2024. április 24. szerda

Hamilton beállította Schumacher rekordját, övé a pole Spában

A Mercedes F1-es pilótája remek tempóban autózott az időmérő edzés során, és szinte nem is volt kérdés, hogy az övé lesz-e az első rajtkocka a vasárnapi versenyre.

A két-két Mercedes és Ferrari elsők között hajtott a pályára Q1-ben, mindannyian szuperlágy abroncsokon, Kimi Raikkönennél azonban hamar problémák ütötték fel a fejüket: a harmadik szabadedzés legjobbja vibrációra panaszkodott, a csapat pedig a bokszban észlelte is a hibát, és visszahívták pilótájuk némi beállítás-módosítás céljából. A szakasz legjobb idejét Lewis Hamilton futotta meg, mindössze 91 ezreddel Vettel, és 351 ezreddel a már ultralágy gumikat használó Verstappen előtt.

Raikkönen lemaradása már több, mint fél másodpercre rúgott, akárcsak Valtteri Bottasé. Mivel az élen állók biztonságban érezték magukat, az alsóházban zajlott az igazi küzdelem: a két Saubernek esélye sem volt arra, hogy továbbjusson a Q2-be, de a Williams sem parádézott: Lance Stroll szintén a búcsúzók között volt, akárcsak az öt rajthelyes büntetést kapó Felipe Massa – a négyesfogathoz még Danyiil Kvjat csatlakozott a végén.

A Q3-ban Lewis Hamilton volt az első pályára lépő, immár természetesen ultralágyakon – mérnöke felhívta rá a figyelmet, hogy valószínűleg ezzel a szettel kezdhetik meg a versenyt vasárnap. Raikkönen továbbra is vibrációval küszködött, a Ferrari azonban nem tudott mit kezdeni a hibával, és arra kérték a finnt, hogy így teljesítse a kvalifikáció hátralévő részét. Az első körök után a Hamilton, Raikkönen, Bottas, Vettel sorrend alakult ki – a brit úgy vezetett, hogy a második szektorban a finn, az utolsóban pedig a német volt az addigi leggyorsabb.

Max Verstappen ezt követően negyedik helyre lőtte be Red Bullját, Alonso másfél másodperces köre pedig igencsak erősnek bizonyulta motorgyenge McLaren-Hondától. A nagyok mögött azonban Jolyon Palmer villogott leginkább, aki 1,304 másodperccel a hetedik helyen állt az első köröket követően. Pillanatokkal később azonban a bokszutca elején megállt alatta a Renault kuplunghiba miatt, és szerelőinek kellett odaszaladniuk, hogy visszatolják a garázsba autóját.

A 10. helyen álló Fernando Alonsóval remekül taktikázott a McLaren, hiszen csapattársa, Stoffel Vandoorne szélárnyékot biztosított számára a Kemmel-egyenesben, időközben pedig az egyébként biztonságban az élen álló Hamilton javított az élen. Hiába azonban a segítség, a spanyol erő hiányára panaszkodott, így annak rendje és módja szerint kiesett a Q2-ből. Vandoorne sem tudott továbbjutni, akárcsak a két Haas, Grosjean és Magnussen, valamint Carlos Sainz - a két Renault viszont ott figyelt a top 10-ben, bizonyítva, hogy komolyan gondolják a konstruktőri ötödik hely megszerzését.

A Q3 elején Hamilton panaszkodott vibrációra, és amíg a pilóták elkezdték köreiket, Jolyon Palmer ígéretes kvalifikációja füstbe burkolózva ért véget a hármas szektorban. Az első kört követően Hamilton csaknem négy tizeddel állt Raikkönen előtt, csapattársának pedig majdnem fél másodpercet adott.

A brit második körével javított pozícióján, Bottas felugrott mögé a második helyre, Sebastian Vettel azonban jobb volt a finn pilótánál  - Kimi Raikkönen azonban nem tudott javítani, így csak a negyedik helyre volt elég korábbi ideje. A brit pilótának maga Ross Brawn gratulált az időmérő után, tolmácsolva a Schumacher-család üdvözletét, hiszen a háromszoros világbajnok beállította Michael Schumacher 68 pole-pozíciós rekordját.