DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. május 6. szerda
F1

Még a Mercedes is támogatná a V8-as motorok visszatérését

Hiába a hibrid éra legsikeresebb gyártója a Mercedes, Toto Wolffék nyitottak arra, hogy „visszatérjen az F1 az igazi versenymotorokhoz”. A Red Bull és a Ferrari sem ellenkezik.

Ha megfelelő a párbeszéd és bevonják a gyártókat is, a Mercedes nem ellenzi, hogy visszatérjenek a Formula-1-be a V8-as motorok, sőt Toto Wolff egy akár 1200 lóerős hajtásláncot is el tudna képzelni a közeljövőben.

Az FIA elnöke, Mohammed ben Sulayem – vélhetően nem függetlenül az idei autókat, motorokat és szabályokat érintő kritikacumamitól – a hétvégén arról beszélt, hogy akár már 2030-tól, de 2031-től mindenképp újra V8-as erőforrásokat láthatunk majd a száguldó cirkuszban, a jelenleginél kisebb mértékű elektrifikáció mellett.

Bár még csak most indult el a jelenlegi szabályciklus, úgy fest, a motorgyártók is támogatnák ezt az irányt. Beleértve a jelenleg etalonnak számító és a 2014 óta tartó hibrid korszakban összességében legeredményesebb Mercedest is:

„Nyitottak vagyunk az új motorszabályokra” – felelte Toto Wolff a The Race erre irányuló kérdésére. „Szeretjük a V8-asokat. Csak nagyszerű emlékek fűznek hozzá, és a mi szempontunkból azok igazi Mercedes-motorok.”

start-miami-f1-mercedes



„Magas fordulatszámon pörögnek, és aztán meglátjuk, hogyan adunk neki elég energiát az akkumulátor oldaláról, hogy ne veszítsük el a kapcsolatot a való világgal. Ha 100 százalékban belső égésű motorra állunk át, nevetségesen néznénk ki 2030-ban vagy 2031-ben” – mutatott rá a Mercedes F1-es főnöke.

„Figyelembe kell ezt vennünk, és egyszerűbbé kell tennünk, miközben egy mega motort kell csinálnunk. Talán 800 lóerőt is kihozhatunk a belső égésű motorból, és ha arra még ráteszünk 400 lóerőt vagy még többet elektromos energiában…”

„Abszolút készen állunk erre, amíg ezek az egyeztetések strukturáltan zajlanak, figyelembe véve és bevonva az embereket. Tisztában vagyunk a gyártók pénzügyi valóságával manapság. Nem könnyű a dolgunk, de ha jó a szándék és a kivitelezés, akkor ránk számíthatnak, hogy visszatérjünk az igazi versenymotorokhoz.”

Laurent Mekies, a Red Bull vezére sem ellenzi a majdani módosítást annak ellenére, hogy náluk épp csak beindult a saját motorrészleg: „A Red Bull Powertrains szempontjából jó a hozzáállásunk ehhez. Úgy érezzük, a nulláról kellett kezdenünk, hogy megbirkózzunk ezzel a hajtáslánccal, és a kiindulási pont megfelelő. Izgatottan várjuk az újabb kihívást. Valószínűleg kicsit rugalmasabbak és függetlenebbek vagyunk” – fogalmazott.

A Ferrari részéről Frederic Vasseur arra mutatott rá, hogy számukra a legfontosabb szempont a költségek csökkentése – márpedig a Ben Sulayem által vizionált verzióval ez is megvalósulna: „A kezdetektől egy paramétert tartunk szem előtt: a motorok őrületes költségeinek csökkentését. Ez a gyártók érdeke, de egyúttal az ügyfeleké és az F1-é is” – hangsúlyozta Vasseur.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: