mormotának
https://formula.hu/parc-ferme/22230
"Szia, kedves barátom! Kérlek, ne menj keresztül a pályán, amikor F1-es autók érkeznek!" - tanácsolta montreali pályabejárás során Romain Grosjean ennek a mormotának. A francia tapasztalatból beszélt, hiszen több rágcsáló - és versenyautó - járt már szerencsétlenül az ilyen nem kívánatos találkozások során a Kanadai Nagydíj elmúlt évtizedeiben.
Hello my dear friend, please do not cross the track when @f1 cars are coming. #r8g #CanadianGP pic.twitter.com/dWvd0nW8IF
— Romain Grosjean (@RGrosjean) June 6, 2019
Későn lesz az F1, előtte a többi - mutatjuk a pénteki programot
https://formula.hu/parc-ferme/22227
Péntek
9:45-10:10 TCR Europe, első szabadedzés
10:30-11:20 Superbike, első szabadedzés
11:10-11:55 W Series, első szabadedzés
14:25-14:50 TCR Europe, második szabadedzés
15:00-15:50 Superbike, második szabadedzés
15:35-16:20 DTM, első szabadedzés
16:00-17:30 Formula-1, első szabadedzés (M4 Sport)
16:40-17:25 W Series, második szabadedzés
18:25-18:55 DTM, második szabadedzés
20:00-21:30 Formula-1, második szabadedzés
A hétvége teljes programja erre a linkre kattintva végignézhető!

fotó: Mercedes-AMG F1
Itt van minden, amit a hétvégi Székesfehérvár Raliról tudni kell
https://formula.hu/parc-ferme/22229
Hétvégén rendezik a hazai ralibajnokság soron következő állomását, a Székesfehérvár Ralit - térképek, időterv, nevezési lista és minden fontos tudnivaló elérhető a Q8Oils itinerben. A programfüzet erre a linkre, vagy az alábbi képre kattintva megtekinthető!
Ki más mutatná be a kanadai pályát, mint a helyi F1-es pilóta
https://formula.hu/parc-ferme/22226
Lance Stroll vezet végig minket Montrealban, a videó ezen a linken, vagy alább a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!
Változtattak egy kicsit a kanadai F1-es pályán
https://formula.hu/parc-ferme/22228
Egy helyen "belenyúltak" a montreali aszfaltcsíkba, a tízes kanyart ugyanis kiszélesítették: a bejáratnál és a kijáratnál is több ívet lehet majd használni. Ez azért is öröm a pilóták számára, mert ez a pálya egyik legkedveltebb előzési pontja, ki lehet fékezni a riválist, vagy egy jó kigyorsítással el lehet száguldani mellette a kanyart követő hosszú egyenesben - ezt tették még könnyebbé ezzel a változtatással. Az FIA hivatalos jegyzeteiben is az szerepel, hogy jelentősen szélesebb lett a pálya, ami többször sarkallja itt előzésre a versenyzőket és több gyorsulási versenyt láthatunk a kanyar után.

fotó: dppi
2005-ben hárman is az első helyről estek ki Kanadában
https://formula.hu/parc-ferme/22225
Egy rendhagyó Kanadai Nagydíj története: Fisichella Renault-ja lelassult, majd Alonsóé is felmondta a szolgálatot – Montoya került az élre, őt viszont fekete zászlóval intették ki, mivel piros lámpánál hagyta el a bokszutcát. A végső győzelemnek Raikkönen örülhetett, dobogóra állt még Schumacher és a bokszutcából induló Barrichello.
A Le Mans-i 24 órás nevezési listája: 62 egység, 186 pilóta
https://formula.hu/parc-ferme/22224
Íme az idei egynapos verseny résztvevőinek teljes névsora Fernando Alonsótól Mathias Laudáig. A WEC 34 résztvevője mellett – amelynek 2018/19-es szuperszezonja véget ér a jövő hétvégi versennyel – számos egység kizárólag a 24 óráson áll rajthoz, így jön össze a 62 induló.
A teljes nevezési lista itt található.

A Red Bull ezúttal favágónak öltöztette pilótáit
https://formula.hu/parc-ferme/22222
A Red Bull kreatív PR-szakemberei már ezerféle extrém helyszínre és tevékenységi körbe elcsalogatták a versenyzőiket, de a legelképesztőbb, hogy mindig találnak olyat, amit még nem csináltak. Kanada az egyik legerdősebb ország, így kézenfekvő volt, hogy a Kanadai Nagydíj előtt bevigyék Verstappent, Gaslyt, Kvjatot és Albont az erdőbe, az érdekesség kedvéért favágónak öltöztetve őket, ahol egy gyorstalpaló képzésen is részt vettek (ahogy a Red Bullt ismerjük, hamarosan érkezik a videó is).


