DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. december 29. hétfő

Vettel inkább Jägermeistert iszik, mintsem kávét

A Bajnokok Tornáján Sebastian Vettel megcsillogtatta sajátos humorát azok kedvéért, akik hiányolták volna azt az elmúlt másfél hónapban.

- Hány kávét ittál meg eddig?
- Egyet se, nem szeretem a kávét.
- Igazán? Akkor mit iszol általában?
- Jägermeistert!

Összesen 12 versenyzőt figyelmeztettek az újraindításnál történt tömegbaleset miatt

Kevin Magnussen, Nicholas Latifi, Antonio Giovinazzi és Carlos Sainz csattant össze a Toszkán Nagydíj első biztonsági autós fázisát követő újraindításánál. Közülük előbbi kettőt, valamint Danyiil Kvjatot rendelte magához a felügyelőség az incidens tisztázása érdekében. Végül többórás várakozás és a videofelvételek megtekintése után az az ítélet született, hogy összesen 12 pilótát – név szerint az említett ötös mellett még Alexander Albont, Lance Strollt, Daniel Ricciardót, Sergio Perezt, Lando Norrist, Esteban Ocont és George Russellt – részesítettek figyelmeztetésben a történtek miatt.

A felügyelők az indoklásban kiemelték: senki sem volt elsődlegesen hibáztatható a tömegbalesetért, amelyben szerepet játszott a célvonal utolsó kanyartól való távolsága is, s amelynek fő kiváltó oka az volt, hogy többen kiszámíthatatlanul használták a gáz- és fékpedált annak reményében, hogy előnyhöz juthatnak az újraindítás során.

f1-crash-mugello-dppi

Lemaradtál a mugellói őrületről? Mutatjuk a lényeget!

Megérkezett az első F1-es Toszkán Nagydíj hivatalos összefoglalója, amelyet átkattintás után lehet megtekinteni:

 

Zúzás a rajtnál és az újraindításnál: videókon a mugellói tömegbalesetek

Az első rajtnál és az újraindításnál is több autó összeütközött az F1-es Toszkán Nagydíjon: kiesett már Max Verstappen, Pierre Gasly, Carlos Sainz, Antonio Giovinazzi és Kevin Magnussen is. Mutatjuk mindezt mozgóképen:

Hyundai-főnök: Ha nem akarják, hogy itt legyünk, nem fogunk zavarni!

Még csak az első hétvége zajlik a WTCR 2020-as idényében, máris előjöttek a kritikus hangok részben a BoP, részben az új ECU-szabályok kapcsán a Hyundai részéről. Az előző két idényben bajnokságot nyerő koreai márka pocsékul teljesít Zolderben, az időmérőn csupán Michelisz Norbert jutott túl a Q1-en közülük.

Andrea Adamo, a Hyundai motorsportfőnöke a TouringCarTimes.com szaklapnak adott interjújában kifakadt, hogy több márka – név szerint az Audi, az Alfa Romeo és a Renault – mentesült a Magneti Marelli standard vezérlő-elektronikájának használata alól némi ballasztsúly fejében, miután azzal érveltek, hogy nem volt idejük integrálni a rendszert az autójukba. Adamo szerint nem fair, hogy nem egyformán vonatkoznak mindenkire a szabályok, ahogy az sem tetszik neki, hogy a Hyundaiok motorteljesítményét 97,5-ről 95 százalékra csökkentették a legújabb BoP-táblázatban.

„Ennek megfelelően teljesítjük a szezont, de a versenyzők nem boldogok, ez egyértelmű” – mondta Adamo, majd a jövőre rátérve a távozás lehetőségét is megpendítette: „Ha nem akarják, hogy itt legyen a Hyundai, mert tavaly jó munkát végeztünk és nyertünk, akkor nincs probléma, nem fogunk tovább zavarni!”

hyundai-wtcr-zolder

Elsőkörös dráma után Oscar Piastri a Formula-3 idei bajnoka

Úgy vágott neki a Formula-3 mezőnye a vasárnap délelőtti futamnak Mugellóban, hogy hárman voltak még esélyesek a bajnoki címre, hiszen ez volt a sorozat szezonzárója - hármójuk közül azonban Theo Pourchaire azért csak a surranópályán jöhetett volna be az élre, az igazi esélyes az ötödik helyről rajtoló Logan Sargeant, valamint a tizenegyedik pozícióból induló Oscar Piastri volt. Sokáig azonban nem kellett várnunk arra, hogy drámát lássunk: a bajnoki címre így talán fő esélyesként pályázó Sargeant ugyanis már az első körben bajba került, satuba fogták többen is és kicsúszott a kavicságyba - így ki is esett a versenyből.

Piastri feljött a hetedik helyre, Pourchaire a nyolcadikra, de innentől Piastrinak kilencpontos fórja volt riválisával szemben, vagyis neki igazából csak be kellett jönnie a célba ahhoz, hogy bajnok legyen. A baleset után biztonsági autós fázis következett, az újraindítást viszont Piastri elrontotta, visszaesett a kilencedik helyre, Pourchaire pedig már a hatodik volt az első körben, így mégis beindulhattak a számolgatások, hogy mi is kell neki ahhoz, hogy ő legyen a bajnok...

Piastrit aztán hamarosan megelőzte a mezőnyben leggyorsabbnak bizonyuló csapatársa, Frederik Vesti, miközben Pourchaire előbb saját csapattársát, majd Enzp Fittipaldit is lenyomta, feljött a negyedik helyre - ráadásul másik csapattársa ment előtte harmadikként, a futam felénél már tetőre hágtak az izgalmak. Fernandez aztán el is engedte Pourchaire-t, de közben Piastri is előzött egyet, így egyetlen pont volt a virtuális előnye - az utolsó körökre az maradt a kérdés, hogy Pourchaire megelőzi-e a második helyen, másfél másodperccel előtte haladó Beckmannt.

Ez viszont nem sikerült, így teljesen mindegy volt, hogy Piastri mit csinál hátrébb: Vesti azért még elengedte, sőt,  Piastri az utolsó körben, az utolsó métereken Fernandezt is megelőzte, így a Prema ausztrál pilótája megszerezte a Formula-3 2020-as bajnoki címét Pourchaire, valamint Sargeant előtt. A futamot egyébként óriási előnnyel, domináns teljesítménnyel a pole-ból rajtoló Red Bull-fiatal, Liam Lawson nyerte meg.

piastri

fotó: dppi

Öt év szünet után, oválpályán tér vissza a versenyzéshez Mark Webber

A kilencszeres F1-es futamgyőztes és 2015-ös WEC-bajnok Mark Webber 2016 végén visszavonult a versenyzéstől, most azonban kiderült, az ausztrál öt év kihagyás után 2021-ben egy újan alakuló versenysorozatban visszatér a pályákra. Webbert egy amerikai kezdeményezés, a Superstar Racing Experience tudta magához édesgetni, amely a jövő év nyarától kezdődően rövid oválokon fog megmérettetéseket rendezni: a terv szerint az első szezon hat versenyt és 12 fős mezőnyt tartalmaz majd. 

A szervezők pedig - ahogy a sorozat neve is sugallja - tényleg nem a zöldfülű újoncokra, hanem a szupersztárokra koncentráltak a mezőny összeállításakor, hiszen a 44 esztendős Webber mellett az IndyCar és a NASCAR olyan rutinos alakjai iratkoztak már fel a résztvevők közé, mint Helio Castroneves, Tony Kanaan, Tony Stewart, Paul Tracy és a már 65 éves afroamerikai versenyző, Willy T. Ribbs.

De jó látni: végre rajongók lézengenek a lelátón Mugellóban és Misanóban!

Egyelőre nagyon limitált számban, de a post-covid érában ezen a hétvégén lehetett először nézőtéri jegyet vásárolni a Formula-1 és a MotoGP versenyhétvégéjére is. Két szomszédos pálya, az egymástól 105 kilométerre lévő Mugello és Misano vállalkozott elsőként erre, méghozzá azon az észak-olaszországi területen, amely tavasszal még a járvány fő európai gócpontjának számított. Ha valami, hát ez tényleg szép szimbóluma annak, hogy az élet lassacskán igyekszik visszamozdulni a régi kerékvágás felé.

Jelenleg még tényleg kiváltságnak számít, ha valaki bejuthatott az F1 vagy a MotoGP lelátójára, ráadásul a maszkot, a lázmérőpisztolyt és a távolságtartásra figyelmeztető táblákat a pálya területén sem kerülhetik el, de mégis melengető látvány, ahogy a nézők és a versenyzők egymásnak örülnek ezen a hétvégén azok után, hogy ilyen régóta nem látták egymást.

Itt egy videó a nézők megváltozott pálya körüli életéről Misanóból, néhány fotó Mugellóból, és egy rövid mozgókép arról, ahogy az F2 főfutamát megnyerő Nyikita Mazepin boldogan felfigyel a lelátó talán egyetlen orosz zászlójára.

 

 

Eht3BipXsAY3iLn

EhuS2K5X0AE_Tue

Ehn_k_QWkAEl1JR

Ne maradj le semmiről: itt a motorsporttól hemzsegő vasárnapi program

Rengeteg mindent nézhetünk ma, íme a menetrend:

09:20 - 09:40 MotoGP, Warm up 

10:05 MotoE, Futam (tv: Aréna4, élő)

10:30 WTCR, 1. futam (tv: Eurosport 1 és Sport1, élő)

10:30Formula-3, 2. futam (tv: M4 Sport, élő)

10:45 - 11:05 DTM, 2. időmérő 

11:00 Moto3, Futam (tv: Aréna4, élő)

11:55 Formula-2, 2. futam (tv: M4 Sport, élő)

12:20 Moto2, Futam (tv: Aréna4, élő)

13:30 DTM, 2. futam 

14:00 MotoGP, Futam (tv: Aréna4, élő)

14:15 WTCR, 2. futam (tv: Eurosport 2 és Sport1, élő)

15:10 Formula-1, Futam (tv: M4 Sport, élő)

15:20 TCR Europe, 2. futam 

16:15 - 16:45 IndyCar, 2. időmérő 

18:55 IndyCar, 2. futam

namiez

fotó: dppi

Hogyan próbálhatják ki a fordított rajtrácsot – és hogyan ne tegyék?!

Milyen is lenne az ismét felmerülő fordított rajtrács? Hogyan lehetne megoldani és hogyan ne próbálják ki semmiképpen? Erről is beszélgettünk a Formula Podcastben - a kérdéses rész 02:16-tól hallható! Ha beszélgetni szeretnétek a podcastről, vagy akár konkrétan erről az adásról, akkor azt a Formula Podcast Facebook-csoportban megtehetitek!

 

 

 

Hamilton csak a Mercedesszel több pole-t szerzett, mint Schumacher az egész karrierjében

Nem is az a legfélelmetesebb, hogy a brit már 95. rajtelsőségét szerezte mugellói szombati sikerével, hanem hogy ez már a Mercedes színeiben is a 69. volt számára, azaz jelenlegi csapatával 2013 óta több pole-t szerinzett, mint a pole-örökranglista második helyén 68-cal álló Michael Schumacher...

Az alábbi videóban megnézhetjük, hogyan érte ezt el Mugellóban - nem is rossz ahhoz képest, hogy elmondása szerint rendesen küszködött a pálya határainak kiismerésével.

