Lawson: „Teljesen más érzés” volt a 2026-os gumikat használni
https://formula.hu/parc-ferme/40066
Liam Lawson 141 kört teljesített Abu Dhabiban a szezon utáni teszten, ahol először próbálhatta ki a 2026-os szezonra szánt új Pirelli-gumikat. A Racing Bulls versenyzője szerint az abroncsok „nagyon más érzést” adnak, és már most jól látszik, hogy a vezethetőség jelentősen változik az új szabályok miatt: „Fontos volt, hogy a lehető legközelebb kerüljünk ahhoz a működési ablakhoz, amit jövőre tapasztalni fogunk” – mondta.
Az új-zélandi szerint nemcsak az érzés volt szokatlan, hanem az, hogy a csapat rengeteg olyan adatot gyűjthetett, amely a 2026-os fejlesztések alapját adhatja. „Érdekes nap volt, sok mindent megértettünk. Jó előre megismerni az új dolgokat, mielőtt pályára gurulunk az új autóval.”
Lawson hozzátatte, hogy a téli szünetben részletesen elemzik majd a tapasztalatokat: „A téli szünet alatt lesz időm átgondolni, amit most vezettem. Már nagyon várom, hogy visszatérjünk az új autóval.”
Bognár Viktor
2152 napja2025-12-10 08:51:00
Videón keresztül integetnek a díjátadó méltóságok a Formula-E-ben – de hogy minek?
https://formula.hu/parc-ferme/26243
Sok minden miatt lehetett izgatottan várni a poszt-Covid Formula-E-t, ezek egyike pedig az, hogy kiderüljön, itt milyen körülményes megoldást találtak ki a díjátadó ceremóniák lebonyolítására! A Formula-1 jelentheti az összehasonlítási alapot, és talán megnyugodva láthatjuk, hogy itt nincsenek sem serlegcipelő robotok, sem a bokszutcába száműzött csapattagok. Vannak viszont olyan, távolságtartó pódiumemelvények, amelyek egyik oldalán a pezsgővel, másikon a trófeával várják a dobogósokat. Egyszerűnek is tűnik a képlet, hiszen a himnuszok után a ceremóniamester egyenként szólítja a helyezetteket, akik ekkor megragadják a díjat, és kedvükre logobtathatják azt. Ám előtte még élő videókapcsolásban bejelentkeznek azok az emberek, akiknek normál esetben át kellett volna adniuk a trófeákat. Így megjelent a méretes kivetítőn Michael Müller, Berlin polgármestere, prof. dr. Angelika Eggert kórházigazgató, valamint egy rajongó - ja, meg ráadásként a Formula-E kabalafigurája, hogy ki legyen töltve a négyfelé osztott kép. A díjátadásra hivatott személyek megmutatták magukat, integettek egyet, majd kikapcsolták őket, hogy a három pilóta és a DS Techeetah csapatvezetője végül átvegyék azokat maguk.
A Német Túraautó-bajnokság 2020-as szezonnyitóján Spa-Francorchamps-ban csúcs született: először lépte át DTM-autó a 300 km/h sebességet. A rekorddöntő az audis Fabio Scherer volt a második futam 22. körében. A futam végén egy másik alkalommal is átlépte a határt és 302 km/h végsebességig jutott. A verseny során két BMW-s, Jonathan Aberdein és Philipp Eng is elérte a bűvös számot, utóbbi háromszor is.
A csúcsdöntés minden alkalommal a pálya hosszú egyenesében, a Kemmelben történt, szélárnyékban, nyitott DRS-sel és az előzésgomb segítségével. A 60 lóerős előzéssegítő funkcióval kiegészítve a DTM-autók csúcsteljesítménye 640 lóerő.
A két évvel ezelőttig használt V8-as autók végsebessége 270 km/h óra volt. A négyhengeres turbómotorok és a Class One szabályrendszer 2019-es bevezetésével arra számítottak a szakértők, hogy az autók Hockenheimben átlépik a 300-at, de akkor 294 km/h-nál állt meg a mérő. A DTM és Super GT közös japán versenyén, Fujiban a másfél kilométeres célegyenes segíthette volna elő a rekorddöntést, de azon a hétvégén az a döntés született az esélykiegyenlítés jegyében, hogy ne lehessen DRS-t használni.
