DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. július 3. péntek

IndyCar: Lundgaard zseniális előzéssel nyert a McLarennel Indianapolisban

Christian Lundgaard sikerét hozta az IndyCar Indy 500 előtti utolsó versenye az indianapolisi épített pályán: a dán karrierje során másodszor, az Arrow McLaren színeiben pedig először győzött. Tette mindezt egy kiváló manőverrel: 18 körrel a vége előtt külső ívről indulva előzte meg David Malukast. Kettejük mellé Graham Rahal állhatott még fel a dobogóra, megelőzve Josef Newgardent, a pole-ból indulva ezúttal csak ötödik – de a bajnokságot így is vezető – Alex Palout, valamint Scott Dixont.

A futam egyébként több balesetet is hozott, például rögtön a start után többen is koccantak, beleértve a második helyről induló Pato O’Wardot, akinek Felix Rosenqvist ment neki hátulról, de sérült Dixon autója is. Rosenqvist a másik nagyobb incidensben is benne volt, amikor a 28. körben Sting Ray Robb ütközött egy McLarennel, a svéd pedig az őket elkerülni igyekvő Kyffin Simpsonnak koccant neki, amitől az autója egy pillanatra a levegőbe is emelkedett.

Alább mutatjuk a verseny bővebb videós összefoglalóját, a jövő héten pedig már az Indy 500 edzéseivel folytatódik a szezon.

A futam videós összefoglalója:

A futam végeredménye:

1. Christian Lundgaard Arrow McLaren  
2. David Malukas Team Penske 4.6713
3. Graham Rahal Rahal Letterman Lanigan Racing 7.9142
4. Josef Newgarden Team Penske 10.0292
5. Alex Palou Chip Ganassi Racing 14.3630
6. Scott Dixon Chip Ganassi Racing 26.8420
7. Louis Foster Rahal Letterman Lanigan Racing 28.1269
8. Dennis Hauger Dale Coyne Racing 31.9325
9. Kyle Kirkwood Andretti Global 34.1938
10. Nolan Siegel Arrow McLaren 38.8437
11. Marcus Armstrong Meyer Shank Racing 46.4710
12. Kyffin Simpson Chip Ganassi Racing 50.1899
13. Will Power Andretti Global 52.0287
14. Santino Ferrucci A. J. Foyt Enterprises 56.3708
15. Rinus VeeKay Juncos Hollinger Racing 59.5853
16. Scott McLaughlin Team Penske 59.8703
17. Sting Ray Robb Juncos Hollinger Racing 1'00.1665
18. Patricio O'Ward Arrow McLaren 1'06.2857
19. Caio Collet A. J. Foyt Enterprises 1'07.6701
20. Mick Schumacher Rahal Letterman Lanigan Racing 1'14.1292
21. Romain Grosjean Dale Coyne Racing 1 kör /56.4644
22. Marcus Ericsson Andretti Global Kiesett
23. Felix Rosenqvist Meyer Shank Racing Kiesett
24. Christian Rasmussen Ed Carpenter Racing Kiesett
25. Alexander Rossi Ed Carpenter Racing Kiesett

Ez volt a szezon legcukibb pillanata

A Haas istállójának Twitter-felelőse elevenítette fel ezt a bahreini pillanatot, még a szezon legelejéről, amikor Kevin magnussen kislánya, Laura beült apukája versenyautójába.

 

Képeken az Aston Martin új főhadiszállása

A brit GPFans oldala kapott meghívást az Aston Martin Formula-1-es csapatától, így a portál betekintést nyert Lawrence Strollék épülő új központjába, melyben egy új szélcsatorna is lesz majd 2024 közepére. A beruházás nagyjából 200 millió dollárjába kerül az istállónak, Stroll pedig 2025-ben már világbajnoki címért harcolna az Aston Martinnal. További képekért kattintsatok ide.

 

Hazaérkezett Brackley-be a Mercedes brazil trófeaszettje

Ahány trófeát és érmet lehetett, megnyert a Mercedes a Sao Pauló-i Nagydíjon: George Russell a sprintfutamon és vasárnapi versenyen egyaránt első, Lewis Hamilton a sprinten harmadik, a futamon második lett, emellett a csapatnak járt a konstruktőri trófea is. A díjak a Mercedes közösségi médiás posztja szerint most érkeztek meg a brackley-i főhadiszállásra.

Adalék a trófeákkal kapcsolatban, hogy a szokástól eltérően – a díjakat általában a csapat tartja meg – Russell megkapja az első F1-es győzelemért járó serleget. Az 1-es trófeát átmenetileg a többivel együtt kiállítják a bázison, mielőtt a pilóta hazaviszi.

43 éve nem látott dolog történt idén az időmérőkön

Ennyi ideje nem volt ugyanis ennyi új pole-pozíciósa a száguldó cirkusznak, mint 2022-ben. Sergio Perez Szaúd-Arábiában, Carlos Sainz Silverstone-ban, George Russell a Hungaroringen, Kevin Magnussen pedig Sao Paulóban iratkozott fel az időmérő győzteseinek listájára. 1979-ben Jean-Pierre Jabouille Dél-Afrikában, Gilles Villeneuve az USA-ban, Alan Jones Nagy-Britanniában, Rene Arnoux pedig Ausztriában szerzett pole-t.

 

Bejelentette 2023-as versenyzőit az F2-es csapat

Kedden délután jelentette be a PHM Racing by Charouz csapatához Brad Binavedes és Roy Nissany csatlakozik 2023-ban. Binavedes egyéves F3-as tapasztalatot követően lép fel a Formula-2-be, de versenyzett korábban  Formula Renault Eurokupában, a regionális Formula Eb-n és az Euroformula Open bajnokságban is. Ami Nissanyt illeti, a magyar vonatkozású versenyző a DAMS-től érkezik az istállóhoz. Eddig egy dobogót szerzett az F2-ben töltött négy éve alatt.

A Hungaroring is a TCR Világsorozat része lesz

A 2023-ban induló TCR Világsorozat tölti majd be a WTCR megszűnése miatt keletkezett űrt – habár hivatalosan nem a világkupa utódja lesz. Nem is tényleges bajnokságról van szó, hiszen a TCR Világsorozat állomásait különböző TCR-szériák kiválasztott állomásai alkotják majd, összesen nyolc helyszín négy kontinensen. A mezőny így nem lesz állandó, de egyes csapatok mind a nyolc versenyre elutaznak.

Kedden hivatalosan is megerősítették, hogy a Világsorozat a TCR Europe első három fordulójával veszi kezdetét: a három „ikonikus pálya”, ahogy a közlemény fogalmaz, Portimao (április 28-30.), Spa-Francorchamps (május 26-28.), valamint a Hungaroring (június 16-18.) lesz. A magyar pálya az elmúlt években hiányzott az Európa-kupából, 2019 után került vissza annak menetrendjébe.

Egy helyszínt már korábban bejelentettek: az ausztrál bajnokságba tartozó Bathurst biztosan a sorozat része lesz. Ezen kívül még egy ausztrál pálya, két dél-amerikai, valamint egy ázsiai hétvége követi a három európai versenyt – utóbbi helyszíne várhatóan Makaó lesz, a beutazási korlátozások függvényében.

A 2019-es hungaroringi versenyhétvége teljes mezőnye – a WTCR és TCR Europe autói együtt

Még nem nyerte vissza teljesen a formáját Albon a monzai vakbélgyulladása óta

Alexander Albon kénytelen volt kihagyni az Olasz Nagydíjat, miután a monzai versenyhétvége szombati napján vakbélgyulladással kórházba szállították, ahol meg is műtötték. Az operációt követően ugyan nem várt komplikációk is felléptek a brit-thai pilóta légzése kapcsán, ennek ellenére szűk három héttel később már visszaült a Williamsbe Szingapúrban. Ennek ellenére amikor a szezonzárón arról kérdezték, hogy visszanyerte-e már a formáját a betegsége óta, így felelt Albon:

„Azt mondanám, szükségem van a télre, hogy elérjem a száz százalékot. Nem volt időnk megfelelően edzeni ahhoz, hogy teljesen visszanyerjem azt a fittséget, szóval igen. De reálisan nézve, Szinagapúr kemény volt, Japánban 75 százalékos voltam, utána pedig eléggé jól éreztem magam” – idézi a Motorsport a versenyzőt, aki szerint egyébként a monzai hiányzását leszámítva mindenhol maximálisan kihasználták a pontszerzési lehetőségeiket (igaz, Olaszországban pedig a helyére beugró Nyck de Vries szállította a pontokat).

