Lawson: „Teljesen más érzés” volt a 2026-os gumikat használni
https://formula.hu/parc-ferme/40066
Liam Lawson 141 kört teljesített Abu Dhabiban a szezon utáni teszten, ahol először próbálhatta ki a 2026-os szezonra szánt új Pirelli-gumikat. A Racing Bulls versenyzője szerint az abroncsok „nagyon más érzést” adnak, és már most jól látszik, hogy a vezethetőség jelentősen változik az új szabályok miatt: „Fontos volt, hogy a lehető legközelebb kerüljünk ahhoz a működési ablakhoz, amit jövőre tapasztalni fogunk” – mondta.
Az új-zélandi szerint nemcsak az érzés volt szokatlan, hanem az, hogy a csapat rengeteg olyan adatot gyűjthetett, amely a 2026-os fejlesztések alapját adhatja. „Érdekes nap volt, sok mindent megértettünk. Jó előre megismerni az új dolgokat, mielőtt pályára gurulunk az új autóval.”
Lawson hozzátatte, hogy a téli szünetben részletesen elemzik majd a tapasztalatokat: „A téli szünet alatt lesz időm átgondolni, amit most vezettem. Már nagyon várom, hogy visszatérjünk az új autóval.”
Gobodics Tamás
2280 napja2025-12-10 08:51:00
Kitaláljátok ennyiből, hogy ez melyik WTCR-pálya?
https://formula.hu/parc-ferme/24907
Ezt kérdezi követőitől a WTCR az Instagramon:
Strommer Benjamin
2280 napja2025-12-10 08:51:00
Júliusnál hamarabb nem folytatódik a WRC sem
https://formula.hu/parc-ferme/24908
Újabb két fordulót töröltek (hivatalosan halasztottak) a rali-világbajnokságon: a Portugál Ralit és a Szardínia Ralit sem tartják meg május 21-24-én és június 4-7-én. Portugáliában meghosszabbították a koronavírus miatti veszélyhelyzetet, Olaszországban pedig továbbra sem csillapodik a naponta több száz áldozatot követelő járvány, így a szervezők az FIA-val egyetértésben lemondták a versenyeket.
A WRC, amelynek szezonja januárban elkezdődik, már háromszor is versenyzett idén: Monte-Carlóban, Svédországban és Mexikóban. A következő hónapra kiírt futamokat azonban mind visszamondták, először Chilét, még a koronavírustól függetlenül, politikai okok miatt, majd Argentínát, és most Portugáliát és Szardíniát. A július 16-19-i Szafari Rali a következő megmérettetés, amely tervben van.
Vaszilykó Péter
2280 napja2025-12-10 08:51:00
Ilyen későn még sosem kezdődött F1-es szezon
https://formula.hu/parc-ferme/24903
Bár egyelőre az is kérdés, 2020-ban egyáltalán elrajtol-e a Formula-1, némi optimizmussal felvértezve számolhatunk azzal, hogy a nyári hónapok alatt valamikor elkezdődik a versenyzés. Ha így történik, egy rekord azonnal megdől a sorozatban, ugyanis az F1 1950 óta íródó története során legkésőbb májusban minden évben elkezdődött az idény. Az 1980-es évek vége óta a nézők hozzászoktak a márciusi rajthoz, ezt megelőzően viszont egészen változatos időpontokban tartották a szezonnyitókat.
Az 1970-es években rendszeres volt a januári Argentin Nagydíj, 1965-ben és 1968-ban pedig újév napján tartották a Dél-Afrikai Nagydíjat. De ha már a régmúlt: az ötvenes-hatvanas évek időszaka volt igazán hektikus, hiszen akadtak olyan szezonok is, amikor csak egészen későn, a május végi Monacói Nagydíjon álltak először rajthoz a versenyautók. Az archívumot végiggörgetve látszik, hogy januártól májusig minden hónapban tartottak már szezonnyitót, nyárra viszont sosem csúszott el a kezdés.
Pillanatkép az 1979-es Dél-Afrikai Nagydíjról (DPPI)
Gobodics Tamás
2280 napja2025-12-10 08:51:00
Utólag már könnyű ezt vagy azt mondani - állítja a hamuvá égő Fiesta WRC finn pilótája
https://formula.hu/parc-ferme/24904
A Mexikó Rali egyik legnagyobb eseménye az volt, amikor Esapekka Lappi Ford Fiesta WRC-je lángra kapott, majd nem tudták eloltani sem, így az autó konkrétan elégett. Ez elég nagy bajt okozott a cégnek is: az M-Sportnál azt mondják, hogy a folytatás sem biztos, mert most ráadásul a kényszerszünet miatt bevételük sincs, ez pedig komoly anyagi veszteséget jelent. Lappi mindenesetre úgy van vele, hogy utólag már könnyű bármit is mondani...
"Nem igazán változott a futam utáni érzés, bár azért volt egy kis pánik. Utólag megnézve nyilván lehettünk volna bölcsebbek, a baleset után talán okosabb lett volna a nézőktől messzebb megállni az autóval és gyorsabban leállítani, nem kipumpálni belőle az olajat. Utólag már könnyű ezt mondani. Viszont Jannének (a navigátorának) semmi baja, sértetlenek vagyunk, nincs dráma. Komoly a dolog, de nem vagyok lesokkolva" - magyarázta a helyzetet a pilóta.
fotó: dppi
Bognár Viktor
2280 napja2025-12-10 08:51:00
Már mindent végigjátszott, kiolvasott, elpusztított a gyerek? Adj neki WRC-s kifestőt!
https://formula.hu/parc-ferme/24902
Alább a Toyota, a Hyundai, az M-Sport Ford és a Citroen világbajnoki raliautójának vázlatrajza. Kattintásra előjön nagy méretben, és már nyomtatható is.
A mai adag autósportos WC-papírozást el ne mulaszd!
https://formula.hu/parc-ferme/24900
A fia által kihívott idősebb Carlos Sainz is bizonyítja, hogy rendeltetésétől eltérően is igen ügyesen tud bánni a toalettpapírral. Az alsó videóban pedig az FE-pilóta Sam Bird és a DTM-bajnok Timo Scheider jár el ugyanígy.
Állami utasításra az Alpha Tauri gyárában lehúzták a rolót
https://formula.hu/parc-ferme/24901
Jó, mondjuk ezen az üvegfalas épületen nincs roló, de értitek a célzást.
"Az olasz kormány azon döntésének értelmében, miszerint a COVID-19 miatt április 3-ig minden nem létfontosságú tevékenységet folytató üzletnek be kell zárnia, a mi gyárunk is leállítja működését. Amit lehet, azt home office-ban végezzük. Jelenleg a csapattagok egészsége élvez prioritást" - írja a faenzai csapat Twitter-fiókja.
Értelemszerűen ugyanez a szabály vonatkozik az Olaszországban székelő másik F1-es csapatra, a Ferrarira is, ahol már korábban leállt az élet. A két istálló szerencséje a bajban, hogy a háromhetes gyárbezárást egyébként is most, az április végéig tartó időszakban kell mindenkinek letudnia az F1-ben, de ha az olaszországi zárlatot meghosszabbítják, akkor az már hátráltathatja a felkészülésüket a szezonra - ha lesz olyan valamikor.
Following the Italian Government's decision to close down all non-essential businesses due to Covid-19 lockdown until the 3rd of April, our factory is now closed, with home working allowed where possible. The health of our team is our priority right now. pic.twitter.com/7yxeDpD4yO
Andretti: Ez olyan, mint a bombázás volt gyerekkoromban
https://formula.hu/parc-ferme/24905
Az Egyesült Államok zászlaja alatt nyerte meg az 1978-as világbajnoki címet Mario Andretti, aki nevének megfelelően nem csupán olasz származású, de Olaszországban is született – a ma Horvátországhoz tartozó Motovunban – 1940-ben, és családjával 15 évesen emigrált Amerikába. Andretti kisgyerek volt még csak, amikor végigsöpört hazáján a második világháború. A legsúlyosabban Olaszországot érintő koronavírus-járványt a bombázásokhoz hasonlítja.
„Gyerekként hagytam ott Olaszországot, azelőtt pedig terrorban éltem, bombázás alatt. A COVID-19 is olyan, mint a bombázás. Nem látod az ellenséget, hirtelen ér el a csapás, ami nem válogat. Csak azt tudod, hogy ott van és te is az áldozatává válhatsz” – festette le a hátborzongató hasonlóságokat az Autosprintnek az Amerikában legendaként kezelt Andretti.
„Közel 70 évvel később belegondolni abba, hogy szeretett Olaszországom megint keresztülmegy ezen, szörnyű érzés számomra, ami miatt a szívem fáj. De tudjuk, hogy vannak óvóhelyek, és azt is, hogy annál szebb és kellemesebb óvóhelyet nem is lehet elképzelni: az otthonok a legbiztonságosabbak, nem úgy, mint annak idején. Ott kell maradni állandóan, vagy amikor csak lehetséges, ahogy én is teszem a saját otthonomban” – biztatta az olaszokat otthonmaradásra Andretti, akinek választott hazájában, az Egyesült Államokban is egyre súlyosabb a helyzet.
