2024. április 28. vasárnap

Hamilton legyőzte Rosberget az év első pole-jáért

A Mercedes kisajátította az első rajtsort az Ausztrál Nagydíj időmérőjén, míg a harmadik helyen Felipe Massa végzett Sebastian Vettel mellett. A két McLaren az utolsó sorban kötött ki.

A Q1-ben a Red Bullnál volt nagyobb a kapkodás a megszokottnál, hiszen Danyiil Kvjat autójában a vezetékekkel adódott probléma a harmadik edzés során, amit csak az időmérő kezdete utánra tudtak teljesen helyrehozni. Az orosz végül ki tudott hajtani a pályára az utolsó percekben, és bár a csapattal töltött első időmérőjén így azonnal nagy nyomás nehezedett rá, egyetlen gyorskörével is továbbjutott.

Valójában csak három autó esett ki az első szakaszban, hiszen a Manor még nem tudta felkészíteni autóit, így noha a körülményekkel dacolva elutaztak a helyszínre, végül nem vehetnek részt a versenyen. Will Stevenst és Roberto Merhit is a Q1-es kiesők között listázták, de a valódi utolsó helyezett a két McLaren lett. Jenson Button és Kevin Magnussen senkit nem voltak képesek megelőzni, és még a brit is egy másodperccel elmaradt a továbbjutást érő 15. helytől. A wokingiak autói mellett Marcus Ericsson esett még ki a Sauberrel.

ham

A Q2-t a Mercedesek ugyanolyan könnyeden vették, mint az első szakaszt: egyetlen gyorskör megtétele után az élre álltak - Hamilton vezetésével -, és visszaparkoltak a bokszba. Mögöttük a Ferrarik és a Williamsek sorakoztak, de az utolsó négy továbbjutó helyért igazán kiélezett csata alakult ki, és talán a két Force India kivételével bizonyos pillanatokban mindenki esélyesnek tűnt a legjobb tíz elérésére. Végül Sergio Perez és Nico Hülkenberg mellett két újonc és egy csapatot váltó pilóta búcsúzott. Danyiil Kvjat a Red Bull-lal teljesített első időmérőjén csak a 13. helyig jutott, de kiesett még Max Verstappen és Felipe Nasr is. A top10-be viszont első próbálkozásra bejutott Carlos Sainz, és a tavaly ilyenkor még a mezőny végén álló két Lotus is hosszú idő után tért vissza a mezőny első felébe.

A címvédő az időmérő utolsó szakaszában sem hezitált, azonnal egy 1:26,4-es körrel állt a tabella élére, amit a többiek megközelíteni sem tudtak. Elsőre Rosberg sem, hiszen a német hibázott az utolsóelőtti kanyarban, kicsúszott, így azonnal a bokszba hajtott elfuserált köre után. Második nekifutásra Hamilton csak tovább javított, míg csapattársa talán már kevesebb kockázatot is vállalt, így végül hat tizeddel végzett a brit mögött.

Persze a második helyhez ez is bőven elég volt Rosberg számára, hiszen a harmadik leggyorsabb Felipe Massa őt is további nyolctizeddel követte, azaz a brazil Hamiltontól már 1,4 másodpercet kapott. Erős volt a két Ferrari is, Sebastian Vettel az új csapatával töltött első időmérőt a 4. helyen zárta, míg a harmadik sor a két finné lesz, hiszen Kimi Raikkönen mellé az utolsó kanyarban hibázó Valtteri Bottas állhat fel.

Daniel Ricciardo Red Bullja csak a negyedik erőt képviselte az istállók között, az ausztrál a 7. lett hazai közönsége előtt. Carlos Sainz a 8. helyen zárta első időmérőjét, míg a legjobb tízest a két Lotus zárja.

A 2015-ös szezonnyitó futam vasárnap közép-európai idő szerint reggel 6 órakor kezdődik.