Statisztika
Szám szerint – Domináns csapatok az F1-ben
A Mercedes idei fölényes sikersorozata rekordokra volt hivatott. Már év közben korábbi domináns csapatokhoz hasonlítottuk őket, leggyakrabban az 1988-as Senna–Prost-féle dream-team került szóba. Most nézzük meg, hogy mit mutatnak a számok!
részletek10+1 érdekesség a 2014-es F1-es szezonról
Milyen rekordok dőltek meg? Ki volt legtöbbet a pályán? Kik értek el történelmi mélypontot? Na és kit büntettek meg a legtöbbször? Többek közt ezek is kiderülnek összeállításunkból.
részletek15 év, 15 győzelem, 10 partner, 1 bajnokság
Tudtad, hogy 1991-ben Buttont egyszer sem győzték le? És azt, hogy egyhatod másodpercen múlt, hogy egyáltalán F1-es pilóta lett? Összegyűjtöttünk néhány számadatot a brit bajnok karrierjéről.
részletekSzám szerint – Csapatok mesterhármasa
Hat-Tricknek, azaz mesterhármasnak nevezik az F1-ben azt a teljesítményt, amikor ugyanaz a pilóta szerzi meg a pole-t, éri el a futam leggyorsabb körét, és mindennek a tetejébe megnyeri a versenyt is.
részletekSzám szerint: Csapatok Szuperbajnoksága
Két fejezettel ezelőtt a versenyzők Szuper-világbajnokságát szemléltettem, ezúttal a csapatoknál is kiszámoltam ugyanolyan feltételek mellett, hogyan festene „minden idők” ranglistája.
részletekSzám Szerint – Aranytáblás csapattagok
Azt láthatjuk, hogy az egyes F1-es istállók „karrierjét” bizonyos versenyzőik különösen bearanyozták. Természetes, hogy a számos győzelem kiharcolásához nem lehetett elég egyetlen szezon. Efféle „csapathűség” rekordok úgy születtek meg, hogy több éves munkaszerződés biztosította hozzá a feltételeket.
részletekSzám szerint - Az ""Emberi Tényező" 1996-ban
Az egyéni teljesítményt szemléltetni kívánó statisztikák sorában a harmadik ilyen fejezet egy 18 évvel ezelőtti F1-es évadot igyekszik átvilágítani. Csak emlékeztetőül: azt studírozzuk, hogy egy adott versenyző milyen helyezést tudott elérni a lehetőségeihez képest. A ""lehetőség" mértékét a csapatának az eredményessége határozta meg.
részletekSzám szerint: Emberi tényező a 2012-es szezonban
A múlt alkalommal a tavalyi, 2013-as szezont vizsgáltuk meg, erre alkalmaztunk egy módszert, amely az F1-es csapatok eredményességéhez mérte az egyes versenyzőkét. Lépjünk még egyet vissza az időben, és nézzük meg, hogy vajon mi történt 2012-ben.
részletekSzám szerint - Ez lenne az emberi tényező?
Komoly fejtörést okoz, ha az ember, azaz a versenyző szerepét próbáljuk felmérni egy verseny, vagy akár a bajnokság eredményében.
részletekSzám szerint - Edzésmenők, tréning ""világbajnokok"
A versenyfutás már az időmérő edzéseken elkezdődik az ígéretes helyekért, elsősorban a pozícióbeli előnyök miatt. Azonban ennek van egy másik, pszichés vonzata is: aki megszerzi a pole-pozíciót, az némi lélektani előnyhöz is jut, mert az előzetes megmérettetésen legyőzte, elverte az ellenfeleit.
részletekSzám szerint: Élen minden körben!
Teljes dominanciának nevezhetjük, ha ugyanaz a csapat vezet egy nagydíj összes körében. Megvizsgáltam, hogy a világbajnokság történetében (1950-től kezdve és a 2014-es Magyar Nagydíjjal zárva) hányszor volt példa ilyen fölényre.
részletekSzám szerint: Az 5 km-es pályaszabvány
A nyolcvanas években az uralkodó pályahossz 4 km volt, 16 versenyhelyszínből egy tucatra valót számoltunk össze ezzel a kiterjedéssel. Csak alsó kivétel volt Long Beach és Monte Carlo a rövidebb körével, és felső kivétel Hockenheim, Monza, ill. Zeltweg a hosszabb körével.
részletek