Bognár Viktor
2280 napja2025-12-10 08:51:00
Őrület: Írógéppel rajzolt Senna-portrét a korábbi csapatvezető
https://formula.hu/parc-ferme/24899
Graeme Lowdon a 2010-es évek elején Virgin, majd Marussia néven működő kiscsapat elnökeként vált a Formula-1-es közeg ismert arcává. Már akkor is tudni lehetett róla, hogy kivételes képzőművész: a hosszú repülőutakat gyakran töltötte pilótaportrék megrajzolásával. Most egy minden eddiginél különlegesebb és nehezebb alkotásra vállalkozott, amikor otthonában rátalált a régi írógépére. Addig rakosgatta egymásra a betűket a papíron, amíg azon fel nem sejlett egy háromszoros világbajnok F1-es pilóta jól ismert arcképe: Ayrton Senna.
I’m staying in and I’m staying occupied! Found the old typewriter. I wasn’t going to type a letter, I typed this picture of Ayrton Senna instead. The ribbon was a bit messy and it takes a while to over-type to get the “shading” but I’m not going anywhere! I hope you like it! pic.twitter.com/Sp11IyWIjf
Az öt leglátványosabb-legijesztőbb 2019-es esést válogatta össze a MotoGP hivatalos Facebook-oldala:
Balogh Tamás
2281 napja2025-12-10 08:51:00
Már nagyon komoly elvonási tüneteid vannak? Segítünk: itt a Golymula-1!
https://formula.hu/parc-ferme/24898
A koronavírus-járvány miatt kialakult ínséges időkben olyan versenyekre kell fanyalodnia az egyszeri sportszerető közönségnek, amelyeket a pandémia nélkül talán említésre sem méltatna. A minap már mutattunk Hot Wheels-autókat „versenyezni”, most viszont egy sokkal komolyabb „szériát” prezentálunk: a Golymula-1-et (az ötletes magyarításért köszönet korábbi kollégámnak)! Az üveggolyóversenyeknek már nagy hagyománya van az interneten, a Marble Race kiötlője pedig most – egyébként a koronavírustól függetlenül – előállt egy igazi „F1-es” bajnoksággal is.
A kidolgozottság egészen lenyűgöző: értelemszerűen végig lejtős pályákon „versenyeznek” a golyók, amelyek számára minden hétvégén rendeznek egy egykörös időmérő edzést, valamint magát a futamot. A YouTube-csatorna készítője tökéletesen másolja az igazi Formula-1-et: a pontrendszer azonos – még a leggyorsabb körért is jár egy bónuszegység –, ráadásul a versenyek végén „A nap golyójára” is szavazni lehet! Az ínyencek akár F1-es csapatoknak is megfeleltethetnek bizonyos golyókat, hiszen van ezüst vagy épp narancssárga színű marble is a „mezőnyben” – amelynek egyébként külön, döbbenetesen részletes adatbázisa is van.
Alább az első évad első futamát mutatjuk meg, de már hat verseny lezajlott a sorozatból, amelyeket mind meg lehet nézni a Marble Race YouTube-ján. A szezonból még két állomás van hátra, a bajnokság összetettje pedig kifejezetten szoros, szóval érdemes lesz követni az eseményeket a következő két hétvégén is!
Balogh Tamás
2281 napja2025-12-10 08:51:00
A vb-címébe kerülhetett volna Nico Rosbergnek, hogy nem hallgatott a mérnökére
https://formula.hu/parc-ferme/24897
A hétvégén a versenyre vágyó nézők éhségének csillapítására a Formula-1 hivatalos YouTube-csatornája teljes hosszában megismételte a 2016-os Brazil Nagydíjat, amely Lewis Hamilton győzelmével végződött, mégis elsősorban Max Verstappen esős parádéjáról marad emlékezetes. Az ifjú holland egy ízben például a Senna-S kombinációból való kigyorsításon autózta körbe kívülről az akkor a világbajnoki címért küzdő Nico Rosberget.
Bár később a Red Bull feleslegesnek bizonyuló kerékcseréje miatt Verstappen ismét a mercedeses német mögé került, ez a manőver igazán nehéz helyzetbe hozhatta volna őt, hiszen kisebb pontelőnnyel érkezett volna meg a szezonzáró Abu Dhabi Nagydíjra, ahol így Hamiltonnak több esélye lehetett volna a végső siker elhappolására.
Most előkerült egy videó, amelyen Rosberg rádiózása hallható a Verstappen-manőver előtti és utáni pillanatokban: a mérnöke, Tony Ross előre figyelmeztette, hogy próbálkozzon szélesen fordulni a célegyenes utáni kombináció kijáratán, majd amikor a későbbi vb-győztes mégis belül maradt, ellenfele pedig így megelőzte őt, egyfajta „ugye, megmondtam” üzenet is érkezett a pilóta felé. Végül nem számított ez a pozícióvesztés, de sokba kerülhetett volna Rosbergnek, hogy nem hallgatott a mérnökére…
Nunca había oído esta radio de Rosberg.
Antes de que Verstappen le hiciese ese exterior antológico en Brasil 2016, su ingeniero se lo advirtió.
