DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. december 31. szerda

A Red Bull 520 körrel töltött többet az élen bárkinél

Talán sehol sem annyira nyomasztó a Red Bull idei fölénye, mint az élen töltött körök statisztikáit tekintve: az eddigi 558 versenykörből 532-t az energiaitalosok valamely versenyzője zárt az élen (419-113 megoszlásban Verstappen „javára”), őket a Ferrari követi 12-vel, majd jön 11-gyel a Mercedes és 3-mal az Aston Martin. Ez azt jelenti, hogy a körök több mint 95 százalékát egy Red Bull fejezte be az első helyen, de még ennél is elképesztőbb, hogy nyolc pilóta, azaz mezőny 40 százaléka kevesebb versenykört teljesített, mint ahányat elsőként fejezett be a címvédő istálló – köztük Russell (500) és Leclerc (482) is.

További érdekes statisztikákat találhatnak kedves olvasóink F1Stat sorozatunk legújabb részében, többek között a Ferrari nagy mérföldkövével, Verstappen sorozataival és Ocon rekordjával.

verstappen-perez-rbr

A Renault-vezér megerősítette, hogy tárgyalnak az Andrettivel

Hónapok óta téma, hogy az Andretti a közeljövőben csatlakozna a Formula-1-es mezőnyhöz, szándékaik pedig olyannyira komolyak, hogy állítólag már meg is egyeztek a Renault-val a motorpartneri szerződésről. Luca de Meo, a francia cég elnök-vezérigazgatója a megállapodást nem, a tárgyalásokat azonban gyakorlatilag megerősítette az F1only.fr lapnak adott interjúban:

„Vannak egyeztetések, nem én menedzselem ezt, sokkal inkább Laurent Rossi. Érdekesnek tűnik, mert egy jó projekt van mögötte, kompetens emberekkel, akik jót tehetnének a Formula-1-nek. Természetesen a jelenlegi helyzetben igyekszünk keresni valakit, akivel egyesíthetjük az erőinket. Egy ponton a Red Bullnak és a McLarennek is adtunk el erőforrásokat, de már nem ez a helyzet” – utalt arra De Meo, hogy pillanatnyilag csak a saját csapatukat, az Alpine-t látják el motorokkal. A vezérigazgató azt is hozzátette: nem akarják, hogy bárki is az Alpine B csapata legyen, De Meo hisz benne, hogy minden konstruktőrnek önállónak kell lennie az F1-ben.

alpine-f1-dppi_1

A mesterművén dolgozik Hamilton

Lewis Hamilton közzétett egy gondosan megkomponált képet – a Mercedes gumiraktárában áll, vörösen izzó fények világítják meg – és egy sejtelmes szöveget:

„A mesterművemen dolgozom. Én döntöm el, mikor készül el” – posztolta a hétszeres világbajnok, táptalajt adva a találgatásoknak, hogy vajon mit is akar ezzel mondani. Egyesek úgy gondolják, Helmut Markónak válaszolt, aki szerint Hamilton fejében az járhat, vissza kellett vonulnia a tavalyi év végén.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Lewis Hamilton (@lewishamilton) által megosztott bejegyzés

DTM: A Porsche a leggyorsabb a szezonnyitó előtti utolsó teszten

Hétvégén rajtol a Német Túraautó Bajnokság szezonja Portugáliában – a verseny előtt a portimaói pályán két napon át tesztelt a mezőny. Különleges körülmények közt gyakorolt a mezőny, a körözés délután 5-től este 10-ig tartott, mivel napközben még a tévékamerákat telepítette a sorozat. Kedden az ADAC GT Masters 2021-es bajnoka és DTM-újonc Ricardo Feller 1:41,573-mal a nap leggyorsabbja volt az Abt Audijával, a Bernhard-féle Porschét vezető Thomas Preining előtt.

Az Audi uralmát – a márka a két hockenheimi tesztnapon is a leggyorsabb volt Marius Zug és Nico Müller révén – szerdán megszakította a Porsche, az SSR norvég újonca, Dennis Olsen a két napot tekintve is leggyorsabb volt 1:41,378-cal. Majdnem három tizedet kapott tőle az audis Müller, míg a harmadik Nicki Thiim lett Lamborghinivel. A három márka foglalta el az első hét helyet, a legjobb Mercedes a nyolcadik Luca Stolz, a legjobb BMW a kilencedik Sheldon van der Linde lett a második tesztnapon, Ferrarit pedig csak a 11. helyen találunk Felipe Fraga révén. Ami a nagy neveket illeti: a visszatérő háromszoros DTM-bajnok René Rast 12., a címvédő Maximilian Götz 13., Sebastien Loeb pedig 28. helyen zárta az utolsó tesztnapot.

Egy dolog teljesen eltűnt az Alpine-nál Imolában

Az Alpine egy nagy vállalást tűzött ki a 2022-es szezonra: a víztechnológiában érdekelt főszponzorral, a BWT-vel együtt célként jelölték ki, hogy az év során teljesen elhagyják az egyszer használatos műanyag palackokat.

Az Emilia-Romagna-i Nagydíj volt az első versenyhétvége, amelyen az Alpine-nál egyáltalán nem használtak eldobható műanyag palackokat. A cél a folytatásban minden versenyen, valamint az estone-i és viry-i gyárakban is kiiktatni az egyszer használatos üvegeket.

„Nincs B bolygónk a műanyagok problémájára” – mondja a csapat videójában Fernando Alonso, aki a rajongókat is cselekvésre biztatja: „Arra bátorítunk, hogy próbálkozz és vedd ki a te részed. Nem számít, milyen apróság, minden számít.”

Jos Verstappen: Tetszett, ahogy Max lekörözte Hamiltont

Nagy a kontraszt a két 2021-es rivális idei szezonja közt, a különbség pedig Imolában volt legmarkánsabb: Max Verstappen eddigi legfölényesebb szereplésével húzta be a grand slamet, Lewis Hamilton viszont egész hétvégén nem fért az első tízbe – a két autó csak akkor találkozott a pályán, mikor a Red Bull kört adott a Mercedesnek. A pillanat nem titkolt elégedettséggel töltötte el Verstappen édesapját.

„Az igazat megvallva élvezettel néztem, hogy Max lekörözi Hamiltont, azok után, mi minden történt a tavalyi évben. Hamiltonra rájárt a rúd, miközben a csapattársa, George Russell kiegyensúlyozottabbnak tűnt. Nincs gyakran lehetőség lekörözni egy Mercedest” – írta rovatában a Verstappen.com-on Jos. Fia versenyzése kapcsán hozzátette: „Maxnak kiváló hétvégéje volt Imolában, egyetlen hibát sem követett el, erős volt, teljesen övé volt az irányítás. A Red Bull egyértelmű lépést tett a jó irányba.”

Ma a Ferrari, két nap alatt az AlphaTauri volt a legszorgosabb a Pirelli-teszten

Kedden és szerdán négy csapat még Imolában maradt, hogy a Pirelli fejlesztés alatt álló 2023-as gumijait tesztelje. A második napon Charles Leclerc és Carlos Sainz 114 kört tett meg a Ferrarival, Yuki Tsunoda 103-at az AlphaTaurival, Robert Kubica pedig 100-at az Alfa Romeóval.

Összesítve az AlphaTauri (Gasly és Tsunoda) 244, az Alfa Romeo (Zhou és Kubica) 220, az Alpine (Ocon, csak kedden) 122, a Ferrari (csak szerdán) pedig 114 kört teljesített az imolai gumiteszten.

Mekkorát is hibázott valójában Leclerc Imolában?

A Formula Podcast Emilia-Romagna-i Nagydíjat kiveséző adásában természetesen az egyik központi témát a Ferrari világbajnoki éllovasának első komolyabb megingása jelentette – a vonatkozó részt 33:16-tól hallgathatjátok:

 

A Formula Podcast az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

 applepod2


stitcher

castbox

buzz3

google-pc

rp 

deezer

addict

Max Verstappen másodjára ért el grand slamet

Karrierje során második alkalommal volt képes a Red Bull holland pilótája egy adott versenyhétvégén megszerezni a pole-pozíciót, az elejétől a végéig vezetni a versenyt, és megfutni a leggyorsabb kört a futamon. A címvédő először a tavalyi Osztrák Nagydíjon tudta ezt abszolválni, most pedig a vonatkozó ranglista 14. helyére jött fel, beérve olyan bajnokokat, mint Juan Manuel Fangio, Jack Brabham, Mika Hakkinen, és Nico Rosberg.

A Mercedes továbbra sem feledkezett meg a tehetségeiről

Úgy tűnik a német márka nemcsak a háttérben, de a közösségi médiában is igyekszik felhívni a figyelmet az általuk támogatott fiatal versenyzőkre. Az ART Grand Prix színeiben induló Frederik Vesti a Formula-2 főfutamán a hatodik helyen zárt, amivel megszerezte első pontjait a sorozatban. Ezt a teljesítményt a Mercedesnél is méltatták, így az alábbi üzenetet tették közzé a Twitteren: „Szép munka Frederik Vesti. Top 10-es helyezés a sprinten, és az első F2-es pontjaid egy hatodik hellyel a főversenyen” – állt a bejegyzésben.

 

Bruno Spengler az ETCR-ben is szerencsét próbál

Rutinos pilótákkal erősített az idei szezonra a Romeo Ferraris csapata az FIA ETCR sorozatban. Az Alfa Romeo Giuliákkal induló alakulat korábban már megnevezett két ismert pilótát, Maxime Martin és Luca Filippi személyében, a minap pedig azt is bejelentették, hogy Bruno Spengler vezetheti a harmadik autójukat. A kanadai versenyző a Német Túraautó-bajnokság egyik legjobbja volt, idén pedig először próbálhatja ki magát élesben egy elektromos versenygép volánja mögött. Spenglernek egyébként volt már tapasztalata hasonló technológiával, miután a Formula E-ben az Andretti tartalékosa volt korábban.

Rendkívüli változást jelentett be az IndyCar

Jelentősen megváltozik az Indy 500 kvalifikációjának lebonyolítása. A részletekről nemrégiben számolt be a népszerű amerikai szériát bírtokló Penske Entertainment. Az eddigi lebonyolítás két napos volt, a szombati napon minden résztvevő pályára hajtott, hogy teljesítsen egy négykörös etapot, ezek után pedig a negyediktől a tizedik sorig végleges lett a felállás, míg vasárnap az utolsó 11. sorért és a versenyre való kvalifikálásért, valamint az első 3 sorért, folytak újabb harcok. Utóbbi szakasz a Fast 9 névre hallgatott, ám ezt mostantól elfelejthetjük.

Az új szabályok értelmében a második napon már a legjobb 12 pilótának lesz lehetősége újabb próbálkozásra, a Fast 12 keretein belül, közülük pedig a leggyorsabb hat, ismét pályára hajthat, hogy eldöntse a legjobb rajthelyek, továbbá a pole pozíció sorsát. A kvalifikáció győztese 100.000 dolláros bónuszt kap, de bajnoki pontokat is osztanak majd. A 12. helyezett egy ponttal, míg a rajtelsőséget elhódító versenyző 12 egységgel gazdagodik. Változik még ezen felül az utolsó sorért vívott küzdelem elnevezése is, a korábbi Bump Day helyett érkezik a Last Chance Qualifying, persze csak abban az esetben, amennyiben a maximális 33-nál több résztvevő indulna el.

A McLaren ünneplését kritizálta az Andretti pilótája

A Formula-1-ben teljesen megszokott látvány a leintéskor, hogy a csapattagok a bokszfalon ünneplik versenyzőjüket, mikor átszeli a célvonalat, és ez Imolában sem volt másképp. A McLaren tagjai ráadásul egy pocsék szezonkezdet után fejlődtek óriásit és állhattak dobogóra az olasz pályán, így érthető volt az örömük. Ahogyan az alábbi videón is látszik, a wokingiak eufórikus állapotban voltak, ám az ünneplés formájával nem ért egyet Jake Dennis, aki jelenleg az Andretti színeit képviseli a Formula-E-ben. A brit versenyző szerint könnyen tragédia lehet az ilyesmiből.

„Dolgok, amiket szeretsz látni, mert annyira varázslatos. De egy csúszás a szerelőtől nem szép látvány. Van egy olyan érzésem, hogy ez csak akkor fog megváltozni, ha valami rossz történne” –írta Instagram sztorijában Dennis, aki legközelebb a hétvégén Monacóban indul majd az elektromos szériában.

 

Rajtkáosz és a ferrarisok hibái – a legjobb imolai onboard videók

Természetesen az Emilia-Romagna-i Nagydíjról is készült belső kamerás válogatás az F1 részéről, a főszerepben többek között Charles Leclerc-rel, Carlos Sainzcal, Lando Norrisszal és Valtteri Bottasszal – a videó IDE vagy a képre kattintva nézhető:

f1-imola-onboard-video

Hamilton: A W13-as majdnem olyan rossz, mint a 2009-es McLaren

Egyelőre inkább a küszködésről szól a Mercedes és különösen Lewis Hamilton 2022-es Formula-1-es idénye: ennek a mélypontja Imolában jött el, ahol gyakorlatilag esélye sem volt a pontszerzésre. A hétszeres világbajnok még a szombati sprintet követően nyilatkozott először úgy, hogy idén már kiszálltak a vb-harcból, de egyúttal arra is utalást tett, hogy a W13-as az egyik legrosszabb autó, amelyet az F1-ben vezetett, a 2009-es McLarenhez hasonlítva az idei Mercedest:

„Vannak olyanok, akik azt mondják, hogy sosem volt rossz autóm. De mindenkit biztosíthatok róla, hogy volt: a 2009-es autóm nagyon-nagyon messze volt, az volt a legrosszabb autóm valaha. Ez a mostani élmény nincs messze ettől, de úgy gondolom, rengeteg potenciál rejlik benne, ahogy abban az autóban is rejlett. Annak idején megjavítottuk azt az autót és visszatértünk a harcba, és messzemenőkig hiszek benne, hogy a csapatom ezt is meg tudja csinálni” – idézi a RacingNews365.com Hamiltont. 2009-ben egyébként szintén egy jelentős szabályváltoztatás okán esett vissza a mezőny végére az előző évben vb-t nyerő McLaren, de ahogy arra Hamilton is utalt, a szezon második felére magára találtak a wokingiak, s a brit két győzelmet is tudott aratni.

hamilton-2009-mclaren-f1-dppi

Így beszélték ki Leclerc hibáját a dobogósok – videó

Az Emilia-Romagna-i Nagydíj egyik nagy visszatérője volt a „lihegő szoba” a leintés után: korábban gyakran láthattunk olyat, hogy a dobogós versenyzők átbeszélték a verseny kulcspillanatait, miközben esetenként meg is nézhették azokat. Imolában éppen azt hallgathattuk végig, ahogy a Max Verstappen, Sergio Perez, Lando Norris trió Charles Leclerc hajrában bemutatott kiforgását vesézte ki. Norris például megjegyezte, hogy ő egyáltalán nem használta a rázókövet a Variante Altában, majd a Ferrari sérülése kapcsán hozzátette, hogy Leclerc-nek bokszkiállásnál nélkül kellett volna folytatnia, mert talán még sérült első szárnnyal is gyorsabb lett volna nála – ám ahogy arra Verstappen is rámutatott: vélhetően az abroncsainak is annyi volt.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

Mentegetőző Wolff, szülinapi köszöntést éneklő Norris – így szólt a rádió Imolában

Megérkezett a Formula-1 szokásos válogatása a legutóbbi nagydíjhétvégéről, benne a futam és az egész imolai forduló legérdekesebb csapatrádiós üzenetváltásaival – a videó IDE vagy a képre kattintva indul:

imola-radio-1

Alonso: 25-30 pontomnak kellene lennie

Az egyéni világbajnokságra pillantva egészen lent találjuk csak Fernando Alonso nevét: a spanyol két pontjával csupán 15. helyen áll az összetettben, még a bahreini kilencedik helyezésért kapott egységgel. Szaúd-Arábiában és Imolában kiállt, Ausztráliában, ahol érzése szerint dobogós tempót diktált, pechszéria folytán az utolsó lett.

„25-30 ponttal kellene rendelkeznem, ami fájdalmas” – mondta Alonso. „Igaz, tavaly Imola után csupán egy ponttal rendelkeztem, mégis elöl végeztem a bajnokságban és versenyképes voltam” – folytatta a 2021-es év tizedik helyezettje.

Az általa kiszámított 25-30 ponttal Alonso a hetedik-nyolcadik helyen állna a bajnokságban: ebben a két pozícióban jelenleg Lewis Hamilton (28 pont) és Valtteri Bottas (24 pont) található. A csapattárs, Esteban Ocon 20 pontot gyűjtött az első négy versenyen, ami a kilencedik helyezésre elegendő.

Fotó: Alpine

Chelsea-sztár: Hamilton maradjon hűséges az Arsenalhoz!

Az imolai hétvége előtti váratlan hír volt, hogy Lewis Hamilton Serena Williamsszel együtt beszáll a Chelsea FC megvásárlását célzó konzorciumba – annak ellenére, hogy közismerten az Arsenal szurkolója. A Chelsea egykori játékosa, a most 60 éves Paul Canoville nincs elragadtatva, annak ellenére, hogy kedveli és nagyra tartja Hamiltont.

„Tudom, hogy Lewis állítja, a testvére heccelte, amíg Arsenal-drukker nem lett, de a lényeg, hogy most már az Arsenal rajongója. Mindig is támogatni fogom Lewist mindenben, amit az F1-ben csinál. A legnagyobb versenyzők egyike, és akárcsak Serena Williams, fenomenális ikon a feketék számára sikeresség és emberi jogok tekintetében. Ami azonban a futballt illeti, inkább maradjon hűséges a saját csapatához” – olvasható Canoville Twitter-posztjában.

Kölcsönvette Verstappen régi rajtszámát Tom Coronel

A túraautózás veteránja idén is a WTCR mezőnyében lesz: múlt héten jelentették be, hogy Tom Coronel újra a Comtoyou csapat Audiját vezeti. 17. szezonja lesz ez a világbajnoki/világkupa-sorozatban, összességében pedig 33. idénye. A versenyzéssel töltött 30. év, 2019 óta rajtszáma megegyezik aktuális szezonjának számával, a 33-as számnak azonban más apropója is van: ezt használta honfitársa, Max Verstappen, mielőtt idén lecserélte a vb-cím megnyerésével kiérdemelt 1-esre.

„Arra gondoltam, hogy ha Max Verstappen nem akarja a 33-as számot idén, mert használhatja az 1-est is, akkor nagy örömmel kölcsönveszem tőle” – mondta a mókamesterként ismert Coronel. „A 33-as egyébként is jó kombináció az Audival, tudniillik René Rastnak szintén ez volt a rajtszáma, és háromszor is megnyerte a DTM-et.”

Az A-betűs csapatok Imolában maradtak tesztelni

Az Emilia-Romagna-i Nagydíjat követően Imolában maradt az Alpine, hogy részt vegyen a Pirelli gumitesztjén, a 2023-as fejlesztés alatt álló abroncsokat kipróbálva. Kedden Esteban Ocon ült autóba – csodaszép kék ég alatt, ellentétben a vasárnappal, amikor alig látott valamit a felvert esővíztől a rajtnál.

Az Alpine mellett a többi A-betűs csapat is tesztel Imolában. Az Alfa Romeo is egy állandó versenyzőt vet be Guanyu Zhou személyében, és a Pirelli tesztnaptára alapján az AlphaTauri szintén pályára gurul, nálunk Pierre Gasly vezet. Szerdán az Alpine a másik két csapattal ellentétben nem marad, de átveszi helyét a Ferrari.

We are GO for today’s @pirellisport 2023 tyre test at @autodromoimola with @OconEsteban!

Oh look… some and blue sky!

pic.twitter.com/T9W2FneaWM

— BWT Alpine F1 Team (@AlpineF1Team) April 26, 2022