DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 19. péntek

F3: Barbadosi győztes, még szorosabb lett a tabella

A szombati sprintfutamon még nagy balesetével került be a hírekbe Zane Maloney, akinek autója többször megfordult a tengelye körül a Blanchimont kanyarban az Oliver Goethével történt ütközés után. A vasárnapi főversenyen viszont már első Formula-3-as győzelmét szerezte a 18 éves barbadosi.

Caio Collet kezdte pole-pozícióból a versenyt, de már a rajtnál helycsere történt, a mindössze negyedik F3-as futamát teljesítő Goethe vette át a vezetést – a Le Combes-ban mindketten elhagyták a pályát, veszélyes visszatérésért pedig 5 másodperces időbüntetéssel sújtották a brazilt. Collet egyszer még visszavette a vezetést, Maloney a 11. körben előzte meg az első helyért. A tridentes a szezon 11. különböző futamgyőzteseként állt a dobogó tetejére, a további pozíciókért zajló csatából csapattársa, Roman Stanek jött ki nyertesen. A szombati első helyezett Oliver Bearman lett a harmadik, Goethe éppen lemaradt a dobogóról, a Stanek mögött befutó Collet pedig a büntetéssel együtt csak hatodikkal zárt.

A versenyen kétszer is bejött a biztonsági autó, először a második körben a bajnokesélyes Victor Martins balesete miatt. Két másik főszereplő, Isack Hadjar és Arthur Leclerc csak a mezőny hátsó részében értek célba, ami azt jelenti, hogy a tabellán átrendeződtek a frontvonalak. A hétvégén csupán egy pontot gyűjtő Hadjar továbbra is vezeti az összetettet 106 ponttal, de kettős dobogójával a Oliver Bearman 105 ponttal rendelkezik, Martin 104, Leclerc pedig 101 egységen áll Spát követően, mindössze két fordulóval és két héttel szezon vége előtt.

Az F3-as főfutam eredménye:

  Versenyző Csapat Idő/hátrány
1 Zane Maloney Trident 45:33.153
2 Roman Staněk Trident 1.046
3 Ollie Bearman Prema Racing 5.684
4 Oliver Goethe Campos Racing 6.737
5 Jonny Edgar Trident 7.433
6 Caio Collet MP Motorsport 9.297
7 David Vidales Campos Racing 10.831
8 William Alatalo Jenzer Motorsport 10.879
9 A.Smolyar MP Motorsport 11.665
10 Reece Ushijima Van Amersfoort Racing 13.360
11 Arthur Leclerc Prema Racing 13.608
12 Franco Colapinto Van Amersfoort Racing 14.855
13 Zak O'Sullivan Carlin 15.784
14 Isack Hadjar Hitech Grand Prix 16.423
15 J.M.Correa ART Grand Prix 16.909
16 Kaylen Frederick Hitech Grand Prix 17.952
17 Jak Crawford Prema Racing 18.311
18 Brad Benavides Carlin 20.101
19 R.Villagómez Van Amersfoort Racing 20.610
20 Nazim Azman Hitech Grand Prix 20.940
21 Francesco Pizzi Charouz Racing System 21.568
22 Pepe Martí Campos Racing 23.753
23 C.Mansell Charouz Racing System 24.691
24 Enzo Trulli Carlin 24.908
25 László Tóth Charouz Racing System 25.404
26 F.Malvestiti Jenzer Motorsport 1:13.968
  Grégoire Saucy ART Grand Prix  
  Ido Cohen Jenzer Motorsport  
  Victor Martins ART Grand Prix  
  Kush Maini MP Motorsport  

Időjárás-előrejelzés: Zandvoortban is esni fog?

Az elmúlt hétvége bizarr jelenetei után egyértelműen az mindenki szándéka, hogy soha többé ne ismétlődjön meg minden idők egyik legkellemetlenebb eseménysorozata Forma-1-es futamon. Az időjárás istenei előtt azonban fejet kell hajtanunk. Bár egyelőre úgy tűnik, Zandvoort megússza eső nélkül a pénteki és szombati napot, vasárnap kezdődik a bizonytalanság.

A weather.com előrejelzése alapján a Holland Nagydíj szabadedzései és időmérője esőmentes lesz, és bár a felhők jelenléte nincs kizárva, többnyire napsütéssel és 20 fok feletti hőmérséklettel számolnak. A vasárnap ezzel szemben nem kecsegtet túl kedvező körülményekkel.

Egyes előrejelzések szerint a futam napjára eső várható. Ez azt jelentené, hogy a csapatoknak ismét szélsőséges körülmények között kell bizonyítaniuk, ha egyáltalán el tud rajtolni a mezőny. Bármelyik megoldást választják a bírák, a szombati időmérős eredményeknek ezen a hétvégén is jelentős szerepe lehet.

A fentiekkel ellentétben arról is olvashatunk, hogy az eső csupán vasárnap estefelé érheti el a zandvoorti pályát, de az sem kizárt, hogy már szombatról vasárnapra, az éjszaka folyamán megérkezik. Ez elsősorban a széltől és a záporok, illetve zivatarok kialakulásának és mozgásának sebességétől függ majd. Ám ezek egyelőre mindössze találgatások, de egy biztos: a helyzet nem tűnik olyan kilátástalannak, mint a spái versenynapon.

Videó: így labdázott Vettel és Mick Schumacher Spában

Sebastian Vettel anno Michael Schumacherrel is dekázott, most pedig példaképe fiával ütötte el az időt a Belga Nagydíj leállása idején:

Ez várja/várta az érkező F1-es mezőnyt a zandvoorti pályán - videó

Drónvideó a pálya állapotáról:

Itt pedig már a pálya videója a csapatok érkezéséről:

 

Magyar sikerek a hegyi-Eb-n

Szlovéniában, az Ilirska Bistrica versenyen Nagy Norbert az abszolút 29. helye mellett óriási fölénnyel, több mint két másodperces előnnyel nyerte meg a Group5 kategóriát, amellyel újabb trófeát szerzett a hegyi-Eb-n. A kategória harmadik helyét szintén egy magyar versenyző, Szepesi Péter szerezte meg. Hernády László a horvát bajnokságban a kategória első helyén zárt.

Az eredmények ide kattintva megtekinthetők!

pf_1

Bottas egy Mercedest már biztosan vezet majd

Új szolgálati autót kapott Valtteri Bottas. A Mercedes GT Black Series modellje a Belga Nagydíj után, hétfőn érkezett meg a finn pilóta monacói otthonába. A festés az F1-es autó dizájnját idézi, Bottas pedig közösségi médiás posztja alapján nagyon örült új járművének.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Valtteri Bottas (@valtteribottas) által megosztott bejegyzés

Sainz és Leclerc még a bőröndpakolásban is versenyeznek

Tripla versenyhétvége van, a Belga Nagydíj után azonnal utazni is kell tovább. A Ferrari ehhez passzoló feladatot választott pilótáinak legújabb kihívásvideójában. Vajon Carlos Sainz vagy Charles Leclerc pakolja be gyorsabban a bőröndöt (természetesen meghatározott szabályok szerint)? Két, egymástól teljesen eltérő módszert láthatunk, Leclerc pedig felveti azt a problémát, amit valószínűleg mindenki átélt már csomagolás közben: „Ez sokkal kisebb, mint gondoltam!” Hogy mi lett a pakolóverseny vége, megnézhetitek IDE vagy a képre kattintva.

Kifakadó Vettel, ujjongó Russell és Gasly vacsorája – így szólt a rádió Belgiumban

Akármekkora zűrzavar volt a Belga Nagydíjon, vasárnap, de még a hétvége korábbi szakaszában is elhangzott néhány emlékezetes üzenet a csapatrádióban. IDE vagy a képre kattintva meg is hallgathatjátok őket.

Hamiltonék márkatársa, akire büszke a Mercedes

„Ez a hős” – írta hivatalos Twitterére a Mercedes. A csapat a pályatisztító brigád zöld munkagépére büszke, amely a természet erejével küzdve próbálta eltakarítani a vizet Spa aszfaltjáról, mint tudjuk, hiába. Tény, hogy a Mercedes márkájú jármű sofőrének fárasztóbb napja volt, mint Lewis Hamiltonnak vagy Valtteri Bottasnak.

Udvarias Norris: gratulált Verstappen győzelméhez

A Formula-1 történetének talán legfurcsább győzelmét aratta Max Verstappen a Belga Nagydíjon, ami inkább a bokszban zajlott, semmint a pályán. De a győzelem az mégis csak győzelem, és ahogy a pódiumceremónia sem maradt el, úgy a gratulációk sem. Bár Verstappen elsősége érdekelte a legkevésbé a mezőnyt, volt, aki mégsem felejtette el, hogy hirdettünk egy győztest is. Verstappen jó barátja, a történteket értetlenkedve fogadó Lando Norris még az elégedetlenség közepette is megőrizte humorérzékét, és kezet nyújtott holland riválisának: „Remek verseny, haver. Hihetetlenül vezettél!” Verstappen jóízű nevetése a végén tökéletes konklúziója a vasárnapi szürreális eseményeknek.

Domenicali: Nem láttuk a radaron a sok esőt

Keményen ostorozzák a Formula-1 illetékeseit amiatt, hogy négy órán keresztül – vis majorra hivatkozva az elvileg szabályokban foglalt háromórás időkeret helyett – húzták-halasztották a Belga Nagydíj kezdését, végül pedig érdemi futam nélkül ért véget a nap. A széria első embere, Stefano Domenicali megvédte a stewardokat: azt mondta, az időjárás-előrejelzés radarképe megtévesztő volt, az eső enyhülésére számítottak, ami lehetővé tette volna a versenyzést.

„Nekem nincs beleszólásom a kezdési időpontokba, azt a stewardok változtathatják meg. A hozzánk eljutó információ azt állította, hogy amit láttunk, normál eső volt. Semmi jele nem volt annak, hogy ennyire súlyos lesz az esőzés. Máskülönben a stewardok tudtak volna döntést hozni” – idézi az F1 elnök-vezérigazgatóját az Autosport. „Láthattuk, hogy még az idő visszaszámlálását is megállították, hogy időt nyerjünk, hátha később meg lehet tartani a versenyt. Az ilyen körülmények között lehetetlen előrejelezni. Akár délelőtt 11-től kezdve is zuhoghatott volna” – mondta Domenicali, akitől bővebben itt lehet olvasni.

Marquez ütközése, testvérharc az élen, először dobogón az Aprilia – a Brit GP legjobb pillanatai

Megérkezett a szokásos top 5-ös válogatás a MotoGP silverstone-i futamának legemlékezetesebb momentumairól, benne többek között Marc Marquez és Jorge Martin ütközésével és Fabio Quartararo újabb domináns győzelmével – a videó IDE vagy a képre kattintva indul:

britgp-video-top5

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

 

A Red Bull kis híján elvette Verstappen győzelmét – végül csak az ő döntésükön múlt

Mint ismert, a Belga Nagydíjat végül verseny nélkül nyerte meg Max Verstappen azért, mert ő volt a leggyorsabb a szombati időmérő edzésen és az F1 végül erre osztotta ki a hétvégi pontokat. Mint kiderült, nem sokon múlt, hogy a Red Bull lábon lője magát és saját pilótáját: Christian Horner csapatfőnök a Sky Sports kamerája előtt elárulta, hogy komolyan gondolkodtak azon, hogy erre a hétvégére motort cserélnek a hollandnak.

Horner szerint mindenképp be kell vállalniuk emiatt egy rajtbüntetést még ebben a szezonban, mert a balesetek miatt annyi motorjuk ment tönkre, hogy a maximálisan felhasználható mennyiséggel nem tudják végigcsinálni az évet, Spa pedig ideális választásnak tűnt erre, hiszen a hosszú egyenesek miatt itt elég könnyű előzni és hátulról is fel lehet zárkózni. Végül elvetették az ötletet és úgy döntöttek, hogy elnapolják a cserét, egyúttal a büntetést is - pedig ha a csere mellett döntenek, akkor Verstappen önhibáján kívül elesik a győzelemtől, George Russell nyer, Lewis Hamilton pedig második...

hor_3

fotó: dppi

A fák sem voltak biztonságban a Barum Ralin, ez a nagy balesetek versenye volt – videók

Dominik Sritesky már az első napon rommá törte a Skodáját, meg is kellett állítani a futamot emiatt:

Jari Huttunen az útra borított egy fát:

A legnagyobb drámát pedig Eric Cais szenvedte el: a 22 éves pilóta élete teljesítményét nyújtotta, simán vezetett, ám az utolsó gyorsaságin, biztos előnyben megcsúszott és beesett az erdőbe, ezzel eldobta a győzelmet.

A magyar bajnoki futamokon is megforduló Nikolai Landa sem fért el az úton:

De ez a jelenet is kieséssel zárult:

A biztonsági autó pilótája lenne a nap versenyzője?

Nem sok akciót láthatott a pályán a közönség a Belga Nagydíj alkalmával. A mezőny mindössze kettő kört tett meg a Safety Car mögött, így pedig legalább annyit sikerült elérni, hogy a legjobb tíz pilóta fél pontokkal gazdagodjon. Sokkal többször lehetett viszont látni az orvosi és a biztonsági autót körözni, így joggal vetődött fel a Mercedes Twitter oldalán az, hogy utóbbi pilótája, Bernd Mayländer legyen a nap versenyzője. Ezt a címet normális esetben a nézői szavazatok alapján osztják ki a futamok után, erre viszont most nem volt lehetőség.

Megszakadt Rosberg csapatának győzelmi sorozata az Extreme-E-ben

Grönlandon rendezték a hétvégén az idén indult elektromos tereprali-sorozat harmadik fordulóját, az Északi-sarki X-prix-t. A szombati időmérők után úgy tűnt, ezúttal is folytatódhat Lewis Hamilton és Nico Rosberg csapatainak párharca: a Sebastien Loeb, Cristina Gutierrez által fémjelzett X44 sorozatban harmadszor bizonyult a legjobb kvalifikálónak. A döntőkben eddig a Johan Kristoffersonnal és Molly Taylorral felálló Rosberg X Racing tudott felmutatni hibátlan mérleget, ez a széria azonban vasárnap megszakadt – viszont nem Loebék jóvoltából!

Az Extreme-E történetének első ötös fináléjában ugyanis végül Timmy Hansen és Catie Munnings, azaz az Andretti United párosa diadalmaskodott, megelőzve Jenson Button gárdáját, a JBXE-t (Kevin Hansen, Mikaela Ahlin-Kottulinsky), míg a dobogót Carlos Sainz és Laia Sanz duója tette teljessé. Vagyis sem Hamilton, sem Rosberg alakulata nem fért fel a dobogóra: Loebék negyedikek lettek, míg a sokáig a vezetésért csatázó Kristoffersonék egy kemény landolás és leállás után az ötödik helyen végeztek a döntőben. Búsulniuk így sem kell, a Rpsberg X Racing ugyanis továbbra is vezeti a bajnokságot 93 ponttal, kilenc egységgel megelőzve az X44-et és tizenhéttel a grönlandi győztes Andrettit. Az Északi-sarki X-prix elődöntőiről és döntőjéről itt nézhető meg egy összefoglaló:

Az első kör alapján hirdettek végeredményt, mégis osztottak pontokat – hogy is van ez?

Több mint három óráig tartó várakozás után a biztonsági autó mögött megtett két kör után intették le a Formula-1-es Belga Nagydíjat. A két kör elérésével az volt a versenyirányítás célja, hogy hivatalosan is versenynek minősíthessék a futamot, hiszen a szabályok szerint ennyi után oszthatnak fél pontokat. Igen ám, a szabálykönyvben azonban az is benne van, hogy piros zászlós megszakítás esetén az utolsó előtti teljesített kör alapján kell végeredményt hirdetni, ami a spái futam esetén az első (biztonsági autós) kört jelenti – s a hivatalosan közzétett eredménylistán valóban egykörösnek is könyvelték el a versenyt.

Joggal merülhetett fel a kérdés, hogy akkor mégis miért osztanak ennek ellenére is (fél) pontokat az első tíz helyezett számára. Nos, az FIA magyarázata szerint ilyen tekintetben az a mérvadó, hogy az éllovas befejezett-e két teljes kört: mivel a győztesnek nyilvánított Max Verstappen háromszor is átszelte a célvonalat, pontosabban az időmérés szerinti kontrollvonalat (hiszen a megszakítás után még harmadszor is áthaladt rajta a bokszban), ez a feltétel teljesült. Tehát a végeredmény meghatározásakor az első kör vége számított, a pontosztás szempontjából viszont az, hogy Verstappen több mint két kört teljesített – avagy ez is megmutatta, mennyire szürreálisan alakult a spái vasárnap.

f1-spa-eso-dppi

fotó: dppi

Wolff: Azért nem jelentjük még be a pilótánkat, mert...

Toto Wolff szombaton bevallotta, hogy már eldöntötte, kit szeretne Lewis Hamilton csapattársának 2022-re - azt viszont nem árulta el, hogy George Russell, vagy Valtteri Bottas nyerte-e el a szavazatát. A vasárnapi "futam" után aztán újra kérdést kapott erről, amire nyíltan válaszolt többek között a Fornula.hu jelenlétében:

"Azért nem jelenthetem be, mert több tulajdonos is érintett, ezt pedig tiszteletben kell tartani. Amíg minden részlet nem tisztázott és nincsenek aláírva a szerződések, addig nincs bejelentés. Én eldöntöttem ugyan, hogy kit választok, de nem csak rajtam múlik minden, egyéb szereplők is vannak a történetben" - magyarázta Wolff, aki hozzátette azt is, hogy természetesen akárki is esik el a Mercedes-üléstől, fontos, hogy neki mindenképpen találjanak egy megfelelő helyet a mezőnyben.

00121007_237

fotó: dppi

A Red Bull nem büszke erre a győzelmére

Dr. Helmut Marko, a Red Bull "megmondója" sem volt túl elégedett a Belga Nagydíjat követően annak ellenére, hogy Max Verstappent hirdették ki győztesként.

"Nem vagyunk büszkék a győzelemre. Szerintem a rendező és a döntéshozó emberek mindent megtettek azért, hogy valahogy mindenkit kivigyenek a pályára és ezzel a kompromisszumos megoldással teljesültek a különböző kötelezettségek. Nagy volt a bizonytalanság, hogy most akkor lesz verseny, vagy sem és nem volt ez egy túl kellemes nap - a jövőben valami jobb megoldással kell előállniuk" - mondta Marko a Sky Germanynek.

marko_1

fotó: dppi

Itt a válasz arra, hogy miért volt értelme szerelni Perez autóját

Már a Belga Nagydíj rajtja előtt bajba került a Red Bull mexikói pilótája, miután a kivezető körén összetörte a versenygépét. Bár szinte borítékolható volt a kiesése, az egyre inkább romló időjárási körülmények miatt nem indult el a tervezett időben a futam, így a csapat lázasan elkezdte összerakni Sergio Perez autóját.

Nem volt teljesen egyértelmű, hogy mi is a pontos szabály ebben az esetben, de mint utóbb kiderült azt, hogy rajthoz állhasson, a szabályzat 38.1-es cikkelye teszi lehetővé, ami kimondja, hogy azon autó, amelyik nem teljesíti a felvezető kört és nem saját erőből megy ki a rajtrácsra, nem indulhat el onnan. Perez valóban nem teljesítette ezeket a feltételeket, ám a szabályok arról semmit sem mondanak, hogy ezek után nem indulhatnak el a bokszutcából.

Negyedik helyet szerzett Herczig Norbert a cseh ERC-futamon - ifj. Érdiék kategóriát nyertek, László Martinék dobogót hoztak

A bravúros római dobogó után újabb remek futamot teljesített a rali-Eb-n Herczig Norbert és Ferencz Ramón. A magyar páros végig a top öt környékén autózott a kétnapos verseny során és egészen az utolsó szakaszig harcolt a negyedik helyért - azt végül a helyiek egyik sztárja, Filip Mares elvitte előle 3,8 másodperccel, így az ötödik pozícióban zártak Herczigék. Legalábbis ekkor még így tűnt: aztán az utolsó pillanatban hihetetlen dráma történt, a futamot végig uraló Eric Cais ugyanis a tuti biztos első helyről az utolsó szakaszon összetörte a Fordot és kiesett, így Jan Kopecky nyert, Andreas Mikkelsen lett a második, az említett Mares a harmadik, Herczig pedig a negyedik. A magyar páros ezzel az idei negyedik futamon harmadszor fért be a legjobb ötbe, így a bajnokságban is az ötödik helyen áll.

A magyar sikerek a kisebb kategóriában sem maradtak el, az előző futamot kihagyó ifj. Érdi Tibor és Csökő Zoltán ugyanis parádés autózással tért vissza: az ERC2 kategória címvédői domináltak a futamon és végül nagyon magabiztos, másfél perces előnnyel nyerték meg a viadalt, ezzel idei első sikerüket aratták.

Ami pedig az ERC3 Junior kategóriát illeti: volt olyan pillanat, amikor László Martin és Berendi Dávid vezette a kategóriát, végül pedig a harmadik helyen végeztek, ami idei legjobb teljesítményüknek számít.

herczig

fotó: Skoda Rally Team Hungaria