DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 25. csütörtök

Ijesztő pillanatok után Kyle Busch szinte üzemanyag nélkül nyert Talladegán

A tekintélyes múltra visszatekintő Talladega Superspeeswayen folytatódott a NASCAR Cup Series, ahol Denny Hamlin és Aric Almirola várták az első sorból a zöld jelzést. Az aszfaltcsík elég híres arról, hogy egy apróbb hiba után is óriásit lehet bukni, a nagyobb balesetek pedig most sem maradtak el, ugyanakkor a mezőny sokáig tiszta versenyt futott. A verseny első felében alig volt szükség a sárga zászlóra, igaz amikor Chase Briscoe csúszott be keresztbe a pitroad irányába, az sokaknak esélyt adott. Ennek a sárgának köszönhetően tört előre például a Hendrick Motorsports gárdája a mezőny hátsó részéből, így az első szakaszt végül a 29. helyről induló Chase Elliott nyerte meg, aki a második etapot is elvihette volna, ám ott a leintésnél Almirola az utolsó pillanatokban előzte meg őt.

A végjátékhoz közeledve aztán a 23XI Racing és a Joe Gibbs Racing Toyotái tűntek az egyik legnagyobb esélyesnek, mellettük pedig a Forddal versenyzők különítménye alkotott egy hosszú sort Harrison Burton vezetésével, aki első győzelméért hajtott. Burton álmai aztán a mögötte autózó Noah Gragson lökése miatt törtek össze, ezt a balesetet viszont még további három követte a folytatásban. Öt kör volt még hátra, amikor Joey Logano és Corey LaJoie összeütköztek, így a hosszabbítás következhetett, ami a lehető legrosszabb hír volt az élmezőny jelentős részének. Sokan már ekkor is nagyon kevés üzemanyaggal rendelkeztek, így a például a versenyt ekkor vezető Ryan Blaney, vagy a 17. helyről induló Kyle Busch is kockáztatott azzal, hogy nem jöttek ki tankolni a legvégén, főként úgy, hogy kétszeri hosszabbításra volt szükség, de mégis nekik lett igazuk.

Az első próbálkozásánál ugyanis egy rémisztő baleset borzolta a kedélyeket. Ross Chastain merészen tört volna előre, amikor bement két autó közé, így viszont csak Gragson és a mögöttük érkező Kyle Larson versenyét tette tönkre. Utóbbi ráadásul hálát mondhat az égieknek, hogy megúszta az esetet, mivel visszasodródott a pályára, Ryan Preece pedig akkora erővel csapódott bele, hogy a bukókeret is meghajlott az 5-ös számú versenygépben. Ezek után következhetett a második hosszabbítás, ahol ismét jött egy baleset Bubba Wallace hibája után, ez viszont már a fehér zászló után történt, vagyis a verseny végét, egyúttal Busch győzelmét is jelentette. Mögötte Blaney lett a második, a 10. pozícióból induló Chris Buescher a harmadik, Chase Briscoe pedig a korábbi bakija ellenére is negyedik helyen zárt.  

Megérkeztek kiadványaink a könyvpályázatunk nyerteseihez

Tavaly hirdettünk pályázatot közintézmények számára, amely során kiadónk köteteire, azaz a Száguldás és cirkusz valamint az Autósport évkönyv előző öt évi példányaira lehetett pályázni. A kiadványok megérkeztek pályázatunk nyerteseihez – a XVI. Kerületi Jókai Mór Általános Iskola büszkén posztolta is, hogy megkapták a tíz kötetet:

Hülkenberg még költözés közben is Magnussenre gondol

Nico Hülkenberg életében akkora változás áll be, ami talán egyenértékű azzal, amikor 2019 végén közel egy évtizednyi versenyzés után kiszorult a Formula-1-es mezőnyből.

Költözik. Elmondása szerint hat éven át élt ebben a lakásban, az utolsó estéjén pedig a lecsupaszított szobában az összerendezett ruháit bámulva felnyitott egy sört és alighanem az elmúlt éveken merengett. Egy Carlsberget kortyolgatva ugyanis a dán italmárkáról beugrott neki a Kevin Magnussennel való elhíresült vitája a 2017-es Magyar Nagydíjról, amelynek lezárásaként a Haas versenyzője a golyóinak nyalogatására invitálta Hülkenberget.

"A 'nyald meg a golyóimat' országból való sörrel ünneplek!" - állt elő az év eddigi legfurcsább képaláírásával a német.   