albon-f1-dppi

fotó: DPPI

Az idei Ferrarié minden idők egyik legpocsékabb pole/győzelem aránya

Egy körön egyértelműen a Ferrari jelentette 2022-ben a mércét a Formula-1-ben: a 22 nagydíjhétvége több mint felén, szám szerint 12 alkalommal nyerték meg az időmérőt (kilencszer Charles Leclerc, háromszor Carlos Sainz révén). Ám vasárnaponként már más volt a helyzet, a Scuderia mindössze négy futamgyőzelmet aratott – ezzel pedig minden idők hatodik legrosszabb pole/győzelem arányát produkálta az F1-75-ös.

Az Autosport kimutatása szerint a legalább öt rajtelsőséget begyűjtő versenygépek közül a 2002-es Williams tartja ilyen téren a negatív rekordot, amely hétszer is a leggyorsabb volt a kvalifikációkon, de csak egyetlen versenyelsőségre futotta a Michael Schumacher fémjelezte Ferrari-éra egyik legdominánsabb szezonjában. A dobogón még a roppant gyors, de megbízhatatlan 1979-es Renault (öt pole, egy győzelem) és az 1984-es Brabham (kilenc/kettő). Az elmúlt időszakból a 2013-as Mercedes fért még fel a toplistára.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Autosport (@autosport) által megosztott bejegyzés

Átalakítják a miami F1-es pálya sokat kritizált részét

Sok kritika érte az idén debütáló Miami Nagydíjat, hogy az NFL-stadion körül kialakított új pályán nem lehet előzni, noha Max Verstappen a pályán lépte át Charles Leclerc-t, majd nyerte meg a futamot. A RacingNews365.com értesülései szerint viszont 2023-ra több helyen is módosul a vonalvezetést. A fő változtatás a 14-15-ös kanyart érinti, ami egy nagyon lassú, emelkedős sikán volt, ezt teljesen átvariálják, gyorsabbra szabják, illetve a 14-es kanyar falát (amibe például Esteban Ocon is belecsapódott) szintén átalakítják. Több részen is újraaszfaltozzák a pályát, főleg az egyes szektor tempósabb kanyarjainál.

A szervezők elmondták, hogy a visszajelzések alapján tervezik be a változtatásokat, jelenleg is azt vizsgálják, hogy hol tudnának még javítani a pályán.

-00122013_956

fotó: dppi

Alonso beszól Hamiltonnak, Magnussen hitetlenkedik, Perez tüsszög – az év legjobb F1-es rádiózásai

Top 20-as összeállítást készített a 2022-es szezon legjobb csapatrádiós üzenetváltásaiból a Formula-1 YouTube-csatornája, benne a fentieken túl éneklő Norrisszal, kiesés miatt üvöltő Leclerc-rel, új alsóneműre vágyó Zhouval és persze az év legviccesebb félrehallásával – a videó IDE vagy a képre kattintva indul:

radio-f1-2022-video

Megújult logóval vág neki az új érának a Formula-E

Január közepén Mexikóvárosban startol a Formula-E következő, sorban kilencedik idénye, amely nemcsak az új, Gen3-as autókat hozza majd el, hanem a sportszabályzatot illetően is lényeges változásokat jelentettek be. Emellett a jelek szerint az elektromos formulaautós világbajnokság a külsőségekhez is hozzányúl, ugyanis bemutattak egy teljesen új logót, amely az eddigiektől eltérő betűtípussal operál – mindez az alábbi szezon előtti kedvcsináló videó végén vagy az alatta lévő képen látható:

 

fe-logo

Verstappen és Tsunoda nagy csatát vívtak a hétvégén

Vasárnap rendezték meg a Honda Thanks Day nevű évzáró rendezvényét, ahol a márkához köthető versenyzők, így például a Red Bull és az AlphaTauri F1-es pilótái is bemutatókat tartottak, valamint kisebb versenyeket vívtak egymással. Így volt ez a gokartpályán is, melyről tegnap már érkezett néhány fotó, most azonban egy videó is felkerült a Twitterre a kétszeres világbajnok és a fiatal japán tehetség harcáról.

