DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. április 24. péntek

IndyCar: O’Ward és Palou győzött az iowai oválon

Dupla fordulóval folytatódott az IndyCar 2025-ös idénye az iowai oválpályán. Szombaton az Arrow McLarent erősítő Pato O’Ward aratta idei első győzelmét, miután a bokszkiállások utolsó köre során átugrották az addig a futamot nagyjából uraló Josef Newgardent, akit aztán maga mögött is tudott tartani a mexikói. A dobogót egy másik Penske-pilóta, Will Power tette teljessé, megelőzve harmadik társukat, a mezőny végéről felzárkózó Scott McLaughlint és a bajnokságot domináló Alex Palout.

 

Palou aztán vasárnap a pole-ból indulva megnyerte a második versenyt: ez volt idei hetedik sikere, ebből a második oválon az Indy 500 után. Hiába előzte meg ugyanis kétszer is a spanyolt Newgarden, az amerikai számára rosszul jöttek ki a sárga zászlók, így az egyébként jobban is spóroló címvédő diadalmaskodott. Newgarden ráadásul csupán tizedik lett, a dobogót végül Scott Dixon és Marcus Armstrong tette teljessé. A tabellán Palou 129 ponttal vezet a vasárnap ötödik O’Ward előtt, aki kissé leszakította magáról Dixont és a gyenge hétvégét produkáló Kyle Kirkwoodot.

 

A szombati futam végeredménye:

1. Patricio O'Ward Arrow McLaren  
2. Josef Newgarden Team Penske 0.2352
3. Will Power Team Penske 1.2128
4. Scott McLaughlin Team Penske 2.3576
5. Alex Palou Chip Ganassi Racing 3.0020
6. Christian Rasmussen Ed Carpenter Racing 3.6218
7. Conor Daly Juncos Hollinger Racing 3.7720
8. Santino Ferrucci A.J. Foyt Enterprises 4.0938
9. Marcus Armstrong Meyer Shank Racing 4.9885
10. Scott Dixon Chip Ganassi Racing 5.5263
11. Graham Rahal Rahal Letterman Lanigan Racing 6.1942
12. David Malukas A.J. Foyt Enterprises 6.3619
13. Colton Herta Andretti Global 7.2357
14. Louis Foster Rahal Letterman Lanigan Racing 7.9742
15. Marcus Ericsson Andretti Global 8.2510
16. Rinus VeeKay Dale Coyne Racing 1 kör /9.5249
17. Felix Rosenqvist Meyer Shank Racing 1 kör /9.8674
18. Kyffin Simpson Chip Ganassi Racing 1 kör /10.2390
19. Devlin Defrancesco Rahal Letterman Lanigan Racing 1 kör /10.8018
20. Robert Shwartzman Prema Racing 1 kör /11.7636
21. Christian Lundgaard Arrow McLaren 1 kör /12.5108
22. Sting Ray Robb Juncos Hollinger Racing 1 kör /12.8566
23. Callum Ilott Prema Racing Kiesett
24. Nolan Siegel Arrow McLaren Kiesett
25. Alexander Rossi Ed Carpenter Racing Kiesett
26. Kyle Kirkwood Andretti Global Kiesett
27. Jacob Abel Dale Coyne Racing Kiesett

 

A vasárnapi futam végeredménye:

1. Alex Palou Chip Ganassi Racing  
2. Scott Dixon Chip Ganassi Racing 0.5280
3. Marcus Armstrong Meyer Shank Racing 2.7436
4. David Malukas A.J. Foyt Interprises 4.0007
5. Patricio O'Ward Arrow McLaren 4.8250
6. Christian Lundgaard Arrow McLaren 6.4378
7. Felix Rosenqvist Meyer Shank Racing 6.9021
8. Christian Rasmussen Ed Carpenter Racing 7.8354
9. Robert Shwartzman Prema Racing 9.0457
10. Josef Newgarden Team Penske 10.1300
11. Jacob Abel Dale Coyne Racing 11.8122
12. Rinus VeeKay Dale Coyne Racing 11.8317
13. Kyffin Simpson Chip Ganassi Racing 13.4066
14. Louis Foster Rahal Letterman Lanigan Racing 14.5475
15. Santino Ferrucci A.J. Foyt Interprises 1 kör /12.2954
16. Conor Daly Juncos Hollinger Racing 1 kör /12.7896
17. Alexander Rossi Ed Carpenter Racing 1 kör /15.0914
18. Kyle Kirkwood Andretti Global 1 kör /15.5878
19. Graham Rahal Rahal Letterman Lanigan Racing 3 kör /1.5617
20. Colton Herta Andretti Global Kiesett
21. Callum Ilott Prema Racing Kiesett
22. Marcus Ericsson Andretti Global Kiesett
23. Sting Ray Robb Juncos Hollinger Racing Kiesett
24. Will Power Team Penske Kiesett
25. Devlin Defrancesco Rahal Letterman Lanigan Racing Kiesett
26. Scott McLaughlin Team Penske Kiesett
27. Nolan Siegel Arrow McLaren Nem indult

indycar-oward-iowa

Pattanj be Verstappen autójába a bahreini teszt leggyorsabb körére!

