2024. március 19. kedd
USA

IndyCar: Hatalmas becsapódás, dráma és Ericsson-győzelem Detroitban

Felix Rosenqvist óriási ütközése és Romain Grosjean balesete miatt kétszer is megszakították az első detroiti IndyCar-futamot, amelyen végül Will Power drámája után az ex-F1-es svéd győzött.

Két héttel az Indy 500 után Detroitban folytatódik az IndyCar 2021-es idénye, s már szombaton rendeztek egy futamot, amely a szezon eddigi talán legőrültebb versenyét hozta. A futam leglátványosabb jelenete Felix Rosenqvist nevéhez fűződik, aki a táv harmadánál óriási sebességgel, vélhetően a beragadó gázpedálja miatt csapódott bele a falba a 6-os kanyarba. A svéd pilóta szerencsére végig magánál volt, ennek ellenére beletelt néhány percbe, amíg kiszedték az autóból.

Rosenqvistet az incidens után kórházba szállították, s ott is tartották megfigyelésre éjszakára, ez pedig egyúttal azt is jelenti, hogy a vasárnapi második versenyt kihagyja: ott Oliver Askew helyettesíti majd a svédet az Arrow McLaren SP-nél.

A baleset miatt természetesen félbeszakították a versenyt, amelyet bő egy óra várakozás után indították újra. Úgy tűnt, Will Power megszerezheti idei első győzelmét, hiszen a táv több mint felében ő vezette a viadalt, öt körrel a vége előtt azonban Romain Grosjean vágta falnak az autóját, a versenyirányítás pedig úgy döntött, ismét belengeti a piros zászlót, hogy ne sárga jelzés alatt érjen véget a futam.

Az újabb dráma pedig ekkor következett: Power autóját nem tudták újraindítani, amikor a mezőnyt elengedték, így mindenki kikerülte őt – az ausztrál egyébként eléggé ki is akadt a versenyirányításon a megszakítás és amiatt, hogy csak a sereghajtó bokszba érkezése után vittek ventilátort az autóhoz, amelyben így gyakorlatilag megfőtt az ECU.

Az első helyet így a Powert a megszakítás előtt üldöző Marcus Ericsson örökölte meg, aki a hátralévő körökben már nem is engedte ki a kezéből a vezetést, így a korábban a Formula-1-ben öt évet is lehúzó svéd megszerezte első győzelmét az IndyCarban – egyúttal a 2013-as GP2-szezon óta először aratott diadalt bármilyen versenyen! Emellett folytatódott az idei sorozat az amerikai szériában, hiszen hét futam alatt már a hetedik különböző győztest ünnepelhettük, ráadásul Ericsson volt a negyedik közülük, aki először pezsgőzhetett a dobogó tetejéről.

ericsson-indycar-detroit-1

Rinus Veekay és Patricio Q’Ward állhatott még fel a pódiumra, megelőzve a futam korábbi szakaszában bevállalós előzéseket produkáló Takuma Satót, valamint Graham Rahalt. A címvédő Scott Dixon kilencedik, a bajnokságot vezető Alex Palou 15. lett. A verseny krónikájához tartozik még, hogy a táv első szakaszában Josef Newgarden elhagyta az egyik kerekét menet közben. Folytatás vasárnap egy újabb időmérővel és futammal.