 

 

Rossiék kikaptak a saját pályájukon rendezett versenyen

Hosszú évek óta hagyomány már, hogy a szezon végeztével Valentino Rossi Ranchán gyűlnek össze a MotoGP-ben és más kategóriákban versenyző, főként olasz motorosok, hogy a dirt-track pályán mérjék össze a tudásokat egy 100 kilométeres távú, páros versenyen. Nem meglepő módon általában Rossi és féltestvére, Luca Marini szokták vinni a prímet, idén azonban letaszították őket a trónról: utolsó körig tartó csatában ugyanis a Moto3-as újonc Elia Bartolini és a Supersport-világbajnoki ezüstérmes Lorenzo Baldassarri legyőzte a Doktor és öccse duóját. A dobogót az egyaránt a Moto2-ben szereplő Celestino Vietti és Niccolo Antonelli tette teljessé a 100km dei Campioni elnevezésű verseny nyolcadik kiadásán.

100km-dei-campioni

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Bővíteni kell a lelátókat az Albert Parkban

A látogatók számát tekintve új rekord született Melbourne-ben, hiszen az idei Ausztrál Nagydíj hétvégéjén összesen 419 114 szurkoló volt jelen. Ez felülmúlta a korábbi csúcsot, ami még 1996-ból származik, akkor 401 000 ember volt kíváncsi az első olyan futamra, amit ezen a helyszínen rendeztek, korábban ugyanis Adelaide adott otthont a futamoknak. A szervezők a hatalmas érdeklődés miatt most úgy döntöttek, hogy az Albert Park területén található 16 lelátón 39 000-ről 44 000-re nő az ülőhelyek száma. A Motorsport hírei szerint az újratervezett lelátókra szóló jegyek árusítása holnap indul, ehhez pedig fontos hozzátenni, hogy jövőre már az F2 és az F3 mezőnye is ellátogat ide.

A jövő évi Szaúd-arábiai Nagydíj előtt is átalakítják a dzsiddai pályát

Az első, 2021 decemberében, valamint a második, 2022 márciusában tartott verseny között kilenc kanyarban is átalakítás történt a dzsiddai utcai aszfaltcsíkon: több ponton hátrébb tolták a falakat, hogy a kanyarok beláthatóbbá váljanak, az utolsó kanyarban kiszélesítették a pályát, valamint több ponton acéllemezeket szereltek a falak betonelemeire, hogy az esetleges súrlódás kevesebb kárt okozzon.

A 2023 márciusában esedékes harmadik Szaúd-arábiai Nagydíj előtt újra változik a pálya, ismét a biztonság és beláthatóság címszavak alatt. A legjelentősebb átépítés a 22-23-as kanyarban zajlik, ahol a kerítés áthelyezésével és ferde rázókővel a becslés szerint 50 km/h-val csökken a kanyarsebesség. A vak 14-es és 20-as kanyarban hátrébb kerül a fal, előbbiben 7,5, utóbbiban öt méterrel, így a nyomvonal beláthatóbbá válik.

A 8-as és 10-es kanyar fala ugyancsak hátrébb kerül, emellett ferde rázókövet létesítenek a 4-es, 8-as, 10-es, 11-es, 17-es és 23-as kanyarokban. Emellett a 3-as, 14-es, 19-es, 20-as és 21-es kanyarba új keresztirányú rázókövek kerülnek, amelyek a pálya kiszélesítésétől hivatottak eltántorítani a versenyzőket. Az összes változás ezen a pályarajzon látható:

Egyelőre csak a Formula-2 érdekli az Alpine tehetségét

Lépésenként szeretne fejlődni Jack Doohan, aki legutóbb Abu Dhabiban vezethette az Alpine Formula-1-es autóját. Az ausztrál pilóta megkapta a csapat tartalékpilótai szerepét, nemrégiben pedig a Speedcafénak adott interjúban vázolta jövőbeli terveit, ahol elárulta, most még az utánpótlásban kell bizonyítania. „Ez egy kicsit ismétlődő dolog, de a fő prioritás még mindig teljes mértékben az F2. Eljöhetnék az összes F1-es futamra, ülhetnék ott, de egyrészt, mint tudjuk, nagyon-nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy autóba pattanjak, mindazonáltal ha ki kell ülnöm és várnom kell egy évet, azzal sem lenne baj, mert boldogan várnék az Alpine egyik ülésére” – mondta Doohan.