Bognár Viktor
2152 napja2025-12-10 08:51:00
Kommentátort nevezett meg tartalékpilótának a McLaren
https://formula.hu/parc-ferme/26245
Miután kiderült, hogy a Mercedes figyelmetlenségből olyan tartalékpilótát oszt meg két másik csapattal, aki nem is jogosult Formula-1-es versenyzésre, a McLaren is keresésbe kezdett, hogy szükség esetén alkalmazni tudjon valakit helyettesként - persze normál esetben minimális az esélye, hogy egy F1-es csapatnak élesben kell bevetni a tartalékpilótáját, de most, a koronavírus-járvány közepén tényleg nem árt erre felkészülni. A wokingi csapat kiválasztottja pedig Paul di Resta lett, aki 2011 és 2013 között versenyzett a Force Indiával, azóta viszont leginkább a SkySports helyszíni szakértőjeként és kommentátoraként tűnik fel az F1 körül. Leszámítva a 2017-es Magyar Nagydíjat, amikor egyszer már be kellett ugrania hasonló módon. Akkor a Williamsnek volt hirtelen szüksége valakire a lebetegedő Felipe Massa helyére, és di Resta volt az istálló tartalékja, így sebtében félretette a mikrofont, és átállt a másik oldalra, ahol őt interjúvolják (talán még emlékszünk, Kimi Raikkönen le is kommentátorozta őt verseny közben a rádióban). Ez az egy beugrás tette most a skótot alkalmassá a tartalékpilótai szerepre, hiszen a szuperlicensz megadásához F1-es versenytapasztalatot követel meg az FIA az elmúlt három évből. A 34 éves skót túl van a wokingi ülésteszten, de a hétvégi 70. Évfordulós Nagydíjon is a Sky embereként lesz jelen, és nem vegyül a mclarenesekkel, kivéve, ha szükség lenne a szolgálataira Lando Norris vagy Carlos Sainz kidőlése esetén.
Di Resta az Aston Martin kiszállásával idénre elveszítette DTM-es állását, vezet azonban a WEC-ben a United Autosport LMP2-es csapatában - amely istálló szintén a McLaren-vezér Zak Brown fennhatósága alatt áll.
Admin
2152 napja2025-12-10 08:51:00
A pillanat, amikor a férfiak sírtak: hogyhogy nem indult el Hülkenberg autója?
https://formula.hu/parc-ferme/26238
A Brit Nagydíjat kitárgyaló podcastadásunkban természetesen szóba került Nico Hülkenberg teljesen váratlan beugrása, majd meghiúsult versenyzése is - hallgassátok meg a vonatkozó részt (meg persze a teljes adást is!):
Balogh Tamás
2152 napja2025-12-10 08:51:00
Albon és Magnussen ütközésétől Kvjat balesetéig – a Brit GP legjobb onboard felvételei
https://formula.hu/parc-ferme/26236
Az első silverstone-i verseny is után megérkezett a szokásos válogatás a belső kamerás videókból (átkattintás után nézhető meg!):
Bognár Viktor
2152 napja2025-12-10 08:51:00
A Covid-19 bemutatja: így kell saját magadnak átadni a trófeát
https://formula.hu/parc-ferme/26242
Egész pontosan a koronavírus és Antonio Felix da Costa koprodukciójáról van szó, amit a szerdai Berlin ePrix időmérője után figyelhettünk meg. A Formula-E szintén szigorú vírusvédelmi intézkedések mellett indulhatott csak útjára, és az érintkezések csökkentésének egyik módja, hogy a kvalifikáció győztesének járó díjat a pilótának önmagának kell elvennie az állványról. A DS Techeetah versenyzője ezt elég lehangolónak találta, ezért eljátszotta az átadó és az átvevő szerepét is, végezetül pedig hollywoodi karriert követelt magának az alakításért!
Marquez akár az összes augusztusi versenyről kidőlhet?
https://formula.hu/parc-ferme/26239
Mi is beszámoltunk róla, hogy a jerezi felkartörését követően ismét meg kellett műteni Marc Marquezt, mivel a csont rögzítésére szolgáló titánlemez megsérült a karjában, így azt ki kellett cserélni egy újra. Emiatt az már eldőlt, hogy a nyolcszoros világbajnok kihagyja a most hétvégi Cseh Nagydíjat (helyét a tesztmotoros Stefan Bradl veszi át a Repsol Hondánál), a barcelonai El Periodico lap – amely egyébként az Andalúz GP-n való visszatérési szándékát is elsőként szellőztette meg múltkor, azaz Marquez közeli forrásokkal bír – viszont úgy tudja, hogy a spanyol a soron következő két spielbergi futamon sem áll rajthoz.
Marquez így várhatóan csak szeptember közepén, Misanóban fog ismét versenyezni, ami immár négy kihagyott nagydíjat fog jelenteni neki, ami még a szezonnyitón a bukásáig elképesztő tempót diktáló hondásnak is túl nagy hátrányt fog jelenteni, így lassan gyakorlatilag biztosra vehetjük, hogy ugrik a címvédése.
Gobodics Tamás
2152 napja2025-12-10 08:51:00
Perezt csütörtökön tesztelik, pénteken visszatér?
https://formula.hu/parc-ferme/26234
Múlt héten lett pozitív Sergio Perez koronavírus-tesztje, emiatt ki kellett hagynia a Brit Nagydíj hétvégéjét, azonban van rá esély, hogy már most, a második silverstone-i futamon ő üljön vissza az autóba. Sajtóinformációk szerint Perezt csütörtökön újra tesztelik és ha negatív lesz az eredmény (vagyis holnapig leküzdi a fertőzést), akkor pénteken már ő gurulhat ki a Racing Pointtal az első szabadedzésre - az első pozitív teszt utáni kötelező karantén hét nap, ez most jár le.
fotó: dppi
Bognár Viktor
2152 napja2025-12-10 08:51:00
Da Costa a pole-ban, a DS Techeetah rendet rakott az első időmérőn
https://formula.hu/parc-ferme/26241
Megkezdődött a szezon több mint felét jelentő berlini szextett a Formula-E-ben, a hat versenynap nyitányát pedig a bajnoki tabella éllovasa kezdte a legjobb formában, hiszen Antonio Felix da Costa szerezte meg a pole-pozíciót az eredeti pálya fordított menetirányán, amit szerdán és csütörtökön használ a mezőny.
Da Costa a pontverseny első helyezettjeként az első csoportban volt kénytelen pályára hajtani az időmérőn, ám legközelebbi riválisaival ellentétben ő képes volt egy igazán erős kört összerakni, amely végül még az alapszakasz megnyeréséhez is elegendő volt. Nem úgy a többiek, hiszen a pontverseny második helyezettje, Evans csak a 9., Vandoorne a 16., Sims a 17., di Grassi pedig csupán a 21. lett. A brazilt legyőzte majdnem-újonc csapattársa, a pár éve egy FE-futamon már induló kétszeres DTM-bajnok René Rast is, aki a 14. helyre kvalifikált, míg az Auditól tavasszal elküldött és a NIO 333-nál menedéket találó Abt a 22. helyről startolhat, közvetlenül korábbi csapattársa mellől.
A superpole-ba da Costa mellett Buemi, Vergne, de Vries, Lotterer és d'Ambrosio jutott be, a mindent eldöntő menet pedig végül a két DS Techeetah elsőségével zárult. da Costa FE-karrierje harmadik rajtelsőségét szerezte, és 322 ezreddel gyorsabb volt Vergne-nél, ami az elektromos szériában különösen nagy különbségnek számít. Lotterer is boldog lehet a harmadik hellyel a Porschéval, még ha viccesen meg is jegyezte az autóból kiszállva: „Ha nem a korábbi csapatom állna előttem, akkor még örülnék is az eredménynek!" A szezon másik újonc gyártójának, a Mercedesnek is lesz egy autója az élmezőnyben, hiszen de Vries az ötödik helyre kvalifikált.
A szezonzáró Berlin ePrix-k sorának első futama ma, szerdán este közép-európai idő szerint 19:00 órakor kezdődik.
SP
Versenyző
Csapat
Idő
Hátrány
1
Antonio Felix da Costa
DS
1'06.799
2
Jean-Éric Vergne
DS
1'07.121
0.322
3
André Lotterer
Porsche
1'07.235
0.436
4
Sébastien Buemi
Nissan
1'07.248
0.449
5
Nyck de Vries
Mercedes
1'07.302
0.503
6
Jerome d'Ambrosio
Mahindra
1'07.371
0.572
Q
7
Sam Bird
Virgin
1'07.492
0.370
8
Oliver Rowland
Nissan
1'07.521
0.399
9
Mitch Evans
Jaguar
1'07.555
0.433
10
Felipe Massa
Venturi
1'07.563
0.441
11
Robin Frijns
Virgin
1'07.581
0.459
12
Alex Lynn
Mahindra
1'07.646
0.524
13
Max Guenther
BMW
1'07.685
0.563
14
René Rast
Audi
1'07.777
0.655
15
Edoardo Mortara
Venturi
1'07.826
0.704
16
Stoffel Vandoorne
Mercedes
1'07.993
0.871
17
Alexander Sims
BMW
1'07.996
0.874
18
Neel Jani
Porsche
1'08.014
0.892
19
Oliver Turvey
NIO
1'08.089
0.967
20
Nico Müller
Penske
1'08.118
0.996
21
Lucas di Grassi
Audi
1'08.136
1.014
22
Daniel Abt
NIO
1'08.554
1.432
23
Sergio Sette Câmara
Penske
1'08.628
1.506
24
James Calado
Jaguar
1'10.194
3.072
Vaszilykó Péter
2152 napja2025-12-10 08:51:00
A defektek miatt módosítanak a silverstone-i pályán
https://formula.hu/parc-ferme/26233
Bár a menetirány megfordításával nem ér fel, de a hétvégi F1-es futamra némileg változtatnak a silverstone-i versenypályán. A szervezők a múlt heti Brit Nagydíjon történt defektsorozatra reagálva meghosszabbítják azt a 13-as kanyar kijáratán található rázókövet, amit a közelmúltban rövidítettek le. A pálya ominózus szakaszán számos pályaelhagyást láthattunk, és a szakemberek szerint ezek is hozzájárulhattak a futam drámai utolsó körös eseményeihez.
A Racefans megkeresésére Maria Isola, a Pirelli motorsportért felelős főnöke elmondta, támogatja a módosítást. "A pénteken felfedezett vágások közül néhányat valószínűleg a rázókőben megragadt törmelék okozott. Helyes, hogy egy ilyen apró változtatással segítik a helyzetet."
Mint kiderült, múlt hétvégén nem csak a futamon volt probléma a gumikkal. Az időmérő edzés után Valtteri Bottas, Esteban Ocon, Max Verstappen és Sebastian Vettel gumijain is vágásokat fedeztek fel, ezért a csapatok külön engedélyt kértek az FIA-tól azok kicserélésére. Isola szerint ezeket a sérüléseket a pályaelhagyások mellett azok a törmelékek is okozhatták, amelyek Lewis Hamilton megpördülése után kerültek a pályára.
