WEC: Biztonsági aggályok a szezonnyitó előtt
https://formula.hu/parc-ferme/35020
A hétvégén startoló endurance-világbjanokság prológján több olyan baleset is történt, mely biztonsági problémákra mutatott rá. David Heinemeier Hansson azt követően törte össze prototípusát, hogy ütközött a bokszba húzó Thomas Flohr GT-jével – ezt az okozta, hogy a jóval gyorsabb prototípusok gyakran a más szakágakban nem tipikus előzési pontnak számító, a kanyarból kifelé vezető külső íven előzik a GT-ket, a bokszbejárat felé pedig épp egy ilyen ívről kell jobbra húzni.
Az FIA gyorsan lépett, és azonnal visszaállította a bejárat tavalyi kialakítását, mely szintén nem tökéletes, de Sebastien Buemi és James Calado is úgy nyilatkozott, hogy ez a jobb megoldás. Utóbbinak, a Ferrari többszörös világbajnok gyári versenyzőjének szintén volt egy balesete, mely ugyancsak aggályokat vetett fel – ám ezeket nem lesz ennyire egyszerű orvosolni. A brit pilóta hideg gumikon törte meg a Ferrari elejét, s ennek kapcsán vetette fel, hogy érdemes lenne felülvizsgálni a gumimelegítés most télen történt betiltását – tekintettel a mezőnyt alkotó amatőr versenyzőkre, s az olyan hűvösebb helyszínekre, mint amilyen például Spa–Francorchamps.
„Képzeljük csak el, hogy Spában kijövök a bokszból és az 5 fokban elindulok az Eau Rouge felé. Belegondolni is szörnyű, mi történhet… Óriási lesz a sebességkülönbség egy teljes tempóval száguldó autó és egy olyan között, melynek csak párszáz métere volt megmelegíteni az abroncsokat.”
Hűség: Magnussen és a Haas a legkitartóbb párosok listáján
https://formula.hu/parc-ferme/38005
Kevin Magnussen Kanadában már 132. alkalommal áll rajthoz a Haas színeiben, amivel Jacques Laffite-tel holtversenyben már a 9. helyen áll a legtöbb nagydíjat egyazon csapatnál teljesítő versenyzők listáján. Az egyetlen év megszakítással 2017 óta az amerikai zászló alatt versenyző csapatot erősítő dán versenyző a szezon végére egyébként a hatodik helyig jöhet előre, ha végigcsinálja az idényt.
A listát Lewis Hamilton vezeti 230 mercedeses futammal, míg egyelőre még Michael Schumacher a második 180 ferraris nagydíjával, de a szezon végére Max Verstappen meg fogja előzni őt – a holland eddig 170-szer indult a Red Bull színeiben. A listán Kimi Raikkönen (Ferrari, 151), David Coulthard (McLaren, 150), Felipe Massa (Ferrari, 139), Nico Rosberg (Mercedes, 136) és Jenson Button (McLaren, 136) áll még Magnussen előtt.
A dán egyébként azt a Mika Hakkinent (McLaren, 131) szorította ki az első tízből, aki visszavonulásakor még az örökranglista második helyén állt egyetlen versennyel Laffite mögött. Idén más már nem kerülhet be az első tízbe, a jövő év elején viszont Lando Norris és Charles Leclerc is ilyen magasságokba érhet.
Ricciardo: Villeneuve ütődött, mindannyian bekaphatják!
https://formula.hu/parc-ferme/38007
Daniel Ricciardo „kissé” a szívére vette, amiket Jacques Villeneuve mondott róla a minap – tudniillik hogy nincs helye az F1-es mezőnyben és csak az imidzse miatt tartják a sportágban –, amire nem csupán az időmérő elért ötödik helyével adott csattanós választ, hanem a leintés utáni nyilatkozatával is…
„Még mindig nem tudom mit mondott, csak azt, hogy valami szarságot beszélt. De mindig ezt teszi. Szerintem a kelleténél kissé többször ütötte be a fejét. Nem tudom, hogy jégkorongozik, vagy mit csinál” – mondta az ausztrál, aki az edzésen korábban a bokszba érkezve beintett valakinek. Talán sejtjük, hogy kinek.
