F2/F3

F3: Smolyar az első duplázó idén

Egy végletekig izgalmas futammal kezdte meg a francia hétvégéjét a Formula-3 mezőnye, melyen ezúttal sajnos magyar részvétel nélkül zajlik. Aleksandr Smolyar nyerte az első futamot.

Az idén Tóth László személyében hosszú idő után magyar versenyzőért is szoríthatunk az F1 egyik rangos utánpótlás szériájában, ám a mostani forduló kivételt jelent. Az F3 körül az egyik legnagyobb hír volt a héten, hogy honfitársunk elkapta a koronavírust, így pedig kénytelen kihagyni a mostani versenyeket.

Mindez annál is inkább szomorú, hogy 2021-től kezdve bár több futamot rendeznek az eddigiekhez képest, a versenyhétvégék száma kevesebb lett. Az F2 és az F3 ugyanis nem szerepel ugyanazokon a hétvégéken egyszerre, utóbbinak hét helyszínből áll össze a versenynaptára, ebből a spanyol fordulón már túl vagyunk, Franciaországban pedig ezen a hétvégén zajlanak az események.

Szintén jelentős volt az a bejelentés, miszerint a korábban az F2-ben súlyos balesetet szenvedett Juan Manuel Correa ismételten bekerült a Sauber Akadémiára. Az ecuadori pilóta idén térhetett vissza a versenyzéshez a F3-as mezőnyben, mégpedig az ART Grand Prix színeiben

A pénteki időmérő edzést Correa egyik csapattársa, a dán Frederik Vesti nyerte, megelőzve a pontversenyben ekkor még élen álló norvég Dennis Haugert, valamint a francia Victor Martinst. Miután a szombat délelőtti első futamon a top 12 fordított sorrendben indul, így a Jenzer Motorsportnál versenyző Calan Williams indulhatott az élről, mellette pedig David Schumacher foglalt még helyet az első sorban. Logan Sargeant a harmadik, a korábban már említett Correa pedig a negyedik helyről várhatta a piros lámpák kialvását.

A futam elég eseménydúsan kezdődött, Williams ugyan megtartotta a pozícióját a rajt után, Schumacher viszont már nem volt ilyen szerencsés. A fiatal német a 6. helyig esett vissza és innentől kezdve folyamatosan csúszott egyre hátrébb. Még az első körben jött következő meglepetés, miután Jonathan Hoggard autója megállt a pályán, így egy rövidke VSC fázis következett.

A verseny első felében Schumacher visszaesését leszámítva nem változott az élmezőny összetétele, Williams, Sargeant és Correa mellett még Ayumu Iwasa és Smolyar alkották ekkor a legjobb ötöt. A igazi csaták a 7. körtől indultak meg, az addig élen álló Williams ugyanis elkezdte bukni a pozíciókat, az ausztrál pilótától előbb Sargeant vette el az első helyet, majd Iwasa is elment mellette. Dicséretes volt Smolyar tempója is, az ART orosz versenyzője a 6. helyről rajtolt, fél távnál pedig már a 3. helyért csatázott.

Ekkor jött az újabb váltás az élen, Iwasa a tízedik körben vette át a vezetést, mindeközben pedig Correa is elkezdett visszacsúszni. Két francia, Martins és Clément Novalak is elment mellette, előbbi teljesítménye pedig igazán kiemelkedő volt. Az MP Motorsport pilótája a 10. helyről indult, de a futam második felében már az élen álló ötös tagja volt, melynek tagjai a leintésig együtt maradtak.

Smolyar a 14. körben lépett egyet előre, három körrel később pedig rendesen megindult a helyezkedés, melynek végén az orosz az élre került. Martins ekkor már a második helyen haladt, egy körrel később pedig óriási csata kezdődött meg közöttük. A francia pilóta rövid időre át is vette a vezetést, az utolsó körben viszont ismét Smolyar volt az élen és a kockás zászlóig már ott is maradt, így megszerezte idei második futamgyőzelmét.