Fotó: DPPI
Gobodics Tamás
2152 napja2025-12-10 08:51:00
Robert Kubica újra F1-esbe ül a hétvégén
https://formula.hu/parc-ferme/26235
Az Alfa Romeo bejelentette, hogy a pénteki első szabadedzésen Robert Kubica veheti birtokba Antonio Giovinazzi autóját - a lengyel pilóta idén harmadszor vezetheti már az Alfa Romeót ilyen körülmények között. Kubica elmondta, hogy szeret Silverstone-ban vezetni, de a figyelmét az autó fejlesztésére összpontosítja, hogy segíteni tudjon a csapatának.
fotó: dppi
Admin
2153 napja2025-12-10 08:51:00
Feltettük a nagy kérdést: koronavírus-fertőzött valójában Sergio Perez?
https://formula.hu/parc-ferme/26232
Legutóbbi podcastadásunkban természetesen a Brit Nagydíj történései voltak a középpontban, így szót ejtettünk Sergio Perez pozitív koronavírusztjéről is, amely kapcsán érdekes pusmorgást hallottunk, miszerint lehet, hogy a mexiói nem is kapta el a fertőzést, csupán egy ürügy a félreállítására... Hallgassatok belénk:
Vaszilykó Péter
2153 napja2025-12-10 08:51:00
Videón az F3 eseménydús hétvégéjének öt leglátványosabb pillanata
https://formula.hu/parc-ferme/26230
Előzések, balesetek és dráma. Az F1 kiválogatta nekünk a Formula-3 silverstone-i hétvégéjének legemlékezetesebb mozzanatait.
Gobodics Tamás
2153 napja2025-12-10 08:51:00
Ilyen eredménnyel lehetett közös fotót csinálni F1-es pilótákkal a Magyar Nagydíjon
https://formula.hu/parc-ferme/26226
Bankhardt Erzsébet mutatta meg az eredményt:
Balogh Tamás
2153 napja2025-12-10 08:51:00
Mégsem lesznek nézők az Indy 500-on
https://formula.hu/parc-ferme/26231
Noha eredetileg az IndyCar és az Indianapolis Motor Speedway abban bízott, hogy félházas lehet az augusztus 23-ra elhalasztott legendás verseny, nemrég 25 százalékra csökkentették a nézők lehetséges számát, végül pedig hétfőn bejelentették, hogy mégsem engednek be szurkolókat az eseményre. Az indok természetesen a koronavírus-járvány, illetve a térség romló fertőzöttségi mutatói.
Az Indy 500 104. kiadását augusztus 23-án fogják rendezni, de a program már jövő szerdán, augusztus 12-én megkezdődik az edzésekkel, míg a kvalifikációkra 15-én és 16-án fog sor kerülni.
Bognár Viktor
2153 napja2025-12-10 08:51:00
Ezért nem visszafelé versenyeznek Silverstone-ban a hétvégén
https://formula.hu/parc-ferme/26222
Amikor tavasszal először felmerült, hogy az utazási igény csökkentése miatt egymást követő hétvégéken két versenyt is lezavarjon a Formula-1 Silverstone-ban, a pálya elnöke, Stuart Pringle előáltt azzal a merész javaslattal, hogy a változatosság érdekében a második futamon ellentétes menetirányba is haladhatnának az autók. Az ötlet végül meg is ragadt ötlet szintjén, mert egyáltalán nem olyan könnyű egy ilyen változtatást kivitelezni, mint az talán elsőre hangzik.
Az alábbi videó, noha angol nyelvű, de a grafikák révén nagyon jól szemlélteti, miért lett volna óriási kihívás úgy átalakítani a pályát, hogy biztonságos legyen rajta visszafelé száguldani. Hiszen tulajdonképpen minden, a kifutóterületek és a lelátók is a jelenlegi menetirányhoz igazodva lettek kialakítva. Az új kanyarirányokhoz mindenhol egészen más területekre kellene kavicságyat tenni, és sok helyen erre nincs is elegendő hely: vagy a teljes lelátót kellene hátrébb mozgatni, vagy ennél is problematikusabb a helyzet, mint a pálya két eltérő pontján, fizikailag mégis egymáshoz közel lévő Becketts és Aintree kanyarok esetében, amelyeknél fordított menetirányban "egymásba érnének" a bukóterek - illetve nem is lenne elegendő tér azok kialakítására az őket kötelezően elválasztó fal miatt. A konkluzíó: Nehéz, költséges, és bár nem lehetetlen, mégis érthető, miért nem hajszolta ezt a tervet Silverstone és az FIA.