Giovinazzi kenterbe veri Raikkönent az olasz kajákkal – kivéve, ha fagyiról van szó

Nem kicsit lejtett Antonio Giovinazzi felé a pálya a játékban, amelyben az Alfa Romeo pilótáinak olasz ételeket kellett felismerniük. Nem elég, hogy Giovinazzi nemzeti ételeiről van szó, a pilóta kedvtelésből maga is szívesen főz, így gondolkodás nélkül dobálta egymás után az olasz megnevezéseket, miközben Kimi Raikkönen csak a kenyérig és a paradicsomig jutott. A fagyit azért a finn is felismerte, abban pedig egyetértett a két versenyző, hogy az ananászos pizza nem minősül pizzának. A héten egyébként kiderült, hogy a világ egyik legnagyobb vitájában ebbe a táborba tartozik Nicholas Latifi is.

WTCR: Michelisz 12. a szenvedő Hyundaijal, a Zengő a sor végén

Megkezdődött a WTCR idei szezonja a belgiumi Zolderben, ahol az Audi és a Lynk&Co uralma alá hajtotta a mezőnyt. A vasárnapi két futam sorrendjét meghatározó időmérő edzésen az audis Nathanael Berthon szerezte meg a pole-pozíciót, mellőle Yann Ehrlacher indulhat a második helyről. A második sort két újonc, Gilles Magnus és Santiago Urrutia szerezte meg. Tassi Attila a top tízbe jutva a hetedik helyen végzett.

A tavalyi teljesítményét figyelembe véve a Hyundai idén -2,5%-os teljesítménykorlátozást kapott, ami meglátszott a dél-koreai autók teljesítményén. A címvédő Michelisz Norbert a márka legjobbjaként a 12. pozícióban zárt.

A három autósra bővült Zengő Motorsport egyelőre még csak ismerkedik az új Cuprákkal, amiket két nappal ezelőtt kaptak kézhez. Ez meglátszik a csapat három pilótájának időeredményein: Mikel Azcona a 21., Boldizs bence a 22., Kismarty-Lechner Gábor a 22. pozícióból várja a holnapi rajtot.

 

Az időmérő végeredménye:

Q3 Versenyző Autó Idő Hátrány
1 N.Berthon Audi 1:35.486  
2 Yann Ehrlacher Lynk & Co 1:35.517 0.031
3 Gilles Magnus Audi 1:35.527 0.041
4 Santiago Urrutia Lynk & Co 1:35.880 0.394
5 Yvan Muller Lynk & Co 1:36.069 0.583
Q2        
6 Tom Coronel Audi 1:35.907 0.427
7 Attila Tassi Honda 1:35.941 0.461
8 Thed Björk Lynk & Co 1:35.993 0.513
9 Jean-Karl Vernay Alfa Romeo 1:36.065 0.585
10 Néstor Girolami Honda 1:36.119 0.639
11 E.Guerrieri Honda 1:36.301 0.821
12 N.Michelisz Hyundai 1:36.606 1.126
Q1        
13 Dylan O'Keeffe Renault 1:36.877 1.050
14 Nicky Catsburg Hyundai 1:37.025 1.198
15 G.Tarquini Hyundai 1:37.054 1.227
16 Jack Young Renault 1:37.062 1.235
17 Luca Engstler Hyundai 1:37.172 1.345
18 Tiago Monteiro Honda 1:37.192 1.365
19 Bence Boldizs Cupra 1:37.353 1.526
20 Mikel Azcona Cupra 1:37.410 1.583
G.K.-Lechner Cupra    
Luca Filippi Alfa Romeo    

 

michelisz-20201

Fotó: DPPI

 

Már 45 ezer nézővel számol Portimao

Óriási az érdeklődés az F1-es Portugál Nagydíjra, így a vártnál is magasabb lehet a helyszínre érkezők száma. A kormány korlátozásait figyelembe véve a portimaói helyszín kapacitásának 50%-án fog üzemelni, ennek megfelelően 45 ezer nézőt engedhet be a versenyhétvége minden egyes napján. Miguel Praira, a helyszín kereskedelmi igazgatója szerint olyan nagy az érdeklődés a kiéhezett szurkolók részéről, hogy ezt várhatóan teljes mértékben ki fogják használni.

"Az online jegyeladások első hete őrületes volt. Jelenleg több mint 30 ezer eladott jegynél tartunk, és a nyári szezon végeztével még egy utolsó rohamra számítunk" - árulta el Praira.

A helyszínre érkezőkre szigorú korlátozások várnak: a maszkviselés kötelező, a testhőmérsékletet belépéskor vizsgálni fogják, és mindenki kijelölt ülőhelyet kap. Az F1 korábban többször, többek között 2008-ban is tesztelt a helyszínen, nagydíjat azonban most először rendeznek a pályán.

portimao-2008

Fotó: DPPI

Parádés futamon győzött Vesti az F3-ban

Folyamatos akció, helycserék az élen - Frederic Vesti nyerte meg a Formula-3 idei utolsó előtti futamát Mugellóban, miközben a bajnoki éllovas Oscar Piastri egyetlen pontot sem szerzett. Ezzel az eredményével a dán pilóta az egyetlen, aki 2020-ban három első futamos győzelemnél tart, a többiek maximum egyet szereztek. Ennek ellenére Vesti kiesett a bajnoki küzdelemből, miután 17,5 pontra van az éllovastól, és holnap maximum 17 egység szerezhető.

A vasárnapi szezonzárón három pilóta áll rajthoz bajnoki esélyekkel. Piastri és Logan Sargeant 160-as pontegyenlőséggel vezet, Théo Pourchaire pedig 151 ponttal a harmadik. A futam 10:30-kor kezdődik az M4 Sporton.

EhtBdY9XcAIkEde

Erre is csak Rossi képes: viagrás sisakfestéssel rukkolt elő a hazai versenyére!

Megszokhattuk már, hogy Valentino Rossi rendre egyedi bukódizájnnal jelentkezik a MotoGP misanói fordulóján, az idei megoldás azonban még az ő karrierjében is toplistás: a kilencszeres világbajnok sisakjára ugyanis Viagra-tabletták kerültek fel… Ahogy azt találóan megjegyezték külföldi szakírók: kiderült a titok, ezért tud még mindig ilyen keményen motorozni 41 évesen is… 

Schumacher zöldben kezdte, Vettel ugyanannál a csapatnál zöldben fejezi!?

Sokféle párhuzamot lehetett vonni Michael Schumacher és Sebastian Vettel F1-es karrierje között az elmúlt bő egy évtizedben: mindketten csak egy futamon álltak rajthoz debütálócsapatukkal, első teljes szezonjukban megszerezték váratlan első győzelmüket, majd komoly sikerek után a Ferrarinál kötöttek ki - jó, mondjuk ottani eredményességükben nincs egy szemernyi hasonlóság sem! Mindenesetre egyedül ők Németország többszörös F1-es világbajnokai, és ahogy Schumacher pártfogolta a gyerekként szárnyait bontogató Vettelt, úgy tartja most szemmel Vettel is a Schumacherek következő generációjának, Micknek a fejlődését.

De a történet semmivel sem érne olyan szépen körbe, mint azzal, amit Vettel és az Aston Martin frissen bejelentett megállapodása magában hordoz. A jövőre a brit luxusmárka nevét felvevő Racing Pointtól mindenesetre most mindenki azt várja, hogy az autóján a zöld szín fog dominálni. És noha az évek során végbement számos identitásváltás forgatagában talán már könnyű róla megfeledkezni, de Vettel ahhoz a csapathoz igazolt, amelynek eredete az 1991-ben megalakult Jordanre vezethető vissza. Ki gondolta volna, hogy Vettel ugyanúgy zöld autóval, és ugyanannál a csapatnál fejezheti be a karrierjét, ahol három évtizeddel korábban szintén zöld autóval Michael Schumacher elkezdte? Mindenesetre komoly esély van rá, hogy ez a történet is bevonul az F1 romantikus véletlen egybeesései közé.

EhicmCSXsAAXdbK

Van F1 Ferrari nélkül? És van Ferrari F1 nélkül?

A Ferrari történelmi eseménye, a hétvégi mugellói F1-es futam kapcsán mi másról is beszélhettünk volna a Formula Podcastben, mint a Ferrariról? A kérdéses rész 54:26-tól hallható! Ha beszélgetni szeretnétek a podcastről, vagy akár konkrétan erről az adásról, akkor azt a Formula Podcast Facebook-csoportban megtehetitek!

 

 

 

Időmérők egész sora, néhány futammal fűszerezve – itt a szombati menü

Mugellóra (F1, F2, F3), Zolderre (WTCR, TCR Europe), Misanóra (MotoGP), a Nürburgringre (DTM) és Mid-Ohióba (IndyCar) is érdemes lesz figyelnünk ma (a hétvége teljes programja ITT érhető el):

09:50 - 10:20 WTCR, 2. szabadedzés  
09:55 - 10:40 MotoGP, 3. szabadedzés (tv: Aréna4, élő)
10:35 - 10:55 DTM, 1. időmérő  
10:25 Formula-3, 1. futam (tv: M4 Sport, élő)
11:10 - 11:45 TCR Europe, Időmérő  
12:00 - 13:00 Formula-1, 3. szabadedzés (tv: M4 Sport, élő)
13:30 - 14:00 MotoGP, 4. szabadedzés (tv: Aréna4, élő)
13:30 DTM, 1. futam  
14:00 - 15:00 WTCR, Időmérő (tv: Eurosport 2 és Sport2, élő)
14:10 - 14:50 MotoGP, Időmérő (tv: Aréna4, élő)
15:00 - 16:00 Formula-1, Időmérő (tv: M4 Sport, élő)
15:30 TCR Europe, 1. futam  
16:45 Formula-2, 1. futam (tv: M4 Sport, élő)
16:45 - 18:00 IndyCar, 1. szabadedzés  
20:00 - 20:30 IndyCar, 1. időmérő (tv: Aréna4, élő)
22:50 IndyCar, 1. futam (tv: Aréna4, élő)

Versenykilométerenként egy eurót adományoz az egészségügyi dolgozóknak a WTCR

A hétvégén Zolderben startol a Túraautó-világkupa 2020-as idénye, ennek alkalmából pedig a szervezők elindították a #RacetoCare kampányukat. Ennek lényege, hogy a promóter Eurosport Events a teljes szezonos pilóták által az időmérőkön és a versenyeken megtett összes kilométer után egy eurót adományoz a WTCR-futamok házigazda országaiban dolgozó – így a magyaroknak is – egészségügyi dolgozók részére, elismerve a koronavírus-járvány alatt végzett munkájukat. A versenyzőket és a részvényeseket is csatlakozásra kérik a kezdeményezésnek, melynek célja, hogy összességében elérjék a 100 ezer eurós adományt.

wtcr-adomany-covid

Nem úszta meg büntetlenül a Raikkönennel történt ütközést Sergio Perez (videó)

A mexikói pilóta épp a bokszból hajtott ki a Toszkán Nagydíj második szabadedzésén, amikor a gyorskörön lévő Kimi Raikkönen mellé ért, a Racing Point pedig megkoccolta a finn autóját, amely így a sóderágyban kötött ki. A felügyelők természetesen vizsgálni kezdték az alább is látható incidenst, s bár Perez azzal védekezett, hogy hosszú a mugellói bokszkijárat és nem tudta más módon megközelíteni az 1-es kanyart, a stewardok úgy ítélték meg, teljes mértékben ő a hibás, elvégre ő érkezett a bokszból, míg Raikkönen gyorskörön volt. Éppen ezért egyhelyes rajtbüntetést osztottak ki a mexikóinak a vasárnapi futamra.