DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. november 11. hétfő

Ricciardo talán az utolsó versenyén happolta el a leggyorsabb kört Norristól – a McLaren inkább nem szólt neki

Lando Norris fölényes rajt-cél győzelmet aratott a Formula-1-es Szingapúri Nagydíjon, és sokáig úgy tűnt, a leggyorsabb kört és az azzal járó bónuszpontot is behúzza. Csakhogy a Visa Cash App RB – a Red Bull második számú csapata – a legvégén kihívta egy extra kerékcserére Daniel Ricciardót, aki a friss lágyakon elhappolta a McLaren britje elől a leggyorsabb kört.

Igaz, a szabályok értelmében az utolsó célba érkezőként értékelt ausztrál a 18. helyen ezért nem kapott világbajnoki egységet, a Norristól elvett egy pont azonban még fontos lehet a Max Verstappen elleni világbajnoki versenyfutás szempontjából. Ricciardo tehát akár igen fontos szolgálatot tehetett a Red Bullnak azon a versenyen, amely egybehangzó sajtóértesülések szerint talán az utolsó volt számára az F1-ben.

De vajon a McLaren jelezte-e Norrisnak, hogy elvehetik tőle a plusz egy pontot? Zak Brown, a wokingiak vezérigazgatója a Sky Sports F1 kameráinak így felelt erre a kérdésre: „Nem, azt gondoltuk, jobb, ha inkább nem tesszük” – utalt arra Brown, hogy Norrisnak amúgy is volt már néhány falérintése a futamon, így nem akarták, hogy fölösleges kockázatot vállaljon.

f1-ricciardo-visarb-szingapur

Az Aston csapatfőnöke szerint emiatt gyengélkedik Stroll

Az Aston Martin pontjainak több, mint 70%-át Fernando Alonso szerezte a 2024-es szezonban, ami jól mutatja, hogy Lance Stroll teljesítménye jelentősen elmarad kétszeres világbajnok csapattársához képest.

Mike Krack, a silverstone-i istálló csapatfőnöke úgy véli, hogy ez a teljesítménybeli deficit teljes mértékben a nem túl ideálisan működő versenyautójuknak köszönhető. 

„A magabiztosság hiányát láthatjuk Strollnál. Ha Lance számára olyan autót tudunk biztosítani, ami képes teljesíteni, akkor ő is nagyon, nagyon jól megy. Emlékezzünk csak vissza a zandvoorti Q2-re – nagyszerű kört rakott össze. Ilyen az, amikor bízik az autóban” – mondta Krack.

„Ha nincs meg a kellő magabiztossága az autóban, akkor sokkal nehezebb a falakhoz közel autózni. A mi feladatunk az, hogy olyan autót adjunk neki, amiben magabiztosan tud teljesíteni” – tette hozzá Krack.

Newey bölcs volt, a Ferrari rövidlátó az egykori világbajnok szerint

Adrian Newey jobban járt az Aston Martinnal, a Ferrari viszont egyértelműen óriási lehetőséget szalasztott el: ezt gondolja Nigel Mansell, aki 1992-ben a Williams FW14B-vel ért fel a Formula-1 trónjára – az első Newey-tervezésű világbajnok autóval.

„Az, hogy az Aston Martinhoz ment, bölcs tőle, mivel így nem gabalyodik bele a Ferrari politikájába és az őket körülvevő felhajtásba” – idézi a Racingnews365 Mansellt.

„A Ferrari viszont nyalogathatja a sebeit, mert meg kellett volna szerezniük őt, ezért minden elismerés jár az Aston Martinnak. Amint hallottam, hogy a Ferrari hezitál Adrian lehetséges bérigénye miatt, úgy gondoltam, hogy rövidlátók. Elbuktak egy lehetőséget, mert bárki szerzi meg Adrian Newey-t, szinte garantált, hogy néhány fantasztikus éve következik.”

Kerékpáros világbajnokságra jutott ki Valtteri Bottas

Az egyre komolyabban kerékpározó finn F1-es tavaly én végén jelölt ki magának egy mellékes célt: hogy kvalifikáljon a kerékpáros UCI gravel (murvás) világbajnokságra saját korosztályában. Sikerült a bravúr, így vasárnap a júliusi spái futamot követően visszatért Belgiumba, ahol a brabanti erdőkben versenyzett, a Halle és Leuven közti 182 kilométeres távon, Finnországot képviselő kerékpárral és trikóban.

Elvárásairól előzetesen így posztolt: „Célok? Kihívást akarok saját magam számára. Egy darabban akarom befejezni a versenyt. És ami a legfontosabb, élvezni akarom, hogy része vagyok ennek, teljes mértékben!”

Bottas végül 133. helyen zárta a 232 fős 35-39 éves kategóriát – sikerült beérnie a célba, egy darabban. Belgiumba nem egyedül utazott, hétvégén profi kerékpáros párja, Tiffany Cromwell is versenyzett: ő 36. helyen végzett a női Elite mezőnyben.

„Nem elégszik meg azzal, hogy elég jó legyen” – Norrisnak bajnoki kvalitásai vannak Damon Hill szerint

Ha sikerülne fordítania 52 pontos hátrányán, Lando Norris a 11. brit világbajnokká válna: egyik elődje a szigetországból Damon Hill volt, aki szerint honfitársában megtalálhatók a bajnokok ismérvei.

„Megvannak benne a kvalitások. A második hellyel már elégedetlen. Láttam a nyári szünet során tett megjegyzéseit arról, hogy nem volt elég jó a szezon első részében. Ez annak a jele, hogy tényleg a végletekig fogja feszíteni a húrt. Nem elégszik meg azzal, hogy elég jó legyen, a legjobb akar lenni” – mondta az 1996-os világbajnok.

Norris csapattársában, Oscar Piastriban hasonló a potenciál Hill szerint – de még sokat kell tanulnia, hogy kiaknázza: „Adjunk Oscarnak még egy pár szezont, annyit, amennyit Lando teljesített, és akkor már rengeteget tanult. Vissza fog tekinteni a mostani teljesítményére, és rádöbben, hogy még nem voltak meg benne az összetevők, melyekre most szüksége lenne. Még mindig tanul, de egyértelműen megvan a tehetsége, akárcsak az elszántsága. Oscar nagy benyomást tett rám.”

Az idősebb Sainz támogatja fia Williamshez szerződését

Az idén hatvan felett is Dakar-győzelmet arató ralilegenda, az idősebb Carlos Sainz a Marcának nyilatkozva arról beszélt, hogy teljes mértékben támogatta fia döntését, amikor az úgy döntött, hogy a Ferraritól való kényszerű távozása után a Williamsnél folytatja karrierjét: „Nos, én mindig is mellette álltam ebben. Az idei év valóban nehéz volt számára, miután a szezonkezdet előtt kiderült, hogy Hamilton a Ferrarihoz kerül, és ez egy bonyolult helyzet.”

sainz-imola

„Édesapjaként az unokaöcsémmel együtt segítettük, amennyire csak tudtuk, minden lehetséges lehetőséget kerestünk. De az én szerepem ebben nem változott. Ez az ő döntése, és ezt tiszteletben kell tartani” – mondta az idősebb Sainz, majd így folytatta: „Nem volt könnyű döntés, és nem is volt egyértelmű. Három vagy négy lehetőség volt, és végül is neki kellett döntenie a jövőjéről, mi pedig maximálisan támogattuk őt.”

„A Williams egy felfelé ívelő projekt, az év végére el is kezdett jobban menni neki, így bízunk benne, hogy jövőre is folytatódik a felfelé ívelő tendencia. Azoknál a csapatoknál, ahol megfordult, Carlos jó emlékeket hagyott maga után a munkájával és a tudásával. Az istállók fejlődtek, amikor megérkezett, és ez a fontos egy profi esetében, ez legyen az elvárás. Úgy gondolom, Carlos komoly versenyző, így világosan tudja, hogy hol kell lennie.”

sainz-2024-7

Verstappen szerződésében is van kilépési záradék

A háromszoros világbajnok Max Verstappen szerződése 2028-ig tart a Red Bull csapatával, ennek ellenére az idei szezonban rengeteg találgatás látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy a holland esetleg átigazolna a Mercedeshez a zűrzavaros helyzetbe került energiaitalosoktól – míg maga Verstappen arra tett utalást többször, hogy nem biztos benne, hogy ki akarja tölteni a szerződését, és bizonyos okok arra késztethetik, hogy hátat fordítson a sportágnak.

marko-verstappen

A Sport.de portálon megjelent nyilatkozatában Helmut Marko rámutatott, hogy valóban megvan az esély Verstappen távozására, már csak azért is, mert van teljesítményalapú kilépési záradék a holland szerződésében: „A veszély fennáll. Max nem az a srác, aki meg akarja dönteni Schumacher vagy Hamilton rekordjait.”

„Amikor az autóban ül, győzni akar, de a környezetnek is megfelelőnek kell lennie. Ha az egész már nem fekszik neki, akkor benne van, hogy egyik napról a másikra azt mondja majd: ennyi volt! A legtöbb élversenyzőnek van teljesítményalapú kilépési záradéka. Maxnak is van egy. Ez azt jelenti, hogy ha nem tudunk neki olyan autót biztosítani, amelyben az élen tud vezetni, biztosan el fog gondolkozni ezen.”

verstappen-marko-horner-2

„Nem akartuk, hogy beszennyeződjön” – ezért nem küldte más csapathoz Antonellit a Mercedes

A Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff az Autosprint című lapnak nyilatkozva arról beszélt, miért döntött úgy, hogy ifjú tehetségét, Andrea Kimi Antonellit nem küldi el valahova – például a Williamshez – pallérozódni egy kicsit, hanem egyből beültette őt a nagycsapatba George Russell mellé:

wolff-antonelli

„Lewis távozása után most van itt a generációváltás ideje, mert semmi sem lesz olyan, mint korábban. Jövőre egy fiatal csapattal fogunk dolgozni, egy új korszakot nyitunk azzal, hogy George-dzsal és Antonellivel vágunk neki a szezonnak. Az előző korszak nagyszerű volt, és most itt az ideje, hogy lapozzunk egyet és újrakezdjük” – mondja, majd rátért az indoklásra:

„Azért ül Antonelli azonnal a Mercedesbe, és azért nem a Williamsnél debütál, mert azt akarjuk, hogy friss legyen, és ne szennyeződjön be, ha lehet így fogalmazni, külső tapasztalatoktól. Ha először egy másik csapathoz menne, akkor más dolgokat, viselkedési formákat tanulna, más elképzelései lennének a technikai dolgokról, mint nekünk. Ezt szeretnénk elkerülni. Szerintem csak előnyökkel jár, ha egy fiatal versenyző rögtön nálunk kezd.”

antonelli-2024-3

Vowles ismét hangoztatta: Colapinto megérdemel egy F1-es ülést

A Williams csapatfőnöke, James Vowles ismét hangot adott azon meggyőződésének, hogy a csapat juniorversenyzője, a monzai F1-es debütálása óta remek teljesítményt nyújtó Franco Colapinto helyet érdemelne az F1-ben – kizárásos alapon a Saubernél, hiszen már csak ott van szabad ülés. „Franco nyers teljesítményt tud hozni a csapatnak, semmi kétség afelől, hogy a zoknit is levezeti az autóról. Megérdemli, hogy helyet kapjon a Formula–1-ben” – mondta az F1 hivatalos csatornájának a brit szakember.

vowles-5

Vowles azt is leszögezte, hogy ha Colapinto nem kap ülést 2025-re, akkor szeretnék a legjobb lehetőségeket biztosítani számára a további fejlődéshez: „A mi felelősségünk vele szemben, hogy tesztlehetőségeket biztosítsunk egy régi autóval, hogy itt lehessen és velünk dolgozzon, hogy a lehető legjobb formában tartsuk őt, hogy aztán ha lehetőség adódik, akkor élni tudjon vele.”

Az már korábban is kiderült, hogy Vowles szeretné védencét bejuttatni a Sauberhez, csakhogy a hírek szerint a svájci csapat hamarosan szerződést hosszabbít Valtteri Bottasszal – az ülésre esélyes lehet(ett) még a fiatal Gabriel Bortoleto és egyes hírek szerint Mick Schumacher is.

colapinto-5

A Ferrari nem tudta elérni Bearmant a beugrása előtt

A jövőre már a Haas állandó versenyzőjeként az F1-ben szereplő Oliver Bearman idén két remek beugrással bizonyította, hogy gyengécske F2-es szezonja ellenére is megállja a helyét a királykategóriában, melyek közül az elsőre még év elején került sor, amikor a vakbélgyulladásban diagnosztizált Carlos Sainz helyét vette át a Ferrarinál Dzsiddában. A fiatal brit egy érdekes sztorit osztott meg ennek kapcsán: elmondta, hogy a hírről való értesülése egyáltalán nem volt zökkenőmentes!

bearman-ferrari-2

„A menedzseremnek elfogyott a kreditje a telefonján, vagy valami ilyesmi, így nem tudta fogadni a hívást. Majdnem lemaradtam a versenyről, mert a menedzserem nem töltötte fel a perceit!” – idézte fel Vasseur hívásáról. „Aztán rögtön visszahívtam, mert hála istennek, volt elég mobiladatom , s ekkor közölte velem a hírt, hogy a hétvégén a Ferrarinál versenyzek.” – mondta, majd azt is elmondta, hogy Vasseur igyekezett őt megnyugtatni a hír közlése után:

„Azt hiszem, elég hamar megértette, hogy nagyon ideges vagyok abból, ahogyan beszéltem vele. Azt mondta: Ollie, nyugodj meg, minden rendben lesz. Emlékszem, azt mondtam, hogy 10 perc múlva a pályán leszek, pedig a szállodám olyan félórányira volt, de nem akartam lemaradni a lehetőségről. Oda akartam érni, és biztos akartam lenni benne, hogy meg tudom csinálni, szóval igen, az a három óra aközött, hogy megkaptam a hírt, és bepattantam az autóba az FP3-ra, nagyon gyorsan eltelt.”

bearman-ferrari-3

Schumacher: Ne becsüljük le Rob Marshall szerepét!

A Red Bullt elhagyó szakemberek sorában természetesen Adrian Newey kívánkozik az élre, de nem szabad lebecsülni annak a Rob Marshallnak a fontosságát sem, aki 17 éven át dolgozott az energiaitalosoknál, mielőtt tavaly átigazolt a McLarenhez – erre hívta fel a figyelmet a Formel1.de honlapon megjelent nyilatkozatában Ralf Schumacher:

marshall-1

„Nem szabad alábecsülni őt, több mint 20 éves tapasztalata van [valójában kicsit kevesebb – a szerk.] az Adrian Newey-val való közös munkában, rengeteget lehet ott tanulni, ezért ezek a pozíciók nagyon fontosak egy csapatnál” – mondta a többszörös nagydíjgyőztes versenyző, aki kitért a McLaren elmúlt hetekben nagy viharokat kavaró „trükkös szárnyára” is, s nincs meggyőződve arról, hogy valóban annyit számított ez a megoldás, mint amekkora jelentőséget egyesek tulajdonítottak neki:

„Nem tudom, hogy ez fontos-e a teljesítmény szempontjából. Szerintem a Mclaren marad a legerősebb autó, Lando Norrist pedig nem szabad lebecsülni, ő is ad majd egy lökést, érdekes lesz a verseny kettőjük között” – utalt Schumacher az elmúlt időben Norris és Verstappen között kibontakozó világbajnoki küzdelemre.

norris-sinagpore-2

Ismeretlen élmény Verstappen számára, ami Szingapúrban történt

A Red Bull tanácsadója, Helmut Marko a Formel1.de portál által közölt nyilatkozatában felidézte Max Verstappen reakcióját Lando Norris brutális szingapúri fölénye kapcsán. Mint a veterán szakember elmondta, a holland klasszis azt mondta neki, hogy „idegen számára” az a dominancia, amit brit riválisától tapasztalt, különösen a közepes gumikon:

verstappen-swearing-2

„Kilenc tizedet-egy másodpercet vert ránk körönként! Még ha a mi autónk is, mondjuk úgy, hogy optimális lett volna, akkor sem tudtunk volna ilyen időket autózni a közepes gumikon. És mindannyian csodálkozunk, hogyan csinálta” – mondta Marko, majd így folytatta: „Amikor Norris körönként kilenc tizedet-egy másodpercet ver ránk, az egy teljesen új világ . És ne felejtsük el, hogy a második stintben  Leclerc ugyanolyan gyors volt, mint Lando, majdhogynem egy kicsit gyorsabb. Szóval szinte azt mondanám, hogy számunkra a második hely olyan volt, mint egy győzelem.”

A konstruktőri cím egyre messzebbre sodródik a Red Bulltól, de Marko korábbi szavaival ellentétben teljesen még nem mondott le róla: „Optimista vagyok, hogy ha Max ismét futamokat nyer, Sergio pedig harmadik vagy negyedik helyeken tud befutni, akkor a dolgok ismét másképp fognak kinézni. De a hangsúly egyelőre elsősorban a pilóták bajnoki címén van. Ám ha ezt megszerezzük, és szerintem csak akkor lehetséges, ha Max még legalább két futamot nyer, akkor a konstruktőri bajnokságban is ígéretesebb lesz a helyzet.”

verstappen-singapore-2

A Haastól igazolt versenyzőnőt a Red Bull

Az F1-ben 2026-tól kezdve „összebútorozó” Red Bull–Ford kettős meghosszabbította együttműködését az F1 Academy sorozatot illetően, így jövőre is Red Bull Ford Academy néven fut majd az a program, mely az F1 női nevelősorozatában szereplő Red Bull-tehetségekkel foglalkozik. Ebből a társaságból kikerült a holland Emely de Heus, ugyanis a 21 esztendős holland versenyző már második szezonját futja az F1 Academyben, s a szabályok értelmében legföljebb két szezont lehet eltölteni a sorozatban.

Helyére az idén a Haas képviseletében jelenleg a bajnokság negyedik helyén álló amerikai Chloe Chamberst szerződtették, akit Chrisitan Horner így köszöntött a csapartnál: „Mindenki alig várja, hogy a Red Bull családban köszönthesse Chloe-t, aki a 2025-ös F1 Academy-szezonban a felállásunk kulcsszereplője lesz.”

chambers-redbull

„Egy olyan amerikai versenyző szerződtetése, akit a Forddal is kapcsolatban áll, izgalmas előrelépést jelent a Ford Performance-szal való partnerségünkben. A Red Bull és a Ford közös értékeket képvisel, egységesen azon vagyunk, hogy több lehetőséget biztosítsunk a fiatal és feltörekvő tehetségeknek a motorsportban, és már alig várjuk, hogy Chloe 2025-ben a Red Bull Ford színeiben pályára gördüljön.”

A kétszezonos szabály miatt egyébként komoly változások lesznek az F1 Academy mezőnyében, hiszen a Red Bull másik két „növendéke”, Hamda és Amna Al Qubaisi, a listavezető Abbi Pulling, továbbá Nerea Marti, Lola Lovinfosse, Carrie Schreiner, Jessica Edgar és a közönségkedvenc Bianca Bustamante is távozik a szezon végén.

alqubaisi

Piastri sokat tanult a kihagyott évben – de inkább versenyzett volna

Annak ellenére, hogy zsinórban háromszor nyert juniorbajnokságokat, köztük az F3-at 2020-ban és az F2-t 2021-ben, Oscar Piastri nem léphetett be azonnal az F1 kapuján, s 2022-ben egyáltalán nem versenyzett, hanem az Alpine tartalékjaként teljesített kiterjedt tesztprogramot. Bár ez kétségkívül hasznosnak bizonyult, az ausztrál versenyző ennek ellenére aligha meglepő módon hangsúlyozta, hogy a versenyzést semmilyen tesztprogram nem pótolhatja:

piastri-2021

„A versenyzés jobb lett volna, nincs olyan környezet, amelyben jobban fel tudnál készülni” – nyilatkozta Piastri az Auto Motor und Sportnak. „A tesztszezonomban elsősorban a pilótafülkén kívül tanultam meg sokat a Formula–1 világáról, többet, mint amire számítottam. Hasznos dolgokat tanultam arról is, hogyan kell mentálisan felkészülni a versenyekre, s ott voltam az összes megbeszélésen az Alpine-nál.”

„Láttam, hogy a mentális megközelítés szempontjából nem lehet összehasonlítani a junior kategóriákkal” – folytatta az ausztrál. „Ez más játszótér, amihez az autó fejlődése is hozzájárul, hiszen az F3-ban vagy az F2-ben azzal az autóval kell dolgoznod, amit kapsz. Bizonyos, hogy értékes volt mindezt úgy magamba szívni, hogy közben nem kellett nyomás alatt teljesítenem, de ha választani lehetne, ma is azt választanám, hogy egyből folytassuk az F2 után.”

piastri-baku-podium

Mansell: Norris ostoba hibát követett el Ausztriában

Az 1992-ben világbajnoki címet szerző Nigel Mansell meglehetősen kritikusan nyilatkozott honfitársáról, a 11. britként világbajnoki címet szerezni vágyó Lando Norrisról, aki szerinte hatalmas hibát követett el Ausztriában, amikor a kiesésével végződő kockázatos támadást indított Max Verstappen ellen: „Nem lehet kívülről megelőzni egy többszörös világbajnokot. És az a futam az övé lehetett volna” – mondta a 71 éves egykori versenyző, akit arról kérdeztek, hogy a McLaren hibázott-e azzal, hogy nem állították be már a szezon korábbi szakaszában Piastrit Norris mögé.

norris-austria-defekt-dppi

„Nem igazán, mert mindkét pilóta követett el hibákat a szezon elején. Lando ostoba hibája Ausztriában 25-26 pontot jelentett, szóval mindenfélével lehetne érvelni” – felelte Mansell. „Úgy gondolom, hogy a McLaren hihetetlenül profi módon viselkedett mindkét versenyzővel. Lenyűgöző munkát végeztek értük, és gratulálni kell nekik” – fejtette ki a brit „oroszlán”, s nem csak ezért illette dicsérő szavakkal a wokingiakat, hanem az elmúlt időszak kommunikációjáért is:

„Előálltak és megosztották velünk az álláspontjukat arról, hogy mi fog történni az év hátralévő részében” – mondta, majd hangsúlyozta, hogy Norris sorsa a saját kezében van: „Szerintem most Landón múlik minden, mert legalább olyan gyorsnak, ha nem gyorsabbnak kellene lennie, mint Oscar, és meg kell csinálnia. És ahogy ő maga is mondta, szeretné a sikert saját érdemei alapján elérni.”

Fotó: DPPI

Ez jelentheti Mick Schumacher F1-es karrierjének végét

Helmut Marko, a Red Bull F1-es alakulatának tanácsadója szerint abban az esetben, ha a Sauber Valtteri Bottas szerződésének meghosszabbítása mellett dönt 2025-re, az Mick Schumacher F1-es pályafutásának a végét eredményezheti. Marko szerint tehát a Sauber lehet Mick utolsó esélye – jelen állás szerint azonban vajmi kevés esély van arra, hogy a Mattia Binottóék a 25 éves németet válasszák...

„A Sauber jövőre biztosan nem lesz győztes autó. Ez azt is jelenti, hogy nem lesz nyomás a két versenyzőn – ha nem teljesítenek elég jól, 2026-ra még lehet változtatni.”

„Ha Schumacher nem kapja meg ezt az ülést, akkor véleményem szerint az F1-es történet véget ér számára. Ha ez így alakul, akkor az endurance versenyzésre kellene koncentrálnia, hiszen ott nagyon sikeres tudott lenni” – tette hozzá Marko.

KTM-vezetéssel indult a japán MotoGP-hétvége

Néhány nappal az Indonéz Nagydíj után már Japánban versenyez a hétvégén a MotoGP mezőnye, amelynek első pénteki edzését némi eső is megzavarta Motegiben. Ezen a gyakorláson Francesco Bagnaia zárt az élen Jorge Martin előtt, de persze a lényeg a helyi idő szerint délutáni egyórás tréning volt, amelyen eldőlt, melyik tíz versenyző jut automatikusan a kvalifikáció második fázisába.