És ez nem volt elég, még gyorsan hozzátette: „Egy percet se szánnék rá, mindenesetre mindannyian bekaphatják. Szeretnék még többet is mondani, de elég ennyi. Nem foglalkozunk vele többet.”
Stroll akart egyáltalán versenyezni?
https://formula.hu/parc-ferme/38006
Az F1 történetében mindössze 13 kanadai pilóta állt rajthoz futamon, de közülük csak hatan indultak háromnál többször, 11-nél többször pedig csak négyen: a világbajnok Jacques Villeneuve és legendás édesapja, Gilles, valamint két, elsősorban családi hátterüknek köszönhetően bemutatkozó versenyző Nicholas Latifi és Lance Stroll személyében.
Az 1997-es világbajnok az elmúlt évek során elsősorban kendőzetlen megnyilatkozásairól ismert, melyek célpontjául gyakran országa legsikeresebb, nem a Villeneuve-családba tartozó versenyzője szolgál. Azaz Lance Stroll. A Sky montreali közvetítése során Villeneuve azt a kérdést tette fel, amit az elmúlt években páran már megkapargattak: vajon a 150 F1-es nagydíjon túl járó, még mindif igen fiatal versenyző egyáltalán akarta-e ezt az egészet?
„Volt egyáltalán választása? Akart valaha is versenyző lenni? Vagy ez csak az apja álma volt? Az apja mindig rendkívül szenvedélyesen rajongott a versenyzésért, ismertem őt az IndyCarban töltött időszakomban. Mindig versenyző szeretett volna lenni, de nem engedték meg neki, és most így éli meg az álmát. A fiának volt választása vagy sem? Próbálom elképzelni, hogy Lance azt mondja, hogy apa, én igazából nem is akarok versenyezni! Nem is tudom, mi lett volna belőle…”
Megússzák a csapatok szárazon a folytatást?
https://formula.hu/parc-ferme/38004
Magyar idő szerint este, helyi idő szerint kora délután folytatódik majd a harmadik szabadedzéssel a kanadai F1-es hétvége, s miután a tegnapi két gyakorlást alapjaiban meghatározta a változékony időjárás, ezúttal minden esély adott arra, hogy száraz pályán körözzenek a csapatok. Néhány órával az edzés előtt ugyanis az előrejelzések mindössze 15 százalék esélyt adnak arra, hogy csapadék zavarja meg a gyakorlást, a hőmérséklet viszont a tegnapihoz hasonlóan 19–20 fok körül mozog majd.
Az időmérőt illetően viszont már nem ilyen egyszerű a helyzet, 30 százalék körül van az eső valószínűsége, a helyi idő szerint 14 órakor rajtoló holnapi nagydíjon pedig körülbelül 50 százalékos eséllyel érkezhet meg az égi áldás. A hőmérséklet a hétvége legalacsonyabbja, 17–18 fok körüli lesz várhatóan.
Ennél több kell – Vowles üzent Sargeantnek
https://formula.hu/parc-ferme/38003
James Vowles, a Williams csapatfőnöke nem csinált titkot abból az utóbbi időben, hogy Logan Sartgeantnek össze kell szednie magát, ha meg akarja tartani az ülését. A Mercedes korábbi vezető stratégája újabb egyértelmű üzenetet küldött: ha Sargeant maradni szeretne, jobb teljesítményre lesz szüksége.
„Ahhoz, hogy megtartsa az ülését, ennél többet kell nyújtania” – mondta Vowles.
A brit csapatfőnök azt is hozzátette, hogy az elmúlt néhány hétvégén eltérő specifikációjú autót vezetett Albon és Sargeant.
„Egy bizonyos ideig nem ugyanaz a specifikáció állt a versenyzőink rendelkezésükre, ami részben a korábbi ütközések, részben pedig annak a következménye, hogy előrehoztunk néhány fejlesztést, amit egyszerűen nem tudtunk mindkét autóra felrakni” – tette hozzá Vowles.
Ricciardónak nincs helye a mezőnyben – mondja a korábbi világbajnok
https://formula.hu/parc-ferme/38002
Jacques Villeneuve meglehetősen kritikusan nyilatkozott Daniel Ricciardo teljesítményét illetően, 1997 F1-es világbajnokának véleménye szerint az ausztrál versenyző nem a teljesítménye miatt van ott az F1-es mezőnyben.
„Miért van még mindig az F1-ben? Ugyanazt halljuk már négy vagy öt éve, hogy az aktuális csapatának jobbá kell tennie számára az autót. Már elnézést, de öt éve erről beszélünk és ez az F1. Talán Lewis Hamilton, egy többszörös világbajnok számára lehet tenni ilyen erőfeszítéseket” – mondta Villeneuve a Sky Sports F1-nek.
„Ha valaki ezt nem tudja megugrani, akkor menjen haza. Mindig erről szólt a versenyzés, ráadásul ez a versenyzés csúcsa. Nincs értelme folytatni és állandóan kifogásokat keresni. Őt sokkál inkább az imidzse, semmint az aktuális eredményei tartják az F1-ben.”
Pénzbüntetést kapott a Ferrari
https://formula.hu/parc-ferme/38001
A versenyfelügyelők 5000 eurós pénzbírsággal sújtották a Ferrarit, amiért a második szabadedzés során meglehetősen szokatlan szabálytalanságot követett el az olasz csapat.
A Ferrari szerelői Charles Leclerc autójára intermediate gumikat szereltek a második szabadedzés elején, amikor a pálya nem volt vizesnek deklarálva – a sportszabályzat értelmében pedig ez nem megengedett.
A versenyfelügyelőknek a McLaren két versenyzőjével is dolga volt: Lando Norris és Oscar Piastri nem követték a versenyfelügyelők utasításait, amikor visszajöttek a pályára egy hibát követően az utolsó kanyarban. Norris esetét nem találták szabályellenesnek, Piastri viszont figyezlemztetést kapott az esetért.
Este jön az F1-es Kanadai Nagydíj időmérője – szombati menetrend
https://formula.hu/parc-ferme/38000
Az utolsó szabadedzéssel és az időmérővel folytatódik a Formula-1-es idény kilencedik futamának, a Kanadai Nagydíjnak a programja szombaton Montrealban: az időeltolódások miatt a kvalifikációra egészen magyar idő szerint este 22 óráig kell várnunk majd. De nem csak F1 lesz ma: a TCR World Tour is mindkét versenyét ma futja Mid-Ohióban, a DTM első futamára szintén délután kerül sor Zandvoortban, míg az IndyCar mezőnye az időmérőjét teljesíti. Itt a szombati program:
9:50-10:10 DTM, időmérő
13:30 DTM, első futam (Aréna 4)
14:30 TCR World Tour, első futam (Sport 2)
18:30-19:30 Formula-1, harmadik szabadedzés (20:30-tól M4 Sport)
21:25-22:55 IndyCar, időmérő
22:00-23:00 Formula-1, időmérő (M4 Sport)
23:45 TCR World Tour, második futam (Sport 2)
Norris is nyomot hagyott a nagyfőnökön: Elkészült az újabb tetoválás!
https://formula.hu/parc-ferme/37999
Daniel Ricciardo 2021-es monzai sikere után a McLaren legújabbkori történetének második futamgyőzelmét is tetoválással ünnepelte Zak Brown vezérigazgató. Az 52 éves üzletember jobb vállát immár a miami F1-es pálya nyomvonala, illetve a sikert hozó nagydíj dátuma ékesíti – míg a monzai pálya a bal vállán foglal helyet.
„Igen, újra megcsináltam! Újabb tetoválás, ezúttal a miami győzelmünkért, Lando első F1-es sikeréért. Meg kell mondanom, épp olyan fájdalmas volt, mint az első. Szerencsére Lando itt volt, hogy bátorítson, amire… nem volt szükségem!” – írta a közösségi médiában Brown, míg Norris azzal biztatta csapatát, hogy újabb sikerek segítségével teljesen borítsák be tetoválásokkal Brown testét.
Marko elmondta, hogy miért hosszabbítottak Perezzel
https://formula.hu/parc-ferme/37998
Kedden érkezett a hivatalos bejelentés: Sergio Perezzel két évre hosszabbítottak a Red Bullnál, tehát 2025-re és 2026-ra (vagyis az új szabályrendszer első idényére is) kötötték magukhoz a mexikói versenyzőt.
Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója a Kleine Zeitungnak nyilatkozva elmondta, miért döntöttek Perez szerződésének meghosszabbítása mellett.
“Checo rendkívül népszerű Latin-Amerikában, ahol még Verstappennél is több merchandise terméket adunk el a nevével. Mindezek mellett, amikor megvan a tempója, Checo szinte megállíthatatlan” – mondta Marko.
Kijöttek az új szabályok, de a csapatok keze január 1-ig meg van kötve
https://formula.hu/parc-ferme/37997
Az FIA nyilvánosságra hozta az új, 2026-os Formula-1-es szabályrendszert, a részletek a helyükre kerültek, mostantól a csapatok gőzerővel elkezdhetik következő generációs versenygépeik fejlesztését az idei és a jövő évi projekttel párhuzamosan – legalábbis részben. Bár a tervezés elkezdődhet, az aerodinamikai tesztelést szigorúan korlátozza a sportszabályzat, a szélcsatornában január 1-ig tiltott a 2026-os elemek tesztelése.
Erről a szabálycsomag kapcsán nyilatkozó Nikolas Tombazis, az FIA együléses igazgatója beszélt: „A szabályzatban vonatkoznak korlátozások arra, hogy a csapatok mikor fejleszthetnek. Például aerodinamikai fejlesztést senki sem kezdhet meg 2025. január 1-ig. Ennek célja megakadályozni, hogy egyes csapatok úgymond nagyon korai rajtot vegyenek és ezzel talán igazságtalan előnyre tegyenek szert. Mechanikai téren, a karosszéria, a struktúrák és egyebek területén azonban a csapatok azonnal nekikezdenek, amint a szabályok megerősítést nyernek” – beszélt arról Tombazis, mikor kezdődik meg a fejlesztés.
Ez a tilalom már a 2024-es sportszabályzatban szerepelt: az előírás kimondja, hogy január 1-ig kizárólag 2023-as, 2024-es és 2025-ös modellek tesztelése megengedett a szélcsatornában. Az egyedüli kivétel a fékrendszer tökéletesítésére vonatkozik, minimális légcsatornák használatával.
Így reagált Bagnaia Marquez érkezésére
https://formula.hu/parc-ferme/37996
Szerdán a Ducati hivatalosan is bejelentette, hogy Marc Marquez érkezik 2025-ben a gyári csapatukhoz Francesco Bagnaia mellé. Ezzel egy igazi szupercsapat áll össze a vörösöknél, hiszen a két versenyző összesen 11 vb-címet mondhat magáénak a különböző kategóriákban (nyolcat csak a MotoGP-ben). A regnáló világbajnok Bagnaia számára éppen ezért óriási kihívás is lesz a mezőny legeredményesebb motorosa ellen bizonyítani, így sokakban felmerülhetett, hogy az olasz nem is örül Marquez érkezésének – főleg úgy, hogy tavaly még kifejezetten Enea Bastianini maradását preferálta volna.
Gigi Dall’Igna, a Ducati Corse általános igazgatója pedig is kapta a kérdést, hogy hogyan reagált Bagnaia a hírre: „Nagyon jól reagált Pecco. Egy profi motoros és egy bajnok. Tudja, hogy a legjobb lehetőséget akarjuk arra, hogy a bajnokságért harcolhassunk. Igen, korábban Eneát szerette volna csapattársnak a kettejük kapcsolata miatt, de végső soron ő egy profi versenyző, elfogadta a döntésünket, és nem hajtott minket egyik irányba sem” – mondta el Dall’Igna a MotoGP.com kamerái előtt, hozzátéve: tudja, hogy nem lesz egyszerű a két sokszoros világbajnokot menedzselni, de bízik benne, hogy a csapata képes lesz erre.
Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!
F1-es autót tesztelhetett az Aston fiatalja
https://formula.hu/parc-ferme/37995
Több mint négyszáz kilométert tesztelhetett az Aston Martin F1-es autójával az istálló utánpótlás-neveltje, Jak Crawford. Az F2-es pilóta a Red Bull Ringen ülhetett F1-es autóba életében először, aki a csapat tájékoztatása szerint gyorsköröket és hosszabb etapokat is teljesített a teszt során.
Mint mondták, Crawford innentől több versenyhétvégén is betekintést nyerhet majd az F1-es alakulat munkájába, az akadémiai program következő lépéseként így segítik a 19 éves versenyző fejlődését.
