DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 23. csütörtök
Rali

WEC-től a WRC-ig: Határait feszegeti a Toyota

“A motorsport jóval több szórakozásnál: létfontosságú az autóipar fejlődése szempontjából. Ahogy az atléták azáltal teszik próbára képességeiket, hogy az olimpiai játékokon teljes erőbedobással küzdenek, az autógyártók a versenyzés révén igyekeznek a járművek teljesítményét eltolni a legvégső határig, és az elsőségért küzdeni, ami lehetővé teszi számukra, hogy az autóipari technológiák fejlesztésének merőben új módjait térképezzék fel." – a Toyota alapítója Kiichiro Toyoda fogalmazott így 1952-ben, ez a szellemiség pedig azóta is a vállalat motorsport tevékenységének alapját képezi.

Fennállásának mintegy nyolc évtizede során a Toyota a motorsport számos különböző ágazatában mérettette meg magát, a Forma-1-től a legkíméletlenebb megpróbáltatást jelentő rallyn és tereprallyn át a hosszú távú világbajnokságig (WEC) és a nürburgringi 24 órás futamig. Ezeket a tevékenységeket a vállalat különálló egységei irányították, úgy mint a “Toyota Racing”, a “Lexus Racing” vagy a “Gazoo Racing”. Ezek közül a “GAZOO Racing” 2007-ben elsőként nevezett a Nürburgringi 24 órás versenyre két használt Altezzával; a szervizhátteret pedig a Toyota különböző részlegeiben dolgozó munkatársak adták, akik hittek abban, hogy "az embereket az utak építik, az autókat pedig az emberek." Mindez olyannyira egybecsengett a Kiichiro Toyoda által megfogalmazott alapértékekkel, hogy ezeket szem előtt tartva a Toyota 2015 áprilisában visszatért a gyökerekhez, és a vállalati motorsport-tevékenységeket a TOYOTA GAZOO Racing zászlaja alatt egyesítve az autóversenyzést a mind jobb autók fejlesztését célzó filozófiájának alapjává tette. Mindez nem jelent mást, mint hogy a Toyota számára fejlesztései legmagasabb szintű próbatételének lehetőségét jelenti a motorsport, ezen fej a fejlesztések pedig a közúti autók tökéletesítését szolgálják.

toyota-yaris-wrc-1



A Toyota legelső, 2012-es WEC (hosszú távú világbajnokság) futama és a világbajnoki cím 2014-es megszerzése között a TS030 és TS040 HYBRID LMP1 versenyautókban alkalmazott, nagyteljesítményű hajtásláncokkal szerzett tapasztalatok például számottevő mértékben elősegítették az utcai modellek hybrid hajtáslánc-technológiáinak fejlesztését az olyan részterületeken, mint a méretcsökkentés vagy a villanymotor hűtése. A vállalat aktív motorsport szerepvállalása lehetővé tette a világ leginnovatívabb autógyártója, a Toyota mérnökei számára, hogy kilépjenek saját komfortzónájukból, és még szélesebb körű ismeretekre, tapasztalatokra tegyenek szert, amelyeket a további forradalmi fejlesztések szolgálatába állítottak.

Gazoo_Mexiko_2

Ez szolgáltatta az inspirációt és motivációt a Toyota 2017-es visszatéréséhez a rally világbajnokságba (WRC) is, amelynek révén a TOYOTA GAZOO Racing újabb, rendkívül kemény versenysorozatban veti meg a lábát, ahol a legvégsőkig terheli autóit, hogy megvalósíthassa a "mind jobb autók" álmát. Természetesen ugyanakkor az sem utolsó szempont, hogy a motorsport a Toyota vásárlók és rajongók felé is a vezetés élményét hirdeti, amely szenvedélyen a vállalat örömmel osztozik velük.

A TOYOTA GAZOO Racing európai aktivitásai

FIA hosszú távú világbajnokság (WEC)

A FIA hosszú távú világbajnokságot hatórás vagy hosszabb futamok alkotják, amelyeket Európa, az USA és Ázsia különböző helyszínein rendeznek meg. A legnagyobb jelentőségű futam a Le Mans-i 24 órás, a motorsport hármas koronájának egyike, a hosszú távú autóversenyzés első számú eseménye. A TOYOTA először 1985-ben nevezett Le Mans-ra, azóta 18 alkalommal vett részt a futamon, és legutóbb igen kevés választotta el attól, hogy megnyerje a 2016-os versenyt. Az egyik TS050 HYBRID LMP1 versenyautó meggyőző teljesítményt mutatva a legvégső percekig vezetett a 24 órás futamon, ám közvetlenül a cél előtt feladni kényszerült a küzdelmet. A testvérautó a vigaszt nyújtó második helyen ért célba. Le Mans meghódításához kivételes sebességre és kiemelkedő megbízhatóságra van szükség; a TOYOTA GAZOO Racing változatlan lendülettel tör előre ezen a téren, és minden korábbinál kifinomultabb technológiákkal tökéletesíti hybrid hajtási rendszerét. Ezt a hybrid rendszert a Toyota házon belül fejlesztette ki, méghozzá úgy, hogy a fejlesztő csapat tagjai a versenyen is részt vettek. A csapat a legkülönbözőbb emberekből: változatos életkorú, különböző szintű tapasztalattal rendelkező szakemberekből áll; ugyanakkor mind egy nevezőn vannak, ha a közös céljukról: a "mind jobb autók" fejlesztéséről van szó.

Toyota_Gazoo_1_kicsi

Nürburgringi 24 órás verseny

Évről évre a világ minden pontjáról gyári támogatású és privát csapatok érkeznek, hogy megmérettessenek "a világ legkeményebb autóversenyén" a Nürburgringen. Az idei évben a TOYOTA GAZOO Racing tizedik alkalommal vett részt a futamon, méghozzá három autóval: egy Lexus RC, egy Lexus RC F és egy Toyota C-HR Racing típussal. Az összesen 158 autóból álló mezőnyben a Toyota C-HR Racing az összesített 84. helyen ért célba, saját kategóriájában pedig megszerezte a harmadik helyet. A Lexus RC hajtáslánc-problémák miatt feladni kényszerült a versenyt, míg a Lexus RC F az összesített 24. helyen, kategóriagyőztesként zárta a futamot. A Nürburgringi 24 órás verseny fontos szerepet játszik abban, hogy a Toyota a közúti fejlesztési részlegeken dolgozó szerelők, mérnökök és tesztpilóták aktív bevonásával fejlessze legénységét.

A Toyota pontosan azzal a céllal vesz részt a futamon, amiért egy évtizede eleve benevezett: hogy részt vegyen a nagy kihívást jelentő motorsport eseményen, és az itt szerzett tapasztalatokat felhasználja a "mind jobb autók" gyártására irányuló erőfeszítéseiben.

toyota-yaris-wrc-3

FIA rali világbajnokság (WRC)

Az aszfalttól a durva, burkolatlan utakig változatos felületeken zajló FIA rali világbajnokság kíméletlen, magával ragadó nagysebességű versenysorozat, amely szinte minden létező úttípust érint a világon. A pilótáknak országról országra késlekedés nélkül fel kell tudniuk mérni az útviszonyokat, miközben teljes gázzal száguldanak a cél felé.  A rali versenyautók építése azonban nem elméleti feladat: a csapatoknak személyes tapasztalataikat és szakmai ismereteiket hasznosítva olyan autót kell alkotniuk, amely minden elképzelhető útfelületen képességeinek határán tud haladni. Ezt szem előtt tartva a TOYOTA GAZOO Racing úgy döntött, 2017-ben benevez a WRC versenysorozatba. A versenyprogramot Tommi Mäkinen vezeti, a Yaris WRC pedig csaknem készen áll a bevetésre. A csapat a rallyversenyzés iránt szenvedéllyel rajongó, elhivatott szakemberek alkotják.

“A nyertes jármű receptjének a legfontosabb összetevője, hogy egyazon cél érdekében küzdő, munkájukban örömüket lelő emberekkel dolgozzunk együtt. Azt szeretnénk, hogy a céljaink megvalósításáért küzdve olyan csapatként tekintsen ránk a világ, mint akik a Toyota ’Imádom az autókat!’ hitvallását követve dolgoznak együtt" – avat be Makinen.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: