„Masi gyakorlatilag Maxnak ajándékozta a 2021-es vb-címet” – véli a korábbi F1-es steward
https://formula.hu/parc-ferme/40162
Danny Sulivan úgy látja, az F1 akkori versenyigazgatója, Michael Masi a lekörözöttekre vonatkozó döntésével gyakorlatilag Max Verstappen kezébe adta a 2021-es világbajnoki címet a szezonzáró Abu Dhabi Nagydíjon. A máig emlékezetes-botrány futam fináléjában Nicholas Latifi balesete miatt kellett pályára küldeni a safety cart, az utolsó előtti körben viszont az éllovas Lewis Hamilton és Verstappen között haladó lekörözöttek visszavehették a körüket, majd az utolsó körre újra is indították a versenyt. Az SC-fázis alatt friss lágy gumira váltó Red Bull-os pedig megelőzte Hamiltont, így az évadzáróra pontegyenlőséggel érkező két rivális közül ő kerekedett felül a feszült vb-hadjáratban.
A finálé kezelése nagy port kavart, maga az FIA is vizsgálatot folytatott, amelynek végén Masi távozott a versenyigazgatói posztról, a Szövetség pedig ki is mondta, hogy „emberi hibát követett el” azzal, hogy nem a szabályoknak megfelelő módon – csak a lekörözöttek elengedése utáni körben lehet kihívni a biztonsági autót – vezényelte le az újraindítást. Most ugyanerről mondta el a véleményét az Epartradénak nyilatkozva a CART-ban bajnoki címig jutó Sullivan, aki a 2021-es idény során versenyzői stewardként tevékenykedett:
„Az emberek kiabálták neki, hogy nem akarnak sárga zászló hatálya alatt befutni, mert az nem nézne ki jól. Ezért engedett el öt autót, ami alapvetően esélyt adott Maxnak. A szabályok szerint az összes lekörözöttet el kellett volna engednie, de ha így tesznek, sárga zászló alatt kellett volna befejezni a versenyt, mert a többi lekörözött messzebb volt. Úgyhogy az öt autó visszavehette a körét, és ezzel Max közvetlenül Lewis mögé került. Max kiállt előtte kereket cserélni, Lewis nem, így ő lágy gumikon volt, míg Lewis abroncsaiban már ott volt 44 kört. Esély sem volt arra, hogy nem fogja így megelőzni. Gyakorlatilag ezzel a döntéssel Maxnak ajándékozta a világbajnoki címet.”

Videó: Öt sokkoló pillanat a Szingapúri Nagydíjról
https://formula.hu/parc-ferme/23197
A Ferrarik a rajtnál lenullázák egymást (és másokat), Massa autója bikaként rugdal, Kovalainen átcsap tűzoltóba - íme a Szingapúri Nagydíj legmeglepőbb pillanatai közül öt. (A videó átkattintás után indul el.)
Todt Schumacherhez hasonlította Leclerc-t
https://formula.hu/parc-ferme/23196
Legsikeresebb, 2000 és 2004 közötti időszakában a Ferrari titka három kimagasló karakternek volt köszönhető: a karizmatikus Michael Schumachernek, a kiváló technikai érzékkel rendelkező Ross Brawnnak és az egész csapatot tökéletesen összehangoló Jean Todtnak. Todt, akinek fia manapság a maranellóiak új reménységét, Charles Leclerc-t menedzseli, érdekes párhuzamot vont az olaszok egykori és mostani sztárja között. Szerinte Leclerc hasonló adottságokkal rendelkezik, mint a hétszeres világbajnok.

"Charles mentálisan hihetetlenül erős. Egy bajnok tulajdonságaival rendelkezik, és hasonlóan természetesen árad belőle az a vezetői szerep, amely korábban Michael Schumacherben is jelen volt. A Formula-1 és a Ferrari jövőjét jelenti" - dicsérte a fiatal monacóit az Auto Bildnek nyilatkozva.
Az F1-es csapatfőnök, aki a magyar határtól 20 kilométerre született
https://formula.hu/parc-ferme/23195
Szerkesztőségünknek exkluzív interjúban beszélt gyerekkoráról és a kommunista Romániából való kiszabadulásának különös történetéről a Racing Point csapatfőnöke, Otmar Szafnauer, akinek családnevébe több mint száz éve, a washingtoni magyar nagykövetségen került bele a "z" betű. Az interjú fellapozható az Autósport és Formula Magazin legújabb számában.

A McLaren főnöke reméli, felfigyelnek rá a Red Bull főnökei
https://formula.hu/parc-ferme/23194
Zak Brown, a McLaren vezérigazgatója az elmúlt hétvége egy részét a Sainz család társaságában töltötte, méghozzá száguldással. Bár az F1-ben mindig is az üzleti ténykedése révén volt ismert, Brown maga is rendelkezik versenyzői múlttal, legutóbb 2013-ban volt ott a brit GT-bajnokság mezőnyében. Így amikor aszfaltozott felületen, Navarrában kellett beülnie egy Supercarba, még csak-csak tartotta az iramot idősebb és ifjabb Carlos Sainzcal. Az esemény azonban egy ralis kiruccanást is magában foglalt, amiről Brown csak később számolt be egy külön bejegyzésben, minek tanúsága szerint egy igen nagy bukást is átvészelt egy buggyban. Persze nem azért osztotta meg a képet, hogy sajnáltassa magát, hanem hogy ezzel is odaszúrjon a McLaren egyik riválisának, a Red Bullnak - ha már az idősebb Sainz kapcsolatai révén az energiaitalos logó volt az autón.
"Sainz Sr. és Sainz Jr. társaságában kipróbáltam magam a raliban is. Ha elég kitartó leszek, talán Dr. Marko javasolja majd Christiannak [Horner], hogy igazoljon le."
Tried my hand at rallying yesterday with Sainz Sr and Jr. If I keep trying hard enough maybe Dr Marko will tell Christian to hire me. pic.twitter.com/J5xauf2KPc
— Zak Brown (@ZBrownCEO) September 14, 2019
Vettel 60 évesen is F1-es autókat akar vezetni
https://formula.hu/parc-ferme/23193
A manapság már F1-es szakkommentátorként dolgozó egykori versenyzőnek, Martin Brundle-nek különös "hobbija" van, hiszen F1-es vezetési élményeket gyűjt. Persze jelenlegi és múltbeli munkájának köszönheti, hogy időről időre lehetőséget kap valamelyik csapattól, hogy egy riportfilm készítésének céljából kipróbálhassa valamelyik korábbi modelljüket. Most a 2009-es Ferrari F60 került terítékre, amit Fioranóban vihetett el néhány körre a 60 éves Brundle, aki már nagyjából 60 különböző F1-es autót vezetett 1984-es debütálása óta.
Az eseményen jelen volt Sebastian Vettel is, aki élvezettel figyelte Brundle fittségét. "Ez milyen menő! Én is Formula-1-es autókat akarok vezetni 60 éves koromban!" - jegyezte meg.
"I want to drive Formula 1 cars when I'm 60! How cool is that?!"@MBrundleF1 joined Sebastian Vettel for a drive around Fiorano, in the 2009 Ferrari F60!
— Sky Sports F1 (@SkySportsF1) September 14, 2019
Check out the full video: https://t.co/9Ij6Yo7W2U pic.twitter.com/FazzgmG5Lc
Amikor a Jégembernek is hűtenie kell magát, akkor tudjuk, hogy egy forró verseny következik
https://formula.hu/parc-ferme/23192
A Szingapúri Nagydíj rendkívül párás levegőjére mindig extrém felkészüléssel a hátuk mögött érkeznek meg a versenyzők - ennek egy módját prezentálja most Kimi Raikkönen az alábbi képen. Az élsportolók által előszeretettel használt krioterápiás gépek néhány percig rendkívül hideg (a kijelző szerint ebben az esetben -131°C) száraz levegőt fújnak az emberi testre, ami jótékony hatást gyakorol az izmok és a szövetek működésére.
De persze az is egy lehetséges értelmezése ennek a képnek, hogy nem is a gép hűti Raikkönent, hanem Raikkönen a gépet...
A bejegyzés megtekintése az InstagramonGetting low temperatures before Singapore. @cryotechnordic #xcryo #cryocabin #prorecovery
Agag átadta a gyeplőt, új vezetője van a Formula-E-nek
https://formula.hu/parc-ferme/23191
A legfontosabb vezetőségi poszton jelentett be személycserét az ötéves Formula-E: az elektromos sorozat megálmodója, Alejandro Agag bemutatta az új vezérigazgatót a kanadai Jamie Reigle személyében. Agag valójában már télen pozíciót váltott, amikor a Formula-E elnökévé vált, és már akkor egyértelművé tette, hogy hamarosan valaki más fogja átvenni a sport napi szintű irányítását. Elnökként azonban az ő kötődései is megmaradnak, eddig kiépített kapcsolataival segíti majd Reigle munkáját, a pályákkal, újan jelentkező versenyhelyszínekkel pedig továbbra is ő tárgyal. Idejét azonban főként legújabb projektje, a 2021-ben induló Extreme-E körüli szervezési munkákra fogja fordítani.
A 41 éves Jamie Reigle komoly sportmenedzseri háttérrel száll be az autóversenyzésbe: tíz évig a Manchester United futballcsapat vezetőségi tagja volt, 2017-től mostanáig pedig a Los Angeles Rams amerikaifutball-csapat elnökhelyetteseként ténykedett.
A Formula-E hatodik szezonja november 22-én startol Szaúd-Arábiában minden eddiginél több, 12 csapat részvételével.

