Balogh Tamás
10 napja2025-12-10 08:51:00
Törlés előtt a közel-keleti F1-es nagydíjak, új időpontot kapott a katari WEC-futam
https://formula.hu/parc-ferme/40328
Utazó tudósítónk, Mészáros Sándor paddockbeli információi alapján még a hétvégén bejelenthetik, hogy törlik az április 12-i Bahreini és április 19-i Szaúd-arábiai Nagydíjakat. A közel-keleti versenyek azok után kerültek veszélybe, hogy két hete az Egyesült Államok és Izrael támadást indított Irán ellen, amely erre válaszul szintén rakétacsapásokat indított a régióban, ami többek között a repülővel való közlekedést is gyakorlatilag ellehetetlenítette.
Mészáros Sándor minapi helyszíni videójában arról beszélt, hogy bár a szaúdi szervezők mindenképp ragaszkodtak volna a futamukhoz, nagyon úgy fest, hogy mivel a helyzet nem látszik mérséklődni a térségben, kénytelen lesz a törlés mellett dönteni az FIA és a Formula-1. Fontos kiemelni, hogy várhatóan törlésről, nem pedig halasztásról lesz szó, hiszen a sűrű versenynaptár miatt szinte képtelenség lenne későbbi dátumot találni a szahíri és dzsiddai fordulóknak, más helyszínek pedig a szűkös idő logisztikai és egyéb kihívásai miatt nem jöhet szóba. Ez azt is jelenti, hogy áprilisban teljesen F1 nélkül maradhatunk, öthetes szünet keletkezhet a március 29-i Japán és május 3-i Miami Nagydíjak között.
A közel-keleti háború miatti autó-motorsportos átrendeződések kapcsán viszont már hivatalos fejlemény, hogy az Endurance-világbajnokság bejelentette a módosított 2026-os versenynaptárát azok után, hogy a március végére kitűzött katari nyitányt már korábban elhalasztották. Most kiderült, hogy a katari 1812 kilométeres versenyt októberben, két héttel a bahreini évadzáró előtt tervezik bepótolni (amikorra remélhetőleg véget ér a fegyveres konfliktus a térségben), ahogy arra is fény derült, hogy az áprilisi imolai évadnyitó előtt az olasz pályán rendezik majd az előszezoni tesztet, amelyet a WEC-ben prológnak hívnak.
Kérdés még a MotoGP április 12-re kiírt Katari Nagydíja, ám a hírek szerint itt is napok kérdése csak, hogy bejelentsék a lusaili állomás lefújását – a kérdés csak az, hogy törlik egy az egyben vagy megpróbálják az idény végére halasztani: ez utóbbit nehezíti, hogy november 29-én az F1 is versenyezne Katarban, így nem kizárt egy decemberi finálé a motorosok számára.
A WEC módosított 2026-os versenynaptára:
| |
Április 14. |
Prológ (teszt) Imolában |
| 1. |
Április 19. |
Imolai 6 órás (Olaszország) |
| 2. |
Május 9. |
Spái 6 órás (Belgium) |
| 3. |
Június 13-14. |
Le Mans-i 24 órás (Franciaország) |
| 4. |
Július 12. |
Sao Pauló-i 6 órás (Brazília) |
| 5. |
Szeptember 6. |
Lone Star Le Mans / Austini 6 órás (USA) |
| 6. |
Szeptember 27. |
Fuji 6 órás (Japán) |
| 7. |
Október 24. |
Katari 1812 km-es (Katar) |
| 8. |
November 7. |
Bahreini 8 órás (Bahrein) |
