DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 26. péntek

Le Mans: Cadillac-vezetés és Toyota-kiesés az első időmérőn

Alex Lynn 3:22,847-es köre révén a #12-es Cadillac volt a leggyorsabb a Le Mans-i 24 órás első, szerdai időmérőjén, amelyen a Hypercar-kategóriában a legjobb tizenöt egység közé kerülés volt a cél. És bizony volt nagynevű búcsúzó már az első nap során is, meglepetésre ugyanis csupán a 17. helyen végzett a #7-es Toyota legénysége (Nyck de Vries, Mike Conway és Kamui Kobayashi). Rajtuk kívül a #99-es Proton Porsche, valamint a két-két Peugeot és Aston Martin esett el a csütörtöki folytatástól. Az élen egyébként változatos a kép, hiszen a leggyorsabb Cadillac mögött a #15-ös BMW (Dries Vanthoor), az #51-es Ferrari (Antonio Giovinazzi) és a #6-os Porsche (Kevin Estre sorakozott).

Az LMP2-es géposztályban – amely csak Le Mans-ban csatlakozik a WEC mezőnyéhez – az AO by TF #199-es egysége zárta az élen az első kvalifikációt, míg a legnagyobb nevű kieső az André Lotterert és Jamie Chadwicket is a soraiban tudó #18-as IDEC Sport volt. Az LMGT3-ban a Valentino Rossi nevével fémjelzett #46-os Team WRT BMW húzta be az első időmérőt Ahmad Al Harthy körével, érdekességképp pedig meg lehet jegyezni, hogy kiesett viszont a női egység, azaz az Iron Dames – ahol Michelle Gatting már a tesztnap során megsérült.

Folytatás csütörtökön 20 órától a további két szakaszból álló Hyperpole-edzésekkel (illetve előtte ma este és holnap délután még két szabadedzéssel). A verseny maga szombaton 16 órakor startol, és szokásainknak megfelelően folyamatos élő szöveges közvetítés formájában tudósítunk majd róla!

A Hypercar kategória első időmérőjének sorrendje:

1. 12 Cadillac Hertz Team Jota A. Lynn, N. Nato, W. Stevens
2. 15 BMW M Team WRT D. Vanthoor, K. Magnussen, R. Marciello
3. 51 Ferrari AF Corse A. Pier Guidi, J. Calado, A. Giovinazzi
4. 6 Porsche Penske L. Vanthoor, K. Estre, M. Campbell
5. 38 Cadillac Hertz Team Jota E. Bamber, S. Bourdais, J. Button
6. 50 Ferrari AF Corse A. Fuoco, M. Molina, N. Nielsen
7. 5 Porsche Penske J. Andlauer, M. Christensen, M. Jaminet
8. 20 BMW M Team WRT R. Rast, R. Frijns, S. Van der Linde
9. 311 Cadillac Whelan J. Aitken, F. Drugovich, F. Vesti
10. 36 Alpine Endurance Team J. Gounon, F. Makowiecki, M. Schumacher
11. 8 Toyota Gazoo Racing S. Buemi, B. Hartley, R. Hirakawa
12. 83 AF Corse Y. Ye, P. Hanson, R. Kubica
13. 101 Cadillac Wayne Taylor Racing J. Taylor, R. Taylor, F. Albuquerque
14. 4 Porsche Penske F. Nasr, N. Tandy, P. Wehrlein
15. 35 Alpine Endurance Team P. Chatin, F. Habsburg, C. Milesi
Nem jutott be a Hyperpole 1-be:  
16. 009 Aston Martin Thor Team A. Riberas, M. Sorensen, R. De Angelis
17. 7 Toyota Gazoo Racing M. Conway, N. De Vries, K. Kobayashi
18. 94 Peugeot Totalenergies S. Vandoorne, M. Jakobsen, L. Duval
19. 93 Peugeot Totalenergies J. Vergne, P. Di Resta, M. Jensen
20. 99 Proton Competition N. Jani, N. Pino, N. Varrone
21. 007 Aston Martin Thor Team H. Tincknell, T. Gamble, R. Gunn

wec-lynn-cadillac-lemans-1

fotó: DPPI/WEC Media

Hat millió forintot gyűjtöttek Micheliszék egy magyar kórháznak

"Egy család vagyunk, és fantasztikus segíteni! Örülök, hogy a WTCR idei #RaceToCare kampányának köszönhetően egy magyar kórházat is támogatni tudtunk a járvány elleni küzdelemben, hiszen a Bajcsy-Zsilinszky Kórház számára 16.667 eurós adomány gyűlt össze" - írta közösségi oldalán Michelisz Norbert. Ez az összeg nagyjából hat millió forintot jelent.

michel

A W Series korábbi bajnoka is versenyezni fog az Extreme E-ben

Jamie Chadwicket a Veloce Racing jelentette be, mint a csapat hölgyversenyzőjét a hamarosan induló Extreme E sorozat egyik résztvevőjént. Az elektromos terepraliban az esélyegyenlőségre is szeretnék felhívni a figyelmet a klímaváltozás mellett, így minden csapatban lesz egy férfi és egy női versenyző - azt még nem tudni, hogy a Veloce férfi pilótája ki lesz majd. Chadwick korábban a W Series bajnoka volt, az elektromos tereprali-autót pedig múlt héten már ki is próbálhatta.

b8c4484d7eb64a6988d38d7fa9eafa12

Megérkezett az első fedélzeti kamerás felvétel a „bahreini oválról”

Idén elhalmozta az F1-es rajongókat a sors olyan egzotikus és klasszikus versenypályákkal, mint például Mugello, Portimao és a Nürburgring. Kétségkívül e különleges helyszínek közé sorolható a bahreini nagydíjhelyszín külső, mindössze 3,5 kilométer hosszú vonalvezetése is, amit a mezőny a jövő heti Szahíri Nagydíjon próbálhat ki. A három hosszú egyenesnek köszönhetően az időmérőn várhatóan 55 másodperc alatti, a futamon pedig 60 másodperc alatti körökre lehet számítani.

Mivel nemzetközi mezőny eddig egyáltalán nem használta ezt a konfigurációt, a nagyvilág számára mostanáig az is kérdés volt, hogyan néz ki rajta egy belső kamerás kör. Erre ad választ az F1 hivatalos oldalán tegnap felbukkant felvétel, amelyen egy McLaren 720S játssza az idegenvezető szerepét. A videó erre a linkre vagy a képre kattintva érhető el.

szahir-vonalvezetes

Itt pedig a vonalvezetés, amelyen két DRS-zónát jelöltek ki a szervezők.

udfylur88a161

 

Raikkönen már az új pályától sem vár meglepetést

A finn Jégember szerint erős hetek várnak a Formula-1-es mezőnyre, hiszen versenyeznek egy jól ismert pályán, majd egy olyanon is, amit még sosem használtak - mint ismert, Bahreinben dupla fordulót rendeznek a következő két hétben, méghozzá két eltérő vonalvezetésen. Raikkönen viszont azt mondta, hogy szerinte már az új vonalvezetés sem hoz semmi extrát: a csapatoknak idén többször is meg kellett birkózni hasonló feladatokkal, így az egész megközelítése, feldolgozása kialakult, megvan a megfelelő procedúra, sokkal jobban fel tudnak készülni a váratlanra. "Nem számítok nagy meglepetésekre" - összegzett az Alfa Romeo versenyzője.

a hetes

fotó: dppi

A brit teniszcsillag szerint helyes, hogy lovaggá ütik Hamiltont

Andy Murray azon kevés sportolók egyike, akiket még aktív pályafutásuk során lovaggá ütöttek Nagy-Britanniában - a Wimbledonban kétszer is győzelmet arató teniszező pedig úgy véli, hogy ha valaki, akkor Lewis Hamilton megérdemli ezt az elismerést. Hozzátette, hogy mindenki azért nincs ezen a szinten, nem kell mindenkit lovaggá ütni, aki jó sportoló, de amit Hamilton elért, az annyira kiemelkedő, annyira sporttörténelmi, hogy az ő esetében nem is lehet kérdés a cím. 

lovag

fotó: dppi

Videón az F2 eddigi legjobb pillanatai 2020-ból

Orvosi autó a nyertesnek járó parkolóban, magától bekapcsolódó tűzoltókészülék, örömtáncot járó szerelő - ezek voltak a Formula-2 eddigi legjobb pillanatai 2020-ban.

Elfeledett pillanat: amikor Bottas kiütötte Hamiltont

Egy négy évvel ezelőtti felvételt ásott elő az archívumból az F1 hivatalos Twitter-oldala a közelgő Bahreini Nagydíj kapcsán. 2016-ban Valtteri Bottas a Williamsszel akkorát rajtolt a hatodik rajtkockából, hogy az első féktávnál már a vezető Mercedeseket szorongatta. A féktávot azonban nem találta el jól, így jövőbeli csapattársával, Lewis Hamiltonnal ütközött. A pole-ból induló brit a harmadik, a finn a kilencedik helyen zárta a futamot.

A magyar kötődésű Nissany visszajelzéseit várja F1-es autójáról a Williams

Az MNASZ-elnök Oláh Gyárfás által menedzselt Roy Nissany lehetőséget kap pénteken a Bahreini Nagydíj első szabadedzésén, ismét beülhet a Williams Formula-1-es autójába. Az eseménnyel kapcsolatban Dave Robson külön kiemelte, hogy kíváncsian várják Nissany visszajelzéseit az autóról, mert Monza óta nem vezette, így jó rálátása lehet arra, hogy mennyit is változott azóta a technika és hogy milyen irányba - hozzátette, hogy a pilóta legutóbb kiváló munkát végzett. Maga Nissany annyit mondott, hogy számára különleges ez a pálya, úgyhogy nagy dolog lesz az, hogy F1-es autóval körözhet rajta.

nissany_1

fotó: dppi

A biztonság kedvéért hógumikat is visz a Michelin a WRC-szezonzáróra

Általában nem szokás már decemberben WRC-futamot rendezni, főleg nem Európában, az idei felforgatott versenynaptár viszont azt hozta magával, hogy jövő hétvégén, Monzában avat világbajnokot a sorozat. A Michelin ennek fényében viszont úgy döntött, hogy a biztonság kedvéért az aszfaltgumik mellett hóra való, de szög nélküli abroncsokat is visz magával a helyszínre, hogy a csapatok esetleg tudjanak választani azokból is - a monzai F1-es pályán talán nem lesz rájuk szükség, de lesznek gyorsasági szakaszok a közeli hegyekben is, ott bármi elképzelhető...

hó

fotó: dppi

Öt elfeledett pillanat a Bahreini Nagydíjak történetéből

Megérkezett a Formula-1 szokásos futamfelvezető összeállítása, most természetesen Bahreinnel a középpontban - a videó ezen a linken, vagy a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!

Felújítanák és újra versenyeket rendeznének a monzai oválon

A The-Race.com olasz forrásokból úgy értesült, hogy az Olasz Automobil Klub elnöke, Angelo Sticchi Damiani szeretne kormányzati támogatást kicsikarni, hogy felújíthassák az 1922-ben épült monzai pályát annak 100. évfordulójára. A munkálatok pedig az F1-es Olasz GP jövőjének biztossá tétele (jelenleg 2024-ig van szerződésük) mellett állítólag azt is céloznák, hogy helyreállítsák a legendás ovál pályát is.

A 30 fokos dőlésszögű, évtizedekkel ezelőtt használt pályarészt Sticchi Damiani szerint szívfájdító a jelenlegi állapotában látni, s eltökélt célja, hogy a felújítás révén újra versenyeket rendezhessenek az ikonikus szakaszon (amely egyébként a Monza Rali egyes etapjainak mai napig otthont ad) – igaz, nem Formula-1-eseket.

monzai-oval

Minden szögből: Így centizte ki a Mercedesszel Gutierrez Goodwoodban

A legendás goodwoodi fesztivál idén elmaradt, helyette egy Goodwood Speedweek elnevezésű, nézők nélküli eseményt tartottak, melyen Esteban Gutierrez meghajtotta a 2017-es W08-at. Bár az eseményre októberben került sor, a Mercedes most megmutatott egy újabb, négy fedélzeti kamera képéből összevágott felvételt. A videó leglátványosabb pillanata 1:28-nál látható, amikor Gutierrez tényleg centiméterekre fordult a vonalvezetés utolsó sikánjának falától.

Russell nyakerősítő edzését még nézni is megterhelő

Igazából két legyet ütnek vele egy csapásra, hiszen George Russell nyaka és az edzője karja is egyaránt erősödik:

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

George Russell (@georgerussell63) által megosztott bejegyzés

Már most variálhatnak a MotoGP 2021-es menetrendjén

Az általában megbízható The-Race.com szakoldal úgy tudja, a koronavírus-járvány miatt valószínűleg némileg máris hozzá kell nyúlni a gyorsaságimotoros-vb nemrég bejelentett előzetes 2021-es versenynaptárához. Az első esemény, ami veszélyben lehet, a februári sepangi teszt, amely egyre kevésbé tűnik megvalósíthatónak a szigorítások miatt. A kieső gyakorlást így az évadnyitó helyszínén, Katarban pótolhatják, ahol amúgy is ugyancsak rendeznének egy háromnapos tesztet a MotoGP-mezőny számára.

Ezt követően pedig az áprilisi Amerikai Nagydíj lehet hasonló okokból veszélyben, hiszen az USA-t továbbra is keményen sújtja a pandémia. Márpedig ha az austini fordulót le kell fújni, valószínűleg az azt egy héttel megelőző Argentin GP is hasonló sorsra jut, mivel egyetlen futamért nem éri meg a csapatok komplett felszerelését átszállítani az amerikai kontinensre. Az esetleg kieső fordulók pótlására viszont két forgatókönyv is elképzelhető: egyfelől akár duplázhatnak Katarban, másfelől beugróként ismét lehetőséget kaphat a hétvégi évadnyitón mindenki tetszését elnyerő Portimao. Utóbbi áprilisi szereplése logisztikailag is logikus lenne, hiszen utána a spanyolországi Jerezbe utazna a mezőny.

Az európai állomásokat vélhetően probléma nélkül meg lehet majd tartani (hacsak nem súlyosbodik nagyon a járvány), ahogy remélhetőleg az őszi távol-keleti viadalok idejére már normalizálódik a helyzet. Így az egyetlen további kérdőjel Brno kapcsán van még, ahol a The-Race.com értesülései szerint komoly vita alakult ki arról, hogy a pálya, a verseny promótere vagy a helyi kormány állja az aszfalt felújításának költségeit. Márpedig a fejlesztéseket feltételként kötötték ki a versenyrendezéshez, így ha ez nem valósul meg, nem lesz jövőre Cseh Nagydíj – a helyére az oroszországi Igora Drive ugorhatna be, amely nincs is messze az azt megelőző versenynek otthont adó Kymi Ringtől.

Imádod a MotoGP-t, nem szeretnél lemaradni egyetlen motoros hírünkről és extra információinkról sem? Akkor csatlakozz a Formula MotoGP csoportunkhoz IDE KATTINTVA!

motogp-austin-start

Először tartanak éjszakai versenyt a Formula-E-ben

A városi pályákon versenyző elektromos széria egészen hetedik szezonjáig várt első villanyfényes futamával. A 2020/21-es évad harmadik és negyedik fordulóját képező Diriyah ePrix lesz a mérföldkő a helyi idő szerint este 8 órakor startoló futamokkal. A szaúd-arábiai verseny 2018-ban tízéves szerződéssel csatlakozott a Formula-E-hez, és már korábban tervben volt, hogy először tartanak éjszakai futamot.

A Formula-E 2020/21-es versenynaptára – amelynek minden futamát 2021-ben rendezik – jelenleg alakulóban van. Csupán az első két helyszínt erősítették meg: január 16-17-én Chilében, Santiagóban, február 26-27-én pedig Szaúd-Arábiában, Rijádban tartanak két-két versenyt.

Hat éve már, hogy Maldonado felöklelte Gutierrezt - videó

A 2014-es Bahreini Nagydíjon borította tetőre Esteban Gutierrezt Pastor Maldonado - minden szögből megnézhető a meglehetősen látványosan, de szerencsére baj nélkül lezajló esemény. A videó ezen a linken, vagy a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!

A korábbi F1-es szerint az IndyCar nagyon feküdne Magnussennek

A Haasnál kitelt az ideje és jelen állás szerint 2021-ben nem fog a Formula-1-ben versenyezni Kevin Magnussen, de van, aki szerint nem kell aggódnia, mert az IndyCar tárt karokkal várja majd. Marcus Ericsson szintén kiszorult az F1-ből két évvel ezelőtt, azóta pedig Amerikában versenyez - ő beszélt Magnussen helyzetéről a dán BT-nek.

"Kevin hasonló helyzetben van, mint én voltam az F1-es karrierem végén: nehéz megmutatni, hogy mit tudunk, ha a csapat egyáltalán nem jó. Az IndyCarban többet jelent a pilóta, nyilván itt is vannak gazdagabb csapatok, de több múlik a versenyzőn, ez engem nagyon motivált. Ami Kevint illeti: korábban is érdeklődött egyéb szériák iránt és olyan agresszíven vezet, amivel szerintem feküdne neki az IndyCar."

magesz_1

fotó: dppi

A Mercedes már most talált megoldást az FIA egyik jövő évi szabályára

A következő szezonra módosítani kell a Formula-1-es autók diffúzorait annak érdekében, hogy az FIA szerint nagyjából tíz százalékkal csökkenjen a leszorítóerő. Az olasz Motorsport viszont úgy tudja, hogy James Allison vezetésével a Mercedes már most ki is küszöbölte ezt a problémát és ezt a tíz százalékot tulajdonképpen eltüntette a jövő évi autó tervezésekor. A portál szerint az új alkatrészek parádés eredményeket hoztak a szélcsatornában és ezek alapján ugyanolyan leszorítóerővel kezdhetik meg a 2021-es idényt, mint amilyennel most rendelkeznek - nem jó hír ez a riválisok számára...

ajjajj

fotó: dppi

Magyar versenyző is kipróbálta az elektromos ralikrosszt

A hazánkban jól ismert német Volland Racing is csatlakozik az elektromos ralikrosszhoz, ennek jegyében pedig a csapat két versenyzője, Jurij Belevszkij és Marton Gergely Greinbachban kipróbálta a STARD által fejlesztett, Projekt E-ben szereplő Ford Fiesta ERX-et.

„Arra számítottam, hogy sokkal nehezebb lesz a vezethetőség a tömege miatt, de a súlyt szinte csak fékezés közben lehet érezni. Nagyon könnyű vezetni, az azonnali erő pedig őrület” – jellemezte a magyar versenyző az autót. Marton Gergely etapjáról egy fedélzeti kamerás felvételt is közzétettek.

126175667_3350130155112574_2282411568323172483_o

A DAS-nak nem így kellene működnie

Hajmeresztő pillanatokat élt át a múlt hétvégi Makaói Nagydíj túraautós kategóriájában Cheang Kin Sang, aki az időmérő edzés alatt nagy sebességgel haladva arra lett figyelmes, hogy a Mini Cooper S kormánya egyszerűen a kezében maradt. A makaói nemzetiségű pilóta nem pánikolt be, a gázt óvatosan elvéve a kiálló csonkkal kormányozta tovább az autót, amíg egy hosszabb egyenes szakaszhoz nem ért. A versenyzőt a másnapi futamon egy kör hátránnyal a 12. pozícióban értékelték.