DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 25. csütörtök

Több F1-es pilóta is kipróbálná az új Formula–E autót

A Formula–E idén decemberben mutatja be az új Gen4-es autót, amely minden eddiginél közelebb kerülhet a Formula–1 tempójához. Az első gyártói tesztet már tavaly novemberben megtartották, az FIA pedig már az elmúlt év eleje óta dolgozik a projekten. Az új konstrukció állandó összkerékhajtást kap, kétféle aerodinamikai csomaggal rendelkezik, teljesítménye eléri a 600 kW-ot (több mint 815 lóerő), és már 338 km/órás végsebességet is mértek vele. A köridők a tervek szerint a Formula–2 és a Formula–1 közé esnek majd, ami komoly előrelépést jelent.

A bahreini teszten a kategória neve az F1-es paddockban is téma volt, miután a négyszeres Formula–1-es világbajnok, Max Verstappen úgy fogalmazott az új F1-es szabályokról, hogy azok „olyanok, mint a Formula–E szteroidokon”. Jeff Dodds, a Formula–E első embere erre válaszul tesztet ajánlott a hollandnak, s amikor a RacingNews365 részéről feltették neki a kérdést, hogy ez egy valódi meghívás-e, így felelt:

„Száz százalékig. Amióta a Gen4 pályára gördült a teszteken, több F1-es versenyzővel is beszéltem, persze soha nem mondanám el, kik voltak, akik azt kérdezték: Mehetek egy privát tesztet? Nagyon szeretném kipróbálni. Max nem volt köztük, de mások igen” – mondta Dodds.

Hozzátette: „Teljesen nyitott a meghívás, nemcsak Maxnak, hanem bármelyik F1-es pilótának. Ha látni akarják, merre tart ez a sport, üljenek be a Gen4-be. Óriási előrelépésről van szó. A Gen4 köridői nem lesznek számottevően lassabbak egy Formula–1-es autóénál. A Formula–2 és a Formula–1 közé esnek majd, de ami a Gen4 után jön? Véleményem szerint az már olyan gyors lesz, mint a Formula–1, vagy akár gyorsabb. Ebbe az irányba haladunk.”

batmobil

Csapatot vált és az F2-es bajnoki címet veszi célba a Ferrari akadémistája

Az ART Grand Prix-től távozva a DAMS csapatánál folytatja Formula-2-es pályafutását Marcus Armstrong. A Ferrari által felkarolt 20 éves pilóta második szezonjára készül az F1 előszobájaként számon tartott szériában, ahol idén a bajnoki címet vette célba. A fiatal pilóta számára Romain Grosjean és Jolyon Palmer is követendő példa lehet, hiszen a sorozatban mindketten a DAMS istállójával nyertek bajnokságot, később pedig az F1 mezőnyéhez csatlakozhattak.

Az istálló két tulajdonosa, Gregory és Olivier Driot az igazolás kapcsán elárulták: nagy örömmel üdvözlik a pilótát a csapatnál, akivel nagy célokat tűztek ki a 2021-es szezonra.

armstrong-20201

Fotó: DPPI

Pierre Gasly sivatagi szörfözéssel melegít

Szokatlan tevékenységről töltött fel videót az Alpha Tauri F1-es pilótája:

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

PIERRE GASLY

Lefújta sebringi szezonnyitóját a WEC – naná, hogy Portimao a beugró

Az eredeti tervek szerint márciusban a sebringi 1000 mérföldes versennyel rajtolt volna el az Endurance-világbajnokság 2021-es idénye (amelynek állandó nevezőit a minap hozták nyilvánosságra), de nem okoztak meglepetést a szervezők a péntek délelőtti bejelentéssel, miszerint a koronavírus-járvány terjedése miatt nem akarnak kockázatot vállalni egy amerikai utazással – márpedig a felszereléseket hamarosan útjukra kellett volna indítani –, ezért kénytelenek voltak törölni a viadalt.

Viszont így sem csökken a tervezett futamok száma, ugyanis április első hétvégéjén, azaz húsvétkor Portimaóban rendeznek a sebringi forduló helyett egy 8 órás futamot, így Portugáliában indul a WEC szezonja. Érdekesség, hogy az Algarve International Circuit a pandémia egyik legnagyobb nyertese, hiszen tavaly a Formula-1-et és a MotoGP-t is első alkalommal látta vendégül a helyszín, amely jó eséllyel mindkét említett széria idei menetrendjébe is be fog kerülni a kényszerű átalakítások miatt (a MotoGP esetén ezt ma be is jelentették). A WEC a portimaói nyitány után a korábban bejelentett versenyekkel folytatná a szezont, azaz májusban jönne Spa, majd június közepén a Le Mans-i 24 órás.

sebring-wec-dppi

Négy éve tartó pereskedést nyert meg Magnussen

Korábbi menedzsere, Dorte Riis Madsen perelte be Kevin Magnussent, a Formula-1-ből idén távozó pilótát, de már négy évvel ezelőtt, azóta ment köztük a jogi vita. A koppenhágai bíróság elsőre Madsen javára döntött abban a kérdésben, hogy Magnussen azóta megkeresett pénzének 20%-ára igényt tarthat-e a menedzser, a dániai magasabb fokú bíróság viszont Magnussennek adta a dolgot - fellebbezni nem lehet, a pilóta "megúszta" és megtarthatja az így már több millió fontra rúgó összeget.

keymag

fotó: dppi

Jenson Button visszatér a Williamshez - több évre írt alá

A Williams hivatalosan is bejelentette, hogy visszaigazolja korábbi F1-es pilótáját, Jenson Buttont. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy 2009 világbajnoka visszatér a pilótaülésbe: felsőbb tanácsadói pozícióban fog dolgozni a csapatnál. Mint írták, a tapasztalatával kell segítenie az istálló működését és fellendülését, egyúttal a csapat versenyzőinek is tanácsokat kell adnia - 2021-ben sok versenyhétvégén jelen lesz majd, igaz, hozzátették, hogy a Sky Sportsnál is megtartja a szakértői állását.

butt

fotó: dppi

Megtették az első 2021-es köröket egy MotoGP-gép nyergében

Bár a meghosszabbított katari tesztig még másfél hónap hátra van, az előző napokban mégis láthattunk már egy MotoGP-motort mozgásban. A Honda ugyanis csatlakozott a Superbike-világbajnoki mezőny jerezi tesztjéhez, ahol Stefan Bradl próbálgatta a 2021-es versenygépet. Az időjárás nem volt túl kegyes a résztvevőkhöz, a WSBK-sok tulajdonképpen el is halasztották a tesztet a jövő hétre az eső és a vizes pálya miatt, Bradl viszont így is megtett néhány kört az RC213V-vel, amelyen a motorblokkfejlesztések befagyasztása okán elsősorban egy új váz, egy új lengővilla és egy új kipufogó tűnt fel.

Nem a tavaly – és elképzelhető, hogy idén is – Marc Marquezt helyettesítő német volt egyébként az egyetlen MotoGP-s Jerezben: Johann Zarco egy utcai Ducatival körözött (Michele Pirro, a bolognaiak tesztelője társaságában), de az időjárás miatt csak pár kört tett meg, míg a yamahás Maverick Vinales az eredeti tervein módosítva emiatt le is fújta az edzést. A MotoGP Instagram-oldalán Bradlről és Zarcóról is láthatunk néhány fotót:

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

MotoGP (@motogp) által megosztott bejegyzés

Imádod a MotoGP-t, nem szeretnél lemaradni egyetlen motoros hírünkről és extra információinkról sem? Akkor csatlakozz a Formula MotoGP csoportunkhoz IDE KATTINTVA!

Vettel is megejtette első látogatását az Aston Martinnál

Bár az alakulat nem verte nagy dobra, az F1-Insider információi alapján nemcsak Carlos Sainz és Sergio Perez járt már új csapata főhadiszállásán, hanem Sebastian Vettel is. A Ferraritól a Racing Pointból átalakuló Aston Martinhoz igazoló német állítólag kedden tett látogatást a silverstone-i gyárban, ahol előbb Otmar Szafnauer csapatfőnökkel és Andy Green technikai igazgatóval találkozott, majd egy üléspróbán is részt vett, valamint a szimulátort is kipróbálta. Fotókat és videókat egyelőre nem tettek közzé a látogatásról (persze lehet, hogy ami késik, az nem múlik), de úgy hírlik, a szimulátorban máris ráérzett Vettel az autóra, amely a szakértők szerint eleve jobban passzolhat a stílusához, mint az előző évi Ferrari.

vettel-aston-1

Két legenda, egy találkozás: a legnagyobb sztori

Különösen őszinte hangvételű interjúban beszélt a Formula Podcastnek az autóőrült rocksztár, Brian Johnson – az élő legenda többek között azt is felidézte nekünk, milyen körülmények között találkozott gyerekkori hősével, a nemrégiben elhunyt Sir Stirling Moss-szal. Az adás ezen részét 55:38-tól hallgathatod meg!

 

A Formula Podcast elérhető az alábbi felületeken, iratkozz fel a csatornánkra, hogy ne maradj le a legfrissebb információkról és csatlakozz a Formula Podcast Facebook-csoporthoz!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

castbox

buzz3

google-pc

rp 

deezer

addict

Ennyit változott az F1-es McLaren pilótafülkéje 32 év alatt

Az 1988-as MP4/4 és a 2020-as MCL35 pilótafülkéit hasonlíthatjuk össze az alábbi posztnak köszönhetően.

Leclerc zongoratudománya fejlesztésére fordítja a koronavírus-karanténját

Charles Leclerc-ről eddig is tudtuk, hogy egész jól zongorázik, most pedig egy hosszabb videót is feltöltött az Instagram-sztorijába (több részletben, egy Twitter-felhasználó rakta őket egybe) arról, hogyan is játszik a pillanatnyilag koronavírus-fertőzése miatt karanténban lévő monacói ferraris, aki a jelek szerint jól érzi magát a betegség ellenére is:

Videó: Rögtön egy méretes bukással indult a WRC-szezon

Teemu Suninen jó úton járt a Monte-Carlo Rali első szakaszán ahhoz, hogy a legjobb időt fussa, de nem ért végig, eléggé összetörte a Ford Fiesta WRC-t:

Amikor taxisofőrré váltak az F1-es pilóták

Az utóbbi években már ritkán láthatunk hasonlót, de a korábbi évtizedekben gyakrabban előfordult, hogy egy verseny végén valamilyen okból az egyik Formula-1-es pilótának „fuvarra” volt szüksége, hogy visszatérhessen a bokszutcába. Járt így többek között Fernando Alonso, Mark Webber, Giancarlo Fisichella és Jean Alesi is, de a műfaj királya kétségkívül Nelson Piquet volt, akinek autójára egy ízben hárman is felültek egyszerre – ezekből készített összeállítást az F1 YouTube-csatornája (amely átkattintás után tekinthető meg!):

Plusz tesztekkel készítheti fel japán újoncát az F1-re az Alpha Tauri

Mivel a Formula-1-es mezőnynek csupán egy háromnapos tesztje lesz a szezon előtt – március 12-től 14-ig Bahreinben –, az újoncoknak és a csapatot váltóknak nagyon kevés idő áll a rendelkezésükre, hogy megszokják az új közeget. Nem véletlen, hogy a Ferrari például plusz alkalmat szervez Carlos Sainznak, de nem a maranellóiak lesznek az egyetlenek, akik így tesznek.

A Motorsport.com úgy tudja, az Alpha Tauri kétszer is lehetőséget fog biztosítani az F1 első 2000-es években született pilótájának, Yuki Tsunodának a vezetésre a versenynaptárban idén is helyet kapó Imolában: egyszer a jövő héten egy régebbi autóval, majd pedig február 23-25. között is, ekkor azonban már elképzelhető, hogy egy filmforgatási nap keretein belül (ebből kettő van minden csapatnak, s egyszer-egyszer maximum 100 km-t tehetnek meg) az idei versenygépet is kipróbálhatja a japán – ahogy várhatóan néhány kört majd Pierre Gasly is megtehet.

tsunoda-alphatauri-imola-teszt

Havas-jeges sarkvidéki eseménnyel tér vissza jövőre a Bajnokok Tornája

A Race of Champions szervezői bejelentették, hogy két év kihagyás után 2022 januárjában újra megrendezik a népszerű gálaversenyt, a rendre sztárok egész sorát elcsábító Bajnokok Tornáját. Lesz viszont egy komoly újítás, ugyanis az előző alkalmak során megszokhattuk, hogy stadionokban kialakított szűk pályán csapnak össze a versenyzők – járt az esemény többek között az Egyesült Királyságban, Kínában, a legutóbbi 2019-es kiírás alkalmával pedig Mexikóban –, most azonban egy hosszabb és szélesebb pályát fognak építeni. Méghozzá egy teljesen havas-jeges pályát, az északi sarkkörtől kevesebb mint száz kilométerre, Svédországban.

Johan Kristoffersson, a regnáló ralikrossz-világbajnok, aki 2019-ben megnyerte a Nemzetek Kupáját a RoC-on, úgy véli, minden versenyző imádni fogja az új kihívást és az autók folyamatos csúszását. A szervezők egyébként azt is bejelentették, hogy a pályát az esemény után is megtartják majd, a versenyen pedig többféle elektromos jármű is szerepet fog kapni – igaz, a pontos listát és egyébként a pontos dátumot is csak később hozzák nyilvánosságra.

 

Videó: A 2020-as MotoGP-szezon legjobb csatái

Vinales Marquez és Rossi ellen két különböző jerezi futamon, Ducati-armada versus Rins az esős Le Mans-ban, a parádés spielbergi és valenciai befutók – ezek szerepelnek az alábbi válogatásban (amely a YouTube-ra átkattintva nézhető meg!):

Imádod a MotoGP-t, nem szeretnél lemaradni egyetlen motoros hírünkről és extra információinkról sem? Akkor csatlakozz a Formula MotoGP csoportunkhoz IDE KATTINTVA!

