Leclerc erőből is behúzta a monzai pole-t

A büntetések miatt eleve borítékolható volt a monacói rajtelsősége, de a pályán is a Ferrari versenyzője volt a leggyorsabb az időmérőn. George Russell az első sorból, Max Verstappen a hetedik helyről indulhat.

Tökéletes, napsütéses időjárási körülmények között startolt el a Formula-1-es Olasz Nagydíj Monzában, ahol már előzetesen tudni lehetett, hogy a rajtrács csak nyomokban fog emlékeztetni a végeredményre, hiszen csaknem a mezőny fele, összesen kilenc pilóta kap majd motorkomponens-csere miatt rajtrácsbüntetést a vasárnapi futamra, köztük néhány élmenő is Max Verstappen (plusz öt hely), Carlos Sainz és Lewis Hamilton (rajtrács vége) személyében.

A kvalifikáció első felvonásában Verstappen egyből bement az 1:20-as tartományba, így ő húzta be az első helyet ebben az etapban Charles Leclerc, Sainz és Sergio Perez előtt. Persze a lényeg az volt, hogy melyik öt pilóta nem fér be a legjobb tizenöt közé – ez végül az Aston Martinok és a Haasok mellett Nicholas Latifinek nem sikerült: a kanadai már az első kanyarban belerontott a körébe, így kiesett, miközben a vakbélgyulladással kórházba kerülő Alexander Albon helyére beugorva debütáló Nyck de Vries továbblépett a Williamsszel. Érdekesség, hogy bár a Haasok kvalifikáltak az utolsó két helyre és még büntetésük is van, mégis jobb helyről fognak indulni, hiszen a három mezőny végére küldött pilóta egyaránt mögülük fog startolni.

leclerc-ferrari-monza-pole

A Q2-ben válaszolt a Ferrari Verstappen előző körére: Sainz 1:20,8-as legjobbat futott csapattársa és a Red Bullok előtt. Őket a két Mercedes, a két McLaren, valamint Fernando Alonso és Pierre Gasly követte az első tízben, míg búcsúzni kényszerült Esteban Ocon, a két Alfa Romeo, az általuk közrefogott és az utolsó körébe belehibázó De Vries és a bokszból ki sem hajtó, de eleve a rajtrács végéről induló Yuki Tsunoda. De Vries tehát 13. helyen zárta első F1-es időmérőjét, de a büntetések okán a top 10-ből fog indulni.

A végső etapban az első próbálkozások után Sainz vezetett 1:20,584-es körrel, szűk két tizeddel megelőzve Leclerc-t és szűk hárommal Verstappent: ők hárman voltak esélyesek az elsőségre, mert Perez lemaradása már bő hét tizedmásodperc, George Russellé pedig csaknem egy másodperc volt a Ferrari spanyoljával szemben.

A Q3 végén aztán mindhárom élmenő gyorsult ugyan, de végül a legtöbbet Leclerc javította, így nemcsak a büntetések révén, hanem a pályán elért eredmények alapján is a monacói pilótáé lett a rajtelsőség. Verstappen befurakodott Sainz elé a második helyre, de az öthelyes hátrasorolás okán nem ő indulhat Leclerc mellől. Mivel Sainz, Perez és Hamilton is büntetett, Russell állhat fel majd Leclerc mellé az első sorba, míg a másodikat a két McLaren foglalja el Lando Norris és Daniel Ricciardo révén, a harmadikat pedig Pierre Gasly és Fernando Alonso sajátítja majd ki. Az Olasz Nagydíj vasárnap 15 órakor startol.