Evavs8YXEAAwOx9

Oconnak annyira tetszenek az Alpine színei, hogy a sisakját is azokba öltöztette

Esteban Ocon nem is próbálta tagadni, hogy franciaként büszkességgel tölti el, hogy a Renault-ból átalakuló Alpine 2021-es versenygépe kék-fehér-piros színekben pompázik. A versenyző idei sisakdizájnján pedig ugyancsak a francia trikolór színei köszönnek vissza – igaz, kicsit más arányban, mint az autóján:

Érdekes nevet kaphatnak a szombati sprintfutamok az F1-ben

A csapatok gyakorlatilag egyöntetű támogatása láttán egyre valószínűbbnek tűnik, hogy idén a kijelölt három helyszínen – Montrealban, Monzában és Interlagosban – tényleg kipróbálja a Formula-1 a sprintversenyt: ezeken a hétvégéken pénteken rendeznék a kvalifikációt, szombaton jönne a 100 km-es sprintfutam, amelynek végeredménye meghatározná a vasárnapi nagydíj rajtsorrendjét. A támogatások mellett ugyanakkor sokan hangsúlyozták, hogy semmiképp sem szabad egy rangon kezelni majd a szombati rövid és a vasárnapi hagyományos versenyt, s úgy tűnik, az elnevezés terén is igyekeznek majd a megkülönböztetésre.

Az Alpine ügyvezető igazgatója, Marcin Budkowski ugyanis a csapat bemutatója után tartott sajtóeseményen – amelyen a Formula.hu is részt vett – elhintette, hogy „szuperidőmérő” vagy „szuperkvalifikáció” lehet a sprintfutam hivatalos megnevezése. „A sprintversenyek vagy aminek majd hívni fogják, a „szuperidőmérő” három napon át nyújt izgalmakat majd. A pénteki kvalifikáció miatt sokkal kevésbé leszünk felkészültek. Ez a rajongóknak háromnapnyi izgalmat jelent” – magyarázta Budkowski, aki úgy vélekedik, érdemes lehet kipróbálni a formátumot. A végső döntés még nem született meg egyébként, a részletek kidolgozása vélhetően jelenleg is zajlik.

f1-start-2020-dppi

fotó: DPPI

Alonso legújabb sisakfestése a két F1-es világbajnoki címét idézi

Formula-1-es világbajnoki címeinek idejére, a 2005-2006-os évekre emlékeztet Fernando Alonso idei sisakfestése. Az F1-be visszatérő spanyol szerdán délután két képet osztott meg a 2021-es dizájnjáról: a fejvédő felső és oldalsó részén az Alpine idei és a Renault 2005-ös kék árnyalatai tűnnek fel, oldalán egy sávban pedig a spanyol zászló sárga-piros párosítása látható. 

EvjpWqXWQAADB3a2

Az nem lehet véletlen, hogy dizájn szemből egy az egyben a Renault R25-öt idézi.

alo-2020-abud

Fotó: DPPI

Hogyan változtak az aerodinamikai szabályok 2021-re?

A 2021-es, nagy reformokat megelőző átmeneti szezonra különleges szabályok érvényesek. A karosszériát át kellett hozni 2020-ról (csak korlátozottan, két fejlesztési zseton erejéig lehet hozzányúlni, melyeket több csapat az orrkúp átalakítására használt), az aerodinamikát viszont több ponton kötelezően át kellett alakítani.

A változások célja a leszorítóerő csökkentése és ezáltal az abroncsokra nehezedő terhelés csökkentése. Egy másodperces lassulást és 2019-es szintet emlegettek az új szabályok révén, de nehéz megmondani, valójában mennyivel esnek vissza a köridők, hiszen a csapatok lázasan dolgoznak azon, hogy más területeken visszanyerjük az elbukott köridőt.

Négy területen történt változás az aerodinamikai szabályokban:

A Porsche arra kérte a pilótáját, hogy hóban driftelés közben újságot olvasson, majd kérdésekre válaszoljon

A többszörös drift- és ralikrossz-bajnok Tanner Foustot arra kérte meg a Porsche, hogy ne nagyon figyeljen oda a vezetésre, miközben a hóban csúszkál a Cayman GT4 Clubsporttal - olvasson el egy cikket, majd válaszoljon kérdésekre vezetés közben, aztán pedig parkoljon le a többiek közé, de ne egyszerűen...

A nappalinkba hozza el idei autójának leleplezését a Williams

Igazán különleges módon leplezi le 2021-es Formula-1-es autóját a Williams: egy mobiltelefonos alkalmazás segítségével a saját otthonunkban jeleníthetjük meg az FW43B virtuális mását.

A kiterjesztett valósággal megfűszerezett bemutató pénteken délután háromkor kezdődik, és bárki becsatlakozhat, aki feltelepíti a Williams Racing AR Launch 2021 néven futó appot, ami Apple eszközökkel már most elérhető, de hamarosan Androidokra is telepíthető lesz. A bemutató napján egy értesítés figyelmezteti a rajongókat a kezdés időpontjára. A leleplezést követően egy sajtótájékoztatót tartanak a két pilóta, George Russell és Nicholas Latifi, a csapatfőnök Simon Roberts és a vezérigazgató Jost Capito jelenlétével.

williams-ar

George Russell megmutatta a kis rakétáját

A Williams F1-es pilótája egy "erős" Mercedesszel pózolt, amit a "kis rakétájának" hívott - a szolgálati jármű:

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

George Russell (@georgerussell63) által megosztott bejegyzés

 

 

180-nal hóban, jégen, sötétben a hófalak között, gödrön és bukkanón át - őrült száguldás Ott Tanaktól

A WRC mezőnye Lappföldön járt hétvégén, az Arctic Ralit megnyerő Ott Tanak mellé pedig most beülhetünk egy szakaszra - a Hyundai pilótája ezen a pályán is a leggyorsabb időt produkálta. A péntek esti száguldás során megnézhetjük, hogy mennyire sokat lehetett látni sötétben, jégen/hóban úgy, hogy kilométerekre nincs más, csak az erdő és a fagy - ráadásul ahhoz, hogy valaki gyors legyen, keresztben kell autózni, amivel az a gond, hogy olyankor a lámpa sem az utat világítja meg...

Ezek lennének az F1 történetének legszexibb autói?

A bemutatók közepette jelentkezett újabb top 10-es összeállítással a Formula-1 YouTube-csatornája, amelyben a szerintük „legszexibb” F1-es autókat vették sorra. A listában egészen az ötvenes évekig is visszarepülhetünk – a videó átkattintás után nézhető:

Optikai tuningot kapott a Hyundai WTCR-gépe

Bemutatta a Hyundai Motorsport az i30 N TCR legfrissebb, 2021-es verzióját. Az autó külalakja változott az elmúlt években megszokotthoz képest, módosítottak az első lökhárítón és a fényszórón, a legújabb utcai modellhez igazítva az autót.

A változások azonban csak a felszínt érintik, az i30 N karosszériája, motorja és sebességváltója érintetlen maradt.

A Hyundai még nem jelentette be WTCR-es felállását, de ha minden rendben megy, Michelisz Norbert 2021-ben ezt az autót fogja vezetni.

Meglepetéspilótát igazolt tartalékosnak az Alpine

A Red Bull istállójának korábbi tagját, Danyiil Kvjatot igazolta le tartalékversenyzőnek az Alpine 2020-ra. A Renault-ból átalakult istálló a kedd délutáni bemutatóján hozta nyilvánosságra a hírt. Az orosz pilóta hányattatott F1-es karrierje 2014-től íródik, azóta megélt előléptetéseket, lefokozásokat és egy menesztést is, ám valahogy mindig visszatalált a paddockba. Összesen 110 nagydíjon állt rajthoz, a legtöbb versenyt a Toro Rosso/Alpha Tauri kötelékében teljesítette. Idén Fernando Alonso és Esteban Ocon csapattársa lesz.

kvjat-portre-20202

Fotó: DPPI

A komplett Formula-E-s felállását beveti tartalékosként a Mercedes F1-es csapata

A csapatbemutató és a W12-es leleplezése mellett egy apró, de azért fontos bejelentést is tett a Mercedes a Formula-1-es alakulata kötelékeibe tartozó pilótákról. Kiderült ugyanis, hogy idén a már tavaly is ezt a szerepkört betöltő Stoffel Vandoorne mellett Nyck de Vries lesz a világbajnok istálló hivatalos tartalékversenyzője – azaz gyakorlatilag a gyártó a két gyári Formula-E-pilótáját igazolta le erre a feladatra. Vandoorne a tavalyi évadzárón, De Vries pedig az idei nyitányon szerezte meg első győzelmét az elektromos sorozatban, a holland ennek köszönhetően vezeti is az összetettet a két arab futam után.

A Mercedes közleménye nem tesz említést Esteban Guerrieriről, aki tavaly még ugyancsak a tartalékosuk volt, ám a licencpontjai elévülése okán már csak külön engedéllyel tudott volna helyettesként rajthoz állni. Más kérdés, hogy vajon mennyire lesz feladata beugróként Vandoorne-nak és/vagy De Vriesnek, hiszen Lewis Hamilton tavalyi koronavírus-fertőzése alkalmával sem a hivatalos tartalékosainak egyikéhez nyúlt a Mercedeshez, hanem a Williamsből ültette át George Russellt.

vandoorne-devries-mercedes-fe-dppi

DTM-rövidhírek: Dögös fényezést kapott a Mercedes, a tavalyi ezüstérmes csapatot váltott

Megerősítette részvételét a DTM 2021-es szezonjában a Haupt Racing Team, amely két gyári támogatású Mercedes-AMG GT3 Evót állít csatasorba – az egyik autó fekete-ezüst fényezést kapott, a másikba vörös is került, a dizájn pedig kifejezetten szemrevaló lett. A szóban forgó istálló egy egészen új formáció, 2020-ban alapította Hubert Haupt, aki 1991-92-ben és 2001-ben maga is versenyzett a DTM-ben.

