DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 10. péntek
Túraautó

Rendkívül kiélezett a küzdelem a DTM-ben

Dieter Gass, az Audi Sport DTM-főnöke a 2016. május 7-8-án induló DTM versenyszezon céljairól, és az elmúlt tél óta beállt változásokról:

A múlt évben 18 versenyből tíz győzelemmel az Audi RS 5 DTM volt a legsikeresebb autó. Mégis, a vezetők, a csapatok és a gyártók versenyében ez csak a második helyre volt elég…

Az Audi RS 5 DTM kétségtelenül a leggyorsabb autó. Épp ezért volt olyan bosszantó, hogy nem tudtuk megszerezi a címeket. A szezon korai szakaszában elért sikereink miatt rengeteg plusz súly került az autóinkba. Valószínűleg ez volt az egyik ok, de nem csak ez. Egyes pályákon egyszerűen nem hoztuk ki a maximumot, és túl sok alkalommal hibáztunk a pontgyűjtés során. A télen komolyan foglalkoztunk e területek megerősítésével.

a162084_large



Hogyan tudták továbbfejleszteni a versenyautót, ha egyszer a technológiát „befagyasztották” a szabályok?

Nagy lépéseket nyilvánvalóan nem tehettünk, így inkább a részletekre koncentráltunk. Rengeteg időt szántunk az elemzésre, és bízunk benne, hogy a megfelelő intézkedéseket hoztuk. A célunk az volt, hogy a sokféle környezeti feltételnek megfelelően minél több felkészülési irányt dolgozzunk ki, hogy mindegyik feltételnek optimálisan meg tudjunk felelni. A DTM extrém módon kiélezett versenyében ez létfontosságú. Például télen a „szerszámosládán” dolgoztunk többek között, amely a csapataink rendelkezésére áll. 2016-ban kiegyensúlyozottabb eredményekre törekszünk, függetlenül a „büntetősúlyoktól”.

Rengeteg vita, egymásnak ellentmondó érv született a „büntetősúlyokkal” kapcsolatban. Miért kellett ezekkel kezdeni?

Anyagi okokból az autók továbbfejlesztése pillanatnyilag nem megengedett. Ezért mi, gyártók, nem tudunk reagálni arra, ha valamelyik márka bármilyen okból túlzott előnyhöz jut. A „büntetősúlyokat” azért alkalmazzák, hogy azonos szintre hozzák az autókat, és így megelőzzék, hogy egyetlen gyártó domináljon. A múlt évben sajnos a súlyok rendszerét nem koordinálták megfelelően, így ez nagyban befolyásolta a versenyek eredményét. Ez most, 2016-ra a jó irányba változott. Bízom benne, hogy jó megoldással álltunk elő, és a súlyok megfelelően fognak funkcionálni.

Mi ez a megoldás?

A súlyok mostantól versenyről-versenyre változnak, közvetlenül a kvalifikációs futam után, az időkülönbségek alapján. Egy adott márka összes autója ugyanazt a súlyt kapja. Végül is nem az a cél, hogy a versenyzőket büntessük, hanem az, hogy ily módon ne válhasson egyeduralkodóvá egyetlen gyártó sem.

a161972_large_resize

Változtattak a légellenállás-csökkentő rendszeren (DRS) is. Miért?

Alapjában véve, a DRS használata több előzést tett lehetővé, mint az várható is volt. De ez valójában az előzéseket kell, hogy szolgálja, és nem azt, hogy egy versenyző követni tudjon egy nála gyorsabb autót. Ezért van az, hogy az aktiválások számát korlátoztuk.

A múlt évben a DTM rendje radikálisan megváltozott. Sikeresnek bizonyult az új rend?

Abszolút mértékben! Két futam és egy kvalifikációs futam versenyenként – szerintem így kell ezt csinálni. Igaz, hogy ez minden résztvevő számára nagyobb feszültséget jelent, és így több indítási kör is van, amely különösen költséges. De a rajongók így dupla adag akciót kapnak. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy vonzóbbá tegyük a DTM-et. Ezért az egy versenyhétvégén két futam kifejezetten jó döntés volt.

2016-ban csupán egyetlen újonc lesz a DTM mezőnyében. Vajon ez még az eddigieknél is élesebb küzdelmet idéz majd elő?

Nem hinném, hogy ez a DTM-ben egyáltalán lehetséges. Azt várjuk, hogy az egész mezőny ismét extrém szoros versenyt fog vívni, nem utolsósorban azért, mert technológiai téren senki sem volt képes nagy lépéssel előzni. Kétségtelen, hogy kollégáink a Mercedes-Benznél újítottak valamit, hiszen a modellváltással új DTM autót is indítanak. Nálunk ez nem következik be 2017-ig.

Oscherslebent Budapest váltja a 2016-os DTM-naptárban. Erről mi a véleménye?

Személy szerint örülök ennek, bár 2014-ben nem szerepeltünk túl jól Budapesten. 2016-ban szeretnénk ezen változtatni. A 2014-es budapesti verseny szép esemény volt, rengeteg nézővel, dacára annak, hogy talán nem a legjobb időpontban tartották. A DTM iránti lelkesedés odaát nagyon nagy. Igaz, ez volt a helyzet Oscherslebenben is, de ezek a versenyek mindig rendkívül sokba kerültek. A pálya jellegzetességeinek köszönhetően ugyanis itt rendszeresen széthajtottuk az autóinkat.

a162221_large_resize

Szinte változatlan pilótagárdával versenyeznek. Csak Nico Müller és Adrien Tambay váltottak csapatot. Mi volt az oka a pilóták cseréjének?

Nem titok, hogy mindkét pilótától kissé többet vártunk tavaly, különösen azután, hogy korábban mindketten megmutatták, többre is képesek. A másik csapatba helyezés gyakran új inspirációt, és többletenergiát ad a fejlődéshez. Ezt reméljük Nico és Adrien esetében is.

Az Audi Sport Team Abt Sportsline két pilótája, Mattias Ekström és Edoardo Mortana idén először alkotnak csapatot. Miért?

Mint csapat, ők ketten tavaly, a csapatok pontversenyében jelentős előnnyel nyertek volna. Eltökéltük, hogy megszerezzük mindhárom címet az idén; a vezetők, a gyártók és a csapatok versenyében is. Ezért gondoltuk úgy, hogy értelmes dolog a két legjobb pontszerzőt egy csapatban egyesíteni.

A csapatok összmunkája elengedhetetlen a vezetői cím megszerzéséhez?

A csapatok összejátszása a motorsport világában stratégiailag legitim elem, de nem szabad, hogy eluralkodjon annyira, ami már torzítaná a versenyt, vagy átlépné a jó ízlés határát.

 

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: