DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 27. szombat

F3: Barbadosi győztes, még szorosabb lett a tabella

A szombati sprintfutamon még nagy balesetével került be a hírekbe Zane Maloney, akinek autója többször megfordult a tengelye körül a Blanchimont kanyarban az Oliver Goethével történt ütközés után. A vasárnapi főversenyen viszont már első Formula-3-as győzelmét szerezte a 18 éves barbadosi.

Caio Collet kezdte pole-pozícióból a versenyt, de már a rajtnál helycsere történt, a mindössze negyedik F3-as futamát teljesítő Goethe vette át a vezetést – a Le Combes-ban mindketten elhagyták a pályát, veszélyes visszatérésért pedig 5 másodperces időbüntetéssel sújtották a brazilt. Collet egyszer még visszavette a vezetést, Maloney a 11. körben előzte meg az első helyért. A tridentes a szezon 11. különböző futamgyőzteseként állt a dobogó tetejére, a további pozíciókért zajló csatából csapattársa, Roman Stanek jött ki nyertesen. A szombati első helyezett Oliver Bearman lett a harmadik, Goethe éppen lemaradt a dobogóról, a Stanek mögött befutó Collet pedig a büntetéssel együtt csak hatodikkal zárt.

A versenyen kétszer is bejött a biztonsági autó, először a második körben a bajnokesélyes Victor Martins balesete miatt. Két másik főszereplő, Isack Hadjar és Arthur Leclerc csak a mezőny hátsó részében értek célba, ami azt jelenti, hogy a tabellán átrendeződtek a frontvonalak. A hétvégén csupán egy pontot gyűjtő Hadjar továbbra is vezeti az összetettet 106 ponttal, de kettős dobogójával a Oliver Bearman 105 ponttal rendelkezik, Martin 104, Leclerc pedig 101 egységen áll Spát követően, mindössze két fordulóval és két héttel szezon vége előtt.

Az F3-as főfutam eredménye:

  Versenyző Csapat Idő/hátrány
1 Zane Maloney Trident 45:33.153
2 Roman Staněk Trident 1.046
3 Ollie Bearman Prema Racing 5.684
4 Oliver Goethe Campos Racing 6.737
5 Jonny Edgar Trident 7.433
6 Caio Collet MP Motorsport 9.297
7 David Vidales Campos Racing 10.831
8 William Alatalo Jenzer Motorsport 10.879
9 A.Smolyar MP Motorsport 11.665
10 Reece Ushijima Van Amersfoort Racing 13.360
11 Arthur Leclerc Prema Racing 13.608
12 Franco Colapinto Van Amersfoort Racing 14.855
13 Zak O'Sullivan Carlin 15.784
14 Isack Hadjar Hitech Grand Prix 16.423
15 J.M.Correa ART Grand Prix 16.909
16 Kaylen Frederick Hitech Grand Prix 17.952
17 Jak Crawford Prema Racing 18.311
18 Brad Benavides Carlin 20.101
19 R.Villagómez Van Amersfoort Racing 20.610
20 Nazim Azman Hitech Grand Prix 20.940
21 Francesco Pizzi Charouz Racing System 21.568
22 Pepe Martí Campos Racing 23.753
23 C.Mansell Charouz Racing System 24.691
24 Enzo Trulli Carlin 24.908
25 László Tóth Charouz Racing System 25.404
26 F.Malvestiti Jenzer Motorsport 1:13.968
  Grégoire Saucy ART Grand Prix  
  Ido Cohen Jenzer Motorsport  
  Victor Martins ART Grand Prix  
  Kush Maini MP Motorsport  

Bemutatjuk Mr. Menőt

Az F1 Twitter-oldalán Charles Leclerc-t tüntették ki ezzel a címmel, amivel nehéz lenne vitatkozni.

Tudtad, hogy egy F1-es üzemanyagtartály valójában egy nagy zsák?

A McLaren Unboxed című videósorozat új epizódjában az autóépítés néhány fázisát mutatták meg, természetesen kínosan ügyelve arra, hogy semmilyen ipari titkot ne fedjenek fel.

Grosjean egy Subaruval játszott a hóban

Saját bevallása szerint szörnyen hiányzik neki a versenyzés, amit az alábbi módon igyekszik feledtetni.

Daytona 24h: Négy év alatt triplázott a Cadillac

A Ryan Briscoe, Renger van der Zande, Scott Dixon és Kamui Kobayashi alkotta négyes 65 másodperces előnnyel megnyerte a 2020-as daytonai 24 órás viadalt. A WTR csapatának 2017 óta ez a harmadik győzelme a prototípusok alkotta csúcskategóriában, a DPi-ben. Az LMP2-ben a DragonSpeed, a GTLM-ben pedig a BMW győzedelmeskedett, és ez utóbbi géposztály produkálta a legizgalmasabb küzdelmeket.

A mezőny az évszakhoz képest kellemes időjárásnak és a kevés balesetnek köszönhetően 833 kört teljesített a 6,13 kilométeres vonalvezetésen, ami új rekordnak számít a floridai viadal történetében. 

A verseny kategóriagyőztesei: 
DPi: Ryan Briscoe, Renger van der Zande, Scott Dixon, Kamui Kobayashi (Cadillac)
LMP2: Ben Haley, Henrik Hedman, Colin Braun, Harrison Newey (Dragonspeed)
GTLM: Jesse Krohn, John Edwards, Augusto Farfus, Chaz Mostert (BMW)
GTD: Bryan Sellers, Corey Lewis, Madison Snow, Andrea Caldarelli (Lamborghini)

cadillac-daytona-20201

Egy nemzet eltűnik, vagy már el is tűnt a Formula-1-ből

...Mégpedig Németország. Egyrészt már nincs Német Nagydíj, ezzel egy ikonikus helyszín távozott a száguldó cirkuszból, másrészt vessünk egy pillantást arra, hogy hány német pilóta is van a mezőnyben. Tíz évvel ezelőtt, 2010-ben még Sebastian Vettel, Michael Schumacher, Nico Rosberg, Nico Hülkenberg, Adrian Sutil, Timo Glock és Nick Heidfeld is képviselte a németeket - 2020-ban egyetlen egy név, Sebastian Vettel árválkodik a részükről. Nincs utánpótlás...

Az ország zászlóshajójaként persze ott van még a Mercedes, de a hanyatlás így is világos.

pf1_13

fotó: dppi

Zalaegerszeg Rali, Vértes Rali és összevont Székesfehérvár-Veszprém Rali is szerepel az ORB idei versenynaptárában

Változásokat tapasztalhatunk, ha megnézzük az Országos Rali Bajnokság 2020-as versenynaptárát. A Mecsek Rali őszről nyár elejére átkerülése mellett összevonták a Székesfehérvár és a Veszprém Ralit egy murvaversennyé, szintén murvás pályákon rendeznek egy Zalaegerszeg Ralit augusztusban, majd októberben aszfaltos pályákon lesz egy Vértes Rali is. Összességében nyolc futamból áll a program, a végén természetesen az Európa-bajnokság számára is szezonzárónak számító Rally Hungaryvel.

rali-768x762

Itt tartanak most a zandvoorti pálya átalakításával

Pénteki állapotokat vettek videóra Zandvoortban, így áll az építkezés a holland F1-es futam helyszínén:

Harminc éve tesztelt először F1-es autót Mika Hakkinen

Előkerült egy videó 1990 január 24-éről, amikor Mika Hakkinen egy Benetton-Fordot tesztelt Silverstone-ban - a kétszeres világbajnok azzal osztotta meg, hogy ez volt a legelső F1-es tapasztalata.

 

Egy kis retró: 26 éve Senna már a Williamst tesztelte

1994 januárjában a háromszoros világbajnok, Ayrton Senna elkezdte a felkészülést a szezonra Estorilban. A brazil az FW15D-t tesztelte, egy átmeneti autót az FW16 érkezése előtt. A fotókat az F1 in the 1990s Twitter-fiók tette közzé.

Így zajlott az évtized legizgalmasabb vb-csatája

Egy újabb pazar infografika a parádés 2010-es évről, amely során Alonso, Massa, Button, Hamilton, Webber és Vettel is vezette a pontversenyt – a német csak egyszer, az utolsó futam után, így szerezve meg első világbajnoki címét a szezonzárón, amelyre négyen is matematikai esélyesként érkeztek.

Nem kellett sokat várni, Hamilton is beszállt az aktuális netes kihívásba

Dolly Parton indította el az új, négy fotóból álló kihívást, amely épp letarolja az internetet – a közösségi média lelkes használója, Lewis Hamilton sem akart kimaradni. Sok kommentárt nem fűzött hozzá, de nincs is szükség rá.

Mit csinált Tanak és Jarveoja a hatalmas baleset közben?

A Monte-Carlo Rali óriási balesetéről mutatunk még egy érdekes szöget: ez a kamera a legénység két tagjára irányult. A számos ütéssel tűzdelt, majd 15 másodperces repülés közben kiült a döbbenet a legénység arcára, de a navigátor ennek ellenére sokáig tartotta az itinert, a pilóta pedig a kormányt.

Tíz éve bemutatkozott a németek álomcsapata

2010. január 25-én tartotta autóbemutatóját a Formula-1-be 55 év után önálló gyári csapattal visszatérő Mercedes. Az MGP W01 névre elkeresztelt versenygépet ráadásul a Formula-1 legsikeresebb pilótája, a három év szünet után visszatérő Michael Schumacher vezethette, aki csapattársként az akkoriban fiatal tehetségként számontartott Nico Rosberget kapta.

A nagy remények ellenére – mint tudjuk – a Mercedes első évei Schumacherrel nem váltak sikertörténetté, a csapathoz 2013-ban csatlakozó Lewis Hamilton évtized közepén kezdődő és ma is tartó tarolásához azonban szükség volt az akkor lefektetett alapokra.

Átjárhatóvá válik a WEC és IMSA csúcskategóriája

A hosszútávú versenyzés számára nagy bejelentést tett pénteken a WEC-t és Le Mans-i 24 órást szervező ACO, valamint az amerikai bajnokságot felügyelő IMSA. A tengerentúli széria csúcskategóriáját, a DPi-t (Daytona Prototype International) egy új kategória, az LMDh váltja, amely a 2021/22-es szezonnal kezdődően szerepelhet a WEC-ben. Az LMDh-k és az új elsővonal, az LM Hypercar teljesítményét BoP fogja kiegyenlíteni. Egyelőre arról nincs megerősítés, hogy az átjárás fordítva is lehetséges lesz, azaz Hypercarok is szerepelhetnek az Egyesült Államokban.

Eddig a WEC és Le Mans csúcskategóriája az LMP1, az IMSA-é a DPi volt, átjárás nélkül – míg az alacsonyabb géposztályok, az LMP2 és LMGTE versenyezhettek mindkét bajnokságban.

Az LMDh alapja – a DPi-hez hasonlóan – az LMP2 lesz, a hátsó tengelyre szerelt hibrid hajtással. A végső cél egy közös szabályrendszer a WEC és IMSA csúcskategóriája számára, amely legkorábban 2025-ben valósulhat meg.

Sainz, Norris és az F1 hivatalos Instagram-oldala is beszállt a legújabb közösségi oldalas őrületbe

A napokban kezdett el terjedni a világhálón a legújabb mém, amelyben az emberek saját magukat ábrázoló fotókkal illusztrálják a négy közösségi médium (LinkedIn, Facebook, Instagram és Tinder) sajátosságait. A Formula-1-et is utolérte az őrület: Carlos Sainz és Lando Norris saját magával, míg az F1 kivel mással, mint a roppant sokoldalú Kimi Raikkönennel szállt be a játékba.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Get you an Iceman who can do it all #F1 #Formula1 #DollyPartonChallenge @kimimatiasraikkonen

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés,

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

No clue what this is about... can someone tell me. (no photoshop pics included)

Lando Norris (@landonorris) által megosztott bejegyzés,

Ha kitzbüheli lesiklás, akkor F1-es sztárok tömkelege

Szombaton rendezték a világ legismertebb és legveszélyesebbnek tartott alpesi sí lesilóversenyét, a kitzbüheli Hahnenkammrennent. A 80. évfordulóját ünneplő legendás esemény rendre sok sztárt Ausztriába csábít, s ez alól nem kivétel a Formula-1 sem: elsősorban a Red Bull által támogatott versenyzők tűnnek fel évről évre a helyszínen.

Idén a Max Verstappen által megosztott fotó tanúsága szerint a teljes F1-es brigád jelen volt Alexander Albon, Pierre Gasly és Danyiil Kvjat révén (illetve a szintén a Red Bull által támogatott KTM-mel versenyző MotoGP-s, Pol Espargaro is feltűnik a képen). Rajtuk kívül az osztrákok korábbi futamgyőztese, Gerhard Berger is kilátogatott a versenyre, a száguldó cirkusz egykori első embere, Bernie Ecclestone pedig még a győztes Matthias Mayernek is gratulált.

 

kitzbühel-1-berger

kitzbühel-2-ecclestone

Közös gokartozással melegített Albon és Russell

A Formula-1 két tavalyi újonca, George Russell és Alexander Albon a téli szünetben sem unatkozik a brit pilóta Instagramjára feltöltött fotók tanúsága szerint. Érdemes a poszt alatti kommenteket is elolvasni: a Mercedes arról érdeklődik, ki került ki győztesen a harcból, míg Russell idei új williamses csapattársa, Nicholas Latifi azt sérelmezi, hogy őt nem hívták meg a versenyre…

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Mega day with the boys

George Russell (@georgerussell63) által megosztott bejegyzés,

Schumachertől Mansellen át Winkelhockig – a legjobb beugrók az F1 történetében

Érdekes top 10-es összeállítást készített a Formula-1 YouTube-csatornája azokról a pilótákról, akik helyettesként szerepeltek vagy akár mutatkoztak be a száguldó cirkuszban, és a beugrásuk alkalmával remek (rész)eredményt tudtak felmutatni. Michael Schumacher jordanes debütálásának történetét alighanem mindenki ismeri, ahogy vélhetően Markus Winkelhock nürburgringi vezetésére is sokan emlékeznek, de azért van néhány kevésbé ismert sztori is a videóban (amely a YouTube-ra átkattintva indul!).

 

Norris a Tour de Wokinggal edz

Lando Norris szerint felejtsük el a Tour de France-t, az igazán menő a Tour de Woking - a McLaren F1-es pilótája a gyár közelében lakik, úgyhogy akár kerékpárral is megteheti az utat a munkahelyére, bár itt nem biztos, hogy éppen ezt csinálja. Az a maszk mindenesetre kell...

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Forget Tour de France. It’s all about Tour de Woking #cycling#winter#training x @wearegrip

Lando Norris (@landonorris) által megosztott bejegyzés,

Ken Block olyan helyre is kamerát rakott a versenyautójában, ahova nem szokás

A féktárcsa izzását és a turbó narancsszínűre változását is láthatjuk a Ford Escortjában.