A másik fontos hír a német sorozatból, hogy 2019 és 2020 bajnoki ezüstérmese, Nico Müller marad a mezőnyben: az Audi gyári pilótája csapatot vált, és a Team Rosberghez csatlakozik, habár eddigi alakulata, az Abt is a rajtrácson lesz. A csapat másik ülését Dev Gore kapja, mindössze a másik amerikai, aki a DTM-ben versenyez. A Rosberg csupán a második csapat, amely bejelentette felállását, rajtuk kívül eddig csak az AF Corse Red Bull-támogatott pilótái (Alex Albon, Liam Lawson és tartalékként Nick Cassidy) ismertek.  

A Ferrari garantáltan ott lesz az idei összes F1-es pódiumon

A Formula-1 kedden bejelentett megállapodásának megfelelően 2021-től éveken át minden díjátadó ceremónián jelen lesz a Ferrari. Nem egy korrupt ügyletről van szó, hanem arról, hogy a versenysorozat a pezsgőgyártó Ferrari Trentóval kötött szerződést, ami így 2023-ig az F1 hivatalos italbeszállítójává vált. A márka a Carbon 2017 óta használt termékeit váltja a pódiumokon.

Nem ez az első alkalom, hogy a Ferrari Trento italai az F1-ben tűnnek fel, az 1981-es Olasz Nagydíjon például Alain Prost ünnepelhette vele a futamgyőzelmét.

2019-vet-futamgyozelem

Ti melyik Alpine-festésnek örülnétek legjobban?

Ma 16 órakor érkezik az átkeresztelt Renault új F1-es autója, íme három verzió a várható dizájnra - melyiket választanátok?

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

Bottas már most nagyrészt elspoilerezte a Mercedes új festését

A Mercedes kedden délben tartja hivatalos csapatbemutató eseményét, amelyen a W12-esről is lehull majd a lepel, de lassan magunktól is összerakhatjuk az idei dizájnt az eddig csepegtetett fotórészletek alapján. Valtteri Bottas viszont az átlagosnál nagyobb betekintést engedett a festést illetően az Instagram-sztorijába feltöltött képpel:

 

Eközben a Mercedes Twitter-csatornája is posztolt egy képet a 2021-es autó orrkúpjáról:

 

A csapat másik fotóján pedig az a részlet látható, amely Bottas mögött is kiszúrható: az autó hátsó részére a Mercedes-csillagocskák helyére AMG-feliratok kerültek:

A mezőny első felében Grosjean második IndyCar-tesztjén

Az egyik jellegzetes amerikai pályán, Laguna Secában tesztelt az IndyCar-mezőny egy kisebb hányada, nyolc versenyző, köztük a Formula-1-ből érkező Romain Grosjean. Bár a nap nem csupán a köridőkről szólt – a francia többek között az üzemanyagspórolást is gyakorolta –, a Dale Coyne Racing pilótája figyelemreméltó kört tett meg a 3,6 kilométeres pályán: 1:11,571-es ideje a harmadik volt, csupán 0,278 másodperccel a leggyorsabb mclarenes Pato O’Ward és tizedekkel a csapattárs, Ed Jones mögött. A résztvevők között volt egy nagy visszatérő, Juan Pablo Montoya, aki Indianapolisban áll rajthoz a harmadik McLarennel, négy évvel utolsó versenye után.

„A legfontosabb dolog, hogy sokat tanultunk és egyértelműen javulok. Azt hiszem, sikerült előrelépnünk, kezdem jobban érteni az autót. Hogy őszinte legyek, nagyon másként kell vezetni, mint a Formula-1-est. De kezdem felvenni a sebességet és magabiztosabbnak érzem magam” – értékelte a Laguna Seca-i tesztnapot Grosjean.

„A kezem nem a legszebb. Maradt egy hólyag Barberből, muszáj volt több tapaszt felragasztom. Amikor leszedem a kesztyűt, nem a legjobb, de másfél hónap még hátravan az első futamig és minden nap hasznos. A problémás terület meg fog erősödni és rendben lesz” – beszélt a bahreini balesetben megsérült kéz állapotáról Grosjean.

Sűrű hetünk lesz: öt F1-es autó debütál a napokban, ma a Mercedes és az Alpine jön

Március másodikán, vagyis ma nézhetjük meg az új Mercedest és az új Alpine-t is, de a héten nem ez lesz az egyetlen leleplezés - a bemutatók tekintetében a legsűrűbb hét érdemi része veszi ma kezdetét!

március 2. 12:00 MercedesF1 W12

március 2. 16:00 Alpine A521

március 3. 16:00 Aston Martin AMR21

március 4. 9:00 Haas VF-21

március 5. Williams FW43B

pf2_2