Négy kanyar eltűnhet a szingapúri pályából
https://formula.hu/parc-ferme/23190
Nagyszabású építkezés miatt rövidülhet a Marina Bay versenypálya vonalvezetése. A 16-19-es kanyarok közti szakasz egy óriási lelátót kerül meg, illetve alatta is áthalad. Ez a nézőtér állandó jellegű, és egy vízen lebegő, hatalmas alapterületű színpadra néz, melyet felvonulásokra, koncertekre és labdarúgó-mérkőzésekre is használnak. Ezt a területet átalakítják a jövőben: a The Straits Times beszámolója szerint a színpadot 2022. januárjában lebontják és egy új építménnyel helyettesítik, amely 2025-re készül el.

Az építkezés hatással lehet a Szingapúri Nagydíjra is: egy opció – habár csak feltételes módban –, hogy a 16-19-es kanyarok közti hurok megszűnik, és a 15-20 kanyarok közti szakasz egyenessé válik. Ebben az esetben a 17-es forduló is kikerül a pályából, ahol 2008-ban, az első szingapúri nagydíjon Nelson Piquet Jr. szándékosan balesetet szenvedett Renault-jával, Fernando Alonso győzelmét elősegítve.

Michelisz kétszer lökte ki Priaulx-t, mindkétszer vétlennek találták
https://formula.hu/parc-ferme/23189
A WTCR ningbói fordulójának vasárnapján nagyjából egy óra leforgása alatt kétszer is összeakadt a pályán Michelisz Norbert és Andy Priaulx. Előbb a második futamon, ahol az első hely cserélt gazdát, miután a Hyundai versenyzője hátulról meglökte az addig vezető Priaulx-t, így Michelisz a győzelmi trófea átvétele után sem lehetett még biztos abban, hogy megtarthatja azt. A nem sokkal később kezdődő harmadik futam elején aztán hátrébb csatázva Michelisz ismét nekiütközött a brit Lynk & Cójának, ezúttal viszont ez Hyundai számára zárult kieséssel.
A versenybíróknak a két vasárnapi futam rengeteg balesete után bőven volt dolguk, és beletelt pár órába, mire döntöttek a fenti két esetben, méghozzá úgy, hogy egyikért sem osztottak ki semmilyen szankciót. A második futamon történt incidensnél egyetértettek a bajnoki vezetést átvevő Michelisz álláspontjával, miszerint Priaulx váratlanul korán fékezett a kanyar előtt, így a közvetlenül mögötte érkező Hyundainak már nem volt esélye reagálni. A másik incidenst szintén versenybalesetnek titulálták, amit valójában Frederic Vervisch váltott ki, ő lökte bele Micheliszt Priaulx autójába.
A 2. versenyen történt eset:
A 3. verseny balesete:
Módosítottak a Haas kinézetén a főszponzor távozása után
https://formula.hu/parc-ferme/23188
Az Olasz Nagydíjat követően a Haas és balhés névadó szponzora, a Rich Energy végleg különváltak. Ennek megfelelően a csapat a Szingapúri Nagydíjra eltünteti a VF-19-ről, továbbá a ruházatról az energiaital nevét és logóját. A fekete-arany alapszín, melyet szintén a támogatótól vettek, azonban marad.
Az autó új kinézetéről egy képet weboldalára töltött fel a csapat – ez még nem végleges verzió, de radikálisabb változásra aligha kell számítani.

Ilyen lesz majd az IndyCar-autók látványa a legendás Dugóhúzó kanyarban
https://formula.hu/parc-ferme/23187
Teszten már jártak ott még februárban, és az akkor készült képek is látványosak, hát még milyenek lesznek azok, amelyeket akkor készítenek, amikor jövő héten versenykörülmények között is visszatér ide a mezőny!
El tudod képzelni, hogy hangzik a csapatrádiózás az F1 hivatalos e-bajnokságában?
https://formula.hu/parc-ferme/23186
Mert hogy van ám itt is! Kicsit steril, kicsit 2019, nagyon más, mint a valós F1-ben, de van!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Testközelből, ahogy megőrül az olasz tömeg Leclerc győzelme láttán
https://formula.hu/parc-ferme/23185
Nyilván voltak kamerák, illetve kamerás mobilok a tömeg közepén is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Bravúros volt Sergio Perez védekezése Max Verstappen ellen
https://formula.hu/parc-ferme/23184
Az F1 hivatalos twitterén is ezt a múlt heti olasz eseménysorozatot elevenítették fel nekünk.
Last Sunday @SChecoPerez = not today, Max #F1 #ItalianGP pic.twitter.com/TWIdnWcR66
— Formula 1 (@F1) September 15, 2019
Ez történt a tavalyi Szingapúri Nagydíjon
https://formula.hu/parc-ferme/23183
A mostani vasárnapot Formula-1 nélkül kell kihúznunk, jövő hétvégén következik a szezon éjszakai futama a Távol-Keleten. Vigaszként elhoztuk a tavalyi verseny összefoglalóját: a fülledt utcai pályán Verstappen megizzasztotta Hamiltont, de végül a brit megszerezte szezonja hetedik győzelmét.
(A videó a YouTube-ra átkattintás után indul.)
Két káoszfutam: A WTCR vasárnapi összefoglalói
https://formula.hu/parc-ferme/23182
Egészen akciódús futamokat produkált a túraautó-világkupa Ningbóban vasárnap. A második és harmadik verseny is megjósolhatatlanul alakult, hullottak a résztvevők, köztük a bajnokesélyesek, többeknél leszállt a vörös köd, Michelisz ütközött, majd törött autóval nyert.
Sosem tudhatod, mi vár rád, ha Ricciardóval ökölpacsizol
https://formula.hu/parc-ferme/23181
Nico Rosbergnek és Paul di Restának minden rendben ment, de a Sky Sports gyanútlan F1-es műsorvezetőjét, Simon Lazenbyt kellemetlen tréfa érte…
Falat ennél jobban kicentizni nem biztos, hogy lehet
https://formula.hu/parc-ferme/23180
Noah Gragson a NASCAR másodosztályában, az Xfinity Series Las Vegas-i időmérőjén játszott a tűzzel.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Láttál már 360 fokos kamera lencséjén keresztül szingapúri kört?
https://formula.hu/parc-ferme/23179
Tavaly Szingapúrban egy ilyet szereltek fel Lewis Hamilton autójára, amely a pole-kört is rögzítette.
Onboard
— Formula 1 (@F1) September 14, 2019
Fixed 360 camera
Under the lights @LewisHamilton stormed to pole last year in Singapore with this lap
Will anyone stop him in qualifying next Saturday? #F1 #SingaporeGP pic.twitter.com/EeN050VOja
Nagy titkok tudója lehet az a jegyzettömb
https://formula.hu/parc-ferme/23178
A monzai nyerő taktika lehetett oda leírva?
'Chapter 14: How To Win At Monza' = finished #F1 @Charles_Leclerc pic.twitter.com/4UvXvWJryJ
— Formula 1 (@F1) September 14, 2019