Norris karanténideje letelt, de a hazautazásának feltétele van

Lando Norris még január ötödikén jelentette be, hogy Dubaiban pozitív koronavírus-tesztet produkált, miután elveszítette az ízlését és szaglását. A McLaren pilótája a helyi előírásoknak megfelelően 14 napot a hotelszobájában töltött egyedül. Mostanra kiszabadulhatott onnan, és a Racefans információi szerint a tünetei is elmúltak. A megpróbáltatásai azonban nem érnek véget, ugyanis a hazautazásához elengedhetetlen egy negatív teszt produkálása, és a Nagy-Britanniában hatályban lévő jelenlegi korlátozások szerint otthon is karanténba kell majd vonulnia. Sportolóként annyi enyhítést kap, hogy a McLaren gyárába bemehet, ha otthonról nem tudja elvégezni a dolgát.

lando_rests_-_serg_tips

A Ferrari privát tesztet szervez Sainzéknak

Carlos Sainz és Charles Leclerc is privát tesztlehetőséget kap a Ferraritól az F1 háromnapos előszezoni felkészülési időszaka előtt - értesült a Racefans. A maranellóiakhoz idén csatlakozó spanyol pilótának nincs könnyű dolga a csapathoz való akklimatizálódással, ugyanis a tavaly év végi gyakorláson nem ülhetett autóba, az idei előszezoni teszt pedig minden eddiginél rövidebb lesz. Egy kiskapu azonban nyitva áll előtte: két évnél idősebb autóval bármikor gyakorolhat. A Ferrari ezért úgy döntött, Fioranóban mindkét pilótája beleülhet a 2018-as konstrukcióba. Ennek dátumáról jövő héten döntenek.

A lap értesülései szerint mindketten egy-egy teljes napot kapnak a gyakorlásra az SF71H volánja mögött.

sainz-maranello-3_1

Döbbenetes: Helikopterrel ütközött az egyik kamion a Dakaron

Az egyik tv-s helikopter a felvétel tanúsága szerint túlságosan is közeli mozgóképet akart készíteni Anton Shibalov Kamazáról, amikor az megugrott egy buckán, így a két jármű összeért:

Kicsi, de fontos lépés: Marquez edzésbe állt egy szobakerékpárral

Nagyjából másfél hónappal ezelőtt esett át a felkarcsonttörését követő harmadik műtéten Marc Marquez, akiről néhány napja az a nem túl sokatmondó friss információ érkezett a csapatától, hogy a rehabilitáció a tervek szerint halad, ugyanakkor az operáció során talált korábbi fertőzés miatt továbbra is speciális antibiotikumos kezelésre szorul. Továbbra is nagy kérdés, hogy mikorra épülhet fel a nyolcszoros világbajnok, de talán biztató jel, hogy bizonyos szinten újrakezdhette az edzéseket legújabb posztja szerint – igaz, csupán egy szobakerékpár nyergében, a jobb karján pedig továbbra is ugyanaz a rögzítő látható, mint már hetek óta.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Marc Márquez (@marcmarquez93) által megosztott bejegyzés

 

Imádod a MotoGP-t, nem szeretnél lemaradni egyetlen motoros hírünkről és extra információinkról sem? Akkor csatlakozz a Formula MotoGP csoportunkhoz IDE KATTINTVA!

Borulással ért véget a Fazekas Motorsport első Dakarja

Fazekas Károlyékról a 2021-es Dakar Rali utolsó előtti, múlt csütörtöki szakasza óta most először láttak napvilágot információk. A magyar kamionos alakulat a kilencedik szakaszon műszaki hiba miatt hivatalosan kénytelen volt feladni a versenyt, ezt követően az összesített értékelésből kikerülve, a jokert felhasználva folytatta a sivatagi viadal útvonalát. Az utolsó, 12. szakaszon mindössze 200 kilométerrel a vége előtt azonban felborult a piros Scania, amit csak nagy erőfeszítések árán tudtak újra "lábra" állítani. Bár még a gép visszapillantó tükre sem sérült meg, a motor annyira megsínylette a furcsa helyzetet, hogy a csapat nem tudta teljesíteni a fennmaradt távot. Az esetről a csapat Facebook-oldalán tájékoztatták a szurkolókat.

Dakar Rally 2021. 13. nap és a befejezés Az utolsó napunk nem igazán úgy sikerült, ahogy azt terveztük. A vége előtt...

Közzétette: Fazekas Motorsport – 2021. január 19., kedd