Eközben a Haas-pilóta Romain Grosjean is a kanadai erdőt választotta feltöltődésként a hétvége előtt, neki ráadásul nem kellett hülye maskarákban feszítenie, hanem szabadon száguldozhatott a fák között.
Nem jár bónuszpont annak eltalálásáért, hogy Vettel a szakáll és a bajusz közül melyiket választaná
https://formula.hu/parc-ferme/22220
Gyorsinterjú Sebastian Vettellel, amelyben két felkínált válaszlehetőség közül kellett válaszania, úgy mint zene vagy meditáció, női futball-vb vagy Roland Garros, sorozatnézés vagy bulizás, túlkormányzottság vagy alulkormányzottság, bajusz vagy szakáll... Utóbbira adott válaszát a néző is könnyen kitalálhatja, egyesekben viszont ő maga sem tudott dönteni. A száraz pálya/vizes pálya dilemmára például így felelt: fele-fele.
Interview Speed Track avec Sebastian Vettel
— Grand Prix de France F1 (@GPFranceF1) June 5, 2019
Suivez le ce week-end au #CanadaGP et retrouvez le au #GPFranceF1 Vous serez là ?
Interview with Sebastian Vettel Follow his race weekend at the #CanadaGP You will see him driving during the #FrenchGP ! #F1 #Formula1 #Vettel pic.twitter.com/hwC2aCmr90
Ricciardo néha maga sem érti, miért pont az autóversenyzést választotta
https://formula.hu/parc-ferme/22221
A cápaugrás egy elsősorban a tévésorozatok világában ismert fogalom, amely egy olyan eseményre utal, aminek hatására a történet folyásában óriási fordulat áll be, már semmi sem lesz olyan, mint régen. Az már biztos, hogy Daniel Ricciardo élete is visszafordíthatatlan irányt vett, amikor eldöntötte, hogy a Red Bull melegéből a Renault-hoz igazol, ám hogy pozitv vagy negatív lesz a végkifejlet, azt csak az idő fogja megmondani. Maga az ausztrál beszél elvárásairól és gondolatvilágáról az Autósport és Formula Magazin legújabb számában.

Még nekünk is melegünk van a fotótól, melyet olvasónk küldött a Portugál Raliról
https://formula.hu/parc-ferme/22219
Nagyszerű képet mutatott nekünk olvasónk, Gál Marcell a WRC hétvégi, portugál versenyéről, melyet ő készített. A helyi Merceano–Pereira páros Mitsubishi Lancer Evo X-ese kapott lángra: a legénység minden eszközt – még egy fémfazekat is – bevetett, hogy megfékezze a tüzet. Szinte érezzük a forróságot, amely a kiválóan elkapott fotóból árad.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Kubica bukásától Button mesterművéig - a legemlékezetesebb kanadai F1-es pillanatok
https://formula.hu/parc-ferme/22214
A Formula-1 hivatalos Youtube-csatornája elkészítette a szokásos válogatását - ez erre a linkre, vagy alul a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!
A mérce: íme Sebastian Vettel tavalyi kanadai pályacsúcsa
https://formula.hu/parc-ferme/22217
2018-ban 1:10,764-gyel nyerte az időmérő harmadik szakaszát Sebastian Vettel, ez az érvényben lévő pályacsúcs Montrealban - vajon sikerül ennél jobbat mennie valakinek idén? Vettel köre ide, vagy alább a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!
Miért nincs kibontva Kubica 2008-as győztes pezsgője?
https://formula.hu/parc-ferme/22218
A Kanadai Nagydíj előtt érdekes történetet osztott meg az Alfa Romeo Racing: a csapat hinwili székhelyén, a Sauber-gyárban egy polcon 27 dobogós pezsgőt tárolnak, a Robert Kubica 2008-as montreali győzelméért járó palack azonban az összes többitől eltérően nincs kibontva.

Ismert egy történet, amelyet a gyárban munkába álló új dolgozóknak is elmesélnek: eszerint Kubica a győzelem utáni örömittas állapotában elfelejtette kibontani a pezsgőt, és nem locsolta szét 11 évvel ezelőtt a pódiumon.
A csapat most eloszlatta a mítoszt: a valóságban az történt, hogy mikor a BMW-Sauber – amelynek színeiben 2008-ban Kubica a győzelmet szerezte – feloszlott, mindkét fél igényt tartott a relikviára. Huzavonát követően a pezsgősüveg a BMW-hez került, és ma is a márka müncheni múzeumában található. A hinwili polcra egy másolat került, amelyet természetesen nem bontottak ki.
Mi is rákerestünk a 2008-as Kanadai Nagydíj utáni dobogós felvételekre, melyeken látható, hogy Kubica ugyanúgy pezsgőzött az emlékezetes délutánon, ahogy a győztesektől megszokott:
