2024. április 18. csütörtök
Motor

Lorenzo egy lépéssel a mezőny előtt, Rossi a 7.

Igazi tűzijátékot hozott a MotoGP harmadik silverstone-i gyakorlása, amelynek végén Jorge Lorenzo csaknem fél másodpercet osztott ki a mögötte végző Marc Marqueznek. A harmadik helyet Andrea Dovizioso szerezte meg a Ducatival, míg Valentino Rossi a hetedik pozícióból várhatja a folytatást.

A Moto3-asok harmadik szabadedzése után következett a királykategória tréningje, amely azonban nem volt tét nélküli, hiszen a tegnapi két gyakorlással összesített eredménylista alapján dől el, ki juthat be automatikusan a délutáni időmérő második etapjába. Marc Marquez nem sokáig késlekedett: rögtön az első gyorskörén megjavította Jorge Lorenzo tegnapi legjobbját, sőt a 2:02-es határt is áttörte.

Utóbbi tekintetében a yamahás spanyol is követte a címvédő példáját, ám a vezetést nem tudta visszavenni tőle. Nagyot lépett előre azonban Scott Redding, aki ötödikként zárta az első negyedórát, ám ezzel is csak a második legjobb brit volt a harmadik helyét őrző Bradley Smith mögött. Valentino Rossi is igyekezett feljebb zárkózni tegnapi gyengébb teljesítménye után, az olasz azonban csak a hetedik helyig tudott előrejönni.

Az edzés középső harmadában nem sok változás történt a tabellán, egyedül Aleix Espargaro hívta fel magára a figyelmet, ám ő is csak egy bukással. Eugene Laverty is képernyőre került, ám nem csak azért, mert hazai pilóta: a korábbi Superbike világbajnoki menő ideiglenesen a parádés 12. helyre jött előre az Open Hondával! Az igazán nagy előretörést azonban Cal Crutchlow mutatta be, aki az utolsó percekhez közelítve a harmadik pozícióban találta magát tegnapi gyengébb szereplését követően – igaz, nem sokáig, Smith ugyanis hamar válaszolt honfitársa körére.

A végjáték aztán szokás szerint valóságos tűzijátékot hozott, többen is komolyan megjavították a köridejüket. Közülük is kiemelkedett azonban Jorge Lorenzo, aki fél másodpercet gyorsult korábbi teljesítményéhez képest, ezzel pedig visszaszerezte a vezetést Marqueztől, s meg is nyerte a harmadik gyakorlást. A repsolos ugyanakkor nem tudott javítani, így 459 ezreddel elmaradt az összetett éllovasától, míg a harmadik helyre a ducatis Andrea Dovizioso ért oda. Pedrosa lett a negyedik, majd a britek nagy örömére jött Redding és Smith párosa, míg Rossinak meg kellett elégednie a hetedik pozícióval. A top10-be még Crutchlow, Pol Espargaro és Iannone fértek be, így ők kvalifikálták magukat egyenes ágon a Q2-be, míg például a két Suzukinak ez nem sikerült.

Folytatás itthoni idő szerint 14:30-kor a tét nélküli negyedik szabadedzéssel, amelyet azonnal követ majd a kétrészes időmérő Silverstone-ban.

A 3. szabadedzés végeredménye:

1.

Jorge LORENZO

SPA

Movistar Yamaha MotoGP

Yamaha

2'01.429

2.

Marc MARQUEZ

SPA

Repsol Honda Team

Honda

2'01.888

0.459 / 0.459

3.

Andrea DOVIZIOSO

ITA

Ducati Team

Ducati

2'01.969

0.540 / 0.081

4.

Dani PEDROSA

SPA

Honda

2'02.020

0.591 / 0.051

5.

Scott REDDING

GBR

EG 0,0 Marc VDS

Honda

2'02.119

0.690 / 0.099

6.

Bradley SMITH

GBR

Monster Yamaha Tech 3

Yamaha

2'02.125

0.696 / 0.006

7.

Valentino ROSSI

ITA

Yamaha

2'02.203

0.774 / 0.078

8.

Cal CRUTCHLOW

GBR

LCR Honda

Honda

2'02.341

0.912 / 0.138

9.

Pol ESPARGARO

SPA

Yamaha

2'02.346

0.917 / 0.005

10.

Andrea IANNONE

ITA

Ducati Team

Ducati

2'02.443

1.014 / 0.097

11.

Maverick VIÑALES

SPA

Team SUZUKI ECSTAR

Suzuki

2'02.476

1.047 / 0.033

12.

Aleix ESPARGARO

SPA

Suzuki

2'02.482

1.053 / 0.006

13.

Danilo PETRUCCI

ITA

Octo Pramac Racing

Ducati

2'02.842

1.413 / 0.360

14.

Yonny HERNANDEZ

COL

Ducati

2'02.981

1.552 / 0.139

15.

Eugene LAVERTY

IRL

Aspar MotoGP Team

Honda

2'03.120

1.691 / 0.139

16.

Hector BARBERA

SPA

Avintia Racing

Ducati

2'03.263

1.834 / 0.143

17.

Loris BAZ

FRA

Forward Racing

Yamaha Forward

2'03.363

1.934 / 0.100

18.

Alvaro BAUTISTA

SPA

Aprilia Racing Team Gresini

Aprilia

2'03.444

2.015 / 0.081

19.

Jack MILLER

AUS

LCR Honda

Honda

2'03.626

2.197 / 0.182

20.

Nicky HAYDEN

USA

Honda

2'03.833

2.404 / 0.207

21.

Mike DI MEGLIO

FRA

Ducati

2'04.030

2.601 / 0.197

22.

Stefan BRADL

GER

Aprilia

2'04.152

2.723 / 0.122

23.

Alex DE ANGELIS

RSM

E-Motion IodaRacing Team

ART

2'04.689

3.260 / 0.537

24.

Karel ABRAHAM

CZE

AB Motoracing

Honda

2'05.203

3.774 / 0.514

25.

Claudio CORTI

ITA

2'05.947

4.518 / 0.744

A három szabadedzés összesített eredményei alapján:

Automatikusan bejutott a Q2-be: Lorenzo, Marquez, Dovizioso, Pedrosa, Redding, Smith, Rossi, Crutchlow, P. Espargaro és Iannone

A Q1-ben küzd a fennmaradó két továbbjutó helyért: Vinales, A. Espargaro, Petrucci, Hernandez, Laverty, Barbera, Baz, Bautista, Miller, Hayden, Di Meglio, De Angelis, Abraham és Corti