1:28,960-nál állította meg a stoppert Max Verstappen a Red Bull-lal a vasárnapi tesztnap végén, amellyel a teljes háromnapos gyakorlás leggyorsabb körét teljesítette – mindezt most onboard kamerából nézhetjük végig (a videó átkattintás után indul!):

Látványos videó arról, miért biztonságosabbak az alacsony orrkúpok

Az FIA számos baleset vizsgálata után arra jutott, hogy alacsony orrkúpok esetén sokkal kisebb az esélye annak egy ütközés esetén, hogy a hátul haladó autó felugrat a másik tetejére – mindezt pedig egy látványos videón is szemléltették a kétféle orrkúpkialakítással:

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FIA Safety (@fia_safety) által megosztott bejegyzés

Videó: Így zajlott a szezonkezdet előtti utolsó F1-es tesztnap

Megérkezett a vasárnapi bahreini körözés hivatalos mozgóképes összefoglalója – a YouTube-ra átkattintva lehet megtekinteni:

Sainz és Raikkönen kis híján összeütközött a teszt legvégén – videó

Szokatlan jelenettel ért véget a harmadik, egyben utolsó bahreini F1-es tesztnap: Carlos Sainz még gyorskörön volt a Ferrarival, amikor utolérte Kimi Raikkönent, aki szemlátomást nem vette észre a spanyolt, aki pedig beszúrt mellé az éles 10-es kanyarban – íme, mozgóképen az eset:

Ha a beoltottság verseny lenne, Verstappen kaphatná az aranyat

Max Verstappen a következő pilóta a sorban, akiről kiderült, hogy nyitott a koronavírus elleni vakcinára. Olyannyira, hogy valószínűleg minden pilótánál korábban, már a bahreini F1-es teszt előtt beoltották őt. A Racefans úgy értesült, hogy a pilóta még a téli szünet során Európában kapott védettséget, ám az nem derült ki, hogy a szülőhazájának számító Belgiumban, vagy abban a Hollandiában, amelynek zászlaja alatt az F1-ben versenyez. Az mindenesetre biztos, hogy a csapat közbenjárása nélkül, saját maga intézkedett az ügyben.

Verstappen előtt Sergio Perezről, Charles Leclerc-ről és Carlos Sainzról derült ki, hogy kérik a bahreini állam által felajánlott ingyenes oltást, de rajtuk kívül csapatként a komplett Ferrari, Red Bull, Mercedes és AlphaTauri is igényt tart rá.

EwOREKrW8AUdGAp

 

Bottas: Csak altatunk, mint mindig!

A bahreini tesztelés egyik sokakat foglalkoztató kérdése, hogy a váltóprobléma és vezethetőség miatt küszködő Mercedesnél valóban gondok vannak, vagy csak rejtegetik valós erejüket az ellenfelek és nyilvánosság megtévesztése érdekében.

„Mint mindig, csak altatunk ezen a télen is!” – válaszolta a firtató riporteri kérdésre Valtteri Bottas a Sky Sportson. Persze csak tréfált a finn, aki szombaton az utolsó órában a teszt addigi legjobb körét autózta, jelezve, hogy olyan nagy gondok azért nem lehetnek a Mercedesnél. Az utolsó nap, amikor délelőtt vezetett, ugyancsak jól sikerült.

„Teljesíteni tudtak az egész programot délelőtt, most a hosszú etapokra összpontosítottunk. Beállításokat hasonlítottunk össze és adatokat vizsgáltunk, állandóan lépéseket teszünk meg. Úgy vélem, sikerült előrelépnünk, de még van mit fejlődnünk. Továbbra sem vagyok százszázalékosan elégedett az autóval, de a szezon során ilyen korán senki sem az. Ismeretlen, hol állunk jelenleg” – mondta a vasárnapi sajtótájékoztatón.

Tesztet szakért és a francia Top Geart reklámozza Grosjean

Van ideje a közösségi médiás aktivitásra Romain Grosjeannak, akinek tíz év óta először nem kell részt vennie versenyzőként a szezont megelőző kollektív tesztelésen. Grosjean cserébe aktív a közösségi médiában, ahol több meglátását is közölte a bahreini eseményekről: úgy gondolja, a Mercedes megoldást talál problémáira, a Williamstől pedig sokat vár, a szektoridők alapján a középmezőnyben számít rájuk. 

Ezen felül a Top Gear francia kiadásának 7. évadát is reklámozza: az előzetesben „érzelmes” búcsút vesz Stigtől.

Mick Schumacher maga kérte az „MSC” rövidítést

Sokaknak szemet szúrhatott a bahreini teszt során, hogy a közvetítésben az „MSC” hárombetűs rövidítést használták az időmérő monitorokon a Formula-1-es bemutatkozásra készülő Mick Schumacher esetén. Ez eltér az általában megszokott gyakorlattól, hiszen a legtöbb esetben – hacsak nincs ilyen téren egyezés a mezőnyben – a versenyzők vezetéknevének első három betűje szokta alkotni a rövidítést, ahogy a fiatal német esetén is az „SCH-t” láthattuk a Formula-2-ben. Az „MSC” persze egyáltalán nem ismeretlen az F1-ben, hiszen Mick apja, a hétszeres F1-es világbajnok Michael Schumacher hosszú éveken át ezt használta, miután öccse, Ralf is már a száguldó cirkuszban szerepelt – sőt, ez maradt a rövidítése a visszatérését követően is, amikor már újra egyedüli Schumacherként volt jelen a rajtrácson.

Mick a teszt szombati napján elárulta: ő maga kérte, hogy apja ikonikus rövidítését használják az esetében. „Én akartam az MSC-t. Érzelmileg kötődöm hozzá. Szerintem mindenki másnak is jó érzés ránézni az eredménylistára és ott látni az „MSC” rövidítést” – idézi a Haas autójával saját bevallása szerint egyre jobban megbarátkozó pilótát a RaceFans.net szakoldal.

mick-schumacher-teszt-haas-1

Murray Walker még egy snookermérkőzést is elképesztően izgalmassá tudott tenni

Mi is beszámoltunk szombat este a szomorú hírről, miszerint 97 éves korában elhunyt Murray Walker, a brit Formula-1-es közvetítések legendás kommentátora. Az F1 hivatalos Twitter-csatornája remek összeállítással emlékezett meg a száguldó cirkusz nagydíjait évtizedeken keresztül közvetítő riporterről, aki számos emlékezetes pillanatot kommentált, hosszú éveken át az 1976-os világbajnok James Hunt társaságában:

 

Természetesen a részvétnyilvánítások során több emlékezetes Murray-momentum vagy tőle származó idézet is felbukkant. „Nem szoktam hibázni, csak jóslatokat mondok, amelyek egyből tévesnek bizonyulnak” – ez is a sokak által minden idők legnagyobb sportkommentátorának tartott Murray-től számazik. Az „F1 hangja” pedig egy ízben azt is megmutatta, hogy az autóversenyekhez képest nem túl intenzív (és ezt egyáltalán nem degradáló jelzőként használjuk, jelen sorok írója is kifejezetten kedveli ezt a sportágat) snookert is milyen beleéléssel tudta volna közvetíteni:

A teljes AlphaTauri fölveszi a vakcinát Bahreinben

Az AlphaTauri az első csapat, amely kijelentette, hogy él a bahreini kormány és a szahíri pálya által tett felajánlással és a helyszínen tartózkodó teljes csapatszemélyzettel felveteti a koronavírus-fertőzés ellen védő Pfizer-vakcinát. Az F1 irányítása arra az álláspontra helyezkedett, hogy nem áll előre az oltási sorrendben, a csapatokra és az egyénekre bízva, hogy élnek-e a Bahreinben kínálkozó lehetőséggel. Egyesek, mint Sergio Perez és Carlos Sainz szintén felvették a védőoltás első adagját, és voltak sajtóhírek arról, hogy a Ferrari és a Mercedes teljes csapata is így tehet, de Franz Tost, az AlphaTauri vezetője az első, aki ténylegesen megerősítette ezt egy teljes gárdával kapcsolatban.

"Nem tudom, Európában, különösen Ausztriában és Olaszországban meddig kellene még várnunk, hogy sorra kerüljünk, ezért örülünk a lehetőségnek" - mondta Tost, aki a döntését azzal indokolta, hogy felelősnek érzi magát a teljes csapat egészségéért. Az AlphaTauri a Bahreini Nagydíj leintését követően pár napot még az országban marad, hogy a csapattagok felvegyék a védőoltás második adagját is a távozás előtt.

00221003_514

 

A biztonsági autó sofőrje felfedte, hogyan mutat belülről az új Aston Martin

Ahogy arról mi is beszámoltunk, az F1 idén rendhagyó módon két különböző autógyártó biztonsági autóit fogja használni. A húsz éve szolgáló Mercedes mellé az Aston Martin csatlakozott, ami a Vantage típussal biztosítja majd a száguldó cirkusz egyes versenyeit. A széria hivatásos pilótája, Benrd Maylander Bahreinben az előszezoni teszt hétvégéjén megmutatta, hogyan is mutat az új járgány belülről.

Az alábbi videóból kiderült többek között, hogy:
- Az üléseket speciális változatokra cserélték;
- a fényhidat a középső konzolról kezelik;
- a rádiónak egy extra antennára volt szüksége az autón;
- a videó- és hangalapú kommunikációs rendszer az egész csomagtartót elfoglalja;
- Richard Darker navigátor munkáját két extra kijelző segíti az anyósülésen.

Csatlakozz a Formula Retro csoportunkhoz és oszd meg kedvenc F1-es történeted

Facebook-csoportunk tavaly óta várja minden olyan F1-rajongó csatlakozását, akit érdekelnek és lenyőgöznek a hőskor pilótái, versenyei, történetei. Ha te is közéjük tartozol, kattints ide!

retro_1_1 (1)

Nyolc hónap után újra motorra ült Marquez – még ha csak egészen kicsire is

Egyre biztatóbb fejlemények látnak napvilágot Marc Marquezzel kapcsolatban: a Repsol Honda pénteki közleménye alapján az orvosok szerint jól halad a spanyol motoros jobb felkarcsontjának gyógyulása, s a szakemberek immár engedélyezték számára az edzései intenzitásának növelését. Nos, a nyolcszoros világbajnok nem sokat teketóriázott: néhány órája még csak egy kerékpáros fotót osztott meg magáról, viszont nem sokkal később egy rövid videót is megosztott, amelyen egy minimotorral köröz – nyolc hónap után először.

Ez persze még nem jelent semmit, de egyre kevésbé tűnik kizártnak, hogy Marquez már a szűk két hét múlva esedékes évadnyitó Katari Nagydíjon is ott legyen a MotoGP mezőnyében… A december eleji harmadik műtét után közel féléves rehabilitációra számítottak a szakemberek, de az utóbbi hetek egyértelműen pozitív híreket hoztak a hondás versenyző kapcsán, aki néhány napja egy videointerjúban mondta el, hogy mielőtt MotoGP-motorra ülne, kisebb versenygépekkel fog előbb edzeni. Nos, ez meg is történt…

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Marc Márquez (@marcmarquez93) által megosztott bejegyzés

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Marc Márquez (@marcmarquez93) által megosztott bejegyzés

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Gyök nulla vagy Kovács? – Vettel esete az új logójával

Sebastian Vettelen nemcsak a zöld overall az új 2021-ben: a BWT-vel kötött együttműködés eredményeként sisakja is berózsaszínült, ráadásul egy egész kreatív egyéni szimbólum is felkerült a ruházatára: a monogramját körülvevő vonalakból V5 olvasható ki, ami a rajtszámára utal, és a német zászló sávjai is megjelennek.

Amikor a Sky Sports riportere kissé provokatív módon rákérdezett arra az elég egyértelműnek tűnő dologra, hogy mit keres egy V-forma a logó elején, Vettel bizonyította, hogy még ha a külseje meg is változott, a humora a régi maradt:

"Azért, mert a nevem Schmidt. Emiatt tettem rá a V-t."

EwTsO-wWgAgAiEl

EwTlfWvXIAQY8XR

Így gyakorolják a tűzoltást a monacói sportbírók

Bár még három hónap van májusig, aki Monacóban jár-kel, már lépten-nyomon az F1-es készülődés nyomaiba botlik: építik a bokszépületeket és az ideiglenes lelátókat. Sőt, ez nem is csak F1-es készülődés, hiszen idén a megszokott egy felvezetőesemény helyett kettő is bezsúfolódik még egy négyhetes periódusba. A tavaly elmaradt Historic Grand Prix-t az április 25-i hétvégén rendezik, a Formula-E Monaco ePrix-je május 8-án látogat a hercegségbe, a Formula-1-es Monacói Nagydíj pedig a május 23-i hétvégén tér vissza.

Az építkezés mellett már zajlik a pályabírói képzés is: az autómentési és a tűzoltási gyakorlatokról tett most közzé két videót a Monacói Autóklub.