Érdekesség, hogy nem ő az első Red Bull-nevelt, aki a távol-keleti szériában köt ki: korábban többek között Pierre Gasly, Daniel Ticktum és Patricio O’Ward is megfordult a Super Formulában – ki több, ki kevesebb sikerrel. Az eddig az F2-ben vitézkedő Sette Camara mindenesetre a Formula-1 utáni leggyorsabb formulaautós sorozatnak nevezte a bajnokságot, így jó iránynak tartja karrierje szempontjából a váltást.
Balogh Tamás
2281 napja2025-12-10 08:51:00
Ez a sportfotós nem hagyta, hogy a koronavírus elvegye a munkáját!
https://formula.hu/parc-ferme/24894
Mivel rendes sportesemények, így autó-motorversenyek sincsenek és még nem is lesznek egy darabig, az egyszeri néző mellett a szakmabeliek is kénytelenek az e-sportra fordítani figyelmüket. Az alábbi fotós viszont a házi karanténban sem akarta veszni hagyni a feelinget a múlt hétvégi „Not the… AUS GP” versenye alatt:
Zajlik a munka a magyar versenypálya főbejáratánál:
Gobodics Tamás
2281 napja2025-12-10 08:51:00
Nem a magyar futam lesz a rali-Eb szezonzárója
https://formula.hu/parc-ferme/24892
Az ERC versenynaptárába tavaly került be a nyíregyházi központú Rally Hungary és egy szenzációs szezonzáró-bajnokavató eseménnyel debütált. 2020-ban is novemberben, az idény utolsó futamaként tervezték be a naptárba a magyar versenyt, ám az már biztos, hogy idén mégsem ez lesz az utolsó esemény: a nemrég elhalasztott Kanári-szigeteki versenyt ugyanis decemberre időzítették át, a Rally Hungary mögé.
Ez nekünk jó hír, ha nem Magyarország lesz a szezonzáró, akkor több esély van rá, hogy az európai nagyágyúk itt még rajthoz állnak majd.
Vaszilykó Péter
2281 napja2025-12-10 08:51:00
Láttad, mekkora káosz volt a Virtuális Bahreini Nagydíjon?
https://formula.hu/parc-ferme/24891
Autók egymás hegyén-hátán, szanaszét repkedő alkatrészek, kanyarlevágással előzés - ezek jellemezték a vasárnap megtartott versenypótlék rajtját, amit az F1 az elmaradt Bahreini Nagydíj helyére szervezett. Erről, és a nap másik szimulátorversenyéről készült beszámolónk itt olvasható.
Ma ünnepli születésnapját a Red Bull felfedezettje, a brit és thai gyökerekkel is rendelkező Alexander Albon. A 24 éves pilóta a 2019-es szezont még a Toro Rossónál kezdte, ám a szeptemberi Belga Nagydíjon az anyacsapatnál lehetőséget kapott a bizonyításra. Rögtön két emlékezetes előzést is bemutatott, amire a Honda emlékeztetett minket.
Looking back on his debut with @redbullracing and sending it around Spa
Norris gépe bekrepált egy verseny előtt, körbetelefonált a mezőnyben segítségért
https://formula.hu/parc-ferme/24889
Sűrű vasárnap estéje volt Lando Norrisnak, aki néhány órán belül két virtuális Bahreini Nagydíjon is részt vett. Az egyik futamra készülve azonban lefagyott a játéka, ezért az utolsó helyről várta a rajtot. Mivel akadt pár szabad perce, felhívta néhány kollégáját, hátha tudnak neki valamilyen tippet adni a versenyre. Max Verstappennel kezdte, (aki csípőből azt tanácsolta neki, hogy jobb, ha inkább kikapcsolja a gépét) majd jött Carlos Sainz (aki nem tudta, ki hívja), majd többek között a korábbi versenymérnöke és a McLaren vezérigazgatója is vonalba került. Az egész jelenetsort élőben közvetítette Twitch-en, így utólag bárki szórakozhat rajta.
Bognár Viktor
2281 napja2025-12-10 08:51:00
Autóversenyző viszi házhoz az ételt az otthonukba zárt időseknek
https://formula.hu/parc-ferme/24887
Szerbiában nem egyszerű az élet, a vírusvédelmi intézkedések a tetőfokukra hágtak: a teljes lakosságra kijárási tilalom vonatkozik 17 óra és hajnali 5 óra között, a 65 évnél idősebb lakosok pedig egyáltalán nem hagyhatják el az otthonukat, amíg vissza nem vonják a rendkívüli állapotot. Az ő ellátásukról így másoknak kell gondoskodniuk, és ehhez az akcióhoz csatlakozott a túraautó-Európa-bajnok Dušan Borković is, aki házról házra jár, hogy eljuttassa a napi szállítmányt oda, ahol szükség van rá.