Így a két silverstone-i futam közötti egyetlen változtatásként abban állapodtak meg a résztvevők, hogy a Pirelli egy fokkal lágyabb abroncsokkal látja el a mezőnyt a 70. Évfordulós Nagydíjra. Viszont lehet, hogy ebből sem lesz semmi, hiszen a gumigyártó felülvizsgálja a döntést a Brit Nagydíj defekthulláma nyomán.
Vaszilykó Péter
2153 napja2025-12-10 08:51:00
Leclerc kijött a hullámvölgyből – négy futam alatt két dobogót szerzett ezzel a Ferrarival...
https://formula.hu/parc-ferme/26229
Utoljára talán az 1990-es évek első felében láthattunk olyan gyenge Ferrarit a Formula-1-ben, mint idén. Az istálló frusztrált, az autó nem működik, a pilóták között sem ismeretlen a feszültség, ennek ellenére Charles Leclerc, a fiatal monacói mindenki meglepetésére idei második dobogós helyezését szerezte meg múlt hétvégén. A pilóta formájáról beszélgettünk legutóbbi podcast-adásunkban, amibe alább bele is hallgathattok.
Bognár Viktor
2153 napja2025-12-10 08:51:00
Nyolc másodperc alatt két kerékcsere azért nem olyan rossz üzlet a Mercedestől
https://formula.hu/parc-ferme/26224
Az egy kerékcsere elvégzésének időrekordját a Red Bull tartja két másodperc alatti sebességgel, de ha egyszer valaki elkezdi mérni a két autón történő kerékcsere együttes idejét, akkor azon a listán a Mercedes eléggé előkelő pozícióban fog állni a Brit Nagydíjon, a biztonsági autós időszakban Lewis Hamiltonon és Valtteri Bottason lebonyolított duplával. A tokkal-vonóval nagyjából nyolc másodperc alatt lezavart műveletbe ugyebár már az első autó elrugaszkodásának és a második autó beparkolásának idejét is be kell számolni - ami a kerékcserék idejének normál mérésénél már nem számít bele.
Bird's-eye view of Mercedes' double stack at the British GP
Napi furcsa stat: Ugyanannyi futam telt el Schumacher debütálása óta, mint előtte
https://formula.hu/parc-ferme/26223
Bizonyára sokan vagyunk, akik számára 1991 még nem is tűnik annyira régmúltnak. Még ha belegondolunk, hogy el is telt azóta közel harminc év, az mégis semmi ahhoz képest, hogy az F1 idén már 70. születésnapját ünnepli. Ám mivel a sport történetének kezdeti évtizedeiben évente sokkal kevesebb futamot rendeztek, mint a későbbiekben, így jelenleg 1991-re tehető a Formula-1 féltávja. Erre Sean Kelly, az F1 ügyeletes statisztikusa mutatott rá, ugyanis most érkeztünk el ahhoz a ponthoz, amikor egyenlő arányban szét tudjuk vágni a Formula-1-et Michael Schumacher előtti és Michael Schumacher utáni korszakra. A később hét világbajnoki címig menetelő német az 1991-es Belga Nagydíjon, a sportág történetének 511. futamán debütált, az elmúlt hétvégi Brit Nagydíj pedig a sorban 1022. futam volt.
Tegye fel a kezét, aki öregnek érzi magát!
Here's a weird stat. Michael Schumacher made his Grand Prix debut in the 511th world championship event (Belgium 1991). That day now marks the exact halfway point in FIA F1 World Championship history, as the 2020 British GP was race #1022. pic.twitter.com/e8dPEKFG7x
Az idei F1-es szezon egyik legnagyobb kérdése, hogy vajon ez lesz-e Kimi Raikkönen utolsó aktív éve. A sorozatban 2001 óta versenyző finnel kapcsolatban szezonról szezonra felmerül ez a kérdés, de minden eltelt évvel egyre nagyobb az esély az igenre. Ezt a témát boncolgattuk legutóbbi podcast-adásunkban, amelynek vonatkozó részét, és természetesen az egészét meghallgathatjátok alább.