 

 

 

Amikor a magyar versenyző egy a nézőtéren álló hölgyhöz lőtte be a féktávot

Gaál Pál, az 1970-es évek egyik legnevesebb magyar pályaversenyzőjét mutatja be az alábbi videó, amelyben a főszereplő egy érdekes esetet is megosztott, amikor a féktávok felmérésének fontosságáról beszélt. "Valakit kiszúrtam a tömegből, egy fehér ruhás hölgyet, és ez nekem jó volta féktávolság kezdési pontjának. Ez a fehér ruhás hölgy a nyolcadik körben sajnos odébb vonult, ebben a pillanatban elfogyott a féktávolság és csattant az autó..." 

Csúnyának tartja Schumacher rajtszámát egy F1-es szakértő

Martin Brundle nemes egyszerűséggel csúnyának nevezte a Mick Schumacher által idén választott rajtszámot. Az F1-ben debütáló német pilóta a 47-est választotta azonosítójaként, amivel a bahreini teszt péntek délelőttjén pályára is hajtott. A felkészülés közvetítése alatt a Sky Sports szakértője nem a pilóta ízlését ekézte, hanem arról beszélt, hogy az összes "jó" szám foglalt, így Schumachernek csak a gyengébbek jutottak. "Muszáj volt csúnyát választania, a legjobb számok már foglaltak" - magyarázta Brundle, hozzátéve, hogy a 47-es nem is érződik igazi Formula-1-es számnak.

A döntése kapcsán Schumacher elárulta, miért éppen erre esett a választása. "Nem igazán voltam benne biztos, melyiket akarom. A 4-est és a 7-est akartam, de azok nyilván foglaltak. Aztán arra jutottam, miért ne kombinálhatnám ezeket? A családom születésnapjainak összege 47, ez nem lehet véletlen. Ráadásul néhány rajongó azt mondta, hogy a 4 és a 7 azt jelenti, 'For Michael' (Michaelnek), ami nagyszerű, ezért ezt választottam."

Az utolsó mondat némi magyarázatra szorul: az angol szlengben 4-es számmal a birtokosviszonyt (-nak, -nek) szokták jelölni, a 7-es szám pedig Michael Schumacher világbajnoki címeinek számával egyenlő.

EwR7YcTWQAM3wZC

Videó: Hamilton ásott és piros zászlót okozott

A bahreini F1-es teszt második napjának első piros zászlóját Lewis Hamilton okozta, amikor közel két és fél óra elteltével a 13-as kanyarban kicsúszva elásta a Mercedest a kavicságyban. A péntek jelentős részét kukába küldö váltóhiba és ez az újabb időveszteség után aligha mondható, hogy simán alakul a szezonkezdés a címvédő csapat számára... 

Kövessétek a teszt élő szöveges közvetítését ide kattintva!

Így porolta le (vagy össze) magát az F1 a téli szünet után

Mondjuk a pénteken a mezőny dolgát megkeserítő homokviharban kicsit nehezebb volt az a bizonyos leporolási folyamat, mindenesetre a csapatok többsége problémamentesen teljesítette az első tesztnapot Bahreinben. Az F1 az alábbi videót rittyentette össze az első nap eseményeiről - átkattintás után indul.

Ismét osztozhat a tartalékpilótákon a McLaren és a Mercedes

A McLaren hivatalosan megnevezett tartalékversenyző nélkül teljesítette a 2020-as idényt, miután megegyeztek a Mercedesszel – amely akkor még nem volt a motorpartnerük –, hogy osztozkodnak a német gyártó kötelékeibe tartozó Stoffel Vandoorne-on és Esteban Gutierrezen. Andreas Seidl, a McLaren csapatfőnöke a bahreini teszt helyszínén elárulta: ez az együttműködés 2021-ben is folytatódik, csak immár Vandoorne mellett a Mercedes másik Formula-E-pilótája, Nyck de Vries a vb-címvédő alakulat tartalékosa.

Vannak persze hétvégék, amikor a Formula-E-s kötelezettségek miatt Vandoorne és De Vries nem tud beugrani senki helyére az F1-ben, Toto Wolff Mercedes-főnök pedig elismerte: erre az esetre szeretnék megszerezni Nico Hülkenberget. A német tavaly több alkalommal is helyettesített koronavírus-fertőzött versenyzőt a Racing Pointnál, s úgy hírlik, ezúttal is alkalmazná őt ebben a minőségben az immár Aston Martinná alakult gárda. Hülkenberg tehát a korábbi híreknek megfelelően két csapat tartalékja is lehet – sőt, ha a McLarennel való együttműködés rá is kiterjed, akkor akár háromé is!

vandoorne-devries-dppi

fotó: DPPI