Holnap jönnek az F1 2026-os technikai szabályai
https://formula.hu/parc-ferme/37994
Közép-európai idő szerint csütörtök délután 15:30-kor teszi közzé az FIA a 2026-os F1-es autók új technikai szabályzatát. A jelentős átalakulásokkal járó szabálycsomag egyik fő pontja az, hogy kisebb, könnyebb autókat láthassunk majd, és jobban lehessen velük versenyezni a következő érában.
A motoszabályok már egy ideje nyilvánosak, az összes gyártó dolgozik is az új erőforrásokon, a 2026-os autókon viszont elvileg csak jövőre kezdhetnek dolgozni a csapatok.
Videó: így vezet egyszerre egy F1-es autót Sainz és Leclerc
https://formula.hu/parc-ferme/37993
A kormányt Sainz tekeri, és instrukciókat ad Leclerc-nek ahhoz, hogy mikor adjon gázt, illetve hogy mikor fékezzen. A két Ferrari-pilóta páros előadása az alábbi videóban:
Red Bull-rekordot dönthet Verstappen és Perez párosa
https://formula.hu/parc-ferme/37992
Kedden jelentette be a Red Bull Racing, hogy szerződést hosszabbítottak Sergio Perezzel: a mexikóival további két évre írtak alá, azaz elvileg 2026 végéig marad az energiaitalosoknál az F1-ben. Ha pedig ő és Max Verstappen is kitölti a kontraktusát (a hollandé amúgy egészen 2028-ig szól), úgy ők lesznek a leghosszabb ideig csapattársak a Red Bullnál. Perez 2021-ben érkezett meg Verstappen mellé, azaz a 2026-os már a hatodik közös idényük lehet a bikáknál. A csúcsot jelenleg még Sebastian Vettel és Mark Webber párosa tartja, akik 2009-től 2013-ig, azaz öt szezonon át versenyeztek egymás mellett a Red Bullnál, mígnem az ausztrál visszavonult.
Persze azért jegyezzük meg, hogy például tavaly a Mercedes is azt közölte, hogy Lewis Hamilton 2024-ben és 2025-ben is náluk fog szerepelni, csak épp kihagyták azt, hogy van egy záradék a megállapodásukban, ami lehetővé tette a hétszeres világbajnoknak, hogy átigazoljon 2025-re a Ferrarihoz…
„Egyetlen halálos fenyegetést sem láttam” – állítja az IndyCar-pilóta
https://formula.hu/parc-ferme/37991
Mint arról mi is beszámoltunk, hogy halálos fenyegetéseket kapott Theo Pourchaire a hétvégi detroiti IndyCar-futamot követően az Agustin Canapinóval történt incidense miatt. Ennek kapcsán a tavalyi F2-es bajnok, valamint a két érintett csapat, az Arrow McLaren és a Juncos Hollinger Racing is közleményt adott ki. Később aztán Canapino is bejegyzést tett közzé az ügyben, ő azonban azon túl, hogy elítéli az online bántalmazást, elsősorban azt kérte ki, hogy általánosítóan bántalmazónak állítsák be az argentin szurkolóat:
„Természetesen ellenzem a bántalmazást és a gyűlöletet. Azok, akik ilyen magatartást tanúsítanak, nem tartoznak a közösségünkhöz és nem szívesen látjuk őket itt. Emellett mi, argentinok szenvedélyesek és euforikusak vagyunk, de ez nem azt jelenti, hogy olyasmivel kellene vádolni minket, amik nem vagyunk. Ezért határozottan elutasítom, hogy általánosítsanak és olyan kategóriába soroljanak minket, amit nem érdemlünk meg.”
„Nem láttam egyetlen halálos fenyegetést sem olyanoknak címezni, akik azt állítják, hogy kaptak. Tavalytól a mai napig épelméjű ember nem tenne ilyet. Felháborító, hogy ilyen könnyedén vádolnak ezzel, és ezt nem engedem tovább. Ha valakik ilyet tettek, akkor ŐK NEM TARTOZNAK KÖZÉNK, és nem érdemeljük meg, hogy így tekintsenek ránk néhányak miatt, akiket HATÁROZOTTAN ELUTASÍTUNK. A rajongóink többsége tisztelettudó és kedves ember, akiket támogatok, és köszönöm nekik a folyamatos támogatást a jó és rossz időkben is” – írta Canapino. Hozzátette: ő is sok online fenyegetést kapott már, és ezekkel megtanult együttélni.
