DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 23. kedd

NASCAR: Larson a falat is eltalálta, mégis győzni tudott Las Vegasban

Elindult a Cup Series rájátszásának következő fordulója, ahol a tét már a bajnoki döntő. A legjobb nyolc közötti csatározások végén már csak négy pilótának lesz esélye a bajnoki cím elhódítására, amiért a szezonzáró futamon küzdhetnek meg a Phoenix Racewayen. Az első jegyet ide a 2021-es bajnok, Kyle Larson váltotta meg, aki félelmetesen erős volt vasárnap a Las Vegas Motor Speedwayen.

Az 5-ös autó pilótája már az időmérőn is nagyszerűen szerepelt és az első sorba kvalifikált a pole-t megszerző Christopher Bell mellé, aki vele együtt szinte végig az élmezőnyben maradt, ám a futam történéseit látva nem volt egyértelmű, hogy pont ők vívnak majd hatalmas csatát az utolsó métereken. Larson ugyanis alapvetően dominálta a futamot, megnyerte az első és a második szakaszt is, egy ponton azonban majdnem elúszott a versenye. A South Point 400 középső etapjában eltalálta a falat, ugyanakkor egy hatalmas mentést mutatott be, ráadásul szerencséje is volt. Az eset után ugyanis még 21 kört biztosan kint kellett volna töltenie a kopott abroncsokon, hogy ne kerüljön stratégiai hátrányba, ám erre nem volt szükség csapattársa, Alex Bowman incidense miatt, aki hasonló helyzetbe került, igaz neki ez a futam végét jelentette.

Emiatt szinte mindenki kijött friss gumikért és üzemanyagért, Larson pedig az élmezőnyben maradt. Idővel újra átvette a vezetést, majd egy egészen tisztességes előnyt épített ki, ami viszont a futam vége felé elfogyni látszott. Bell ekkor rákapcsolt, az utolsó körben már többször is támadta az éllovas autóját, a célvonalnál pedig már mellette volt, de Larson megtartott 82 ezredet az előnyéből. Győzelmével tehát már biztosan ott van a legjobb négy között, a következő két futamon pedig az is kiderül, kik csatlakoznak majd hozzá. Larson és Bell mögött egyébként Kyle Busch, Brad Keselowski és Ross Chastain zártak még a legjobb öt között, a futam krónikájához pedig hozzátartozik Ryan Blaney kizárása is, akinek autóján a bal-első lengéscsillapító hossza nem felelt meg a szabályoknak. 

Frissítés: Ryan Blaney mégis megtarthatta a pályán megszerzett hatodik pozíciót, miután a NASCAR visszavonta kizárását. Mint utólag kiderült, a szervezet szakemberei hibás eszközzel dolgoztak a technikai ellenőrzés során.

A folytatás október 22-én következik a Homestead-Miami Speedwayen.

Gasly virágcsokrot helyezett el Hubert balesetének helyszínén

Egy év után tér vissza a Formula-1 mezőnye Spába, ahol tavaly a Formula-2-esek szombati versenyén életét veszítette Anthoine Hubert. Honfitársa, Pierre Gasly csütörtökön el is látogatott a tragikus baleset helyszínére, ahol egy virágcsokrot helyezett el. Az Hubert-tel szintén szoros kapcsolatot ápoló Charles Leclerc pedig az Instagramon posztolt egy tíz évvel ezelőtti fotót, amelyen ők ketten és Gasly állnak a dobogón.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Pour Anthoine #AH19 @pierregasly

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés,

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

10 years ago. Memories last forever. #AH19

Charles Leclerc (@charles_leclerc) által megosztott bejegyzés,

Megemlékezést tartanak Anthoine Hubert-ről

Kedves gesztussal állít emléket az F1, F2, F3 triója a tavaly versenybalesetben elhunyt Anthoine Hubert-nek. A fiatal francia pilótát a Formula-2 szombati futamán érte utol a végzet, amikor a Raidillon kanyarban elveszítette uralmát az autója felett, a gumifalnak ütközött, majd onnan visszapattanva Juan Manuel Correa elé sodródott, aki nem tudta elkerülni a roncsot. 

Erre a hétvégére egy különleges logó kerül a helyszínen versenyző összes formulaautóra, valamint az F2 sprintfutama és az F1 vasárnapi rajtja előtt egyperces néma csenddel emlékeznek a versenyzőre. Emellett a Formula-2 bejelentette, hogy véglegesen visszavonta a pilóta rajtszámát, így a sorozatban senki más nem használhatja a 19-est.

EgaSfxlXcAANxbu

Aki szerint Hamilton nem boldogulna az F1 középmezőnyében, az nézze meg ezt a videót

A Lewis Hamiltonról alkotott kritikák között rendszeresen felbukkan az a vélemény, miszerint ő csak az élmezőnyben tud versenyezni, és elveszne, ha a középmezőny darálójában kellene boldogulnia. Nos, íme egy bizonyíték az ellenkezőjére. A GP2 2006-os törökországi fordulóján a brit olyan felzárkózást mutatott be, amit inkább megnézni kell, mintsem magyarázni. A második körös hibájából fakadóan a 19. helyig esett vissza, ám onnan brilliáns módon egészen a második pozícióig kapaszkodott fel. A következő szezonra nem véletlenül igazolta le a McLaren.

A videó megtekinthető az F1 hivatalos oldalán.

ham-2006-art

Biztonságosabb lett Spa egyik leggyorsabb kanyarja

A Belga Nagydíjat megelőző napokban módosítottak a Raidillon kanyar bukóterén, ahol az egy évvel ezelőtti Formula-2-es futamon Juan Manuel Correa súlyos, Anthoine Hubert pedig végzetes balesetet szenvedett el. Hubert a futam második körében nekicsapódott a bukótér határán húzódó gumifalnak, ahonnan visszapattanva a nagy sebességgel érkező Correa útjába került. A fiatal pilóta életét már nem tudták megmenteni.

A balesetet kielemezve az FIA változtatást kért a szóban forgó helyszínre, így az eddig részben kétsoros gumifalat a szakasz teljes hosszán négysorossá bővítették, megduplázva ezzel az energiaelnyelő elemek vastagságát. A tragédia óta most először látogat Spába a száguldó cirkusz.

spa-ambiance1

Fotó: DPPI

Hülkenberget Raikkönen helyére? És hova mennek a Ferrari-juniorok?

Legutóbbi podcastadásunkban több témát is érintettünk és alaposan kiveséztük a Williams leépülését, de szóba került az is, hogy mi lesz Nico Hülkenberg, vagy Kimi Raikkönen, esetlge a Ferrari fiataljainak sorsa. Az adás erről szóló része 01:01:02-től hallható.

 

 Ha nem akarsz lemaradni a Formula Podcast adásairól, csatlakozz Facebook-csoportunkhoz ide kattintva!

 

Isztambul 2013 óta a visszatérésen dolgozott

Hétévnyi munka gyümölcse ért be a napokban, amikor az F1 bejelentette a Török Nagydíj visszatérését a sorozat versenynaptárába - derült ki az Isztambul Parkot tulajdonló cég vezérigazgatójától. Vural Ak a hivatalos megerősítést követően árult el részleteket az egyezségről és a mögötte húzódó munkáról.

"2013 óta, az Isztambul Park átvétele óta azon dolgoztunk, hogy visszahozzuk az F1-be a világ egyik legkülönlegesebb versenypályáját. Azóta különös gondját viseltük a pályának, és hihetetlenül izgatottak vagyunk amiatt, hogy egy F1-es helyszínt készíthetünk fel" - idézte a motorsportweek.com.

A törökországi létesítmény 2005 és 2011 között rendezett Formula-1-es futamokat, azóta többnyire pályanapokból és egyéb programokból tartotta fenn magát.

torokorszag-20111

Fotó: DPPI

Névadó szponzort és 1-es besorolást kapott Zandvoort

A Holland Nagydíj felújított, ám az F1 által egyelőre fel nem avatott létesítményén szerdán egy sajtóeseményen fontos bejelentést tettek a szervezők: a pálya megkapta az FIA-tól az F1-es futam rendezéséhez szükséges 1-es besorolást, valamint egy új támogatónak köszönhetően nevet változtatott. Zandvoort hivatalosan mától Cm.com Circuit Zandvoort, ám ezt a különböző hivatalos dokumentumokon kívül valószínűleg kevés helyen fogjuk viszont látni. 

A létesítményen az idei eltörölt nagydíj ellenére fontos munkák zajlottak. Az FIA útmutatásai alapján elkészült a versenyirányítás és az orvosi központ új épülete, emellett kerítéseket és energiaelnyelő falakat húztak fel a pálya egyes szakaszain. Zandvoort utoljára 1985-ben látta vendégül az F1-et, és idén tavasszal tért volna vissza a sorozat vérkeringésébe.

verstappen-zandvoort

Klasszikus előzés a közelmúltból: Webber Alonso ellen Spában

Máig emlékezetes, mikor a 2011-es Belga Nagydíjon Mark Webber az Eau Rouge bejáratánál lepte meg Fernando Alonsót, és előzte meg a ferraris spanyolt. Az emlékezetes előzésről minden létező felvételt előbányászott az F1 közösségi médiás csapata. (A videó átkattintás után indul.)

Konteózzunk kicsit: szándékosan züllesztették le a Williamst?

Legutóbbi podcastadásunkban több témát is érintettünk és alaposan kiveséztük a Williams leépülését, illetve eladását - vajon kik züllesztették idáig az istállót?. Az adás erről szóló része 22:09-től hallható.

 

 Ha nem akarsz lemaradni a Formula Podcast adásairól, csatlakozz Facebook-csoportunkhoz ide kattintva!

 

Minél több pontot szerez, annál többet adományoz a tűzoltóknak Lance Stroll

Jótékonykodásra adta a fejét Lance Stroll, akit a Kaliforniában dúló súlyos erdőtűz késztetett cselekvésre. A kanadai versenyző annyiszor 1800 dollárt adományoz a tűzoltók alapítványának – rajtszáma, a 18-as nyomán –, ahány pontot szerez a Belga Nagydíjon. Mivel az évad hat nagydíján már 40 egységet gyűjtött a Racing Pointtal, tekintélyes összeg kerekedhet a felajánlásból.

„Az elmúlt hét az elmélkedés ideje volt számomra. Megsemmisítő azt látni, mi történik Kaliforniában. Állatok milliói vannak veszélyben és már több mint százezer embert kitelepítettek otthonából. A Los Angeles-i Tűzoltóság alapítványán keresztül adományozok pénzt, mivel a tűz súlyosbodott a hét során és nagyobb szükség van a segítségünkre, mint bármikor. Ahány pontot szerzek a hétvégi Belga Nagydíjon, annyiszor 1800 dollárt ajánlok fel” – beszélt jótékony akciójáról Stroll, akinek célja mások figyelmét is felhívni az ügyre.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

This past week has been a time of reflection for me. It’s devastating to see what’s happening in California. Millions of animals are at risk and over a hundred thousand people have evacuated their homes. I will be raising money through the Los Angeles Fire Department Foundation, to help now as the fires begin to worsen through the week and they will need our help now more than ever. I myself, will be donating to the LAFD Foundation, as well as for every point I score this weekend In the Belgian Grand Prix, I will be donating $1800.00. I sincerely hope that we can all come together and contribute towards this cause, everything counts as we can make a difference. Please share this with your peers and others as this is a time to come together. Link in Bio

Lance Stroll (@lance_stroll) által megosztott bejegyzés,

Még a Mercedes is rámenne Leo Messire

Az FC Barcelona argentin futballsztárja arról értesítette klubját, hogy szeretne távozni - a labdarúgás világát alaposan megmozgató hírre pedig a Mercedes Formula-1-es csapata is reagált: "Leo, gondoltál arra valaha, hogy Brackley-be költözz?"

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

@leomessi

Mercedes-AMG F1 (@mercedesamgf1) által megosztott bejegyzés,

Öthónapos terhesfotót posztolt Jenson Button kedvese

Jenson Button és Brittny Ward már a második gyermeküket várják - Hendrix után ezúttal kislányt, aki kevesebb, mint négy hónap múlva érkezik!

