Motor

Dovizioso nyerte a roppant szoros nyitó tréninget

Kiválóan kezdte hazai hétvégéjét a Ducati, hiszen Andrea Dovizioso bizonyult a leggyorsabbnak az Olasz Nagydíj első szabadedzésén. Mögötte Jorge Lorenzo lett a második a Yamahával, míg a harmadik pozíciót szintén a bolognaiak kötelékébe tartozó Andrea Iannone szerezte meg, csupán 47 ezreddel elmaradva csapattársától. Az első 14 pilóta nyolc tizeden belül zárt.

A Moto3-asok után a királykategória szereplői is birtokba vették a mugellói aszfaltcsíkot. Az első percekben két ducatis, Danilo Petrucci és Andrea Dovizioso váltotta egymást az első helyen – igaz, hamarosan Cal Crutchlow is beleszólt a küzdelmükbe. Marc Marquez is igyekezett nagy tempót diktálni, ám ennek az lett az eredménye, hogy elmérte az első kanyar féktávját, s a sóderágyat is meglátogatta. A köridők gyorsan javultak egyébként az első negyedórában: előbb Pol Espargaro ugrott az élre, majd Dovizioso már 1:48 eleji eredménnyel vette át tőle a vezető pozíciót.

21476_orig_4aab21a4ed84c91a8d2f250d05f3545f

Az előző két futamot megnyerő Jorge Lorenzo is jól kezdte a hétvégét: elsőként tudott 1:47 végi köridőt futni, ezzel húsz perc elteltével a Yamaha klasszisa állt az élen. Ő és Dovizioso közel fél másodperccel gyorsabbnak bizonyult a többieknél, akiket Marquez vezetett, míg a vb-éllovas Valentino Rossi csak a 7-8. hely környékén tanyázott ekkor. Marquez aztán tudott gyorsulni, ám a harmadik helyről egyelőre nem tudott előrelépni, előtte azonban helyet cserélt Dovizioso és Lorenzo, így már ismét a Ducati hazai pilótájának nevével kezdődött az eredménylista.

A fináléra is Dovizioso, Lorenzo, Marquez sorrendben fordult az élmezőny, míg mögöttük a Rossi szélárnyékét kihasználó Hernandez és a „Doktor” tűnt fel a negyedik és ötödik helyeken. Iannone még náluk is nagyobbat dobott, a ducatis ugyanis feljött másodiknak csapattársa mögé – jóllehet, csak másodpercekig volt kettős Ducati-vezetés, mert Lorenzo hamar ismét beékelődött a két olasz közé. Iannone teljesítménye különösen annak fényében volt megsüvegelendő, hogy néhány napja hajszáltörést találtak a könyökénél.

A leintésig aztán már nem változott a helyzet, így Dovizioso nyerte a gyakorlást, mindössze 33 ezreddel felülmúlva Lorenzót, és 47 ezreddel megelőzve Iannonét. Marquez lett a negyedik, Hernandez az ötödik, Rossi pedig a hatodik, míg az első tízbe Redding, Smith, Pol Espargaro és Crutchlow tette teljessé. Dani Pedrosának meg kellett elégednie a 11. pozícióval, ám a mezőny szorosságát jól jelzi, hogy még a 14. helyen végző Hector Barbera is nyolc tizeden belül volt a győzteshez képest. Folytatás 14:05-kor a második tréninggel.