Motor

Marquez három év után a pole-ban az esőben

A múlt hétvégén visszatérő nyolcszoros világbajnok bizonyult a legjobbnak a vízen Motegiben, miközben a vb-esélyesek csak a hatodik, kilencedik és tizenkettedik helyre kvalifikálták magukat.

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Bejöttek a meteorológusok előrejelzései, megérkezett szombatra az eső Motegibe, így vizes pályán rendezték a MotoGP Japán Nagydíjának második edzését. Néhányakat meg is tréfáltak a körülmények, Pol Espargaro esése után pedig a piros zászlók is előkerültek, mivel takarítani kellett a pályát. A vízen épp repsolos csapattársa, Marc Marquez volt a leggyorsabb, viszont értelemszerűen a pénteki száraz pályás időket senki nem tudta megjavítani, így Jack Miller, Francesco Bagnaia, Fabio Quartararo, Aleix Espargaro, Luca Marini, Marquez, Pol Espargaro, Brad Binder, Miguel Oliveira és Maverick Vinales jutott be automatikusan a Q2-be, míg többek között Alex Rins, Johann Zarco és Enea Bastianini lemaradt erről.

Helyi idő szerint délutánra aztán tovább romlottak a körülmények Motegiben: a Moto2-esek kvalifikációjának második felvonása során vált tarthatatlanná az eső, ráadásul villámlott is a környéken, ezért félbeszakították a körözést. Hosszas várakozás vette kezdetét, amelynek gyorsan áldozatául esett az időmérők sorát megszakító, tét nélküli harmadik MotoGP-szabadedzés. A problémát egyébként a versenyzők szerint nem is az eső intenzitása jelentette elsősorban, hanem a pályán megálló víz mennyisége.

marquez-motogp-motegi-1

Nagyjából másfél órás kényszerszünet után folytatódhatott a program, de csak a Moto2-es időmérőt tudták befejezni (amelyet Aron Canet nyert, míg egyébként a Moto3-asok korábban futott kvalifikációján a születésnapos Tatsuki Suzuki szerezte meg a pole-pozíciót), a MotoGP edzése előtt viszont újabb csúszást jelentettek be a pálya állapota miatt.

Ez azonban csak tíz percig tartott, így helyi idő szerint 16 óra 10 perckor végre elkezdődhetett a királykategória kvalifikációja. A Q1-ben a Pramac Ducati duója, Johann Zarco és Jorge Martin diktálta a tempót, így ők is sajátították ki a két továbbjutó pozíciót, megelőzve Marco Bezzecchit és Franco Morbidellit. Az első etap vesztese a vb-összetettben 48 pontos hátránnyal negyedik Bastianini volt, aki bukott, s csak a 15. pozícióba kvalifikálta magát. Rajta kívül Darryn Binder és az eleve sérült kézzel versenyző Takaaki Nakagami is elesett, ők végeztek a sor végén.

A legjobb rajthelyekről döntő Q2-ben Zarco mellett Marc Marquez kezdett remekül, ők váltogatták egymást az első helyen. A hajrában aztán Marquez tudta növelni leginkább a tempót, így végül a visszatérése óta második versenyét teljesítő spanyol szerezte meg a pole-t: a nyolcszoros világbajnok kereken három évvel ezelőtt, éppen a 2019-es Japán Nagydíjon nyert utoljára időmérőt! Ő lett idén a kilencedik különböző rajtelső, ez rekord a MotoGP-ben. Zarco lett mögötte a második, Brad Binder pedig a harmadik a KTM-mel, majd jött Vinales és Jorge Martin. A vb-esélyesek közül Aleix Espargaro szerepelt a legjobban a maga hatodik helyével, miközben a nagyot mentő éllovas, Quartararo csak kilencedikként, míg az őt már tíz pontra megközelítő Bagnaia mindössze a 12. helyen zárt – azaz ők hárman épp egymás mögül fognak majd startolni.

A MotoGP Japán Nagydíja magyar idő szerint vasárnap reggel 8 órakor rajtol, az előrejelzések szerint viszont várhatóan száraz időben.