Inkább akar két vezérpilótát a Ferrari, mint másfelet
https://formula.hu/parc-ferme/37990
Inkább két első számú pilótát akar a Ferrarihoz Fred Vasseur csapatfőnök, és nem olyan felállásban gondolkodik, ahol egy világos vezér, és egy segítő versenyez – ezt válaszolta a francia arra a kérdésre, hogy nem tart-e attól, hogy jövőre túl nagy lesz majd a rivalizálás Charles Leclerc és Lewis Hamilton között.
„Nem hiszem, mert szerintem ez kölcsönös előnyökkel jár: valószínűleg több pontot szerzünk két pilótával, mint másféllel” – reagálta arra a felvetésre, hogy nem lesznek-e hátrányban a konstruktőri bajnokságban azzal, hogy két versenyzőjük egymástól is veszi el a pontokat.
„Ez pozitívum a teljesítmény szempontjából, és az utóbbi időben is komoly szerepe van az eredményeinkben annak, hogy Carlos és Charles egymást hajtják előre. Amint az egyik kicsit lemarad, ott van a másik és hozza az eredményeket, azzal felébreszti a csapattársát, és ez így megy köztük a tavalyi év kezdete óta” – magyarázta a Ferrari jelenlegi dinamikáját Vasseur.
„Én meg vagyok győződve arról, hogy jobb két erős pilótával rendelkezni, mint nem. Én úgy gondolom, hogy így több pontot szerezhet a csapat, mint másfél jó pilótával” – ismételte meg korábbi megfogalmazását a csapatfőnök.
Három embert ismer jól a Ferrarinál Hamilton
https://formula.hu/parc-ferme/37989
Monacóban arról kérdezték Lewis Hamiltont, hogy mennyire izgul a Ferrarihoz igazolása előtt azzal kapcsolatban, hogy egy teljesen új közegbe kerül – és hogy nem sok mindenkit ismer Maranellóban.
Ebben azért segítségére lesz az, hogy több Mercedes-szakember is érkezik, vagy már érkezett a Scuderiához Brackley-ből, elég csak a nemrég bejelentett Jerome D’Ambrosio vagy Loic Serra nevére gondolni.
„Amikor a Mercedeshez igazoltam 2013-ban, nem ismertem itt senkit. Az is teljesen rendben volt, és szerintem ez nem jelent számomra nagy különbséget. Loickal dolgoztam pár évet, vele jó a kapcsolatom, és a korábbi szerelőm, Jock (Cleaar) is a csapatnál dolgozik. Igazából őket kettejüket ismerem különösen jó Fred mellett” – tette hozzá Hamilton, majd szólt pár szót Fred Vasseur csapatfőnökről.
„Vele kapcsolatban nincs semmit, amit ne tudnátok. Fiatalként, a GP2-ben dolgoztam vele, de nem emlékszem arra, hogy rengeteg időt együtt töltöttünk volna, inkább a szerelőkkel voltam a hétvége során. Jó barátságban vagyunk, és ő is egy nagyszerű vezető a sportban.”
160 kilogramm nyomást kell helyezni a fékpedálra az F1-es Kanadai Nagydíj legkeményebb féktávján
https://formula.hu/parc-ferme/37988
Kemény pályának számít a fékek szempontjából a montreali: a Brembo adatai szerint az 1-től 5-ig terjedő skálán 4-es besorolást kapott a Kanadai Nagydíj helyszíne, komoly terhelést kapnak a fékek. A cég tájékoztatása szerint hét komolyabb féktáv is van a pályán, amelyből hat kifejezetten nehéznek számít, ezek között pedig öt olyan is van, amely során 5G erőhatással lassulnak az autók, és a pilótáknak 155 kg nyomást kell helyezniük a fékpedálra.
A legkeményebb pont a 10-es kanyar féktávja: a hajtű előtt nem egészen száz méter, nagyjából két és fél másodperc alatt kell 290 km/h-s sebeességről körülbelül 75 km/h-s sebességre lassulni, ami 5,1G erőhatású lassulást jelent, a versenyzőknek pedig 160 kilogrammnyi nyomást kell helyezniük a fékpedálra.