Ha lemaradtál volna: Ez történt az Extreme-E utolsó versenyén

Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, drámai körülmények között dőlt el a bajnoki cím sorsa az idei szezonban. Az X44 Vida Carbon Racing kettőse, Cristina Gutiérrez és Sébastian Loeb ugyanis az utolsó döntő futamban tettek szert némi előnyre a tabellán a Rosberg X Racing versenygépét irányító Mikaela Ahlin-Kottulinsky és Johan Kristoffersson párosával szemben, így a végletekig szoros volt a harc a két egység között. Aki esetleg lemaradt volna az eseményekről, az alábbi összefoglalóval bepótolhatja a lényeget.

Szokatlan büntetést kapott Tassi és Catsburg kiütéséért Girolami

Egyetlen meggondolatlan megmozdulás miatt mindhárom dobogós helyen álló versenyző kiesett a WTCR második szaúd-arábiai futamán: a harmadik helyen álló Franco Girolami a második Nicky Catsburg mellé vetődött be a harmadik körben a célegyenes végén, de elmérte a féktávot és eltalálta a vezető Tassi Attila Hondáját, majd a holland Hyundaiát is. Az ütközés következtében egyik versenyző sem tudta befejezni a futamot – így örökölte meg a vezetést Gilles Magnus, aki végül megnyerte a világkupa történetének utolsó futamát.

Mivel a sorozat nem folytatódik a jövőben, a stewardok által vétkesnek nyilvánított Giralomi szokatlan büntetést kapott. A WTCR-mezőnyhöz utolsó két hétvégén csatlakozó TCR Europe-bajnokot egy nap közösségi munkára ítélték – erről bővebb információ nem ismert.

Mindenesetre kapaszkodó, hogy hasonló büntetést kapott Max Verstappen 2018-ban az Esteban Oconnal történt lökdösődésért: akkor a holland egy napot a Formula-E hétvégéjén töltött, megfigyelve a versenyfelügyelők munkáját, egy nap erejéig pedig az FIA-stewardok éves genfi konferenciáján vett részt.

A Red Bull és az AlphaTauri pilótái gokartban is összemérték tudásukat

Motegiben tartotta meg hagyományos szezonzáró rendezvényét a Honda, ahol látványos bemutatókkal igyekeztek köszönetet mondani a rajongóknak. Az eseményen több különleges program is szerepelt, ilyen volt például az, amikor Max Verstappen, Sergio Perez, Pierre Gasly, és Yuki Tsunoda is versenyeztek egy jót egymás ellen, amit az alábbi felvételeken örökítettek meg.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Oracle Red Bull Racing (@redbullracing) által megosztott bejegyzés

Extreme-E: Lewis Hamilton csapata ünnepelhetett Uruguayban

Punta del Este adott otthont az elektromos széria idei utolsó fordulójának, ami a 2022-es idény bajnoki címéről is döntött. Az esemény a hétszeres F1-es világbajnok nevével fémjelzett X44 Vida Carbon Racing számára elég fordulatosan alakult, hiszen párosuk Cristina Gutiérrez és Sébastian Loeb jó teljesítményt nyújtott az egyes futamokon, hölgyversenyzőjük viszont egy óriásit bukott az Energy X-Prix kvalifikációján. Szerencsére a pilóta sértetlenül szállt ki az autóból, a folytatás pedig már szerencsésen alakult számukra.

A Crazy Race elnevezésű futamot sikerült megnyerniük, amivel döntősök lettek az ABT Cupra, a McLaren, az Andretti, és a Veloce Racing kettőse mellett, de a bajnoki cím szempontjából ennél is fontosabb volt, hogy a tabellát vezető Rosberg X Racing autóját kizárták ebből a futamból. Mikaela Ahlin-Kottulinsky és Johan Kristoffersson kettősének így izgulnia kellett, mivel az X44 egységének ezáltal megvolt a lehetősége arra, hogy ledolgozza hátrányát. Mivel a harmadik helyen értek célba az ABT színeiben futamot nyerő Klara Andersson és Nasser Al-Attiyah, valamint a Neon McLarent képviselő Emma Gilmore és Tanner Foust párosai mögött, és a Continental Traction Challenge bónuszpontjait is begyűjtötték, ezzel sikerült előnyre szert tenniük, elhódítva a bajnoki címet.