Ezen az edzésen Brad Binder bizonyult a leggyorsabbnak, a KTM ráadásul rajta kívül is erősnek tűnt, hiszen Pedro Acosta pedig negyedik helyet szerzett. Kettejük közé Marc Marquez és a vb-éllovas Martin fért be, míg mögöttük a nagyot bukó Enea Bastianini következett. Maverick Vinales zárt hatodikként, megelőzve a címvédő Bagnaiát, míg a top 10-be és ezáltal a Q2-be Alex Marquez és a két VR46-os jutott még be – épp csak kiszorítva ezzel onnan a végén eleső Jack Millert, illetve a remeklő hazai hőst, Takaaki Nakagamit az LCR Hondán.

motogp-binder-motegi-day1

A Honda kapcsán amúgy fontos fejlemény, hogy megszerezték az Apriliától Romano Albesianót technikai igazgatónak, míg a noalei gyártónál Fabio Sterlacchini veszi át ezt a posztot – erről bővebben a Formula MotoGP Facebook-csoportunkban írtunk.

A péntek délutáni edzés eredménye (a top 10 bejutott a Q2-be):

1. Brad Binder KTM 1'43.436  
2. Marc Márquez Gresini Ducati 1'43.469 0.033
3. Jorge Martín Pramac Ducati 1'43.568 0.132
4. Pedro Acosta Gas Gas Tech3 1'43.583 0.147
5. Enea Bastianini Ducati 1'43.605 0.169
6. Maverick Viñales Aprilia 1'43.720 0.284
7. Francesco Bagnaia Ducati 1'43.754 0.318
8. Álex Márquez Gresini Ducati 1'44.033 0.597
9. Fabio di Giannantonio VR46 Ducati 1'44.082 0.646
10. Marco Bezzecchi VR46 Ducati 1'44.209 0.773
11. Jack Miller KTM 1'44.239 0.803
12. Takaaki Nakagami LCR Honda 1'44.258 0.822
13. Franco Morbidelli Pramac Ducati 1'44.326 0.890
14. Fabio Quartararo Yamaha 1'44.401 0.965
15. Aleix Espargaró Aprilia 1'44.470 1.034
16. Joan Mir Repsol Honda 1'44.670 1.234
17. Johann Zarco LCR Honda 1'44.685 1.249
18. Raúl Fernández Trackhouse Aprilia 1'44.694 1.258
19. Augusto Fernández Gas Gas Tech3 1'44.869 1.433
20. Alex Rins Yamaha 1'44.950 1.514
21. Luca Marini Repsol Honda 1'45.118 1.682
22. Lorenzo Savadori Trackhouse Aprilia 1'45.863 2.427
23. Remy Gardner Yamaha 1'46.716 3.280

A McLaren csak örül annak, ha az F1-es riválisok a hátsó szárnyukon rugóznak

A Formula-1-es Azerbajdzsáni Nagydíj után került technikai szempontból középpontba a McLaren trükkös hátsó szárnya, amely a „mini-DRS” elnevezést kapta. A riválisok panaszára reagálva az FIA ugyan jelezte, hogy a megoldás szabályos volt és minden terheléses teszten átment, mégis módosítást kértek a wokingiaktól – igaz, a csapat állítja: maguktól változtatnak a szárnyon, amely konfigurációt egyébként talán már nem is fogjuk látni idén.

Mindenesetre Andrea Stella, a McLaren F1-es csapatfőnöke csak örül annak, hogy az ellenfelek az ő szárnyukkal vannak elfoglalva – már csak azért is, mert szerinte nem abban rejlik a konstruktőri vb-éllovas gárda titka:

„Úgy vélem, csak jó hír, ha ekkora figyelem irányul a hátsó szárnyunkra, mert ez azt jelenti, hogy az ellenfelek nem magukra figyelnek. A Formula-1-ben annyira apróságokon múlnak a dolgok, annyira összetett. Mindig mondom a csapatnak, hogy csak magunkra figyeljünk. Szóval amikor azt látom, hogy ekkora figyelem irányul ránk a többi csapat részéről, az azt jelenti, hogy ezzel dolgoznak, ezt elemzik, erről beszélnek az FIA-val. Időt és energiát pazarolnak arra, hogy olyasmit kergessenek, ami szerintem szimpla figyelemelterelés. Szóval számunkra a McLarennél ez csak jó hír.”

f1-mclaren-szarny

„Félelmetes volt elmondani a főnökömnek” – Hamilton a ferraris átigazolásról

Február 1-jén vált hivatalossá, hogy Lewis Hamilton a szezon végén 12 év után elhagyja a Mercedest, jövőre pedig már a Ferrarinál fog versenyezni az F1-ben. Mindezt a Mercedes-főnök Toto Wolff-fal egy reggeli keretében közölte – most a The Times hasábjain arról beszélt a pilóta, hogy milyen érzések voltak benne ekkor és azóta:

„Hullámvasútszerűek voltak az érzelmek attól a pillanattól kezdve, hogy aláírtam a szerződést. A főnökömnek elmondani például félelmetes volt. De nagyon izgalmas ez, mert emlékszem, ahogy gyerekként Michaelt [Schumachert] néztem. Minden pilóta nézte azt az autót, és azon gondolkodik, hogy milyen lenne beülni abba a vörös pilótaülésbe.”

Hamilton megjegyezte: a búcsú érzése az egész szezonon átível nála, hiszen minden egyes nagydíjhétvégén utoljára van a csapatával az adott helyszínen, és minden futammal egyre közeledik a pillanat, amikor elválnak az útjaik.

f1-wolff-hamilton-mercedes

Horner állítja: több mint 200 embert szerződtettek a Mercedestől

A Red Bull az utóbbi időben leginkább azzal került be a hírekbe, hogy folyamatosan veszíti el a szakembereit. Az elmúlt hónapokban bejelentették Adrian Newey tervezőzseni, Jonathan Wheatley sportigazgató és legutóbb Will Courtenay stratégiai vezető távozását. Jos Verstappen vezetésével sokan a világbajnok F1-es istálló szétesését vizionálják, az emiatt okolt és támadott Christian Horner csapatfőnök azonban a Channel 4-nek arról beszélt, hogy eközben komoly toborzás is zajlik:

„Azt hiszem, közel 250 embert vettünk fel az elmúlt 12 hónapban a teljes projekten és főleg a vadonatúj motorrészlegre, amelyet építünk. Nem beszélünk arról a több mint 200 emberről, akit a Mercedestől hoztunk el. Komoly fókusz helyeződik arra a két emberre, akik távoznak, mivel kicsit ismertebb az arcuk a nyilvánosságban” – fogalmazott Horner. A Red Bull-vezér persze elismeri, hogy joggal került Newey és Wheatley búcsúja is a rivaldafénybe, hiszen számos sikert értek el közösen, de a csapatfőnök állítja: felkészültek erre a helyzetre. „Ők két nagyobb formátumú név. A valóság viszont az, hogy ők csak két ember abból a kétezerből, akik a csoportunkon belül dolgoznak” – tette hozzá Horner.

f1-horner-redbull

Más rajtszámmal fog versenyezni Lawson az F1-ben, mint tavaly

Múlt héten vált hivatalossá, hogy a 2024-es Formula-1-es szezon hátralévő hat nagydíján Daniel Ricciardo helyett Liam Lawsont láthatjuk a Visa Cash App RB egyik autójában. Tavaly már öt futamot teljesített az új-zélandi az F1-ben, amikor szintén Ricciardót helyettesítette az ausztrál zandvoorti csuklótörése után. Akkor a #40-es számot láthattuk az AlphaTauriján, most viszont a #30-as lesz Lawson rajtszáma – írja a Speedcafé szakoldal.

Ennek oka pedig az, hogy tavaly csupán beugró, helyettesítő pilóta volt Lawson, és ilyen esetekben a csapatok számára automatikusan osztanak ki rajtszámokat. Most viszont ténylegesen is átveszi Ricciardo helyét a fiatal új-zélandi, aki így már a saját maga által választott állandó rajtszámmal fog indulni. Ez pedig a #30-as lesz, amely nagyjából végigkísérte Lawson karrierjét: először még a Formula First bajnokságban használta azt, legutóbb pedig a 2021-es DTM-idénye során láthattuk az autóján.

f1-lawson-2023