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Over 5 months with you baby girl

Brittny Ward (@brittnyward) által megosztott bejegyzés,

Szabályt módosított az F1, többen lehetnek a paddockban

Spában ismét lehetnek már motorhome-ok a Formula-1-es paddockban, mert a sportág vezetése rájött, hogy mégis ez az egyszerűbb és olcsóbb megoldás az eddigi konténerekhez képest - viszont természetesen a legnagyobb kacsalábon forgó paloták még nem térnek vissza, a nagycsapatoknak is vissza kell fogniuk magukat. Innentől viszont ezek felállításához több emberre van szükség, ezért az F1 engedélyezte, hogy az eddigi csapatonkénti 80 fő helyett minden istálló 90 emberrel érkezzen meg a helyszínekre.

guys_1

fotó: dppi

Íme Romain Grosjean tíz legnagyobb F1-es balesete - videó

Romain Grosjean jó pár alkalommal bukott már F1-es pályafutása során - íme egy top10-es válogatás:

Ilyen volt kilenc évvel ezelőtt egy kör az Isztambul Parkban

2011 után, kilenc év elteltével tér vissza az F1 Törökörszágba, így érdemes felemlegetnünk, mégis milyen pálya vár a mezőnyre november közepén. Erre tökéletesen alkalmas Sebastian Vettel pole-pozíciós köre.

Nagy pillanatok a Török Nagydíj történetéből

A visszatérő isztambuli pályán történtek már érdekességek korábban - a Formula-1 kiválogatott párat ezek közül és mindez ezen a videón megtekinthető!

Megvan David Schumacher új csapata az F3-ban

Nemrég jelentették be, hogy Ralf Schumacher fia távozik eddigi Formula-3-as csapatától, azonban már meg is van az új helye: a Carlinhoz csatlakozik a szezonból hátralévő három versenyre, már a mostani spái hétvégétől kezdve. David Schumacher eddig nem szerepelt jól idén, még nem szerzett pontot, a tizenkettedik volt a legjobb helyezése újoncként - a Carlinnál egyébként ő már a hatodik pilóta lesz a szezon során.

03320010_054

fotó: dppi

Törölték a WRC német futamát, már csak négy verseny maradt állva

Nemrég jelentette be a rali-világbajnokság, hogy törölte a szezonzáró Japán Ralit, viszont a helyére érkezi ka belgiumi Ypres Rali - most viszont újabb törlésről kellett beszámolnia a sorozatnak. Ezúttal a tradicionális Német Rali az, amit nem tudnak megrendezni, így csak négy futam szerepel a naptárban és hét a szezon egészét tekintve - Németország a koronavírus miatt hozott szabályok értelmében nem rendezhet ilyen eseményt. Tegnap az ERC törölte az Azori-szigeteki futamot, most a WRC a Német Ralit...

germ

fotó: dppi

A csapatok mintha csak arra vártak volna, hogy az F1 bejelentse Törökországot

Úgy tűnik, nemcsak a rajongók, hanem az istállók is oda vannak a Török Nagydíjnak otthont adó Isztambul Parkért. Az F1 alig, hogy bejelentette a pálya visszatérését, a Twittert szinte azonnal elárasztották a pályán készült különböző nosztalgikus képek. Meg kell hagyni, sokat változott az F1 azóta, hogy 2011-ben utoljára az országba látogatott.

Norris átment kommandósba, miután két darázs streamelés közben az életére tört

Lando Norris mellett egy perc sem telhet el röhögés nélkül, amiről a legutóbbi Twitch-streamje is tanúskodik. A McLaren pilótája a Fall Guys című játékkal játszott, amikor felfedezte a szobája falán pihenő óriási darazsakat. Saját bevallása szerint a rovarok "olyan nagyok, hogy meg tudnák őt ölni", így átment kommandósba, és megpróbált megszabadulni tőlük. Az adásba időnként behallatszottak a heroikus küzdelem hangjai.