2024. április 27. szombat

Sainz a leggyorsabb az újoncok edzésén

Öt vendégszereplővel zajlott az USA Nagydíj első szabadedzése – Giovinazzi visszatérését kínos baleset rövidítette meg. Verstappen és Stroll is vezetett, mielőtt Sainz megfutotta a legjobb köridőt.

Az újoncok szabadedzése volt az USA Nagydíj első tréningje, amely magyar idő szerint este 9-kor rajtolt el: a tapasztalatlan versenyzők edzésbevetésére vonatkozó szabály értelmében négy csapat is olyan pilótát ültetett autójába, aki Austinban vezetett először F1-es versenyhétvégén. A legnagyobb nevet kétségtelenül a McLaren vonultatta fel a 2021-es IndyCar-bajnok Alex Palou személyében. A Ferrari tesztpilótáját, Robert Svarcmant ültette be, az Alfa Romeo és Williams pedig egy-egy F2-es élmenőnek adott lehetőséget Theo Pourchaire és az amerikai Logan Sargeant személyében. Volt egy kakukktojás is: az ötödik edzésszereplő, a Haas volánja mögé ülő Antonio Giovinazzi nem felelt meg az újoncszabály feltételeinek – az ő szerepeltetése erősen összefügghet azzal, hogy az olasz a csapat 2023-as ülésének esélyese.

A korábbi Alfa-pilóta visszatérése azonban kínosan alakult: nyolc perccel kezdés után a VF-22 a 6-os kanyar gumifalában kötött ki, miután a versenyző elvesztette a hátsó tapadást. A baleset miatt rögtön előkerült a piros zászló, habár Giovinazzi újra tudott indulni az autóval, és törött első szárnnyal elhagyta a baleset helyszínét. A Haas nem sokkal később közölte: az ütközésben sérült a kuplung, valószínűleg váltócsere is szükséges, így Giovinazzi szabadedzése máris véget ért…

Mivel nem kellett autót menteni, pár perc állás után máris folytatódott a szabadedzés. Ekkor még Sergio Perez állt az eredménylista élén, de rövid ideig megfordult Esteban Ocon is az első pozícióban – mielőtt megérkezett Max Verstappen, máris lágy gumit használva, 1:38,272-es köridőt összefűzve. A holland később nyolc tizedet lefaragott az időeredményből, de az utolsó 20 percben ez a kör is megdőlt, mégpedig váratlan versenyző jóvoltából.

Jól teljesített az Aston Martin az austini pályán, Sebastian Vettel egy darabig Verstappen mögött állt másodikként, az igazi meglepetést pedig Lance Stroll tartogatta: mindössze két ezredmásodperccel megdöntötte Verstappen addigi legjobb körét, és az első pozícióba ugrott fel!

Stroll uralkodása nem tartott sokáig, Carlos Sainz hat tizedmásodpercet adott a kanadainak, a Ferrari 1:36,857-es köre volt a szabadedzés legjobbja. Az utolsó percekben Verstappen zárkózott fel másodnak két tizedmásodperc lemaradásban, a harmadik pedig Lewis Hamilton lett a pályára jelentős fejlesztési csomagot hozó Mercedesszel.

A rövid idei első helyen villogó Stroll a negyedik helyre csúszott vissza, Sergio Perez elé, aki már biztosan rajtbüntetést kap belsőégésű motor cseréje miatt – akárcsak Guanyu Zhou. A hatodik helytől lefelé Fernando Alonso, George Russell, Pierre Gasly, Lando Norris és Vettel végeztek. Az öt edzésszereplő a mezőny utolsó öt pozíciójában zárt, Svarcman volt a leggyorsabb közülük, a csapattárstól 2,1 másodperccel elmaradó köridővel.